Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
21 Şubat 2012
TEK ÇIKIŞ YOLU ORTAK MÜCADELE

DİSK´in başkanı Ekici, konfederasyonların işçi haklan için bir araya geleceğinden emin. MİT olayının demokrasinin ne kadar ileri gittiğinin (!) göstergesi olduğunu belirten Ekici, insanca yaşamak isteyenlerle hareket edeceklerini vurguladı.

TEK ÇIKIŞ YOLU ORTAK MÜCADELE

Çalışma yaşamının pek çok alamnı ilgilendiren bir dizi düzenleme ve toplantının ortasında hem 14. Genel Kurulu’nu yapan hem de kuruluşunun 45. yıldönümünü kutlayan DİSK genel kurulda yaptığı birlik ve bir araya gelerek daha güçlü ses olma çağrısını her fırsatta yenilemekte de daha gür bir şekilde ortaya koymakta da kararlı.
Genel kurul öncesi bir konsensusla başkanlığa aday olan ve genel kurulda da DİSK’in yeni başkanı seçilen Genel-İş’in iki dönemdir başkanlığını yapan Erol Ekici, emek kesimindeki muhalefetin ortaklaşmasından Sendikalar Yasası’na, sendikalara dayatılan baraj sorunundan işkolu sayısına, kıdem tazminatından grev yasaklarına, ülkenin gündemindeki sorularımızı yanıtladı. Özetle şöyle:

Yasaksız sendikacılık istiyoruz
Kurulduğumuz günden itibaren de, 12 Eylül darbesi sonrasında yeniden faaliyete başladığımız 1991′ den beri yasaksız, barajsız bir çalışma yaşamı hedefliyoruz. Son yapılan üçlü danışma kurulunda bakanlıkla ne baraj, ne noter yerine e-devlet, Cumhuriyet tarihinin tüm değerleri yok edilmek isteniyor.
MİT olayıyla demokrasinin ne kadar ileri gittiğini gördük. 0 nedenle, baraj meselesinden işkoluna, sendikaya üye olma biçiminden kayıtdışı ekonomiye, özelleştirmeden taşeronlaşmaya kadar her konuyu çok iyi anlatmalıyız. Ortak mücadele etmeliyiz.
Belki Türk-İş’le yüzde 3 barajında anlaşamayız, ama kıdem tazminatında mutlaka anlaşacağız. Başka yolu yok… Ne denetim kurullarının devre dışı bırakılması ne de genel merkez ve şube sayılarının yasayla belirlenmesi konularında anlaşmamıştık. DİSK olarak yasakların olmadığı, ILO normlarının Avrupa’da uygulandığı gibi uygulandığı, yasakların kalktığı bir sendikal yaşam hedefliyoruz. Bunu dün de söylüyorduk bugün de söylüyoruz; yasaklar kalkana kadar da söyleyeceğiz.

Taşeronlaşma varsa baraj aşılamaz
Özelleştirme ve taşeronlaşmanın bu kadar yaygın olduğu bir ekonomide, sendikalar baraj sorununu aşamaz. Baraj değil yüzde 3, yüzde bir bile olsa sıkıntı yaratır. Kamunun yapacağı hizmetlerin, eğitimin, sağlığın, genel hizmetler işkolundaki hizmetlerin taşerona verilmesi örgütlenmenin en büyük engeli. Baraj yüzde 3’e iniyor, ama işkolu azalıyor. Bazı işkollarında baraj yüzde 24’e kadar çıkıyor. Nasıl 12 Eylül referandumunda halk kandırılmışsa, "herkes istediği sendikaya üye olabilir, herkese toplusözleşme, grev, sendika hakkı veriyoruz" diyerek yola çıktılar ve bir bölümü yetmez ama evet diyenler, kimisi AKP demokrasi getirecek diyenlerle istedikleri sonucu aldılar. Ama gördük ki orada sadece hedefledikleri bir şey vardı, pek çok kurumu ele geçirmişlerdi, ele geçirmek istedikleri yalnız yargı kalmıştı… Onu ele geçirmek için de birkaç garnitür olarak koydukları şeyle yargıyı da ele geçirdiler…
Şimdi çalışma yaşamında 30 yıldır değiştirilmeyen, kaldırılmayan şeyleri kaldırıyoruz, dokunulmayanlara dokunuyoruz diyorlar, ama kaldırdıkları hiçbir şey yok. Tam tersine, 30 yıldır kalan yasaklar, barajlar meşrulaştınlmak isteniyor. Yüzde 3’e indirdik diyor, yüzde 7’lik fark var, siz de biraz becerikli olun örgütleyin diyor.
1978’den beri belediye işçisiyim. Biz Eminönü’nde 85-96 arası çalışırken orada çalışan insan sayısı 876 idi. Fatih Belediyesi’nde çalışan sayısı 1600 idi. Şimdi ikisi tek belediyeye dönüştü, çalışan insan sayısı 224… Taşeron sayısı 3000-3500’de…
Yine de bir değil 5-10 taşeronun olduğu yerde örgütlenmek için kolları sıvadık… Yüzde 10 işkolu baraj ve yüzde 50 1 de yok, ama şu sorun var. Bakanlığa yazılan gönderdik. Herhangi bir taşeron, Fatih Belediyesi’nin işini alan bir şirket yöneticisi 500 kişi adına yetki istemiş, ama bu yetki tespitine itiraz ediyorum dendiğinde, bakanlık bunu işleme koyup hukuk sureci başlıyor…
Barajları aşman yetmiyor. Yerel mahkeme yetmiyor, Yargıtay’a gidiyor, o da yetmiyor, Hukuk Genel Kurulu’na kadar gidiyor. Bu süreç en iyi ihtimalle üç yıl sürüyor. İhaleler bir yıllığına yapıldığına göre, bu süreçle bizim yetki alma şansımız var mı yok… Hukuk süreci bitene kadar ne şirket kalıyor ne de onun çalışanı…
Şimdi diyorlar ki beş yıl öteledik, biraz becerikli olsunlar da örgütlensinler. Sendikaların bir bölümü barajı aşamayınca da "bunlar beceriksiz, insanlar sendikalara ilgi duymuyor, madem böyle bir durum var sendikalar da gitsin " söylemi ile karşımıza çıkacaklar… Yandaş sendikaları bırakacaklar. Avrupa’ya da becerikli, iyi sendikacılık yapan sendikalar da var diyecekler… Öncelikle.. sendikalar olarak farklı yerlerde durabiliriz. DİSK farklı bir yerde Türk-İş, Hak-İş farklı yerlerde olabilir. Ama ortak olduğumuz noktalar da illa ki var…
Kıdem tazminatı, istihdam büroları ve benzerleri yalnız DİSK üyelerinin mi sorunu… Tabelalar farklı olsa da saldırılar aynı. Biz özel istihdam büroları, kıdem tazminatının kaldırılması, taşeronlaşmaya karşı, belki yüzde 3 barajında Türk-İş’le anlaşamayabiliriz, ama diğer bu sorunlarda ortak mücadele etmenin yollarını bulmalıyız. Çünkü başka şansımız yok.
Belki bu uzlaşma, konfederasyonlar arasında, tepede olmayacak, ama inanıyorum ki tabanda olacak. Türk-İş’in tabanında, zaten 10 sendikada rahatsızlık var. Belki yüzde yüz uzlaşamayacağız, ama uzlaşacağız, belki saldırıların yüzde 100’ünü püskürtemeyeceğiz, sihirli değnek yok, ama toplumu bilinçledirmede yapılanların, emeğin değersizleştirilmesi, çalışma yaşamının kuralsızlaştırmasına yönelik AKP iktidarının attığı adımları anlatmalıyız. İnandırdığımız ölçüde de mücadeleye seferber etmek zorundayız…
Pratik mücadele içinde hiç kimseyi ayırmadan, demokrasi isteyenler, hak isteyenler, adalet isteyenler, özgürlük, barış, aş, iş, emeğiyle insanca yaşamak isteyenler, bu ülkede güvenli bir gelecek, güvenli bir çalışma yaşamı isteyen herkesle bu mücadeleyi ortaklaştırmanın çabası içinde olacağız- Bunu büyük oranda da başaracağımıza inanıyorum… KESK’le görüşeceğiz Bunun için zaman yitirmeksizin çalışmalara başladık. Perşembe KESK’in yönetim kurulu ile bir araya geliyoruz, ortaklaştırabileceğimiz noktalarda ortaklık sağlamak üzere kolları sıvayacağız… Türk-İş içinde oluşan hareketle de giderek bir birlikteliğe dönüşeceğine inanıyorum.

DİĞER HABERLER
İŞÇİNİN TALEP DOSYASI YÜKLÜ
İŞÇİNİN TALEP DOSYASI YÜKLÜ

Asgari Ücret Tesbit Komisyonu’nun toplantısına işçi kesimi yüklü bir dosya ile geliyor.

ASGARİ ÜCRETE HALK AYARI
ASGARİ ÜCRETE HALK AYARI

Yöneylem’in araştırmasına göre halkın yüzde 55’inden fazlası ülkenin kötü yönetildiğini düşünüyor. Asgari ücretin 10 bin TL ve üzerinde olması gerektiğini ifade edenlerin oranı ise yüzde 50’yi buluyor.

EŞİTİZ BERABERİZ
EŞİTİZ BERABERİZ

ILO Türkiye Ofisi ve Sosyal Taraflar, Sivil Toplum, Özel Sektör Çalışma Hayatında Şiddet ve Tacizin Önlenmesi için ILO 190 Sayılı Sözleşme ile uyumlu bir çalışma yaşamı için bir araya geldi.

İSVEÇ’TE İŞ GÜVENCESİ VE KIDEM TAZMİNATI
İSVEÇ’TE İŞ GÜVENCESİ VE KIDEM TAZMİNATI

Türkiye’de giderek derinleşmekte olan ekonomik kriz, işçiler açısından iş güvencesinin önemini her geçen gün daha da artırmaktadır.