Kapat
 
 

ANA SAYFA HAKKIMIZDA TEŞKİLAT YAPISI BİLDİRİ VE HABERLER FAALİYETLER YAYINLAR TEKGIDA.TV FOTO GALERİ LİNKLER İLETİŞİM RSS

TEKGIDA-İŞ SENDİKASI > Basın Bildirileri ve Haberler

ÇİFT HANEYE DEMİRLEDİ

Türkiye´de işsizlik oranları her geçen ay artıyor. 2014 Ocak ayında 32 bin kişi işsizler ordusuna katıldı. TÜİK verilerine göre ocak döneminde işsiz sayısı 2 milyon 841 binken DİSK-AR´ın belirlemelerine göre 4 milyon 985 bin kişi işsizliğin pençesinde.
Etiketler:  ,

1 MAYIS ALANI TAKSİMDİR

1 Mayıs İşçi Bayramı yaklaşırken, Taksim tartışmaları da hız kazandı. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun açıklamalarını değerlendiren Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, “DİSK ve KESK’in başvurusu sonucu 2012’de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi´nin (AİHM) aldığı karar sonrası Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs’ın kutlanmasını sağlamak hükümetin görev ve yükümlülüğü haline gelmiştir” dedi.
Etiketler:  , ,

TAKSİM´DE VE HER YERDE 1 MAYIS İÇİN MÜCADELEYE

2014 1 Mayıs’ını kutlamak için hazırlıklar ve girişimler sürüyor. Aslında Hak-İş, Memur-Sen ve Türk-İş yönetimi, kendi miting başvurularını yaparak girişimlerini bitirmiş görünüyorlar. Geriye sadece işçileri otobüslere bindirip kutlama alanlarına götürmek kalmış!
Etiketler:  ,

ORTA GELİR TUZAĞI MESELESİ

“Orta gelir tuzağı” sorunu iktisat biliminin görece yeni kavramlarından. Ancak “uğraş” olarak iktisat biliminin tarihi kadar eski. Kavram, kabaca, büyümenin görece kolay olan ilk aşamaları aşıldıktan sonra üretkenlik kazanımlarına dayalı sürdürülebilir bir büyüme sürecine geçişin sıkıntı ve zorluklarını ifade etmek için kullanılmakta. İkinci Dünya Savaşı sonrası dünya ekonomisine ilişkin gözlemler, ülkelerin kabaca 15 bin dolarlık kişi başına gelir düzeyine ulaştığı noktadan sonra büyüme temposunda ciddi sıkıntı yaşamış olduklarını belirtiyor.
Etiketler:  , ,

MUTSUZ İNSANLAR KITASI

Türkiye’de 2008 Krizi en fazla Başbakan Tayyip Erdoğan’ın malum sözleriyle hatırlanıyor. Krizin patlak vermesinin ardından Başbakan, krizin Türkiye’ye teğet geçeceğini söylemiş ve sonraki dönemde farklı açıklamalarla bu iddiasını yinelemişti.Krizin ekonomiyi teğet geçmediğini biliyoruz. Bu gerçeğin en fazla bu ülkenin emekçi insanları farkında.
Etiketler:  , ,

1 MAYIS, NASIL 1 MAYIS OLUR?

1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma günü. Şimdi oturup düşünelim. Neden 1 Mayıslar, hükümetlerin işçi sınıfını ezen tavırları için caydırıcı olamadı?
Etiketler:  ,

SGBP: 1 MAYIS´TA EMEK GÜÇLERİ BÖLÜNMESİN

Sendikal Güç Birliği Platformu (SGBP), İstanbul ve Türkiye´de 1 Mayıs´ı başta Türk-İş ve DİSK olmak üzere tüm emek güçlerinin aynı meydanlarda ortak şekilde kutlamasından taraf olduğunu açıkladı.
Etiketler:  , , ,

BİR SAFSATA; AKP´ NİN BÜYÜME EFSANESİ

2013 istatistiklerinin yayımlanması büyük ölçüde tamamlandığı için 11 yıllık AKP döneminin bir ekonomik bilançosunu çıkarabilecek ve sözü geçen “başarım” savının geçerliliğini tartışabilecek durumdayız.Bugün AKP iktidarının “büyüme karnesi”ni, üç başlık altında mercek altına alalım.
Etiketler:  , ,

KARŞI GAZETESİ EMEKÇİLERİ DİRENİYOR

Gazetelerinin patron kararıyla kapatılmasına karşı gazete binasında direniş kararı alan Karşı emekçileri, mücadeleye devam dedi. İhtiyaç listesi hazırlayarak işgali sürdüreceklerini duyuran çalışanlar, dün yaptıkları açıklamada, kalan maaş, ihbar tazminatı ve fazla mesai ücretlerinin ödenmesini istedi.
Etiketler: 

VALİ MUTLU´DAN 1 MAYIS AÇIKLAMASI : TAKSİM OLMAZ YENİKAPI UYGUN

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 1 Mayıs kutlamaları için, “Şu anda Yenikapı dışında herhangi bir alternatif söz konusu değildir” dedi.
Etiketler:  ,

İŞÇİLERDEN BAKAN´A ANINDA YANIT : SATTIRMAYACAĞIZ

Enerji Bakanı Taner Yıldız, santral ve kömür ocaklarını satacaklarını tekrarlarken, işçiler kendilerini Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na zincirledi. ‘Sattırmayız’ diyen işçilere Çevik Kuvvet müdahale etti.
Etiketler:  ,

BASIN AÇIKLAMASI

Sendikal Güç Birliği Platformu (SGBP), İstanbul ve Türkiye´de 1 Mayıs´ı başta Türk-İş ve DİSK olmak üzere tüm emek güçlerinin aynı meydanlarda ortak şekilde kutlamasından taraf olduğunu açıkladı.
Etiketler:  ,

BAT (BRITISH AMERICAN TOBACCO) EĞİTİM

Sendikamızın örgütlü olduğu BAT (British American Tobacco) işyerimizde görev yapan üyelerimiz için düzenlediğimiz eğitim seminerimiz 13.04.2014 Pazar günü Türk-İş Eğitim Merkezi- Samsun´da Yapıldı.
Etiketler:  , , , , ,

SELFİE DİRENİŞTE GÜZEL

Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerinin özelleştirilmesine karşı işçilerin Ankara´nın göbeğinde sürdürdükleri direniş nöbetine destek büyüyor. İşçiler, TEKEL ve Gezi direnişlerinden ilham aldıklarını, mücadeleyi kazanacaklarını söylüyorlar.
Etiketler:  , , , , ,

AK-PAK SENDİKALAR

Cemaat´in etkisiyle kurulan Pak Finans İşçileri Sendikası, geçen hafta sonu 1. Olağan Genel Kurulu´nu topladı. AKP ile Cemaaf arası ilişkilerdeki gerginlik, sendikal yaşama da yansımış ve sendikal alanda da ayrışma yaşanmıştı.
Etiketler:  , , , ,
 :: Eğitim ve Tis Haberleri
KAVAKLIDERE ŞARAPLARI SÖZLEŞMESİNDE UZLAŞMAYA VARILDI
KAVAKLIDERE ŞARAPLARI SÖZLEŞMESİ Sendikamızın örgütlü olduğu ve ülkemizin köklü firmalarından KAVAKLIDERE ŞARAPLARI işyeri için bir süredir devam etmekte olan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşmaya varıldı.
KRİSTAL YAĞLARI SÖZLEŞMESİNDE ANLAŞMAYA VARILDI
TÜRK TUBORG SÖZLEŞMESİNDE ANLAŞMAYA VARILDI
 
 :: Araştırma ve Makaleler
İŞÇİ HAKLARINI AZINLIK MEBUSLAR SAVUNDU
atlas tarih Meclis´te Ta´til-i Eşgal Kanunu üzerindeki tartışmalar temelde sendika hakkı üzerinde yoğunlaşmıştı. Bu görüşmelerde söz alan Zöhrap, Vartkes, Muradyan ve Boşo efendiler sendika hakkının yasaklanmasına karşı çıkarken, Nezaret mektupçusu Ali Bey ile Dahiliye Nazırı Ferid Paşa sendikaların yasaklanmasını savundular.
AMELEYE HAK VERİRSEN SİYASET YAPAR
İŞKOLLARINDAKİ İŞÇİ SAYILARI VE SENDİKALARIN ÜYE SAYILARINA İLİŞKİN 2014 OCAK AYI İSTATİSTİKLERİ
 :: Sosyal Güvenlik Köşesi
İŞSİZLİK, EĞİTİM VE MESLEKİ EĞİTİM MEMLEKET MESELESİ
İŞSİZLİK, EĞİTİM VE MESLEKİ EĞİTİM MEMLEKET MESELESİ Türkiye genelinde işsiz sayısı 2013 yılı Aralık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 19 bin kişi artarak 2 milyon 809 bin kişiye yükseldi ve işsizlik oranı %10 olarak gerçekleşti.
HUKUK-SOL- İŞYERİNDE MOBBİNG
HANGİ ANNELERE ERKEN EMEKLİLİK HAKKI VAR?
 
 :: Uluslararası İlişkiler
EFFAT İCRA KURULU TOPLANTISI BAŞLADI
EFFAT Sendikamızın Genel Sekreteri Sn. Mustafa AKYÜREK Brüksel’de başlayan EFFAT (Avrupa Gıda, Tarım ve Turizm İşçi Sendikaları Federasyonu)İcra Kurulu toplantısına TEKGIDA-İŞ’i temsilen katıldı.
IUF İCRA KURULU TOPLANTISI BAŞLADI
THE MOST DEMOCRATIC SOLUTION FOR THE AUTHORITY ISSUE:REFERENDUM
 :: Eylemlerden Haberler
ÜLKER İŞÇİSİNE ÇAĞRI
ülker işçisine çağrı TekGıda-İş Sendikası İstanbul Avrupa ve Anadolu Yakası şube başkanları ve işyeri temsilcileri, Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu Ülker fabrikası önünde basın açıklaması düzenledi. Sabah yedide fabrika önüne gelen işyeri temsilcileri ve şube yöneticileri, Ülker işçilerine bildiri dağıtmak istedi.
ÇAYKUR´DA GREV KARARI
ÇAYIN VEKİLİ TBMM´ DE ÇAYKUR GREVİNİ SORDU
 :: Kadın Komisyonu
ÇALIŞMA HAYATINDA KADININ ADI VAR
ÇALIŞMA HAYATINDA KADININ ADI VAR Birleşmiş Milletlerin kararıyla 1977 yılında kabul edilen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü aslında Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanıyordu.
KADINLARIN ´ÇALIŞMA ACILARI FARKLI
BİR EMEKÇİ KADININ YOL HİKAYESİ
 
Internet Explorer Monzilla Firefox Opera Google Crome Safari
Bu site tüm internet tarayıcıları tarafından desteklenmektedir.
 :: Genel Başkan'dan...
SENDIKA-UYELIGI-HAKKINDA
 :: Haberdar Et
Adınız Soyadınız :
E-Posta Adresiniz :
Bulunduğunuz İl :
  Tüm Hakları Saklıdır. © 2013 Tekgıda-İş Site en iyi 1024x768 ekran çözünürlüğünde izlenebilir.  
Designed by IDS
www.TonerFiyati.com