Kapat
 
 

ANA SAYFA HAKKIMIZDA TEŞKİLAT YAPISI BİLDİRİ VE HABERLER FAALİYETLER YAYINLAR TEKGIDA.TV FOTO GALERİ LİNKLER İLETİŞİM RSS

TEKGIDA-İŞ SENDİKASI > Basın Bildirileri ve Haberler

12 YIL KESİNTİSİZ İKTİDARDA OLUP ´YASALARI UYGULATMIYORUM´ DİYEMEZSİNİZ

Hükümet Ermenek’te yaşanan iş kazasını “aç güzlü işverenlerin kâr hırsı”na bağlayıp işin içerisinden çıkmaya çalışıyor temel amaç olarak kabul etmek, işverenlere“Aç gözlülüğe devam edin, ben arkanızdayım” demektir.
Etiketler:  , , , ,

PAVYON USULÜ MADENCİLİK

İşçilerimizden rica ediyorum, kendi haklarının takipçisi olsunlar. Hiçbir şekilde onlara tanınan hakların ihlal edilmesine izin vermesinler.
Etiketler:  , , , , ,

EZBER BOZALIM: ´KAÇAK İŞÇİLİK ARTIYOR´

28 Ekim 2014 günü Karaman Ermenek´te bir maden kazası oldu. Bir muhabir, madende mahsur kalan işçilerden birinin yakınına işçinin niçin bu tehlikeli işte çalıştığına ilişkin bir soru sordu. Kadının yanıtı,...
Etiketler:  , , , , ,

DANONE İÇİN YETKİ BELGESİ ELİMİZE ULAŞTI

Daha önce yaptığımız açıklamalar doğrultusunda; yargı sürecinin tamamlanmasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı DANONE-TİKVEŞLİ’de TEKGIDA-İŞ Sendikası’nın yetkili olduğuna dair belgeyi gönderdi.
Etiketler:  , , ,

FACİAYA DAVETİYE: AKP SOMA SÖZLERİNİ TUTMADI

AKP Soma’dan sonra verdiği sözleri tutmadı. Karaman´ın Ermenek ilçesindeki maden faciasına ilişkin işletmeden ilk açıklama geldi. İhmali ´doğal afet´ diyerek geçiştiren şirket, ´yemek saati´ eleştirilerine de Türkiye´nin tüm maden ocağında yemek saatleri içeride kullanılmaktadır ki, buna devlet ocakları da dahildir yanıtını verdi.
Etiketler:  , , , , , , ,

EMEKÇİLER ÖLÜMLERDEN ÖLÜM BEĞENMEK ZORUNDA MI?

1830’da Fransa’da Lyon dokuma işçileri insanlık dışı yaşam koşullarına karşı “Çalışarak Yaşamak ya da Savaşarak Ölmek” sloganıyla büyük bir direniş gerçekleştirdi. İşçiler, burjuva sınıfına karşı çalışma ve yaşam koşullarını düzeltmek için ölümüne savaşmayı göze almışlardı.
Etiketler:  , , , , , , , , ,

CİNAYETLER HEP ´HESAPSIZ´ KALDI

Karaman’a giden Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanlar hep aynı açıklamaları yaptılar: “Varsa bir ihmal bulunur hesabı sorulur.” Karaman’dan önce yaşanan kitlesel iş cinayetlerinde de aynı sözler söylenmişti. AKP iktidarları döneminde ölen işçi sayısı 14 bine yaklaştı ancak bu cinayetlerin hepsi “hesapsız” kaldı, hiçbir patron cezalandırılmadı. İşte kamuoyunda çok tartışılan iş cinayetleri ve mahkeme süreçleri:
Etiketler:  , , , , , , , , , ,

YASA PATLATTI

Madendeki çalışma koşulları AKP ile vahşileşti. 2002´de 68 bin ton olan özel sektör üretimi 2011 ´de 1 milyon tonu aştı. 12 yılda özel madenlerde ölü sayısı 496´yı aştı.
Etiketler:  , , , , , , , ,

KAZA DA DEĞİL KADER DE

18 can daha gitti. Hep birlikte başladık yaşam odası olsaydı, denetim yapılsaydı, öğle yemeğinde dışarı çıkılsaydı, baretleri var mıydı, yok muydu? 18 işçinin ölümüne bunların hiçbiri sebep olmadı!
Etiketler:  , , , , , , ,

DAHA DA KARANLIK BİR TABLO HAZIRLANIYOR!

Has Şekerler Madencilik Şirketi´nde işçiler yerin 350 metre altında çalışırlarken sular altında kaldılar. Bu ocakta da yaşam odası bulunmuyordu, denetim yoktu, önlem yoktu.
Etiketler:  , , , , , , , ,

AYM KARARLARI: OLUMLU AMA ÇOK YETERSİZ

Anayasa Mahkemesi (AYM), 22 Ekim 2014 tarihli kararıyla, CHP´nin başvurusu üzerine 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu iş Sözleşmesi Kanunu´nun sendikal hakları ihlal eden bazı maddelerini iptal etti.
Etiketler:  , , , , , ,

ERMENEK´TEKİ ´VAHŞİ ÜRETİM´ RAPORLARDA

Karaman´ın Ermenek ilçesindeki Has Şekerciler Madencilik şirketinin işlettiği kömür ocağında 18 emekçinin su altında kalması ile sonuçlanan sürecin nedenleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerinin hazırladığı teftiş raporunda yer aldı.
Etiketler:  , , , ,

MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI:SU KOMŞU MADENDEN GELDİ

TMMOB´a bağlı Maden Mühendisleri Odası, Karaman´ın Ermenek ilçesinde 18 madencinin mahsur kaldığı kazayla ilgili yerinde inceleme yaptı
Etiketler:  , , , , ,

ÖZELLEŞTİRME DUVARINIZ YIKILDI

KARAMAN Ermenek´te maden ocağını su basması sonucu 18 işçinin yer altında kalması, çözümün kamulaştırma olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Maden Mühendisleri Odası suyun, kapatılan ocaklardan geldiğini tespit etti. Sendika yöneticileri de bu ocaklara ait duvarların standartlara uygun olmamasının böyle bir soruna neden olabileceğini söyledi.
Etiketler:  , , , ,

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

Türk Milletinin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde kazandığı bağımsızlık mücadelesinin en önemli zaferi olan Cumhuriyetimizin 91. Kuruluş yıl dönümünü kutlamanın heyecan ve gururunu yaşıyoruz.
 :: Eğitim ve Tis Haberleri
MAURİ MAYA SÖZLEŞMESİNDE UZLAŞMAYA VARILDI
MAURİ MAYA SÖZLEŞMESİNDE UZLAŞMAYA VARILDI Sendikamızın örgütlü olduğu ve Bandırma’da faaliyet gösteren MAURİ MAYA işyerinde sürdürülmekte olan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşmaya varıldı.
MAURİ MAYA TİS GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI
TRAKYA BİRLİK İŞLETMESİ İÇİN TASLAK ÇALIŞMASI YAPILDI
 
 :: Araştırma ve Makaleler
CAHİT KAYRA: SAHTE BİR BÜYÜME İÇERİSİNDEYİZ
cahit kayra ‘Bir taraftan borçlar dağ gibi çoğaldı. Hem dış borçlar, hem iç borçlar. İç ve dış borçların toplamı sürekli artıyor. Ve bütün bunları yaparken de elimizde ne var ne yok sattık savdık’
SENDİKA VE KONFEDERASYONLARIN KURULUŞUNDA İSTENİLECEK BELGELER HAKKINDA YÖNETMELİK
MÜCADELECİ SENDİKACILIK II
 :: Sosyal Güvenlik Köşesi
SAĞLIK´DA NEYDİK NE OLDUK?
SAĞLIK´DA NEYDİK NE OLDUK? Mevcut hükümetin en büyük söylemlerinden birisi Sağlık sisteminde reform yaptık artık özel hastanelere gidiyorsunuz, eczane ve muayene kuyruğu artık hastanelerde yok. Eskiden sadece zamanımız giderdi, şimdi hem para, hem de zamanımız gidiyor…
İŞSİZLİK, EĞİTİM VE MESLEKİ EĞİTİM MEMLEKET MESELESİ
HUKUK-SOL- İŞYERİNDE MOBBİNG
 
 :: Uluslararası İlişkiler
EFFAT´IN İCRA KURULU TOPLANTISINA KATILDIK
EFFAT TOPLANTISINA KATILDIK Sendikamızın üyesi bulunduğu EFFAT(Avrupa Gıda İşçi Sendikaları Federasyonu) İcra Kurulu toplantısı 18-19 Haziran 2014 tarihlerinde Brüksel’de yapılıyor.
IUF ICRA KURULU TOPLANTISI DEVAM EDİYOR
EFFAT´IN SOMA MADEN İŞÇİLERİ İÇİN TAZİYE MEKTUBU
 :: Eylemlerden Haberler
SENDİKAYA SÜTAŞ BASKINI
aydınlık Sütaş patronu sendikalı oldukları için 41 işçinin işine son vermekle kalmadı bir de Tek Gıda-İş Sendikası´nın şubelerine polis baskınları yaptırdı. Yapılan aramalarda Sütaş boykotuna ilişkin basılı malzemeler toplandı
KENT İŞÇİSİ GREVE DEVAM DEDİ
BASIN AÇIKLAMASI
 :: Kadın Komisyonu
SGBP´Lİ KADINLARDAN KENT GIDA´YA DESTEK
BirGün SENDİKAL Güç Birliği Kadın Koordinasyonu, Kocaeli Gebze´de kurulu Kent Gıda Fabrikası´nda grevde olan Tekgıda- iş üyesi işçileri ziyaret etti.
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI KADIN KOMİSYONU SÜTAŞ AÇIKLAMASI
SGBP KADIN KOMİSYONU´NDAN KADINLARA ÇAĞRI
 
Internet Explorer Monzilla Firefox Opera Google Crome Safari
Bu site tüm internet tarayıcıları tarafından desteklenmektedir.
 :: Genel Başkan'dan...
SENDIKA-UYELIGI-HAKKINDA
 :: Haberdar Et
Adınız Soyadınız :
E-Posta Adresiniz :
Bulunduğunuz İl :

Klima

  Tüm Hakları Saklıdır. © 2013 Tekgıda-İş Site en iyi 1024x768 ekran çözünürlüğünde izlenebilir.  
Designed by IDS
www.TonerFiyati.com