Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
01 Kasım 2018
ZAMLI LOKMA KURSAKTAN ZOR GEÇECEK!

Ocak ayında açıklanan raporda yüzde 7.9 olarak öngörülen 2018 yılsonu enflasyon tahmini son rapora yüzde 23.5’e revize edildi.

ZAMLI LOKMA KURSAKTAN ZOR GEÇECEK!

20 Eylül’de açıklanan Yeni Ekonomik Program hedefleri yerle bir oldu. Programın enflasyon hedefi yapılan açıklamadan 10 gün sonra aşılırken, Merkez Bankası programda açıklanan enflasyon hedeflerini yeniden revize etti. TCMB Başkanı Murat Çetinkaya yeni Ekonomik Programda bu yıl için öngörülen 20.8’lik enflasyon tahmini 23.5’a yükseltti. Gıda fiyatlarında öngörülen tahmin de 2 kattan fazla arttırılarak 29.5’a çıkarıldı.

TC Merkez Bankası (TCMB) yılın son enflasyon raporunu açıkladı. Ocak ayında açıklanan raporda yüzde 7.9 olarak öngörülen 2018 yılsonu enflasyon tahmini son rapora yüzde 23.5’e revize edildi. Hükümetin açıkladığı Orta Vadeli Program’daki öngörü yüzde 20.8’di. Merkez Bankası nisandaki raporunda yılsonu enflasyonu yüzde 8.4’e, temmuzdaki raporda da yüzde 13.4’e yükselmişti. Buna göre ilk rapora göre geçen dokuz aylık süreçte tahmin üç katına çıkarıldı.
 
Merkez Bankası’nın 2019 için enflasyon tahmini yüzde 15.2 oldu. 2020’de ise enflasyonun yüzde 9.3 olması bekleniyor. 2020 için üst tahmin sınırı ise yüzde 12.6 olarak belirlendi. Buna göre önümüzdeki iki yılda çift haneli enflasyona maruz kalacağız.
 
YOKSULUN ENFLASYONU
 
Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya’nın açıkladığı yeni enflasyon beklentileri içinde en çok dikkat çeken gıda enflasyonu oldu. Özellikle orta ve dar gelirlilerin yaşamını yakından etkileyen gıda enflasyonunda adeta patlama yaşandı. Merkez Bankası 2018 için gıda fiyat enflasyonu varsayımını iki kattan fazla artırarak yüzde 13’ten yüzde 29.5’e yükseltti.

İŞLENMEMİŞ GIDA YÜZDE 34
 
Çetinkaya, şöyle dedi: “Gıda grubunda hem işlenmiş hem de işlenmemiş gıda kalemlerinde enflasyon görünümü bozuldu. İşlenmemiş gıda fiyatları enflasyonu 2018 yılı üçüncü çeyreği sonunda yüzde 34’e ulaşarak Temmuz Enflasyon Raporu varsayımının oldukça üzerinde gerçekleşti. Taze meyve-sebze fiyatlarında temmuz ve ağustos aylarında beklenen düzeltme sınırlı kalırken eylül ayında ise güçlü bir fiyat artışı gerçekleşti. Üçüncü çeyrekte gıda enflasyonuna dair görünümün bozulmasında Türk lirasındaki değer kaybına bağlı maliyet yönlü gelişmeler temel belirleyici oldu.”
 
EKONOMİ DARALIYOR!
 
TCMB’nin raporundaki değerlendirmelere göre, döviz kuru oynaklığının olumsuz etkilediği harcamalarda zayıflama var. MALİyet baskısı ve TL’deki birikimli değer kaybı tüketim ve yatırım harcamalarında daralmaya neden oluyor. Merkez, başta yatırımlar ve dayanıklı tüketim malları olmak üzere döviz kuru oynaklığının olumsuz etkilediği gruplara yönelik harcamalarda zayıflama bekliyor. Bu kapsamda Yeni Ekonomi Programı’na da atıf yapan raporda, “Sıkı politika çerçevesinin vergi artışları yolu ile değil, harcamalarda kesinti yoluyla belirlenmiş olması, fiyat istikrarına katkı sağlayacaktır” görüşüne yer verdi. Başkan Çetinkaya, “Son aylarda yaşadığımız dalgalanmaların bilançolar üzerindeki etkisine bağlı olarak finansal koşullardaki sıkılaşmanın belirginleştiğini görmekteyiz. Bu gelişmelerin de etkisiyle iktisadi faaliyette iç talep kaynaklı bir yavaşlama gözleniyor” dedi.
 
MERKEZ’DEN ENFLASYON İTİRAFI
 
Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya’nın açıklamalarını değerlendiren Prof. Dr. Aziz Konukman Merkez Bankası’nın enflasyon artışının devam edeceğini itiraf ettiğini kaydederek, “Yeni Ekonomik Program’ın ciddiyetinin olmadığı ortada. Yeni Ekonomik Program’daki hedefler yerle bir. Merkez Bankası’nın açıklamasında en dikkat çekici olan gıda fiyatlarındaki artış. Daha önce gıda fiyatları için enflasyon yüzde 13 olarak tahmin ediliyordu. Şimdi yüzde 29.5’a çıkarılmış. Gerçeğin bunun daha da üstünde olduğu ortada. Özellikle sabit gelirli ve yoksulların durumunun daha da kötüleşeceğinin işareti” dedi.
 
KAMPANYANIN ETKİSİ MUALLAK!
 
Toplantıdaki konuşmasında “para politikasında uzun süreli sıkı duruşun” süreceğini ifade eden Başkan Murat Çetinkaya, cari açıktaki dengelenmenin ülke risk primini düşürerek, döviz kurundaki oynaklığı sınırlayacağını ifade etti.
 
Toplantının soru-cevap bölümünde Başkan Çetinkaya’ya ısrarla “Enflasyonla Topyekûn Mücadele” kampanyasının etkisi soruldu. Biz de Başkan’a “Adeta babaannemizin devrinden kalma fiyat kontrollerinin yüzde 23.5 olarak tahmin edilen yılsonu enflasyonuna ne oranda etki ettiğini” sorduk. Başkan Çetinkaya ise somut bir oran vermektense, kampanyanın fiyat istikrarı açısından farkındalığın artırılması açısından önemli gördüklerini söyledi. Buna göre, sert devalüasyon sonrası bozulan fiyatlama davranışlarının önüne geçmek için Hükümet’in emir komuta yönetimiyle başlattığı kampanyanın etkisi sınırlı kaldı.
 
ÜCRETLERDE ENDEKSLEME AZALTILACAK!
 
TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’ya toplantıda ücret zamlarının enflasyona endekslenmesi konusu da soruldu. “Endeksleme fiyat istikrarına ulaşmada değiştirmeye çalıştığımız unsurlardan birisi” diyen Çetinkaya, kamu kontrolündeki fiyat ve ücretlerin geçmişe endekslemeyi azaltacak şekilde büyük ölçüde enflasyon hedefleri ile uyumlu olarak belirlenmesinin söz konusu olduğunu ifade etti.
 
Çetinkaya, “Endeksleme davranışı öncelikle değiştirmeye çalıştığımız unsurlardan birisi. Bu orta vadede enflasyona, enflasyon trendine, fiyat istikrarının sağlanmasına yönelik inancın artması ve buradaki başarının götürülmesiyle oluşacak. Raporda ücretler başta olmak üzere muhtelif kalemlerde etkileri, tahminlerimize nasıl yansıttığımızı görebilirsiniz. Geçmiş dönemlerden büyük farklılıklar görmüyoruz” ifadelerini kullandı.
DİĞER HABERLER
BASINA VE KAMUOYUNA
BASINA VE KAMUOYUNA

EN DEĞERLİ VARLIKLARIMIZ ÇOCUKLARIMIZ Son günlerde kamuoyuna yansıyan ve gün geçtikçe giderek artan çocuk istismarı haberlerini utanarak ve büyük bir üzüntüyle izliyoruz. Oysa biz cumhuriyetin kuruluşundaki ilk adımı çocuklara bayram olarak hediye eden ve geleceğin sahipleri olarak kabul eden, onları koruma görevini devletin sorumluluklarından sayan bir neslin evlatlarıyız. Bilimin, aydınlanmanın, gelişmişliğin ilk göstergesi sağlıklı, mutlu, […]

KÜRESEL ENFLASYON VE ÜCRETLER
KÜRESEL ENFLASYON VE ÜCRETLER

ILO’nun küresel ücretlerle ilgili son raporuna göre, pandemiyle başlayan, Rusya- Ukrayna savaşı ve küresel enerji krizi ile tetiklenen küresel yavaşlama ile birlikte, yüksek enflasyon, pek çok ülkede reel aylık ücretlerde çarpıcı düşüşlere yol açıyor.

‘EYT’DE GERÇEKÇİ BİR ÇALIŞMA YAPACAĞIZ’
‘EYT’DE GERÇEKÇİ BİR ÇALIŞMA YAPACAĞIZ’

Merakla beklenen EYT düzenlemesi hakkında konuşan Bakan Vedat Bilgin, “En kapsamlı düzenlemeyi yapacağız” dedi.

İŞÇİ DEĞİL KÖLE ARIYORLAR
İŞÇİ DEĞİL KÖLE ARIYORLAR

Türk-İş Başkanlar Kurulu asgari ücret konusunda bir bildiri yayımladı. “İnsana yakışır bir yaşamı sağlayacak tutarın temel alınmasını” istedi.