Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
TavsanliUn
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
TavsanliUn
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
03 Eylül 2021
YÜCEER GREVDEKİ İŞÇİLERİN YANINDA

Dr. Yüceer, “Eğer işveren anayasal olarak yetki almış bir sendikayı kabul etmiyorum, ben yargı kararını tanımıyorum diyebiliyorsa, sendikalı oldu diye işçiyi işten çıkarıyorsa bu direniş haktır.

YÜCEER GREVDEKİ İŞÇİLERİN YANINDA

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, Çerkezköy’de bulunan Indomie AdkoTurk Fabrikası’nın toplu iş sözleşmesi sürecindeki uzlaşmaz tutumu nedeniyle greve çıkan işçileri fabrika önünde ziyaret etti. Dr. Yüceer, “Eğer işveren anayasal olarak yetki almış bir sendikayı kabul etmiyorum, ben yargı kararını tanımıyorum diyebiliyorsa, sendikalı oldu diye işçiyi işten çıkarıyorsa bu direniş haktır. Biz emeğin sömürülmediği, hakça, eşit bir düzeni, dayanışmanın ve birliğin inşa edildiği bir düzeni savunuyoruz. Ne olursa olsun bu dayatılan, insanca olmayan yaşama, çalışma koşullarına karşı ekmeğimiz için, demokrasi için mücadeleye edeceğiz” dedi. Tekirdağ Çerkezköy’de sebze, tavuk, köri çeşnili hazır makarnalar üretimi yapan Indomie Adkoturk fabrikasında, Tekgıda-İş sendikasıyla örgütlenen işçiler yetki almalarına rağmen patronun sözleşme masasına oturmaması nedeniyle 23 Ağustos’ta greve çıktı. CHP PM Üyesi, Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, CHP Kapaklı İlçe Başkanı Erdinç Yılmaz ve Kapaklı Belediye Meclis üyeleri ile birlikte “Sözleşme masasına oturana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” diyerek grevlerini sürdüren Indomie AdkoTurk Fabrikası’nın emekçilerini ziyaret etti. CHP’li Dr. Yüceer ve beraberindekileri grev alanında Tekgıda-İş Örgütlenme Uzmanı Yunus Durdu ve grevdeki işçiler karşıladı.

Greve verdiği destek nedeniyle Dr. Yüceer’e Indomie AdkoTurk işçileri ve Tekgıda-İş Sendikası adına teşekkür eden Durdu, “Biz burada örgütlenme çalışmalarımıza dört yıl önce başladık. 4 yıldır burada bir hukuk mücadelesi verdik. Neticesinde yargı ve bakanlık kararlarıyla toplu iş sözleşmesi belgemizi aldık. Ama bu şirket, yargı kararlarını, bakanlık kararlarını tanımıyor. Bu fabrika, sendikalı oldukları için 21 işçi arkadaşımızı Kod-29’dan işten attı. Bizlerin iyi niyetli olarak çağırdığımız toplu iş sözleşmesi masasına oturmadı. Grevimizi başlattığım 23 Ağustos’ta işçileri gece yarısı fabrikaya zorla getirerek grev kırıcılığı yaptı. Bu fabrika sendikaya karşı, işçilere karşı her türlü hukuksuzluğu yapmaktadır. Bu hukuksuzlukları Meclis’te de dile getirmenizi rica ediyoruz. İşçi kardeşlerim ve Tekgıda-İş Sendikamız adına grevimize verdiğiniz destek için teşekkür ederiz” dedi.

“BU DİRENİŞİ GÖRMEZDEN GELMEK HAKSIZLIKTIR, İNSAFSIZLIKTIR”

Fabrika önündeki grev yerinde olduklarını belirten Dr. Yüceer, “Sizler elleriyle, emekleriyle dünyayı yaratan insanlarsınız. Sizler olmazsanız üretim olmaz, bu fabrikalar olmaz, bu ülkede ne birlik olur ne beraberlik olur. Bu emek kentinde bu sanayi kentinde 131 gündür haklarınız için alın teriniz için onurunuz için mücadelenize devam ediyorsunuz. Eğer işveren anayasal olarak yetki almış bir sendikayı kabul etmiyorum, ben yargı kararını tanımıyorum diyebiliyorsa, sendikalı oldu diye işçiyi işten çıkarıyorsa ya da ülkeyi yönetenler sözde milli güvenliği tehdit, onu tehdit, bunu tehdit diyerek grevleri yasaklıyorsa, işveren grev kırıcılığını soyunmuşsa, asgari ücret açlık sınırının altında kalmışsa, işveren emekçisini uygun olmayan zor koşullarda çalıştırıyorsa, kıdem tazminatından örgütlenmeye, toplu sözleşmeden sosyal haklara artık bütün haklar yok sayılmaya başlanmışsa bu grev, bu direniş haktır arkadaşlar. Bunu görmezden gelmek, bu sese kulak vermemek de haksızlıktır, insafsızlıktır. Bu gerçek anlamıyla zulümdür. Çağımızda zulüm böyle oluyor. İşçinin emekçinin hakkını sömürmek zulümdür. İşçiyi açlık sınırının altında bir yaşama muhtaç etmek zulümdür. Bak dışarda işsizler var demek zulümdür. Örgütlenme hakkının elinden alınması zulümdür” dedi. İşçilerin haklı bir mücadele içinde olduklarını ve mutlaka kazanacaklarını söyleyen Dr. Yüceer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“EMEĞİN SÖMÜRÜLMEDİĞİ, HAKÇA VE EŞİT BİR DÜZENİ SAVUNUYORUZ”

“Bugün sadece Tekirdağ’da değil Türkiye’nin dört bir yanında işi için, hakları için, ekmek ve hürriyet mücadelesi verenler var onlara buradan da selam olsun diyorum. Sizler, kazanacaksınız çünkü bir aradasınız, çünkü haklısınız, çünkü kurtuluşun tek başınıza olmayacağını biliyorsunuz, çünkü ya hep beraber ya hiçbirimiz diyorsunuz. Haklısınız görüyoruz, Anayasa ortada, yasalar çok açık. Peki bu emek düşmanları gücü nereden alıyorlar? Size bunları nasıl yapabiliyorlar? Değerli işçi kardeşlerim emeğe ve alın terine karşı OHAL ilan eden ve bundan istifade edip grevleri yasaklayan bir zihniyet var. Pandemide gördünüz, yaşadınız. İşçiler, günlük 39 liraya geçinmeye zorlandı. Maalesef bütün politikalar sayılan bir elin parmaklarını geçmeyecek sermayedarları güçlendirmeye yönelik. Patronların rahatı için çalışılıyor. Devletin imkânları patronlar için kullanılıyor.

Ama biz bu düzene karşıyız. Biz emeğin sömürülmediği, hakça, eşit bir düzeni, dayanışmanın ve birliğin inşa edildiği bir düzeni savunuyoruz. Varsın onlar sizi işsizliğe, yoksulluğa, iş cinayetlerine mahkûm etmeye çalışsınlar, varsın onlar sizi yarınsız geleceksiz bırakmaya çalışsınlar, varsın onlar sizlerin tüm kazanımlarını ortadan kaldırarak kendilerine elverişli köleler yaratmaya çalışsınlar biz buna geçit vermeyeceğiz. Ne olursa olsun bu dayatılan, insanca olmayan yaşama, çalışma koşullarına karşı ekmeğimiz için, demokrasi için mücadeleye edeceğiz.

“İŞVERENİ YANLIŞTAN DÖNMEYE İŞÇİYE ALIN TERİNİN HAKKINI VERMEYE DAVET EDİYORUM”

Burada da her yerde olduğu gibi işvereni yaptığı yanlıştan dönmeye davet ediyorum. İşçinin alın terinin hakkını vermeye, insan onurunu yaraşır bir yaşamı sağlamaya davet ediyorum. Nerede barış varsa, nerede huzur varsa orada verimlilik var orada iş ahlakı var, orada kazanç var, orada üretim var. O yüzden buraya barış gelmeden, ülkemize barış gelmeden bu ülkeye huzur gelmeyecek, bu ülkeye refah gelmeyecek. Bu bilinçle emin olun ki umutlu yarınları hep beraber inşa edeceğiz bundan hiç şüpheniz olmasın.

“YILMAYIN, UMUTSUZLUĞA KAPILMAYIN, BİRBİRİNİZDEN KOPMAYIN”

Örgütlenmek özgürlüktür, sizi örgütsüz hale getirmeye çalışıyorlar. Sizi tek tek güçsüzleştirmeye çalışıyorlar. Böl parçala yönet taktiğini uygulamaya çalışıyorlar. Buradan bir kez daha onurlu mücadelenizi selamlıyorum. Selam olsun demokrasi için, özgürlük için, adalet için, barış için, emeği için, alın teri için mücadele edenlere! Selam olsun sizlere. Elbet kazanacağız ama yılmayın, umutsuzluğa kapılmayın, birbirinizden kopmayın. Birleşe birleşe kazanacaksınız, birleşe birleşe kazanacağız.” Dr. Candan Yüceer konuşmasını sürdürürken grevdeki Indomie AdkoTurk işçileri, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları attı.

KAYNAK Trakya Gazetesi
DİĞER HABERLER
AÇLIK SINIRI 7.667 LİRAYA YÜKSELDİ
AÇLIK SINIRI 7.667 LİRAYA YÜKSELDİ

İktidarın, geçen yıl eylül ayında Merkez Bankası’na faiz indirterek Türkiye’yi içine soktuğu yüksek enflasyon döngüsü yoksulluk ve açlık sorununu hızla büyütmeye devam ediyor.

REEL KESİM HEM YAKINIYOR, HEM GİDİŞAT İYİ DİYOR!
REEL KESİM HEM YAKINIYOR, HEM GİDİŞAT İYİ DİYOR!

Reel kesim güven endeksi iki yıl aradan sonra yeniden 100’ün altına indi. 2020’de pandemi vardı, ya şimdi?

ÖZELLEŞTİRME KONUSUNDA TÜRK-İŞ’İN AÇIKLAMALARI  (1998-2003 DÖNEMİ)
ÖZELLEŞTİRME KONUSUNDA TÜRK-İŞ’İN AÇIKLAMALARI (1998-2003 DÖNEMİ)

Özelleştirme sürecinin başladığı ve hızlandığı dönemde, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan işçilerin çok büyük bölümü Türk-İş’e bağlı sendikalarda örgütlüydü.