Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
Elmacık Atasu
Belkalper
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Socotab
Pepsi
Tuborg_Bira
Vakıf Zeytinlikleri
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
TavsanliUn
Tat
Taris
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
Elmacık Atasu
Belkalper
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Socotab
Pepsi
Tuborg_Bira
Vakıf Zeytinlikleri
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
TavsanliUn
Tat
Taris
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
27 Haziran 2020
ÜRETİMDE KAPASİTE DÜŞÜK KÇÖ DESTEKLERİ SÜRMELİ

Kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) uygulaması temmuz ayı itibarıyla sonlanıyor.

ÜRETİMDE KAPASİTE DÜŞÜK KÇÖ DESTEKLERİ SÜRMELİ

Kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) uygulaması temmuz ayı itibarıyla sonlanıyor. Desteğin sürmesine ilişkin turizmcilerin taleplerini geçen günlerde yayınlanan haberlerimizde sizlere aktardık. Sanayiciler de KÇÖ’nün sürmesi gerektiğini belirtiyorlar. İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, haziran ayı İSO Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, pandemide işin ve istihdamın korunması için uygulanan kısa çalışma ödeneğinin önemli katkıda bulunduğunu da belirterek, birçok sektör için gerçek anlamda toparlanmanın uzun süre gerçekleşmeyeceği dikkate alındığında, istihdamın korunması için kısa çalışma ödeneğinin en az üç ay ve hatta yıl sonuna kadar uzatılmasını zorunlu gördüklerini söyledi.

YIL SONUNA KADAR SÜREBİLİR
 
İSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İrfan Özhamaratlı, kısa çalışma ödeneğinin, salgının olağandışı sürecinde, istihdamın korunması için gerek firmalara gerekse çalışanlara nefes aldırdığını ifade etti. Özhamaratlı, şunları söyledi:
 
"Çok önemli bir destek oldu. Bazı sektörlerimizde olağan şartlara ulaşmanın zaman alacağını da dikkate alarak bu ödeneğin yıl sonuna kadar devam ettirilmesinin ülke ekonomisi için çok verimli olacağını düşünüyorum. Talep ve çalışma konusunda aksama yaşamayan firmalarımızın da zaten sisteme getireceği yük olmayacaktır. Bu anlamda kullanım daha az olacağı için ekonomiye katkısı da daha ağır basacaktır."
 
KOBİ’LER İÇİN FAYDALI
 
Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD) Başkanı Burak Önder de, kısa çalışma ödeneğinin yılın son çeyreğine kadar sürmesinin faydalı olacağını belirtti. Önder, bazı sektörler toparlanmış olsa da birçok sektörün henüz tam anlamıyla pandemi etkisi nedeniyle faaliyete geçemediğini belirterek, "İşten çıkarmanın yasaklandığı süre boyunca sürmesi faydalı olur" dedi. İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Talha Özger, KÇÖ’nün sürmesi gerektiğini vurguladı.
 
Özger, "Sanayi, ihracat kolay oluşan işler değil. Sanayiciye verilen her destek ülkeye zaten katma değer olarak geri dönüyor. KÇÖ özellikle KOBİ’ler için can suyu olacaktır. İki aylık sürede kaybedilen satışlar dikkate alındığında daha fazla çalışarak bu açığı kapatacağımızı düşünüyoruz. Devletin vereceği her türlü destek bu süreçte bizler için önemli" ifadelerini kullandı.
 
BAŞKANLAR TOBB’A İLETTİ
 
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar da konuyu hafta içerisinde yaptığı basın toplantısında dile getirdiğini hatırlattı. Yorgancılar, açıklamasında, “Kısa çalışma ödeneği sanayi kesimine önemli bir destek sağladı. Üç ay daha uzatılması bekleniyor. Bu konuda TOBB bünyesinde sanayi odası başkanları üç ay daha uzatılması yönünde görüş bildirdi. Bize gelen bilgiler bir taslak üzerinde çalışıldığı ve uzatılacağı yönünde. Şu an en önemli konu uzatmanın devam etmesi” ifadelerini kullandı.
 
ÇALIŞAMAYAN SEKTÖRLERE VERİLSİN
 
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Üyesi Musa Evin, En düşüş kapasite kullanımının deri ve konfeksiyon sektöründe olduğunu vurgulayarak, KÇÖ desteğinin sürmesinin sektör için kritik önemde olduğunu şu sözlerle anlattı: "Ağırlık Rusya’ya bağımlı olduğundan dolayı ve turist gelmediği için güneydeki turizm bölgelerine iş yapamıyoruz. Diğer bir sıkıntı iş yerlerimiz kapalı, pandemide ürettiğimiz malı satamayacağımız için hazıra mal dikemeyiz. Emek yoğun ve aslında kişiye özel ürünler üreten bir sektörüz. Fiyat yüksek olduğundan stok kaldırmıyor. Önümüzü göremeyince büyük ızdırap. Çalışamayan sektörlere KÇÖ desteği sürmeli ki istihdam korunsun."
 
İKİSİ AYRILMAZ BİR İKİLİDİR
 
Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, KÇÖ’nün bu dönemde en önemli ve en doğru tedbir olduğunu ifade ederek, "Çok firma faydalandı. Hükümetimize teşekkür ediyoruz. Ancak temmuzda bunun sonlanması tartışılıyor. Bir yandan da işten çıkarma yasağı sürüyor. O tedbiri kabul ediyoruz. Fakat bu iki desteğin de bir arada olması lazım. İşten çıkarma yasağı sürerken kısa çalışma ödeneği de eş zamanlı sürmeli. Bunları eş zamanlı ve adeta birbirinden ayrılmaz bir ikili gibi görüyoruz" sözleriyle ifade etti.

TÜGİAD: İŞ DÜNYASI DA İŞÇİ DE TEDİRGİN
 
Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Anıl Alirıza Şohoğlu, işsizlik fonu üzerinden işçi ve işverenden yapılan kesintilerin iki katına çıkacağı yönünde yayılan bilgilerin kendilerini tedirgin ettiğini ve bu düzenlemenin istihdamda artıştan çok gerilemeye neden olabileceğini belirtti.
 
Bu artışın hem işveren hem de çalışan üzerindeki maliyet yükünü daha da artırmaktan başka bir özelliğinin olmayacağını öne süren Şohoğlu, ülkemizde kurumsal çalışan firmaların sayısının az olduğunu belirtip, işverenlerin maaş anlaşmalarını net ücret üzerinden yaptığını ve çalışanlarına her ay aynı maaşı vermek zorunda olan işverenlerin üstündeki sigorta yükünün yüzde 3 daha da artacağını vurguladı. Çalışandan kesilen işsizlik sigortası primlerinin yükselmesine neden olacak düzenlemenin zincirleme olarak mecburi yapılacak brüt maaş artışlarının ardından, vergi dilimlerinin daha erken yükseleceğini, vergi dilimi yükselince kesilecek vergi oranının daha da çok artacağını ve bunların hepsinin işverene ve işçiye ilave maliyet olarak yansıyacağını anlatan TÜGİAD Başkanı, özellikle pandemi sonrası yeni normalleşme dönemine girdiğimiz ve çarkların tekrar dönmeye başladığı şu günlerde, ilave maliyetler getirebilecek bu tür uygulamaların zaten en büyük sorunumuz olan işsizliği daha da artırabileceğini kaydetti. TÜGİAD Başkanı Şohoğlu, “Mevcut fonun amacına uygun kullanılması, fonun ortaya çıktığı ilk yıllardaki gibi yöneltilmesi ve işsizlik maaşından faydalanma koşullarının çok daha kolay hale getirilmesi uygun olacaktır” dedi.  
 
DİĞER HABERLER
AYÇİÇEĞİ YAĞINA BİR AYDA YÜZDE 5 ZAM
AYÇİÇEĞİ YAĞINA BİR AYDA YÜZDE 5 ZAM

Ayçiçeği yağı fiyatındaki artış sürüyor. Ayçiçeği yağının market fiyatı sadece bir ay içerisinde yüzde 5 arttı.

NEDEN UÇTU BU GIDA FİYATLARI
NEDEN UÇTU BU GIDA FİYATLARI

Mutfak alışverişi için marketlere gidenler zamlı fiyatlarla karşılaşıyor. Ayçiçek yağından tereyağına, peynirden yumurtaya kadar birçok ürüne yüzde 25’ten fazla zam geldi. Bazı hammaddelerde de fiyat yükselişleri yaşandı. Biz de sektör temsilcileri ile konuştuk. Fiyat artışlarının nedenlerini araştırdık, çözüm önerilerini dinledik.

KISA ÇALIŞMAYA KİMLER BAŞVURACAK?
KISA ÇALIŞMAYA KİMLER BAŞVURACAK?

Mevcut koronavirüs (COVID-19) sürecinde hem çalışanların hem de işverenlerin en önemli nefes alma mekanizmasının Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) olduğunu görmekteyiz. İlk COVID-19 vakasının ülkemizde görülmesiyle birlikte hızlı bir aksiyon alınmış ve ekonomik tedbirler kapsamında da işletmeler için kısa çalışma ödeneği uygulaması kolaylaştırılmıştır.

KOD 29 EZİYETİ MECLİS’E TAŞINDI
KOD 29 EZİYETİ MECLİS’E TAŞINDI

İşçilerin yasağa karşın işten üstelik de tazminatsız bir şekilde atılmasına izin veren Kod 29, hem Meclis’e taşındı hem de maddenin değiştirilmesi için teklif sunuldu.

TEKGIDAIS

BEDAVA
İNCELE