Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
15 Nisan 2012
UCUZ İŞ GÜCÜ STRATEJİSİ

Esnek, güvencesiz ve ucuz işçi çalıştırmayı hedefleyen Ulusal İstihdam Stratejisine, ´Ucuz İş Gücü Stratejisi´ demek daha doğru olacak. İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Tasarısı´nda da ´Genç işçi´ tabiri kullanılarak çocuk işçiliğin önü açılıyor.

UCUZ İŞ GÜCÜ STRATEJİSİ

Esnek, güvencesiz ve ucuz işçi çalıştırmayı hedefleyen Ulusal İstihdam Stratejisine, ‘Ucuz İş Gücü Stratejisi’ demek daha doğru olacak. İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Tasarısı’nda da ‘Genç işçi’ tabiri kullanılarak çocuk işçiliğin önü açılıyor.

TASARININ ADI DEĞİŞSİN
ANKARA’da yapılan Ulusal İstihdam Stratejisi Sempozyumu’nda AKP hükümetinin "istihdamı arttırmak" adına hayata geçirdiği politikalar değerlendirildi. Hükümetin esnek, güvencesiz ve ucuz çalıştırmayı meşrulaştırmak istediğine vurgu yapılan sempozyumda, stratejinin adının "Ulusal İstihdam" değil, "Ucuz İş Gücü Strateji olmasının daha uygun olacağı söylendi.
 

ÇOCUK işçiliğini KAMUFLE EDİYOR
MECLİSE sunulan İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Tasarısı’nda "Genç işçi" tabiri kullanılırken, 15 yaşın altındaki çocukların çalışması yasakken, kullanılan tabir ile bu kamufle ediliyor. Mevcut İş Kanunu’ndaki, 16 yaşından küçüklerin ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılmasını engelleyen düzenleme yeni tasarı ile ortadan kalkıyor. Yani yeni ucuz iş gücü geliyor,

Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aziz Çelik, hükümetin bu stratejisinin adının "ulusal istihdam" değil, "ucuz işgücü stratejisi" olması gerektiğini söyledi.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde düzenlenen "Ulusal İstihdam Stratejisi Sempozyumu’nda AKP hükümetinin "istihdamı arttırmak" adına hayata geçirdiği politikalar değerlendirildi. Hükümetin esnek, güvencesiz ve ucuz çalıştırmayı meşrulaştırmak istediğine vurgu yapılan sempozyumda, stratejinin adının "Ulusal İstihdam" değil, "Ucuz İşgücü Stratejisi" olmasının daha uygun olacağı belirtildi.

Prof. Dr. Aziz Köklü Salonu’nda önceki gün düzenlenen sempozyuma çeşitli üniversitelerden akademisyenler katıldı. Katılımcılar hazırladıkları sunumlarla hükümetin kıdem tazminatının fona devrinden, özel istihdam bürolarına kadar birçok saldırıyı içine sığdırdığı Ulusal İstihdam Stratejisi’ni (UİS) değerlendirdi.

Stratejinin sadece çalışma hayatını değil, bütün toplumu etkileyeceğini vurgulayan sempozyumun açılış konuşmasını Ankara Üniversitesi Sosyal Politika Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Makal yaptı.

Güvenceli Esneklik Değil Esnek Güvence
Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi,, Doç. Dr. Aziz Çelik, "İşgücü Piyasasının Esnekleştirilmesi ve Güvencesizlik" başlıklı bir sunum yaptı. Çelik, çalışma hayatını bu kadar derinden etkileyecek bir stratejinin hazırlanışı sırasında sendikalarm görüşlerinin dikkate alınmamasını eleştirdi. Çelik, "1980 sonrasında yaygınlaşan esnek ve güvencesiz çalışma ‘Ulusal İstihdam Stratejisi’ adıyla meşrulaştırılmaya çalışılıyor. 2006 yılından bu yana kıdem tazminatlarının işsizliğin en büyük sebebi olduğu ve esnek istihdama bu yüzden geçilemediği hükümetin çeşitli kanatları tarafından dile, getiriliyor. Bu strateji ile yapılmak istenen şey ‘güvenceli esneklik’ olarak ifade edilse de yaşanacak şeyin adı esnek güvencedir" diye konuştu.

‘İŞÇİMİZ UCUZDUR, HASTA BİLE OLMAZ’
Çelik, Başbakanlık’a bağlı Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nın yabancı sermayedarları "işçimiz ucuzdur, çok çalışır, hasta olmaz" diyerek Türkiye’de yatırım yapmaya çağırdığını belirtti. Ajansın verilerine göre Türkiye’de yatırım yapmak için en önemli nedenler arasında "Avrupai’deki en uzun çalışma saatlerinin Türkiye’de olması, çalışan başına ortalama hastalık izninin yıllık 4-6 gün olması, azalan reel birim ücretle beraber artan çalışma verimliliği" gibi başlıklar sıralandığını aktaran Çelik, Ajansın kendi verilerinden de anlaşıldığı üzere yeterince esnek olan çalışma hayatının daha da kötüleşeceğini vurguladı. Çelik, bu nedenle hükümetin bu stratejisinin adının "ulusal istihdam" değil, "ucuz işgücü stratejisi" olması gerektiğini söyledi.

‘ÇALIŞAMIYORSAN, SOSYAL YARDIM DA YOK’
Muğla Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Recep Kapar, istihdam ve sosyal koruma ilişkisi üzerine yaptığı sunumda, "UİS ile formel istihdam enformelleştirilmeye çalışılıyor. Artık kamu kuralları değil, güç ilişkisine dayalı bir çalışan işveren ilişkisi örülmeye çalışılıyor" dedi.

UİS ile sosyal korumanın sadece sosyal yardımlarla sınırlandırıldığına dikkat çeken Kapar, bü haktan yararlanabilmek için de kişinin yoksul olması ve yoksul olduğu konusunda devleti ikna etmesi gerektiğini dile getirdi. Kapar, "Kısacası zaten yaygın olmayan sosyal yardımlardan yararlanabilmemiz gittikçe zorlaşmaktadır. Kişi sosyal yardımdan yaralanabilmek için talepte bulunduğunda eğer yoksul olduğu kabul edilirse 6 ay süreyle kendisine kamuda bir iş veriliyor, 6 ayın sonunda ise yine işsiz ve yoksul oluyor. Tekrar başvurmak içinse 2 yıl gibi bir süre beklemesi gerekiyor. Eğer çalışamayacak durumda ise ‘tembel olduğu ve kendi isteğiyle çalışmadığı’ gibi bir izlenim yaratılarak, kişiye sosyal yardım sağlanmıyor" diye konuştu.

‘ESNEKLİK EN ÇOK KADINLARI ETKİLEYECEK’
Prof. Dr. Gülay Toksöz de bu strateji planının 2023 yılında kadınların işgücüne katılımım yüzde 35’e çıkarmak gibi bir iddiası olduğunu, fakat 1999 yılında yapılan nüfus projeksiyonuna göre zaten 2025 yılında kadın istihdamının kendiliğinden yüzde 36 olarak öngörüldüğünü belirtti.

Çalışma hayatına getirilmek istenen esnekliklerin en çok kadın ve çocuklar üzerinde uygulanacağına dikkat çeken Toksöz, stratejide bakım hizmetlerinin yaygınlaştırılmasına dair hiçbir somut plan olmadığına da vurgu yaptı. Bakım hizmetlerinin kamunun değil, ailenin bir görevi, doğal olarak da aile içinde kadının yapması gereken bir iş olarak görüldüğünü ifade eden Toksöz, bakım hizmetleri yaygınlaştırılmadığı sürece kadımn dezavantajlı gruplar içinde ele alınmasının devam edeceğini söyledi.

DİĞER HABERLER
COCA COLA ÇORLU FABRİKASINDAYDIK
COCA COLA ÇORLU FABRİKASINDAYDIK

Sendikamızın Toplu İş Sözleşmelerinde yer alan Eğitim maddesi kapsamında sürdürdüğümüz İşyeri Üye Eğitimlerinde Coca Cola Fabrikalarındaki üyelerimizle bir araya geldik.

ALPİN SU’DA EĞİTİM
ALPİN SU’DA EĞİTİM

Sendikamızın Toplu İş Sözleşmelerinde yer alan Eğitim maddesi kapsamında sürdürdüğümüz İşyeri Üye Eğitimlerinde Adana Pozantı’da bulunan Alpin Su Fabrikasındaydık.

ASGARİ ÜCRETTE ‘ZAM ARTI VERGİ’ PAZARLIĞI
ASGARİ ÜCRETTE ‘ZAM ARTI VERGİ’ PAZARLIĞI

İşçi, açlık sınırının üzerinde bir zam ve gelir vergisi diliminin düzeltilmesi talebiyle asgari ücret pazarlığına oturdu. İşveren ise ‘enflasyon artı refah payı’ teklif ediyor.

EYT’LİLER YİNE YAŞA TAKILACAK
EYT’LİLER YİNE YAŞA TAKILACAK

Yaklaşık 4.5 milyon yurttaşı ilgilendiren Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin bu ay sonuna kadar Meclis’e sunulması bekleniyor.