Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
Elmacık Atasu
Belkalper
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Socotab
Pepsi
Tuborg_Bira
Vakıf Zeytinlikleri
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
TavsanliUn
Tat
Taris
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
Elmacık Atasu
Belkalper
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Socotab
Pepsi
Tuborg_Bira
Vakıf Zeytinlikleri
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
TavsanliUn
Tat
Taris
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
11 Şubat 2010
TÜRK-İŞ 4-C’Yİ ILO’YA ŞİKÂYET EDECEK

TÜRK-İŞ 4-C´Yİ ILO´YA ŞİKÂYET EDECEK

TÜRK-İŞ 4-C’Yİ ILO’YA ŞİKÂYET EDECEK

 

Türk-İş, işçi ve memur sendikaları konfederasyonları ile görüşerek, 4/c statüsünü Uluslararası Çalışma Örgütü’ne (ILO) şikayet edip, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) ve Avrupa Sendikalar Konfederasyonu’ndan (ETUC) TEKEL işçilerinin sorununun çözümü için uluslararası destek istedi. 
    
İşçi ve memur sendikaları konfederasyonları, aldıkları "uluslararası işçi konfederasyonları düzeyinde TEKEL işçileriyle dayanışmanın artırılması için çaba gösterilmesi" kararı doğrultusunda girişimlerde bulundu.

Bu doğrultuda, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu imzasıyla ITUC ve ETUC’a, gönderilen "TEKEL İşçilerine Uluslararası Destek" başlıklı metinlerle destek talebinde bulunuldu.

Metinde, TEKEL işçilerinin daha önce özelleştirilen ve kapatılan SEKA ve Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü örneklerinde olduğu gibi sendika ve toplu sözleşme hakları ile başka kamu işyerlerine transfer edilme talebiyle yaklaşık 2 aydır eylem yaptıkları belirtildi.

TEKEL işçilerinin bu çerçevede sürdürdüğü eylemin ülkedeki tüm kesimlerin desteğini gördüğü ifade edilen metinde, TEKEL işçilerine sunulan 4/c statüsündeki istihdam biçiminin var olan hakları ortadan kaldırdığı kaydedildi.

"Destek acil ve kritik önemde"

ILO sözleşmelerine aykırı olduğu belirtilen 4/c istihdam biçimine Türkiye’de faaliyet gösteren tüm işçi ve memur konfederasyonlarının karşı çıktığı vurgulanan metinde, şu ifadelere yer verildi:

"Türk-İş, Hak-İş, DİSK, Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen ve KESK olmak üzere altı konfederasyon başkanı 4 Şubat 2010 tarihinde düzenlenen ‘bir günlük çalışmama hakkını kullanma eyleminin’ ardından 5 Şubat 2010 tarihinde KESK Genel Merkezi’nde bir araya gelerek atılacak adımları değerlendirmişlerdir.

Toplantıda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan randevu talebinde bulunulması ve uluslararası işçi konfederasyonları düzeyinde dayanışmanın artırılması kararlaştırılmıştır.

12 Şubat 2010 tarihine kadar bir sonuç alınamaması durumunda konfederasyon başkanları yapılacak yaygın eylem biçimini ve tarihini görüşmek üzere Türkiye Kamu-Sen Genel Merkezi’nde tekrar bir araya geleceklerdir.

5 Şubat 2010’da gerçekleştirilen toplantıda alınan karar doğrultusunda iki aya yakın süredir direnmekte olan ve direnişte açlık grevi aşamasına gelmiş bulunan TEKEL işçileri ile uluslararası dayanışmayı artırmak, acil ve kritik önem kazanmıştır.

Bu bağlamda atılacak adımları kararlaştırmak üzere dış ilişkiler departmanımız ilgili bölümlerinizle temasa geçecek neler yapılabileceği konusunda karşılıklı fikir alışverişinde bulunacaktır. Bu noktada sizden gelecek öneriler bizim için çok değerlidir. Bugüne kadar TEKEL eylemine vermiş olduğunuz destek için teşekkür ederiz."

ILO sözleşmelerine aykırılıklar

Kumlu’nun imzasıyla ayrıca "TEKEL İşçilerine Önerilen 4/c Uygulaması ILO Sözleşmelerine Aykırıdır" başlıklı metinle ILO’ya şikayette bulundu.

ILO Çalışma Standartları Direktörü Cleopatra Dombia Henry’ye gönderilen şikayette, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4. maddesinin (c) fıkrasına göre bir mali yılda 11 ayı geçmemek üzere geçici personel alımının, "düşük ücret temeline dayalı örgütsüz işgücü kullanımının kaynağı" haline geldiği belirtildi.

Bu kapsamda çalışanların iş güvencesi haklarından mahrum bırakıldıkları ifade edilen şikayette, 4/c statüsüne ilişkin eleştiriler şöyle sıralandı:

** Bu kapsamdakiler ne memur ne işçidirler. Bu nedenle her iki çalışma tipinin çalışanları lehine düzenlenen hükümlerinin dışında bırakılmışlardır. Yani memurların ve işçilerin sosyal haklarının hiçbiri 4/c kapsamında çalışanlara tanınmamıştır.

** 4/c kapsamında çalışanların izin ve dinlenme hakları yetersizdir. Bu kişiler hakkındaki düzenlemeye göre çalışılan her ay için 2 gün izin ‘verilebilir’ denilmekte ve izin hakkı idarenin takdirine bırakılmaktadır. Bu durum hem iç mevzuatımıza ve hem de uluslararası sözleşmelere aykırıdır.

** 4/c çalışanlarının işçi sendikaları kurma veya kurulu işçi sendikalarına üye olma hakları ortadan kaldırıldığı gibi, toplu sözleşme ve grev hakkı olmayan memur sendikalarını kurma ve üye olma hakları da yoktur.

** 4/c çalışanlarının hiçbir şekilde ücret pazarlık hakkı bulunmamaktadır. Bu kapsamda istihdam edilenlerin ücretleri, Bakanlar Kurulu tarafından tek taraflı olarak belirlenmektedir. Bu çalışanların fazla mesai hakları düzenlenmemiştir. Ayrıca, hiçbir şekilde ücret dışında ödeme yapılmayacağı hüküm altına alınmıştır.

** Özelleştirme veya kapatma nedeniyle bu kapsamda çalışmaya mecbur bırakılan işçilerin İş Kanunu’ndan ve sözleşmeden doğan her türlü hakları ortadan kaldırıldığı gibi, mevcut ücretleri de 2/3 oranında azaltılmakta, yoksulluk ve sefalet doğmaktadır. Ayrıca bu çalışanlar meslekleri göz ardı edilerek genel hizmetlerde çalıştırılmaktadırlar.

** 4/c çalışanlarının sosyal güvenlik hakları memur veya işçilere oranla büyük ölçüde azalmaktadır. Bu çalışma biçimi sağlıkla ilgili hakları belirsizliğe götürdüğü gibi yaşlılık aylığı konusunda da büyük kayıplara yol açmaktadır. Bu kapsamda çalışanlar hastalandıkları zaman geçici iş göremezlik ödeneği alamayacaklardır.

"TEKEL işçisinin mücadelesi sonucu" şubat ayında çıkarılan Bakanlar Kurulu kararı ile 4/c statüsünde sınırlı iyileştirmeler yapıldığına işaret edilen başvuruda, bu düzenlemeye rağmen ILO sözleşmelerine aykırı çalışma koşullarının varlığını sürdürdüğü bildirildi.
 

DİĞER HABERLER
EFFAT YÖNETİM KURULU TOPLANTISINA KATILDIK
EFFAT YÖNETİM KURULU TOPLANTISINA KATILDIK

Avrupa Gıda, Tarım ve Turizm Sendikaları Federasyonu EFFAT Yönetim Kurulu toplantısı online olarak yapıldı. Yönetiminde Tekgıda-İş’in de yer aldığı uluslararası federasyon toplantısının açılışını EFFAT Genel Sekreteri Kristjan Bragason yaptı. IUF Genel Sekreteri Sue Longley’in de katıldığı toplantıya Tekgıda-İş Sendikası’nı temsilen Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Ören yer aldı.

ALIM GÜCÜNDEKİ UÇURUM BÜYÜYOR
ALIM GÜCÜNDEKİ UÇURUM BÜYÜYOR

Gıda fiyatlarında yıllık yüzde 20.6 artışla OECD şampiyonu olan Türkiye’de vatandaşların alım gücü giderek eriyor. 10 gıda ürünü için bizde asgari ücretlinin 20.6 saat çalışması gerekirken, İngiliz’in 2.27, Alman’ın ise 2.8 saat çalışması yeterli.

YARINLARIMIZI DA BUGÜNDEN TÜKETTİK
YARINLARIMIZI DA BUGÜNDEN TÜKETTİK

2003 yılından beri dış ticarette (İthalat – ihracat) açık veriyoruz. Dış ticaret açığının bir kısmı, turizm gibi hizmet gelirleri ile veya transfer gelirleri ile kapatılıyor. (2020 de bu alanda net gider oldu.) Geride cari açık kalıyor. Kısaca cari açık bir ülkenin dış cari ekonomik ilişkileri nedeni ile döviz olarak kaybettiği kaynaktır.

CARGILL İŞÇİLERİ 1000 GÜNDEN UZUN SÜREDİR NEDEN EYLEM YAPIYOR, ŞİRKET SUÇLAMALAR İÇİN NE DİYOR?
CARGILL İŞÇİLERİ 1000 GÜNDEN UZUN SÜREDİR NEDEN EYLEM YAPIYOR, ŞİRKET SUÇLAMALAR İÇİN NE DİYOR?

2018 yılında işten çıkarılan Cargill Türkiye işçilerinden sekizi, sendikal faaliyetleri nedeniyle Anayasa’ya aykırı olarak işlerine son verildiği gerekçesiyle 1000 günü aşkın süredir işe iade mücadelesi yürütüyor. BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlayan şirket, mahkemece hükmedilen tüm tazminatların ödendiğini ve sorunların hukuken çözüldüğünü belirtse de işçiler, “bir daha hak aradıklarında işten kovulmamak için” Cargill’de yeniden işbaşı yapma mücadelesini sürdürmekte kararlı olduklarını söylüyor.

TEKGIDAIS

BEDAVA
İNCELE