Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
21 Mart 2013
TRAKYA İŞÇİ MİTİNGİNE HAZIRLANIYOR

Sendikal Güç Birliği Platformu´nun çağrısıyla Cumartesi günü Lüleburgaz´da düzenlenecek olan Kuralsız, düzensiz çalışmaya hayır, taşeron işçiliğine son mitinginin hazırlıkları sürüyor. Sendikacılar ve siyasi parti temsilcileri, mitingin işçi sınıfının AKP´ye vereceği yanıt olduğunu söylüyor.

TRAKYA İŞÇİ MİTİNGİNE HAZIRLANIYOR
Sendikal Güç Birliği Platformu’nun çağrısıyla Cumartesi günü Lüleburgaz’da düzenlenecek olan "Kuralsız, düzensiz çalışmaya hayır, taşeron işçiliğine son" mitinginin hazırlıkları sürüyor. Sendikacılar ve siyasi parti temsilcileri, mitingin işçi sınıfının AKP’ye vereceği yanıt olduğunu söylüyor.

Trakya işçi mitingine hazırlanıyor Sendikal Güç Birliği Platformu’nun çağrısıyla Cumartesi günü Lüleburgaz’da taşeronluğa ve güvencesiz çalışmaya karşı düzenlenecek mitingin hazırlıkları sürüyor. soL gazetesi, mitinge ev sahipliği yapan Trakyalılarla konuştu. Sendikalar ve siyasi partiler, bu mitingin işçi sınıfinın AKP’ye vereceği yanıt olduğunu söylüyor.

Sendikal Güç Birliği Platformu (SGBP), 23 Mart Cumartesi günü Lüleburgaz’da taşeronlaşmaya ve güvencesiz çalışmaya karşı büyük bir miting gerçekleştiriyor. AKP’nin en yoğun saldırıları gerçekleştirdiği dönemde Türk-İş’in suskunluğunu kabul etmeyen ve Türk-İş’in AKP’nin arka bahçesi haline getirilmesini reddeden 10 sendikadan oluşan SGBP’nin mitingine başta Birleşik Metal-İş Sendikası olmak üzere, diğer sendikalar ve demokratik kitle örgütleri de destek veriyor.

Miting, işçi sınıfının AKP Anayasası’na vereceği ilk kitlesel yanıt olması açısından da önem taşıyor. soL gazetesi, miting için yoğun biçimde hazırlıkları sürdüren Trakya’daki sendikacılar ve siyasi parti temsilcileriyle konuştu.

‘HÜKÜMET KENDİNE ÇEKİ DÜZEN VERMELİ’

Belediye-İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Aziz Aktay: Ülkemizde köylü zor durumda, esnaf siftahsız dükkan kapatıyor, işyerleri kapanıyor, insanlar ekonomik zorluklardan dolayı çocuklarım okula gönderemiyor. Bu miting, hükümet politikalarına karşı yapılacaktır. Hükümet kendine çeki düzen vermelidir. İşsiz sayısı azaltılmalıdır. Türkiye’de 16 kişiden sadece biri sendikalıdır. Bu da bizzat hükümet tarafından taşeronlaştırmanın arttırılması ile alakalı. Biz "taşerona hayır" diyoruz ve bu nedenle bu mitingi çok önemsiyoruz.

Aziz Aktay Görüyorsunuz, Anayasa paketi kapalı kapılar ardında, kimsenin bilmediği bir paket olarak geçiyor. Bu Anayasa süreci ezilen sınıfları, işçi sınıfını kapsamıyor. Ben bu Anayasa’ya inanmıyor, güvenmiyor ve eskisinden daha iyi olacağını düşünmüyorum. Bu miting aynı zamanda buna verilecek bir cevaptır. Tüm halkımızı Cumartesi günü Lüleburgaz’a bekliyoruz.

‘BU MİTİNG BİR BAŞLANGIÇ’

Petrol-İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Turgut Düşova: Birçok hakkımız elimizden alınırken suskun bir Türk-İş var. "Artık yeter" demek için Trakya’dan bir kıvılcım yaktık. Eğer başarılı olursak tüm Türkiye’de bu mitingler yapılacak. Bu mitinge tüm emekçi kesimleri, köylüleri, kamu emekçilerini, çiftçileri, esnafımızı, emeği ile geçinen herkesi bekliyoruz. Bu miting bir başlangıçtır. Sırtını işçilere dönmüş olan AKP’ye iyi bir cevap vermeliyiz. "Arap Bahan" dedikleri süreç, halkların zulüm görmesine sebep oldu. Bu bahar kışa döndü. Burada emperyalizmin müdahalesi var.

Türkiye de Suriye politikası ile bu işgal sürecine girdi, ABD’nin ve diğer emperyalist ülkelerin tetikçisi oldu. Fakat bu ülkelerde işleyen süreç, Türkiye’de Anayasa eliyle işleniyor. Yeni Anayasa’da işçi sınıfı yok. Tam tersine, başkanlık sistemi var, diğer taraftan Başbakan ile İmralı arasında pazarlık var. Bu Anayasa’da ülkemizin geride kalan üç-beş kamu kuruluşunun elden çıkarılması, petrol kaynaklarını tamamen ABD’ye açmak var. Burada en büyük zararı işçi sınıfı ve halk görecektir. Çalışma yaşamının daha özgürlükçü, daha insanca hale gelmesi için bu mitingi bir kıvılcım olarak görüyoruz.

‘AKP ANAYASASI’NA VERİLECEK İLK CEVAP’

Basın-iş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Polat Demir: Emekçiye "ananı da al git" diyenlere, öğrencileri derslikler yerine cezaevlerine gönderenlere, çiftçinin üretimini yerle yeksan edenlere karşı Trakya’da güçlü bir ses çıkartmaya çalışacağız. Türkiye’nin gelmiş geçmiş en gerici, en işbirlikçi partisi olan AKP, emekçilere nefes bile aldırmayacak bir Anayasa peşinde. Bakın, açılım denilen süreç, yurdumuzun, işgücümüzün, kaynaklarımızın ABD’ye ve emperyalizme peşkeş çekilme sürecidir.

Önümüzdeki mitinge buradan bakıyorum. Bu miting, AKP Anayasası’na verilecek ilk cevaptır. Mitingin, AKP’yi rahatsız edeceğini düşünüyorum. Sessizliğimizi bozuyoruz, tüm emekçileri Cumartesi günü mitinge bekliyoruz. soL-Çorlu Siyasi partiler de destek veriyor Trakya’da yalnız sendikalar değil, siyasi partiler ve basın da miting için hazırlıklarını sürdürüyor. TKP ve ÖDP temsilcileri, mitinge büyük önem verdiklerini söylerken; mitingin yalnızca AKP’nin çalışma yaşamındaki saldırılarına değil, Anayasa ve Suriye konusundaki politikalarına karşı da bir yanıt niteliğinde olduğuna dikkat çekiyor.

TKP Batı Marmara Bölge Komitesi Üyesi M.Birtan Altan: AKP’ye karşı mücadele, inatçı, radikal ve mutlak suretle sınıfın iktidar perspektifini gözetir olmak zorunda. SGBP’nin çağrıcısı olduğu 23 Mart Lüleburgaz Mitingi de bu anlamda çok önemli. Hem uzunca bir dönemdir direniş, grev yaşayan Trakya işçileri için, hem Trakya’nın belki de sınıf ilişkileri bağlamında en modern ilçesi olan Lüleburgaz halkı için önemli bir miting. Sendikaların Trakya şubeleri ile katılacakları mitinge, Türkiye Komünist Partisi de tüm Trakya örgütleri ile katılım sağlayacak.

23 Mart Mitingi, AKP Anayasası’na karşı verilecek ilk tepkidir. Türkiye Komünist Partisi, taşeron cumhuriyete karşı, taşeron Anayasa’ya karşı, kuralsızlığa, güvencesizliğe ve geleceksizliğe karşı tüm Trakya’da yaşayan yurttaşları Lüleburgaz’a bekliyor. Tüm Trakya’dan otobüs organizasyonlarımızın olduğunu da duyurmak isterim. ÖDP Lüleburgaz İlçe Başkanı R.Şevki Üzülmez: Mitinge hazırlanma sürecinde öncelikle Lüleburgaz Demokrasi Platformu olarak toplantılar yaptık. AKP düzeninin Türkiye’de yıkıcı bir süreç izlediğini görüyoruz. Partimizin de böyle bir şiarı var. Ona uygun bir miting olacağı için ÖDP destek verecek.

AKP’nin uygulamış olduğu tutum Suriye’ye karşı yanlıştır. Bir insanın bir komşusu üzerinde tahakkümü olur mu? Olamaz. Bu tutum BOP ile ilgilidir. Yeni Anayasa’nın işçilere iyi bir süreç getireceğini ummuyorum. Bu Anayasa içinde emek örgütleri yok, uzmanlar yok, işçi sınıfı yok. Bu miting tam da bu nedenlerden dolayı AKP karşıtıdır. Görünüm gazetesi yazarı Kenan Gören: 1980 öncesinde 40 milyon nüfusta, 3,5 milyon sendikalı işçi varken, bugün 73 milyonluk ülkede 1 milyon kişi sendikalı. Türk-İş’in sadece 700 bin sendikalı işçisi var. 12 Eylül öncesi kat kat sendikalı işçi varken, Türk-İş sendikalara engel oldu. Sendikal Güç Birliği Platformu ise, 23 Mart’ta yapacağı mitingle, AKP iktidarına ve sermayeye yanıt verecek.

DİĞER HABERLER
ABD’Lİ SİGARA DEVİNDE GREV KARARI!
ABD’Lİ SİGARA DEVİNDE GREV KARARI!

BASINA VE KAMUOYUNA!  ABD’Lİ SİGARA DEVİNDE GREV KARARI! Sendikamızın uzun yıllardır örgütlü olduğu dünya sigara piyasasındaki dev aktörlerden olan British American Tobacco Şirketi (BAT) ile sürdürülen Toplu İş Sözleşmesi (TİS) müzakereleri uyuşmazlıkla sonuçlandı. 01.01.2023 ile 31.12.2024 tarihleri arasını kapsayan TİS müzakereleri sendikamızın tüm yapıcı çabalarına karşın işverenlerin olumlu adım atmaması sonucu tıkanmıştır. İçinde bulunduğumuz ekonomik […]

MONDELEZ TURKEY GIDA’DA TİS GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI
MONDELEZ TURKEY GIDA’DA TİS GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI

Mondelez Turkey Gıda (Chipita Gıda) işyerinde yeni dönem toplu iş sözleşmesi görüşmeleri, İstanbul’da yapılan toplantıyla başladı.

24 OCAK 1980 İSTİKRAR PROGRAMI VE YÜKSEK HAKEM KURULU
24 OCAK 1980 İSTİKRAR PROGRAMI VE YÜKSEK HAKEM KURULU

Tekgıda-İş Sendika Akademisi’nin 23 Ocak 2023 günü yayımlanan raporunda, 24 Ocak 1980 tarihli istikrar programı ve 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında işçiler ve memurlar aleyhine mevzuat değişiklikleri veya yeni mevzuatla getirilen düzenlemeler özetlenmişti.

SİGARA DEVİNDE GREV KARARI
SİGARA DEVİNDE GREV KARARI

Tekgıda-İş Sendikası’nın kararı ile British American Tobacco Samsun Sigara Fabrikası’nda 6 Şubat’ta greve gidiliyor.