Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
ATAKEY
FELDA IFFCO
PERFETTİ VAN MELLE
KRAFT HEİNZ
SAFE SPİCE
SAGRA
İZTARIM
DOĞANAY
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Dr Oetker
Agthia
ATAKEY
FELDA IFFCO
PERFETTİ VAN MELLE
KRAFT HEİNZ
SAFE SPİCE
SAGRA
İZTARIM
DOĞANAY
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Dr Oetker
Agthia
13 Haziran 2013
TEKGIDA-İS’ TE SANCILI SÜREÇ

Tekgıda-İş Sendikası´nda 17 şube başkanı ve yaklaşık 130 delegenin imzaladığı olağanüstü genel kurul kararını Sendika Başkanı Mustafa Türkel´in istifasını isteyen üç Genel Merkez Yöneticisi imzalamıyor. Kayyum atanmaması için 17 şube başkanı eyleme başladı.

TEKGIDA-İS’ TE SANCILI SÜREÇ

Tekgıda-İş Sendikası’nda 17 şube başkanı ve yaklaşık 130 delegenin imzaladığı olağanüstü genel kurul kararını Sendika Başkanı Mustafa Türkel’in istifasını isteyen üç Genel Merkez Yöneticisi imzalamıyor. Kayyum atanmaması için 17 şube başkanı eyleme başladı.

İstifa talebine karşılık, şube başkanları ‘Genel Kurul kararı almadan gitmeyiz’ dedi

Tek Gıda-iş’te baskın

Tek Gıda-İş’in 17 Şube Başkanı Genel Merkez’de eyleme başladı. Pazartesi günü Başkanlar Kurulu toplantısı için Genel Merkez’e gelen Şube Başkanları Olağanüstü Kararı alınmadan binadan ayrılmayacaklarını açıkladılar 

Tek Gıda-İş Sendikası’nda Çaykur’daki grevin ardından başlayan tartışmalarda 3 Genel Merkez Yöneticisi Genel Başkan Mustafa Türkel’in istifasını istemişti. Bu istifa talebine 17 şube başkanı Olağanüstü Genel Kurul kararıyla yanıt verdi. Ancak 17 şube başkanı ve yaklaşık 130 delegenin imzaladığı olağanüstü genel kurul kararını Türkel’in istifasını isteyen 3 Genel Merkez Yöneticisi imzalamak istemiyor. Kararın çıkmaması karşısında Genel Merkez için kayyum atanmasının ortaya çıkmasısı durumuna karşılık şube başkanları genel merkezi işgal ettiler. Aydrnlık’a konuşan şube başkanları karar imzalanmadan Genel Merkez’den ayrılmayacaklarını söylediler.

Şube başkanları genel merkezde bekleyişlerini sürdürürken Genel Merkez Denetleme Kurulu ve Başkanlar kurulu kararıyla Disiplin Kurulu toplandı. Bir yandan da Türkel’in istifasını isteyen Genel Sekreter Mecit Amaç, Genel TEŞKİLAT SEKRETERİ Recep Ali Çelik ve Genel MALİ Sekreter Mehmet Karataş ise savunmalarını hazırladı.

Aydınlık iki gündür Sendika Genel Merkezi’nden ayrılmayan şube başkanlarıyla konuştu. Başkanlar, "Artık işleyemez duruma gelen bir Genel Merkez yönetimi var. çözüm Olağanüstü Genel Kurul’dadır ve bu karar buradan çıkıncaya kadar biz genel merkezden çıkmayacağız, kimseyi de çıkartmayacağız." dediler.

’10 bin değil bir kişi gitmesini bile sindiremiyoruz’

Latif Gökçay – İzmir 3 nolu Şube Başkanı

25 Mayıs’ta süreç başladı. Temmuz’un 25’ine kadar Tek Gıda-İş Sendikası Olağanüstü Genel Kurul’a gitmez ise Kayyum’a gidecek. 17 şubenin ve 130 delegenin iradesi göz önünde tutulmuyor. Yönetim Kurulu olarak, Olağanüstü’ne gidilebilmesi için biz karar aldık. Genel Başkanımız Mustafa Türkel, Mustafa Akyürek imzaladı. Ama Genel TEŞKİLAT SEKRETERİ, Genel Sekreter ve MALİ Sekreter imzalamıyor.

Çaykur sürecinin beklenmesini belirterek imzalamıyor. Biz de diyoruz ki "Olağanüstü Genel Kurul’a gidelim, yeni bir yönetim seçilsin. Çaykur sürecini de kaldığı yerden devam ettirsin." Biz Çaykur’da 10 bin kişinin değil, 1 kişinin bile Öz Gıda İş Sendikasına gitmesinin içimize sindiremiyoruz. Bu nedenle bir an önce Olağanüstü Genel Kurul kararı alarak, bu çarkın yeniden işlemesini sağlayalım.

‘Genel Başkanımızı yem etmeyiz’

Kemal Köse – İzmir 1 Nolu Şube Başkanı

TEŞKİLATımızda yaşadığımız sıkıntıları asla onaylamıyoruz. Pazar günü İstanbul’a geldik. Pazartesi günü genel merkez yöneticilerimizle görüştük. Bu sorunların olağanüstü Genel Kurul dışında çözülemeyeceğini gördük. Çünkü genel merkez yönetimi işlevini yitirmiş durumda. Biran önce teşkilatımız kaldığı yerden işleyişini sürdürmek durumunda. Burası kimsenin babasının malı değildir. Bunu kendilerine de anlatmaya çalıştık. Kendilerinden de istifa edin koltuklarınızı bırakın gidin demedik. Olağanüstüye götürüp taktiri genel kurul delegelerine bırakmalarını istedik. Ben inanıyorum ki genel başkanımız Çaykur sürecinde üstüne düşeni fazlasıyla yerine getirmişti. Kimse kusura bakmasın biz teşkilatımızın ve genel başkanımızın sonuna kadar arkasındayız. Biz Genel Başkanımızı ne Türk-İş yönetimine ne de AKP’ye yem etmeyeceğiz. 3 yönetici delegenin iradesinin gereğini yapsın ve olağanüstü kararını imzalasın.

‘Tek çözüm Olağanüstü Genel Kurul’

Engin Öz – Kemalpaşa Şube Başkanı

22 Nisan’da Çaykur grevimiz başladı. Genel Başkanımız Mustafa Türkel 1 ay önce Rize’ye gitti. Elinden geldiği kadar bütün işyerlerini gezdi, işçilerle toplantılar yaptı. Yasal süreç belliydi. O süreç işledi ve grev kararı alındı. Sonra bir suçlu arandı ve o suçlu Genel Başkanımız oldu. Siyasi iktidarın ve Türk-İş’in oyunlarıyla Başkanımızın istifası isteniyor. 16 Mayıs tarihinde 3 genel merkez yöneticimizin karar defterine almış olduğu kararla bu istifa isteniyor. Bu kararın ana tüzüğümüze aykırı olduğu düşüncesiyle

"Burada bir huzursuzluk vardır, siyasi iktidarın oyunu vardır. Biz bunu görüyoruz." dedik ve Genel Merkez’e bir ihtarname çekerek hazır bulunan 124 delegenin imzasıyla olağaüstü genel kurul talebimizi ilettik. 3 genel merkez yöneticisi bu sorunu kendi iç meseleleri olarak yorumladılar ve Olağanüstü Genel Kurul’a gerek olmadan düzeltebiliriz dediler. Ama bu sorunun temizlenmesinin tek yolu Olağanüstü Genel Kurul’dur. Çaykur’un gitmesine sevinecek bir tek kişi bile yoktur burada. Bir tek üye bile bizim için çok değerli. Ben siyasi iktidarın oyuncağı olacaksam zaten bu işi hiç yapmayayım. 

‘Genel Kurula karşı çıkmak çözümden kaçmaktır’

İbrahim Ören – Eskişehir Şube Başkanı

Şu anki süreçte benim en çok üzüldüğüm konu, genel başkanımızın istifa etmesi talebinin teşkilara hiç danışılmadan yapılmış olmasıdır Bizim teşkilatımız sadece Çaykur’dan ibaret değildir. Tabii ki hiçbirimiz Çaykur’u kaybetmeyi istemeyiz. 17 şube başkanımız özel sektörde. Ve bizim genel başkanımızın önderliğinde sağladığımız bir yükselişimiz var. Bunun bozulmasını hiç istemiyoruz. Dışardan bakan bizi Çaykur’dan ibaret sanır. Oysa daha çok özel sektörde örgütlüyüz. Ve bütün sorunların da çözüm yeri genel kuruldur. Bu teşkilatın kaderi 3 yöneticinin dudaklarının arasında değildir. Biz şube başkanları bu durumdan rahatsızız, genel kurul istiyoruz.

Genel kurula karşı çıkmak çözümden kaçmaktır ve başka hesaplar peşinde koşmaktır.

Olağanüstü genel Kurul kararı alınıncaya kadar da genel merkezde kalmaya devam edeceğiz.

‘İktidarın güdümüne girmeyiz’

Nuri Yılmaz – İzmir 2 Nolu Şube Başkanı

Genel Merkez yöneticilerimiz Çaykur sorununu çözmek için Ankara’ya gittiklerinde Maalesef birilerinin etkisinde kaldılar. Hükümet ve Türk-İş’in Genel Başkanımız Mustafa Türkel’e karşı bir öfkesi vardı. Çünkü iktidarın istediğini yapmadı. Bu yüzden de Çaykur’da Tek Gıda’ya karşı cephe alındı. Bizim içimizden 3 genel merkez yöneticimizi de etkilediler. Ancak Tek Gıda-İş Sendikası ne bir siyasi partinin güdümüne girer ne de bu girişimlerden darbe alır.

‘Birbirimize daha da cok kenetlendik’

Yunus Durdu – İstanbul Anadolu Şube Başkanı

ÇAYKUR’u fırsat bilen 3 yöneticimiz, Ankara’da bir sendikamızda Çalışma Bakanı ile bir araya geliyor. Buraya TÜRK-İŞ’in MALİ SEKRETERİ Ergün Atalay da katılıyor. Şu anki Tek Gıda-İş Sendikası’nm Yönetimi’nin kellesini isteyen üç yöneticisi de oradalar. Orada şu konuşuluyor, biz ÇAYKUR Sözleşmesinde sıfır zamma imza atabiliriz. Çalışma Bakanı’da olayın kendinden çıktığını, Başbakan’da olduğunda söylüyor, ve "Bizim Başbakan ile görüşebilmemiz için elimizde bir şey olması gerekiyor.

İstifayı Bakan istedi

Yunus Durdu: Eğer siz Tek Gıda-İş Sendikasının üç yöneticisi olarak Sendika Başkanının istifasını getirirseniz. Biz bununu başbakan’a sunarız, belki de bu ÇAYKUR’un sözleşmesini sıfır zamma imzalarız" diyor. Bu toplantı sonrası üç yönetici, sendikaya gelerek başkanım istifasını istiyor. Sendikamızın hiç bir şube başkam ile görüşülmeden, TÜRK-İŞ’in MALİ SEKRETERİ ve AKP’nin Bakanı ile görüşerek bu istifa isteniyor. Dün bu istifayı isteyen yönetici arkadaşlarımız, bugün ise genel kuruldan kaçmaktalar ve bu sendikayı kayyuma götürecek kadar cesaretleri var. İki gündür buradayız ve bu genel kurul kararını çıkartmadan da buradan ayrılmayacağız. Bize içerideki ve dışarıdaki hainlerin gücü yetmeyecektir. Türkiye’nin her yerinden gelen 17 Şube Başkanı ile biz burada bir birbirimize daha da kenetlenerek, Tek Gıda-İş Sendikası’nı hak ettiği noktaya, Mustafa Türkel ile getireceğiz.

 
DİĞER HABERLER
VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI
VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI

Sendikamızın Mustafa Kemalpaşa Şube Başkanı, uzun soluklu mücadele arkadaşımız Ömürlü Ulufer, yakalandığı hastalık dolayısıyla hayatını kaybetmiştir.

AÇLIK SINIRI ASGARİ ÜCRETİ AŞTI: YOKSULLUK SINIRI 61 BİN 418 LİRA
AÇLIK SINIRI ASGARİ ÜCRETİ AŞTI: YOKSULLUK SINIRI 61 BİN 418 LİRA

Türkiye’de açlık sınırı, asgari ücrete kıyasla 754 lira daha fazla olarak 17 bin 756 liraya yükseldi. Aynı dönemde yoksulluk sınırı ise asgari ücretin 3.4 katına ulaşarak belirlendi.

ALMANYA’DA ASGARİ ÜCRET 3 BİN EURO OLUYOR
ALMANYA’DA ASGARİ ÜCRET 3 BİN EURO OLUYOR

Almanya’da enflasyon yeniden corona ve Rusya-Ukrayna savaşı öncesi döneme döndü. Yıllık enflasyon mart sonu itibariyle yüzde 2, nisan sonu itibariyle yüzde 2.2 oldu.

COCA COLA İÇECEK’TE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI
COCA COLA İÇECEK’TE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

Sendikamız ile Coca Cola İçecek arasında şubat ayında başlayan yeni dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı.