Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
ATAKEY
FELDA IFFCO
PERFETTİ VAN MELLE
KRAFT HEİNZ
SAFE SPİCE
SAGRA
İZTARIM
DOĞANAY
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Dr Oetker
Agthia
ATAKEY
FELDA IFFCO
PERFETTİ VAN MELLE
KRAFT HEİNZ
SAFE SPİCE
SAGRA
İZTARIM
DOĞANAY
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Dr Oetker
Agthia
04 Şubat 2010
TEKEL İŞÇİLERİNE DESTEK YAĞIYOR

TEKEL İŞÇİLERİNE DESTEK YAĞIYOR

TEKEL İŞÇİLERİNE DESTEK YAĞIYOR

Yurt genelinde ‘çalışmama’ haklarını kullanma kararı alan işçilere farklı şehir ve kurumlardan destek yağıyor. Üniversitelerden belediye çalışanlarına kadar tüm çalışanlar iş yerlerine gitmedi. Bazı kurumlar ise işlerine gitmeyen işçileri tespit edilmeye başlandı. Bazı işçiler ise Türk-İş Genel Merkezi’nde sürdürdükleri açlık grevinde fenalaşan arkadaşlarının arkasından gözyaşı döktü.

Adana’daki yürüyüşe, 2007’de Adana’daki Tekel fabrikasının kapatılması nedeniyle Samsun’daki fabrikaya giderken trafik kazasında annesi ölen ve babası da şu anda Ankara’da açlık grevinde olan Küçük Efsun (9) da katıldı.

Başbakan Erdoğan, yaptığı açıklamada eylemin hukuksuz ve bir tuzak olduğunu söylerken, ‘Tazminatlar dün itibariyle işçilerin hesabına yattı ve 4 bin 500 civarında işçi bu paraları hesaplarından çekti’ dedi.

Denizli’de Tekel işçilerini destek eylemi yapan grup AK Parti binasına yürümek isteyince polis müdahale etti. Grup ile polis arasında arbede yaşanıyor.

Özlük haklarının ellerinden alınmasını istemeyen ve 4/c kapsamnda çalıştırılmayı kabul etmeyen TEKEL işçilerinin eyleminde 52. güne girildi. Hükümetle sendikalar arasında görüşmelerden de sonuç alınamayınca ipler kopma noktasına gelmişti.  TEKEL işçilerine destek amacıyla ‘çalışmama’ kararı alan sendika ve konfederasyonlara üye işyerlerinde işçiler iş yerlerine gitmeyerek hükümeti protesto etti. Belediye çalışanlarından, üniversitelere iş bırakma eylemi yapan kurumlar ve işyerleri yurt genelinde zor anlar yaşanmasına sebep oldu.

BAŞKENTTE METRO SEFERLERİ AKSADI

Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Halkevleri üyesi bir grubun, metro sisteminin çalışmasını engellediğini öne sürdü. Belediye yetkilileri, yaptıkları açıklamada, Batıkent metrosunda seferlerin aksamasının, belediye çalışanlarının, “Çalışmama hakkını kullanması”ndan kaynaklanmadığını savundu.

Halkevleri üyesi bir grubun, TEKEL işçilerine destek vermek amacıyla metro sisteminin çalışmasını engellediğini ileri süren yetkililer, güvenlik güçlerinden yardım istediklerini kaydettiler.

THY ÇALIŞANLARI EYLEME KATILMADI

İŞÇİ ve memur konfederasyonlarının TEKEL işçilerine destek vermek için “Bugün izinliyiz”, “Çalışmama hakkımızı kullanacağız” formülüyle başlattığı eyleme 08.00 ile 17.00 saatleri arasında mesaileri olan THY çalışanları katılmayınca tüm seferler normal olarak yapıldı. Türk-İş’e bağlı Hava-İş Sendikası, TEKEL işçilerine destek amacıyla önceki gün genel greve katılma çağrısı yapmıştı. Yönetim de grev katılanlar hakkında yasal işlem yapılacağını açıklamıştı. THY çalışanları sendikanın değil yönetimin çağrısına uydu. Böylece THY uçakları bu sabah zamanında kalkış ve iniş yaptı. THY yetkililerinden biri “Tüm operasyonlar normal olarak devam etmektedir” dedi.

 

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ’NDEN, TEKEL İŞÇİLERİNE DESTEK

Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyeleri ile öğretim görevlileri, TEKEL işçilerinin eylemini desteklediklerini açıkladı. "Tekel İşçilerinin Haklı Mücadelelerini Destekliyoruz" başlığıyla yapılan açıklamada, "50 gündür Ankara-Kızılay’daki çadırlarda her türlü olumsuz koşullar altında ekmek, özgürlük ve özlük haklarını koruma mücadelesi veren TEKEL işçilerinin onurlu direnişini destekliyoruz. Küreselleşme ve onun yarattığı özelleştirme-örgütsüzleştirme politikalarına karşı insanca yaşayabilme ve kazanılmış haklarını koruyabilme adına yapılan bu direniş; ülkedeki demokrasi ve ‘insan olma’ mücadelesinin önemli bir kilometre taşıdır. Tüm demokratik güçleri TEKEL işçileriyle dayanışmaya davet ediyoruz" denildi.

GÖLCÜK’TE 3 BİN TERSANE İŞÇİSİ ÖĞLE YEMEĞİNE GİRMEDİ

Kocaeli’de de sendika üyesi işçiler, iş yavaşlatma eylemi yaptı. Gölcük İlçesi’nde yaklaşık 3 bin askeri tersane işçisi öğle yemeğine girmedi.

Türk Harb- İş Sendikası’na üye işçiler, saat 12.00’de yemekhanelere girmeyip toplu halde tersane kapasından alkışlarla çıkarak, ilçe merkezindeki Atatürk Meydanı’nda toplandı. Burada bir konuşma yapan Türk Harb- İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Haldun Kurubacak, sendikaların genel merkez yöneticilerine seslenerek koltuk ve menfaat kavgalarını bırakmalarını, birleşmeden başka kurtuluş olmadığını söyledi.

Haldun Kurubacak, Tekel işçilerinin direnişine sonuna kadar destek verdiklerini belirtti. Haldun Kurubacak’ın konuşması sırasında işçiler sık sık, ‘Hükümet istifa’, ‘Tekel işçisi yalnız değildir’, ‘İşçiye uzanan eller kırılsın’ sloganları attı.
Tersane işçileri, konuşmaların ardından iş yerlerine döndü.

SAMSUN’DA ATEŞLİ PROTESTO

Samsun’da Tekel işçilerine destek için miting düzenleyen sivil toplum kuruluşları Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak hükümeti protesto etti. Yaklaşık 600 kişilik grup, üzerinde ‘Memurların, işçilerin çığlık sesleri AKP’yi karartacak’ yazılı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kuklasını benzip döküp yaktı.

DENİZLİ’DE TÜTÜN ALIMI BAŞLADI

İŞÇİ ve memur konfederasyonları, Tekel işçilerine destek vermek için Türkiye genelinde 1 gün iş bırakma eylemi yaparken, özel tütün firmaları da tütün alımlarına başladı. Denizli’nin Tavas İlçesi’nin Kızılcabölük Beldesi’nde, Sunel Ticaret Türk A.Ş. ve TTL firmaları tütün aldı.

Tavas bölgesinde üretilen tütünlerin alım merkezi olarak Kızılcabölük’ü seçen firmalardan Sunel Ticaret Türk A.Ş. Tavas Bölge Yetkilisi Selim Türkoğlu, yıllar sonra tütün alımını yeniden Kızılcabölük’te yapmaktan hem kendilerinin hem de üreticilerin memnun olduğunu söyledi.

TTL Tütün Tavas Bölge Sorumlusu Barış Kişin de, Kızılcabölük’teki tütün alımlarının şubat ayı sonuna kadar süreceğini belirtti. Kişin, kilo fiyatlarının, tütünün kalitesine göre 4 ile 8 lira arasında değiştiğini söyledi.

Bu arada Denizli’de Tekel işçilerini destek eylemi yapan grup Ak Parti binasına yürümek isteyince polis müdahale etti. Grup ile polis arasında arbede yaşanıyor.

KONYA’DA BAŞBAKAN’A ÇAĞRI

Konya’da Türk- İş’e bağlı bazı sendikalar, Ankara‘da eylem yapan Tekel işçilerine destek  vermek için bugün iş bırakma eylemi yaptı. Türk- İş  2’nci Bölge Temsilcisi Necati Kökat, “Mevlana diyarından sesleniyorum. Bu soğukta, bu kışta kıyamette, kimsenin kimseyi üzmeye hakkı yok. Başbakanımızı da biraz daha duyarlı olmaya çağırıyorum. İnşaallah insafa gelir de, bu sıkıntı gider” dedi.

MADENCİDEN, TEKEL İŞÇİSİNE DESTEK YÜRÜYÜŞÜ

Zonguldak’ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun ocaklarında çalışan işçiler, Türk- İş, DİSK, Hak- İş, KESK, Memur- Sen ve Kamu- Sen’den oluşan işçi ve memur sendikalarının aldığı karar doğrultusunda, Ankara’da eylemlerini sürdüren Tekel işçilerine destek amacıyla iş bıraktı. Sabah müessese müdürlüklerinde toplanan yaklaşık 500 işçi, kent merkezine yürüyerek eyleme katıldı.

TTK’ya bağlı Karadon, Üzülmez, Kozlu, Armutçuk ve Amasra Müessese müdürlüklerinde çalışan madenciler, iş bırakarak Tekel işçilerine destek verdi. Madenciler, sabah çalıştıkları maden ocaklarının bulunduğu müessese müdürlüklerinde toplandı. Türk- İş’e bağlı Genel Maden İşçileri Sendikası’nın (GMİS) Genel Merkez ve şube yöneticileri, 5 ayrı müdürlükte hazırlanan bildiriyi okudu. Bildiride, maden işçilerinin her zaman örgütsel disipline uyduğu ve tüm eylemleri kararlılıkla hayata geçirdiği, bugün de tüm gözlerin yine maden işçisinin üzerinde olacağı belirtildi.

KENT MERKEZİNE DOĞRU YÜRÜDÜLER

Bildirinin okunmasının ardından Kozlu ve Üzülmez müesseselerinde çalışan işçiler, kent merkezine doğru yürüyüşe geçti. Kozlu beldesinde yürüyen maden işçileri, hükümeti sloganlarla protesto etti.

Trafiği aksatmadan kaldırımda yaklaşık 5 kilometre yürüyen işçiler, ‘Ankara Ankara duy sesimizi, bu madencinin ayak sesleri’, ‘Susma sustukça sıra sana gelecek’, ‘Vur vur inlesin Ankara dinlesin’, ‘Tekel işçisi yalnız değildir’, ‘Direne direne kazanacağız‘, ‘Zafer direnen emekçinin olacak’ sloganları attı.

Kozlu ve Üzülmez’den yürüyerek, uzak olan diğer müessese müdürlüklerinden ise otobüslerle kent merkezine gelen işçiler, 6 işçi ve memur sendikasının öncülüğünde kent merkezindeki Madenci Anıtı önünde öğle saatlerinde düzenlenecek eyleme katılacak.

GAZETECİLERDEN EYLEME DESTEK

Türkiye Gazeteciler  Sendikası (TGS) üyesi Anadolu Ajansı çalışanları, bir saat iş bırakma eylemi  yaptı.
AA önünde toplanan çalışanlar adına açıklama yapan TGS Genel Başkanı  Ercan İpekçi, Tekel işçilerinin 52 gündür yaptıkları eylemi desteklemek ve onlara  katkı vermek amacıyla bir araya geldiklerini söyledi. Tekel işçilerinin,  kazanılmış haklarını koruma mücadelesi verdiklerini ifade eden İpekçi, şöyle  konuştu:
“Tekel işçileri yeni haklar elde etmek amacıyla bir eylemlilik, grev,  direniş, sokak eylemi içinde değiller. Gerçekten kazanılmış haklarını muhafaza  etme gayreti içindeler. Eyleme siyasi kisve yakıştırmaya kalkanlar, lütfen bir  geceyi onlarla geçirsinler. Onları bir dinlesinler, siyasi tartışmalarını  yapsınlar, felsefi tartışmalarını yapsınlar, ondan sonra o kararlarında  ısrarlılar mı, tekrar vicdan ve akıl muhasebesini yapsınlar. Direnişe  katılanların büyük çoğunluğu AKP‘ye oy vermiş insanlar. Belki sorunları çözülse  belki yine AKP‘ye oy verecekler. Burada siyasi ve ideolojik yaklaşım aramak  gerçekten bir gaflet.”

BATMAN’DA TEKEL İŞÇİLERİNE DESTEK EYLEMİ

BATMAN’da Ankara’da eylemlerini sürdüren Tekel işçilerine destek vermek için TPAO ve TÜPRAŞ işçileri işe bir saat geç başlama eylemi yaptı.
TPAO ve TÜPRAŞ işçileri, sabah erken saatlerde kurumlarının önünde eylem yaptı. Bir saat işe geç başlayan yaklaşık 300 petrol işçisi TPAO bölge binasına doğru yürüdü.

EDİRNE’DEN TEKEL İŞÇİLERİNE DESTEK

İş, Hak-İş, DİSK, Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen ve KESK’in, TEKEL işçileriyle dayanışma amacıyla kararlaştırdığı “çalışmama hakkını kullanma” eylemine Edirne ve Kırklareli’nde de katılım olduğu bildirildi.

Türk-İş İl Temsilcisi ve Tes-İş Edirne Şubesi Başkanı Adnan Bayraktar, yaptığı açıklamada, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da örgütlü oldukları DSİ ve elektrik kurumlarında 1070 işçinin işe gitmediğini söyledi.

DİSK Trakya Bölge Temsilcisi Arif Kuday da TEKEL işçilerine destek vermek amacıyla İl Özel İdaresi, DSİ, belediye ile sendikalarının örgütlü olduğu iş yerlerinde iş bırakıldığını ve PTT Edirne Başmüdürlüğü önünde saat 12.30’da basın açıklaması yapılarak TEKEL işçilerinin yanında olduklarını göstereceklerini belirtti.

Yol-İş Sendikası 2 no’lu Şube Genel SEKRETERİ Nejat Şevik ise TEKEL işçilerinin eylemine destek vermek amacıyla bir günlük iş bırakma eylemi yaptıklarını ifade etti.

Edirne’de sendikalarına üye 220 işçinin iş bırakma eylemine destek verdiğini ifade eden Şevik, “Kanuni haklarımızı kullanıyoruz. TEKEL işçilerinin haklı mücadelesine destek oluyoruz” dedi.

İŞE GELMEYENLER TESPİT EDİLMEYE BAŞLANDI

Edirne Valisi Mustafa Büyük, yaptığı açıklamada, Edirne’deki bazı iş yerlerinde işe gelmeyenlerin olduğunu ve bunların tespit edilmesine başlandığını söyledi.

İşe gelmeyenlerin belirlenmesinden sonra, bu kişilerle ilgili mevzuatın uygulanacağını ifade eden Büyük, “Her kurumun bir disiplin işleyişi var. Kurumlar, işe gelmeyenlerle ilgili bunu işletecekler” dedi. Edirne’de sağlık çalışanları ise iş bırakma eylemi yerine, basın açıklaması yaparak TEKEL işçilerine destek verecek.

KIRKLARELİ: PETROL İŞ SENDİKASI ÜYELERİNDEN 1200 KİŞİ İŞE GİTMEDİ

Petrol İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Turgut Düşova da yörede örgütlü bulundukları iş yerlerinde çalışan 1200 üyenin işe gitmediğini söyledi “TEKEL işçilerinin yakmış olduğu kıvılcım yangına döndü. Ak Parti hükümeti bir an önce TEKEL işçilerinin sorununu ve diğer çalışanların sorunlarını çözmelidir” dedi.
Düşova, Lüleburgaz ilçesinde yaklaşık 15 bin işçi ve memurun işi bırakarak, eyleme destek verdiğini ileri sürdü.

Kırklareli merkezde de sağlık çalışanlarının bir bölümü iş bırakarak eyleme destek veriyor. Kırklareli Vali Vekili İsmail Gültekin, iş bırakma eylemine katılanları tespit etmek için çalışma başlattıklarını söyledi.

İZMİR‘DE HAYAT DURDU

TEKEL işçileriyle dayanışma amacıyla sendikaların aldığı bir günlük “Çalışmama Hakkını Kullanma” eylemi, İzmir‘de ulaşımda sorunlar yaşanmasına neden oldu.

Belediye işçilerinin üye oldukları sendikaların eyleme katılması nedeniyle belediye otobüsleri çalışmadı. Sabah saatlerinde otobüs duraklarına gelen vatandaşlar, iş yerlerine ulaşmada güçlük çekti. Birçok vatandaş, ortak taksi tutarak sorunu çözmeye çalışırken, aracı olan bazı vatandaşlar da duraklarda bekleyenleri araçlarına aldı.

Çok sayıda okul ve fabrika servisinin korsan taşımacılık yaparak ihtiyaca yanıt vermeye çalıştığı gözlendi. Taksi ve dolmuş bulmakta sıkıntı yaşayan ve yakın mesafelere gidecek vatandaşlar ise yürümeyi tercih etti.  Vatandaşların özel araçlarını kullanmak durumunda kalması nedeniyle ana yollarda zaman zaman trafik sıkışıklıkları yaşandı.

Metro ve vapurların eyleme katılmaması nedeniyle Karşıyaka ve Bornova ilçeleriyle Hatay semtinden gelen vatandaşlar ulaşım sıkıntısı çekmedi. İzmir Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, belediye otobüslerinin saat 13.00’den sonra hizmet vereceği belirtildi. Açıklamada İtfaiye, Eşrefpaşa Belediye Hastanesi ve Huzurevi’nde verilen hizmetlerde herhangi bir aksama olmadığı ifade edildi.

KaynaK:Hürriyet Gazetesi

 

 

DİĞER HABERLER
ATAKEY PATATES’TE İLK TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI
ATAKEY PATATES’TE İLK TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

Yeni örgütlendiğimiz dondurulmuş patates üreticisi Atakey Patates’te ilk toplu iş sözleşmesi görüşmeleri, anlaşmayla sonuçlandı.

FINDIK REKOLTESİNDE BEKLENTİLER BELLİ OLDU
FINDIK REKOLTESİNDE BEKLENTİLER BELLİ OLDU

Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Bölük, 2023’te 650 bin ton olan tahmini fındık rekoltesinin 2024’te yüzde 14 artışla 738 bin 931 tonu bulmasının beklendiğini bildirdi.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİNDEN YARARLANABİLİR MİYİM?
İŞSİZLİK ÖDENEĞİNDEN YARARLANABİLİR MİYİM?

İşsizlik ödeneğinden yararlanma koşulları…

TARIMDA BÜYÜK TEHLİKE
TARIMDA BÜYÜK TEHLİKE

6 Haziran’da Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından, 2024 yılı hububat alım fiyatları; buğdayda ekmeklik 9.25 TL, makarnalık 10 ve arpada ise 7 TL olarak açıklanmıştı.