Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Belkarper
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
TavsanliUn
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Belkarper
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
TavsanliUn
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
05 Şubat 2010
TEKEL İÇİN SOKAKLARA DÖKÜLDÜLER

Tekel işçilerine destek olmak amacıyla, dün Türk-İş, Hak-İş, DİSK, Türkiye Kamu-Sen, Memur-Sen ve KESK´e bağlı yüz binlerce çalışan Türkiye genelinde iş bıraktı, sokağa döküldü. Eylemin kendisini en fazla hissettirdiği iller Ankara ve İzmir oldu

TEKEL İÇİN SOKAKLARA DÖKÜLDÜLER

Tekel işçilerine destek olmak amacıyla, dün Türk-İş, DİSK, Türkiye Kamu-Sen,   ve  KESK’e bağlı yüz binlerce çalışan Türkiye genelinde iş bıraktı, sokağa döküldü. Eylemin kendisini en fazla hissettirdiği iller Ankara ve İzmir oldu

Türkiye genelindeki işçi ve memur sendikaları, eylemlerinde 52 günü geride bırakan Tekel işçilerine destek için ‘çalışmama hakkını’ kullandı. Dün saat 08.00 ila 17.00 arasındaki eylem, ulaşım, sağlık ve belediye hizmetlerinde kendini hissettirirken alanlara çıkan işçi ve memurlar, hükümete yönelik tepkilerini dile getirdiler. Eylemlere, çok sayıda siyasi parti, sivil toplum örgütü ve sanatçı da destek verdi.

HÜKÜMET MESAJI ALSIN
Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, işçi ve memur konfederasyonlarının yaptığı, ‘Çalışmama hakkını kullanma” eyleminin yurt çapında başarıyla gerçekleştirildiğini bildirdi.
‘Meydanları dolduran on binlerce kişi Tekel işçilerine destek vermiştir’ diyen Kumlu, ‘Türk-İş, hükümetten bu eylemin mesajını iyi almasını ve gereğini yerine getirmesini istemekte, Tekel işçilerinin sorununun bir an önce çözülmesinin, toplumsal vicdan açısından gereğine işaret etmektedir” diye konuştu.

İZMİR’DE HAYAT FELÇ
Yurt genelinde en etkili eylem İzmir’de oldu. İzmir’de belediye otobüsleri çalışmayınca birçok vatandaş minibüse veya taksiye binmek zorunda kaldı, trafik felç oldu. Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyeleri ile öğretim görevlileri de, TEKEL işçilerinin eylemini desteklediklerini açıkladı. Karayolları, DSİ gibi kamu işyerlerinde de eyleme katılım tam oldu. İşçiler sendika başkanlarının öncülüğünde işyerleri önünde toplanıp Tekel işçilerine destek pankartları açtı.

DİYARBAKIR
İŞ bırakan işçiler ile onlara destek verenler, Dağkapı Meydanı’ndaki basın açıklamasının ardından halay çekti.  Petrol İş Sendikası Batman Şubesi’ne bağlı Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) işçileri, Tekel işçileriyle dayanışma grevine başladı. Dün sabah 07.30’da TPAO Batman Bölge Müdürlüğü giriş kapısında toplanan 2 bin işçi okunan basın açıklamasının ardından TPAO Batman Bölge Müdürlüğü binasına kadar yürüdü.

İNMEDİK  MADEN OCAĞINA
ZONGULDAK: Zonguldak’ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda çalışan maden işçileri, eylemlerini sürdüren Tekel işçilerine destek amacıyla ocağa inmedi. İşçiler, Madenci Anıtı önünde eylem yaptı.

ANKARA
TÜRK-İŞ, Kamu-Sen, Memur-Sen, DİSK ve KESK’e bağlı sendikalara üye olan işçiler dün iş başı yapmadılar. Ankara Metrosu çalışanlarından bir grup, sabah saatlerinde metronun çalışmamasını sağladı. CHP Genel Merkezi çalışanları da eyleme katıldı. Danıştay çalışanlarından bir grup büro görevlisi de eyleme katılanlar arasındaydı.  Tekel işçilerine destek vermek amacıyla bir günlük ‘çalışmama hakkını kullanma’ eylemine Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) üyesi Anadolu Ajansı çalışanları, bir saat iş bırakma eylemi yaparak destek verdi. İş bırakma eylemi çerçevesinde Kızılay Ziya Gökalp Caddesi’nde bir miting düzenlendi. Mitinge sendika üyeleriyle birlikte bazı siyasi parti, dernek, sivil toplum örgütü üyesi yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Açlık grevindeki 4 Tekel işçisi dün hastanelik oldu. Emekli-Sen üyesi bir grup, Tekel işçilerine destek amacıyla açlık grevi başlattı.

Erdoğan’dan müdahale sinyali
Tekel işçilerinin eylemine dün de sert çıkan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eylemin medyanın desteğiyle gündemde tutulduğunu savunarak  ‘Biz ihbar ve kıdem tazminatlarınızı veriyoruz. 4 bin 500 civarında Tekel işçisi, yatan oradaki paralarını çekti. Tekel işçisi kardeşlerime tekrar sesleniyorum: Bu yanlış oyuna, bu tuzağa asla gelmeyin’dedi.
Erdoğan, işçilerin ay sonuna kadar Türk-İş’in önünden ayrılmamaları durumunda polis müdahalesi olup olmayacağı yönündeki soruya, işçilere bu ayın sonuna kadar müdahalede bulunmayı düşünmediklerini belirterek, ”Ay sonundan sonra tabii düşünüyoruz. Çünkü bunların hepsi işgaldir, böyle bir şeyi yapma hakları yoktur” karşılığını verdi.

EKRAN KARARTTILAR
MERSİN: Belediye otobüsleri ile trenler çalışmadı. Hastaneler ve resmi kurumlarda da hayat durdu. Mersin’deki bazı yerel televizyonlar da destek amacıyla bir saat ekran kararttı.
MUĞLA: Muğla’nın Milas İlçesi’nde Yeniköy ve Kemerköy termik santrallarıyla GELİ Linyit İşletmeleri’nde yaklaşık 700 enerji işçisi işe gelmedi.
ANTALYA: Engelli vatandaşların da katıldığı yürüyüşte
3 bin kişi slogan atarak hükümeti protesto etti.

YAĞMUR ALTINDA HORON
TRABZON: Memur ve işçi sendikası üyeleri, ellerinde
sendikaların flamalarıyla slogan atıp, hoparlörden yapılan
kemençe yayını eşliğinde yağmur altında horon oynadı.
GAZİANTEP: Kırkayak Parkı’nda toplanan sendikaların üyeleri, ellerinde pankart ve afişlerle hükümet aleyhine
slogan attı, davul zurna eşliğinde halay çekti.
GİRESUN: Sendika üyeleri ve bazı siyasi parti temsilcileri, ellerinde Tekel işçilerini destekleyen pankartlarla
Atapark’ta toplandı. Eyleme, Giresun Belediye Başkanı
Kerim Aksu da katıldı.
ADANA: Yürüyüşte, 3 yıl önce trafik kazasında Tekel işçisi annesini kaybeden ve babası da şu anda açlık grevinde olan 9 yaşındaki Efsun da  ‘Tekel için annem öldü babamın da ölmesini istemiyorum’ yazılı pankart taşıdı.

DİĞER HABERLER
VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI
VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI

PepsiCo Adana fabrikası çalışanlarından sendikamız üyesi İbrahim Seçgin vefat etmiştir. Ailesine, sevdiklerine, çalışma arkadaşlarına başsağlığı, merhuma Allah’tan rahmet dileriz.

PART-TİME ÇALIŞMANIN YÜKSELİŞİ
PART-TİME ÇALIŞMANIN YÜKSELİŞİ

Türkiye İş Kurumu’nun araştırmasına göre kısa çalışma uygulamasının da etkisi ile part-time yani yarızamanlı çalışma arttı. 10’dan fazla çalışanı olan işyerlerinin yüzde 17.2’sinde part-time çalışma uygulandı. Söz konusu oran 2019’da yüzde 15.3 seviyesindeydi.

NİSANDA 249 DÖRT AYDA 735 İŞÇİ ÖLDÜ
NİSANDA 249 DÖRT AYDA 735 İŞÇİ ÖLDÜ

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi nisan ayında en az 249, yılın ilk dört ayında en az 735 işçinin çalışırken hayatını kaybettiğini tespit etti. Ölümlerde Kovid-19, ezilme/göçük, trafik/servis kazası, yüksekten düşme, boğulma, patlama/yanma ve intihar nedenleri öne çıktı.

ENFLASYONUN KARABORSASI OLUR MU?
ENFLASYONUN KARABORSASI OLUR MU?

Türkiye’de öteden beri tartışıla gelen bir mesele var: resmi enflasyon, gerçek enflasyon, halkın enflasyonu. Nedense bizim vatandaşımız resmi istatistik kurumunun açıkladığı enflasyona bir türlü inanmaz.