Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
ATAKEY
FELDA IFFCO
PERFETTİ VAN MELLE
KRAFT HEİNZ
SAFE SPİCE
SAGRA
İZTARIM
DOĞANAY
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Dr Oetker
Agthia
ATAKEY
FELDA IFFCO
PERFETTİ VAN MELLE
KRAFT HEİNZ
SAFE SPİCE
SAGRA
İZTARIM
DOĞANAY
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Dr Oetker
Agthia
10 Ocak 2010
TEKEL EYLEMLERİ YURDA YAYILDI

Birçok kentte Tekel işçilerine destek eylemleri düzenlendi

TEKEL EYLEMLERİ YURDA YAYILDI

Birçok kentte Tekel işçilerine destek eylemleri düzenlendi

TEKEL işçilerinin 25 gündür devam eden eylemlerine yurdun çeşitli yerlerinde basın açıklaması yapılarak, destek verildi. Bu arada Ankara’da AK Parti Genel Merkezi önünde kendilerini zincirlemek isterken gözaltına alınan 41 Tekel işçisi akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

ANTALYA

Türk-İş Antalya İl Temsilciliği, 25 gündür eylemlerini sürdüren TEKEL işçilerine, AK Parti Antalya İl Başkanlığı önünde düzenlenen basın açıklamasıyla destek verdi.

Türk-İş Bölge Temsilciliği, AK Parti İl Başkanlığı önünde DİSK ve KESK üyelerinin de destek verdiği kitlesel basın açıklaması yaptı.

Grup adına basın açıklaması yapan Türk-İş İl Temsilcisi Mehmet Ustali, AK Parti Hükümeti’nin, Türkiye’de çalışma yaşamında yaşanan tüm olumsuzlukların sorumlusu olduğunu ileri sürerek, bu ortamda süren TEKEL işçilerinin Ankara’daki eylemlerinin de 25’inci gününe girdiğini söyledi.

Sadece TEKEL işçileri değil, özelleştirmeye, kapatmalara ve işsizleştirmelere muhatap tüm işçilerin huzursuz ve edişeli olduğunu ileri süren Ustali, İstanbul’da da Türk-İş’e bağlı sendika üyesi itfaiye işçilerinin işsiz kalma tehlikesine ve dayatmasına direnişle cevap verdiklerini söyledi.

Özelleştirme uygulamasının sürdüğü diğer iş yerlerindeki işçilerin de akıbetlerinin belirsiz olduğunu savunan Ustali, ”Bugün emekçilerin Türkiye’nin dört bin yanında verdiği mücadele, iş ve aş mücadelesidir. Sayın Başbakan, işçilerin kışkırtıldığını söylemektedir. Doğru söylüyor, işçileri kışkırtanlar var. Ama bunlar, işçinin aşını, ekmeğini elinden almak isteyenlerdir. Bunlar, 4-C dayatması ile birlerce işçiyi işsiz koymak isteyenlerdir. Hükümetin 15 Aralık tarihinden bu yana Ankara’da hak ve emek mücadelesi veren TEKEL işçilerine karşı duyarsız kalmasını protesto ediyoruz” dedi.

Ustali, Türkiye’nin tüm illerindeki işçilerin TEKEL ve itfaiye işçileriyle dayanışma içerisinde olduklarını belirterek, Türk-İş’in de işçilere destek için meydanlardaki eylemlerini sürdüreceğini kaydetti.

Basın açıklamasında, dövizler taşıyan grup, hükümet aleyhine sloganlar da attı.

İZMİR

İzmir’de, Türk-İş 3. Bölge Temsilciliğine bağlı bazı sendikalara üye işçiler, eylem yapan TEKEL işçilerine destek amacıyla AK Parti İzmir İl Başkanlığı önünde basın açıklaması yaptı.

İl Başkanlığı önünde toplanan işçiler adına basın açıklamasını okuyan Türk-İş 3. Bölge Temsilci Yardımcısı Tuncay Kireçkaya, TEKEL işçilerinin eyleminin tüm ezilenlere umut olduğunu söyledi.

Kireçkaya, şunları kaydetti:

”Ülkemizi sevmeye, haklarımızı korumaya, demokratik, laik, sosyal hukuk devletini savunmaya devam edeceğiz. 4/C’yi yırtıp başınıza çarpmaya devam edeceğiz. TEKEL işçileri, işçilerin, işsizlerin, emeklilerin, çiftçilerin, esnafın, gençlerin gururu, umudu oldu. Sendikacılıkta haksızlığa karşı isyan ve mücadele esastır. Biz çalışmak ve ürettiklerimizden adil pay almak istiyoruz.”

KESK İzmir Şubeler Platformu ve DİSK’e bağlı sendikalar, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının da destek verdiği açıklama sonrası grup olaysız şekilde dağıldı.

SAKARYA

Sakarya’da, TEKEL işçilerine destek vermek amacıyla AK Parti İl Binası önünde toplanan Türk-İş’e bağlı sendika üyesi işçiler, basın açıklaması yaptı.

Grup adına konuşan Haber İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Cavit Tokpınar, herkes için ekonomik güvenlik ve sosyal adalet istediklerini belirterek, Türkiye’de on binlerce kişinin sokağa açlığa itildiğini öne sürdü.

SAMSUN

Samsun’da bir grup Tekel çalışanı, AK Parti İl Başkanlığı önünde protestoda bulundu. Kendilerine destek veren bazı sendika üyelerinin katılımı ile Cumhuriyet Caddesi’ndeki AK Parti İl Başkanlığı önünde toplanan Tekel çalışanları özelleştirme ve hükümet aleyhine slogan attı.

Katılımcılar adına basın açıklaması yapan Fatma Nur Kartal adlı işçi, haklarını sonuna kadar savunacaklarını belirterek, mücadeleden vazgeçmeyeceklerini ifade etti.

Açıklamanın ardından bir süre daha slogan atarak protestoda bulunan eylemciler, daha sonra dağıldı. Eylem sırasında güvenlik güçleri de çevrede önlem aldı.

KIRIKKALE

Kırıkkale’de, sendika üyesi yaklaşık 350 işçi, mesai sonrası Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak, AK Parti İl Binası önüne kadar yürüdü. Hükümet aleyhinde sloganlar atarak yürüyen işçilere diğer sendika üyeleri de destek verdi. İşçiler, Tekel İşçilerinin haklı eylemlerinde yanlarında olduklarını söylediler.

AK Parti İl binası önünde toplanan işçiler adına basın açıklaması yapan Türk Metal Sendikası Kırıkkale Şube Başkanı Mürsel Öcal, Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun Türkiye çalışma yaşamındaki tüm sorunların sorumlusu olarak hükümeti gördüklerini belirterek, eylemlerin Tekel işçilerinin ve tüm işçilerin sorunlarının giderilene kadar sürdüreceklerini bildirdi.

BURDUR

Türk-İş Burdur Temsilciliği, AK Parti İl Başkanlığı önünde düzenlenen basın açıklamasıyla TEKEL işçilerine destek verdi.

Türk-İş Burdur İl Temsilcisi ve Şeker-İş Burdur Şube Başkanı Mustafa Onay, yaptığı açıklamada, TEKEL işçilerinin Türk-İş Genel Merkezi önünde süren eylemlerinin 25’inci gününde olduğunu belirtti.

Türkiye’de işçi hak ve ihlalleri yaşandığını ileri süren Onay, ”Sizler de bu yangını söndürmek için mücadele veriyorsunuz. TEKEL işçilerinin yaşadıkları ve yaşattıkları Türk çalışma hayatının içinde bulunduğu durumun aynası olmuştur. Biz üreten, alın terinin baş tacı edildiği, özgürce örgütlenebileceğimiz, yasakların olmadığı bir Türkiye istiyoruz” dedi.

AK Parti Burdur İl Başkanlığı önündeki grup, hükümet aleyhine slogan attı.

BİTLİS

Bitlis Tekel Yaprak Tütün İşletme Müdürlüğü çalışanları, AK Parti Bitlis İl Başkanlığı önünde yaptıkları referandum sonucunu değerlendiren bir basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasını okuyan Tek-Gıda İş Sendikası Bitlis Şubesi Genel SEKRETERİ Ercan Güzelkaya, hükümetin her türlü baskısına rağmen Tekel işçilerinin, eylemlerine devam ettiğini bildirdi.

14 Ocakta Tekel çalışanlarının eşleriyle birlikte Ankara’da büyük buluşmayı gerçekleştireceklerini açıklayan Güzelkaya, Tekel çalışanlarının özlük haklarıyla başka kurumlara nakledilinceye kadar eşleriyle birlikte Ankara’dan dönmeyeceklerini söyledi.

Yapılan basın açıklamasına, bazı siyasi parti temsilcileri, KESK bileşenleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, çalışanların çocukları destek sundu.

AK Parti binasının önündeki yapılan açıklamasının ardından, işçiler sloganlar atarak, sebze haline kadar yürüdü.

TOKAT

Tokat’ta, Türk-İş’in aldığı karar doğrultusunda TEKEL işçilerine yapılan eylemle destek verildi.

Cumhuriyet Meydanı’nda TEKEL işçileri ve aileleriyle birlikte toplanan grup adına açıklama yapan Türk-İş Tokat Temsilcisi İsmail Duman, eylem yapan TEKEL işçilerinin haklı olduğunu savundu.

Bir süre meydanda slogan atan grup, ”TEKEL Marşı” olarak adlandırdıkları marşı okuduktan sonra dağıldı.

GAZİANTEP

Türk-İş Gaziantep İl Temsilcisi Ali Tabur, TEKEL işçilerine destek vermek amacıyla AK Parti Gaziantep İl Başkanlığı binası önünde yaptığı basın açıklamasında, hükümetin çalışanların hak ve taleplere karşı duyarsız davrandığını savundu.

Tabur, Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun her çarşamba günü toplanarak, durum değerlendirmesi yapacağını, yeni eylem türleri ve takvimi belirleyeceğini de söyledi.

AK Parti il binası önünde toplanan Türk-İş ve KESK’e bağlı işçiler, yapılan basın açıklaması sonrasında hükümet aleyhine sloganlar attı ve açıklama sonrasında ise olaysız dağıldı.

ADANA

Adana’da, bir grup Tekel işçisi, ellerindeki mumlar ile protesto yürüyüşü yaptı.

ASKİ kavşağında toplanan grup, ellerindeki mumlar eşliğinde, çeşitli sloganlar atarak, AK Parti İl binasına kadar yürüdü.

Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, burada yaptığı açıklamada, Tekel işçilerinin sendikalaşma hakkından ve kıdem tazminatından yoksun bırakılmaya çalışıldığını öne sürdü.

Tekel işçilerinin eylemlerini artırarak devam ettireceğini söyleyen Gülnar, sorunlarının bir an önce çözülmesi gerektiğini ifade etti.

BALIKESİR

Türk-İş Balıkesir İl Temsilciliği üyeleri, Tekel işçilerine destek vermek amacıyla AK Parti Balıkesir İl Başkanlığı binası önünde eylem düzenledi.

Türk-İş Balıkesir İl Temsilcisi Ertan Çelikel, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve üyelerinin de katıldığı eylemde yaptığı konuşmada, Tekel işçilerinin yalnız olmadığını söyledi.

Çelikel, özlük hakları sağlanıncaya kadar Tekel işçilerinin Ankara’yı terk etmeyeceklerini belirtti.
 

DİĞER HABERLER
ASGARİ ÜCRETE ZAM YAPILMAZSA MEMUR VE İŞÇİNİN VERGİSİ ARTAR
ASGARİ ÜCRETE ZAM YAPILMAZSA MEMUR VE İŞÇİNİN VERGİSİ ARTAR

Asgari ücrete temmuzda yüzde 25 zam yapılmazsa milyonlarca memur, kamu işçisi ve özel sektör çalışanı ikinci 6 ayda 5.100 TL fazla vergi ödemek zorunda kalacak.

GREVDE İŞÇİ DAYANIŞMASI
GREVDE İŞÇİ DAYANIŞMASI

Tekgıda-İŞ Sendikası’na bağlı Kristal Yağ emekçileri, grevlerinin 31’inci gününde kitlesel bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya, Türk-İş’e bağlı sendikaların şube yöneticileri de destek verdi.

GIDADA YENİ ZAMLAR KAPIDA BEKLİYOR
GIDADA YENİ ZAMLAR KAPIDA BEKLİYOR

Zamların ve vergilerdeki artışın market fiyatlarına yansıyacağını belirten Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez, “Üretim maliyeti yükselen bir ürünün rafa düşük fiyatla gitmesi mümkün değil” dedi.

878 CAN İŞ CİNAYETİ KURBANI
878 CAN İŞ CİNAYETİ KURBANI

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, 2024 yılının ilk altı ayında meydana gelen “iş cinayetleri” raporunu yayımladı.