Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
SAGRA
İZTARIM
DOĞANAY
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Dr Oetker
Agthia
SAGRA
İZTARIM
DOĞANAY
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Dr Oetker
Agthia
27 Nisan 2015
TALEPLERİMİZİ HAYKIRMAK İÇİN 1 MAYIS’A!

2015 1 Mayıs’ına sadece dört gün kaldı..

TALEPLERİMİZİ HAYKIRMAK İÇİN 1 MAYIS’A!

 2015 1 Mayıs’ına sadece dört gün kaldı.

Ve Türkiye işçi sınıfı bu 1 Mayıs’a, öncelikle;
– Taşeronlaştırmaya, kölece çalışma koşullarına, sendikasızlaştırmaya karşı mücadelenin yaygınlaştırılması ve daha ileri mevzilere taşınması, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınması taleplerini yükseltmek,
– Toplusözleşmenin toplusözleşme olmaktan çıkarılmış olmasına, yasal grevlerin yasaklanmasına, çalışma koşullarının her geçen gün ağırlaştırılırken gerçek ücretlerin hızla aşağıya çekilmesine, işsizliğin yoksulluğun kader gibi dayatılmasına karşı tepkisini birleştirip ortaklaştırmak,
– MESS-Türk Metal yapımı ihanet sözleşmesini yırtmak için en büyük metal fabrikalarında işçilerin kıpır kıpır, patronlara ve patron uşağı sendikacılara karşı yeni bir mücadeleye hazırlandığı, Yüksek Hakem Kurulu’nu da baskılayan bir döneme girildiğini göstermek,
– İki buçuk milyon kamu emekçisinin TİS görüşmelerinde hangi talepleri savunacaklarının belirlenmesi ve bu taleplerin 1 Mayıs alanlarından yükseltilmesi için sokakları, caddeleri ve alanları doldurmak için hazırlanıyor.

SEÇİM BARAJINI YIKMAK İÇİN BİRLEŞMEK

Öte yandan 2015 1 Mayıs’ı Türkiye’nin en kritik seçimine doğru gidilen; ülkeyi tek adam diktatörlüğüne doğru sürükleyen AKP’nin, hükümetinin, Cumhurbaşkanının, keyfiliğine, yasa ve hak hukuk tanımazlığına dur demek için, egemenlerin iktidarlarının kalkanı olan seçim barajını yıkarak halkın iktidar mücadelesinin önünü açacak bir dönemin başlatılması mücadelesinde, 1 Mayıs değerleriyle, işçi sınıfının ve emekçilerin acil talepleriyle seçimle bağlanacak bir mücadele için çok önemli imkanlar sunmaktadır.

HER YER 1 MAYIS ALANI ŞİARIYLA

Türk-İş ve çoğu bağlı sendikaların, Hak-İş’in Memur-Sen’in üst yönetimlerinin 1 Mayıs’ın, “işçi sınıfının birlik, dayanışma ve mücadele günü” olma değerlerinin öne çıkmasından korkan sendikacılık anlayışlarının yansıması olan 1 Mayıs’ı yığınlardan kaçırma çabalarına karşın işçiler, emekçiler, 1 Mayıs’ı, “Her yer 1 Mayıs alanı” şiarıyla kutlamak için hazırlanmaktadır. Sendikal bürokrasinin bölme çabalarına, kim siyasi çevrelerin “kendi ilkelerini” dayatma gayretlerine karşın 1 Mayıs’ın bu yıl da yaygın, anlam ve önemine uygun bir biçimde kutlanacağını söyleyebiliriz.

İSTANBUL’DA 1 MAYIS’I TAKSİM’DE KUTLAMANIN ŞARTI?

Gelişmeleri yakından izleyen Evrensel okurları burada “Ya İstanbul’da?” diye soracaklardır!

Evet İstanbul’da Valilik (arkasında hükümetin olduğu kuşkusuz) Taksim yasağını sürdürme kararlılığında görünmektedir. 1 Mayıs Tertip Komitesi de önceki gün yaptığı, “Tüm haklılığımıza, meşruluğumuza, ulusal ve uluslararası mahkeme kararlarına rağmen, 1 Mayıs meydanımız bir kez daha yasaklanmak isteniyor. Geçtiğimiz yıllarda, 2013 ve 2014’te 1 Mayıs ile ilgili AİHM kararlarına uymayanlar, şimdi de iç hukukta alınan mahkeme kararlarını yok sayıyor. Hükümet kendi yaptığı 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na uymuyor. 1 Mayıs ile ilgili açılan her davada kaybediyorlar. Her mahkemede iddiaları çürüyor. Ama ülkeyi yönetenler suç işlemeye devam ediyor” açıklaması ile Taksim ısrarını ortaya koymuştur.

Gazetemizin ve bu köşenin okuyucuları bilmektedir ki, daha 1 ay önceden, İstanbul 1 Mayıs kutlaması için “iki seçeneğin” olduğunu, bunlardan birincisinin "1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak”, diğerinin de başka bir alanda kutlamak için hazırlık yapmak olduğunu belirtmiştik. Dahası “Taksim’e çıkma”nın maddi koşulları olan işyerlerinden ve emekçi semtlerinden Taksim’e yönelecek yığınların, bunu gerçekleştirmek için harekete geçmesini sağlayan bir örgütlenme olmadan, Taksim’e sadece çağrı yapan bir tutumun bir seçenek olmadığına da dikkat çekilmişti!

Çünkü; böyle olmazsa aslında işçilerin, emekçilerin 1 Mayıs’ı kutlamamış olacağı, bunun da en çok hükümetin ve 1 Mayıs değerlerine düşman öteki güç odaklarının (sendika bürokrasisinin ve gericilerin) işine geleceği apaçıktı.

1 MAYIS İSTANBUL’DA NASIL KUTLANABİLİR?

Bugün 1 Mayıs’a dört gün var ama işçileri, halkı Taksim’de olmaya  çağıran sendika ve emek örgütlerinin, işyerlerinden ve emekçi semtlerinden emekçilerin (hatta üyelerinin) Taksim’e varmalarını sağlayacak bir hazırlığın yapıldığını gösteren bir belirti yok.

1 Mayıs Tertip Komitesi, Taksim çağrısını yinelerken en başlıca gerekçe olarak “ulusal ve uluslararası mahkeme (AİHM) kararlarını” haklılıklarının gerekçesi olarak göstermektedir. Eğer Taksim’e çıkacak olan bu mahkemelerin heyetleri olsaydı mesele yoktu! Ama Taksim’e çağrılanlar binlerce, yüz binlerce emekçi olduğuna göre, o zaman tertip komitesi elbette bu yığınların disiplin içinde ve gerçek anlamda kol kola girerek Taksim’e çıkma sorumluluğunu üslenerek bu çağrısını yapmak zorundadır. Bu yüzden de “Biz çağrı yaptık, Taksim’e çıkacak sendikacılar, çeşitli örgüt ve çevreler de nasıl çıkacaklarına kara versinler!” demek doğru olmaz. Çünkü on binleri, yüz binleri Taksim’e çağırma sorumluluğunu alanlar, bunun hangi yollardan ve ne kadar mümkün olacağını, çağrının Patagonya’da değil, Türkiye’de yapıldığını, emek mücadelesinin, demokrasi mücadelesinin mevcut durum ve ihtiyaçlarına ne kadar uygun olduğunu da dikkate almak zorundadırlar.

Bu yüzden de 1 Mayıs Tertip Komitesi’nin önceki günkü çağrısı, valiliğin, hükümetin niyetinin teşhir edilmesi bakımından anlaşılırdır ama 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanabilmesine ne kadar hizmet ettiği, edeceği çok tartışmalıdır.

HER ŞEYE RAĞMEN YEREL GÜÇLERİN SORUMLULUĞU: HER YER TAKSİM HER YER 1 MAYIS ALANI!

İşyeri çevresinden ve emekçi semtlerinden hareketle Taksim’e yönelecek yığınların 1 Mayıs’ı kutlayabilmeleri, mücadeleci yerel sendika yöneticilerine, yerel çalışma içinde yer alan ileri işçilere, emekten yana çevrelere kalmış görünmektedir!
Taksim’e çıkma da, 1 Mayıs’ı anlamlı bir biçimde kutlayabilme de onların, tüm İstanbul’u Taksim alanı yapma tutumuyla 1 Mayıs’ı kutlamada ısrar etmeleri, Taksim’e çıkışın önünün kesildiği her yeri 1 Mayıs alanına çeviren bir mücadele hattı izlemelerine bağlı hale gelmiştir.

İnsanca yaşama ve insanca çalışma koşulları için taleplerimizi haykırmak üzere 1 Mayıs alanlarına!

Tüm İstanbul’u Taksim, tüm İstanbul’u 1 Mayıs alanı yapma şiarıyla İstanbul’da 1 Mayıs’ı kutlamaya!

DİĞER HABERLER
EMEKÇİYİ ÖLDÜREN KÖLELİK YASASI
EMEKÇİYİ ÖLDÜREN KÖLELİK YASASI

İSİG raporuna göre, mayıs ayında 145, 2023 yılının ilk beş ayında en az 730 işçi hayatını kaybetti. Rapora göre, AKP’nin iktidarda bulunduğu dönemde ise en az 31 bin 276 emekçi iş cinayetlerine kurban gitti.

KÜRESEL İSTİHDAMDA UÇURUM NASIL DARALIR?
KÜRESEL İSTİHDAMDA UÇURUM NASIL DARALIR?

Pandemi sonrası yüksek gelirli ve düşük gelirli ülkeler arasındaki küresel istihdam uçurumu derinleşti. ILO’nun yeni raporuna göre, artan borç oranları da dahil olmak üzere birbirini güçlendiren krizler, gelişmekte olan ülkeleri orantısız bir şekilde etkiliyor.

ASGARİ ÜCRETTE SÜREÇ BAŞLIYOR
ASGARİ ÜCRETTE SÜREÇ BAŞLIYOR

Asgari ücrette milyonlar temmuz ayındaki ara zammı bekliyor. Türk – İş Başkanı Ergün Atalay ile TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol’un, yeni atanan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ı ziyaretiyle, yeni asgari ücrette süreç başlayacak.

ÇİFTÇİYİ TARLAYA KÜSTÜRECEKLER
ÇİFTÇİYİ TARLAYA KÜSTÜRECEKLER

AKP iktidarı, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alım fiyatlarını ekmeklik buğdayda ton başına 8 bin 250 lira, arpada ise 7 bin lira olarak açıkladı.