Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
SAGRA
İZTARIM
DOĞANAY
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Dr Oetker
Agthia
SAGRA
İZTARIM
DOĞANAY
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Dr Oetker
Agthia
11 Mayıs 2012
SANATÇILAR SESSİZCE SUSMUYOR!

TİYATROLARI ve kamudaki diğer sanat kurumlarını özelleştirme sürecine tepki gösteren sanatçılar bu defa sessizce susmuyoruz dedi. İstanbul Tiyatro Festivali ve Genç Tiyatro Günleri de bu gergin havanın ortasında açıldı; sanatçıların bir bölümü yaşananlara sahneden tepki gösterirken, çoğunluğu ise sahne önünde sessiz çığlıklar attı.

SANATÇILAR SESSİZCE SUSMUYOR!

Sanatçılar sessizce susmuyor!

Tiyatroları ve kamudaki diğer sanat kurumlarını özelleştirme sürecine tepki gösteren sanatçılar bu defa sessizce "susmuyoruz" dedi. İstanbul Tiyatro Festivali ve Genç Tiyatro Günleri de bu gergin havanın ortasında açıldı; sanatçıların bir bölümü yaşananlara sahneden tepki gösterirken, çoğunluğu ise sahne önünde sessiz çığlıklar attı. mek, ötekileştirmek, muhalefeti ve demokrasiyi susturmak vardır. Biz tiyatrocuları susturmak istiyorlar ama susmayacağız" dedi. Konuşmadan sonra tiyatrocular Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben yazdıkları defteri imzaladı.

İSTANBUL Şehir Tiyatroları’nda yapılan yönetim ve tüzük değişiklikleri tiyatro sanatçıları tarafından bir kez daha protesto edildi. Tepkilerini dile getirmek için bundan sonra hiç bitmeyen, gece-gündüz oynayacakları bir projeleri olduğunu da duyuran sanatçılar, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi önünde bir araya geldi. Yılların Tiyatro ve Sinema Sanatçısı Mücap Ofluoğlu’nun burada yaptığı konuşma ise duygusal anlar yaşattı. Bu eylemde de sanatçıları seyirciler yalnız bırakmadı. Beşiktaş taraftar grubu ‘Çarşı’ pankartıyla eyleme katılırken, bazı üniversitelerin tiyatro topluluklan da kendi pankartlanyla eyleme geldiler. CHP Milletvekili Gürsel Tekin de tiyatroculara destek için eyleme katılanlar arasındaydı.

Beyaz giyinip yakalarına ‘Susmuyoruz’ kokarü takan sanatçılar 18. İstanbul Kültür Sanat Vakfı Tiyatro Festivali ve Genç Tiyatro Günleri öncesi sessiz eylem yaptı.

 BIRAKMAYIN TİYATROLARI

Sanatçılara destek için gelen Tiyatro ve Sinema Oyuncusu, Mücap Ofluoğlu’nun yaptığı konuşma sırasında duygusal anlar yaşanırken, hem kendisi hem de tiyatro sanatçıları göz yaşlarını tutamadı. Ofluoğlu, "Ne güzel, ne ağlamaklı, ne mutlu günler yaşadık burada. Bırakmayın bu tiyatroyu. Bu tiyatroya verilen emeğe yazıktır. Ben buraya göz yaşı dökmeye gelmedim, sizi alkışlamaya geldim" şeklinde konuştu.

DEMOKRASİ SUSTURULMAK İSTENİYOR

Tiyatro Sanatçısı Engin Alkan yaptığı konuşmada, "Yönetim ve tüzük değişikliğinin, Özelleştirme düşüncesinin ardında bizim koşullarımızı iyileştirmek değil, çok sesliliği yok etmek, tek tipleştirmek, ötekileştirmek, muhalefeti ve deokrasiyi susturmak vardır. Biz tiyatrocuları susturmak istiyorlar ama susmayacağız" dedi. Konuşmadan sonra tiyatrocular Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben yazdıkları defteri imzaladı.

SUÇLAMALAR ACİLEN İSPAT EDİLSİN

Levent Üzümcü (Oyuncu): Hayatı boyunca hiç tiyatroya gitmemiş olan, bizim oyunlarımızı hiç izlememiş olan insanların kafasında, Başbakanın açıklamaları nedeniyle bir imaj oluşmuş durumda. Bizler devletten aldığı parayı hak etmeyen, yattığı yerden para kazanan insanlar olarak tanımlandık. Yine aynı insanlar tarafından bizler, halka küfreden, halkı aşağılayan, halkın değerlerini hiçe sayan insanlar olarak da tanıtıldık. Bunların acilen ispat edilmesini istiyoruz. Biz nerede, kimi, hangi şartlar altında aşağılamışız? Böyle bir şey mümkün olabilir mi? Biz onca emeğin ardından burada uzaylılar için tiyatro yapmıyoruz, bu ülkenin elitleri için de tiyatro yapmıyoruz. Biz burada bu tiyatro sahnesinde herkes için oynuyoruz.

BAŞBAKANA ULAŞMAK İSTİYORUZ

Mehmet Ali Alabora (Oyuncular Sendikası Başkanı): imzaladığımız metinle Başbakana ulaşmak istiyoruz. Bu metinde bu kurumların kamu kurumu olduğu ve dünyadaki modellere uygun, hatta onlara bile örnek olabilecek bir biçimde yeniden tasarlanabileceğin! söylüyoruz. Bu tiyatro istanbulluların, Devlet Tiyatrolan tüm Türkiye’nin… Bu tiyatrolar sanatçılar için değil insanlar için var. Seyirciler de hep bizimle.

ZİYNİYETE KARŞI İNATLA OYNAMAK GEREKİYOR

Uğur Altuğ (Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sahne Sanattan Öğrencisi): Asıl amacın sanatı yok etmek olduğunu düşünüyorum. Mesele sadece Şehir Tiyatrolan yönetimine bürokratların atanması değil, yeterli olan bu değil. Söylemin tamamıyla zihniyete karşı olması gerekli. Çünkü başka türlü sanat yapma olanağının kalmayacağını insanlara anlatmak gerekiyor. Ve inatla, inatla oynamak gerekiyor.

GENÇ GÜNLER FESTİVALİ EKSİKLERLE BAŞLADI

Muhsin Ertuğrul Sahnesi önünde eylem sürerken, Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nin önünde de İstanbul Şehir Tiyatroları tarafından düzenlenen Genç Günler Festivali başladı. Festivalde, Şehir Tiyatrolarına yapılan müdahaleye tepki olarak 50 oyunun geri çekilmesinin yarattığı sessizlik hakimdi.

Bu yıl toplamda 70’in üzerinde oyun başvurusu yapılmış, Şehir Tiyatrolarındaki yönetmelik değişikliğinin ardından genç tiyatrocular tepkilerini oyunlarını ‘Genç Günler’den geri çekerek göstermişlerdi. Festivalin programında sadece 11 grup kalırken, az sayıda katılımın olduğunu gözlemlediğimiz açılışta, Şehir Tiyatrolarında yetişmiş tiyatrocuların yokluğu çok net hissedildi.

Her ne kadar bu etkinliklerden oyunlarını çekmemiş olsalar da gündem oyunlarını çeken genç tiyatroculardı. Genç Tiyatronun hazırladığı ‘Başkalaşım’ adlı dans gösteriminin ardından görüştüğümüz ‘Başkalaşım’ın Yönetmeni Çiğdem Erkaya Öztürk, Şehir Tiyatrolarında yaşanan süreci çok üzücü olarak değerlendirdiğini, fakat verilen emeğin sahnelenmesinin önüne geçilmesini doğru bulmadığını söyledi.

PEN Türkiye Merkezi Genel Başkanı Tarık Günersel, "Genç tiyatrocuların protesto için oyunlarını çekmesini anlamıyor değilim ama katılmıyorum onlara. Ayrıca bu etkinliklerde yer alan oyuncuların katılımını önemsiyorum. Şehir Tiyatrolarını savunmanın en sağlam yolu bu etkinliklere sahip çıkmaktır" şeklinde konuştu.

DİĞER HABERLER
EMEKÇİYİ ÖLDÜREN KÖLELİK YASASI
EMEKÇİYİ ÖLDÜREN KÖLELİK YASASI

İSİG raporuna göre, mayıs ayında 145, 2023 yılının ilk beş ayında en az 730 işçi hayatını kaybetti. Rapora göre, AKP’nin iktidarda bulunduğu dönemde ise en az 31 bin 276 emekçi iş cinayetlerine kurban gitti.

KÜRESEL İSTİHDAMDA UÇURUM NASIL DARALIR?
KÜRESEL İSTİHDAMDA UÇURUM NASIL DARALIR?

Pandemi sonrası yüksek gelirli ve düşük gelirli ülkeler arasındaki küresel istihdam uçurumu derinleşti. ILO’nun yeni raporuna göre, artan borç oranları da dahil olmak üzere birbirini güçlendiren krizler, gelişmekte olan ülkeleri orantısız bir şekilde etkiliyor.

ASGARİ ÜCRETTE SÜREÇ BAŞLIYOR
ASGARİ ÜCRETTE SÜREÇ BAŞLIYOR

Asgari ücrette milyonlar temmuz ayındaki ara zammı bekliyor. Türk – İş Başkanı Ergün Atalay ile TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol’un, yeni atanan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ı ziyaretiyle, yeni asgari ücrette süreç başlayacak.

ÇİFTÇİYİ TARLAYA KÜSTÜRECEKLER
ÇİFTÇİYİ TARLAYA KÜSTÜRECEKLER

AKP iktidarı, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alım fiyatlarını ekmeklik buğdayda ton başına 8 bin 250 lira, arpada ise 7 bin lira olarak açıkladı.