Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
Elmacık Atasu
Belkalper
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Socotab
Pepsi
Tuborg_Bira
Vakıf Zeytinlikleri
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
TavsanliUn
Tat
Taris
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
Elmacık Atasu
Belkalper
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Socotab
Pepsi
Tuborg_Bira
Vakıf Zeytinlikleri
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
TavsanliUn
Tat
Taris
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
25 Kasım 2010
PORTEKİZ’DE 22 YILIN EN BÜYÜK GREVİ

Avrupa genelinde yaşanan sınıf kavgası, Portekiz´de de şiddetlendi. Hükümet Cuma günü büyük bir saldırı paketini meclisten geçirmeye hazırlanırken, emekçiler ülkenin son 22 yıldır en büyük genel grevini örgütlediler.

PORTEKİZ’DE 22 YILIN EN BÜYÜK GREVİ

Avrupa genelinde yaşanan sınıf kavgası, Portekiz’de de şiddetlendi. Hükümet Cuma günü büyük bir saldırı paketini meclisten geçirmeye hazırlanırken, emekçiler ülkenin son 22 yıldır en büyük genel grevini örgütlediler.

Portekiz’de dün hükümetin maaşlarda kesintiye gitme ve kamu harcamalarını azaltma kararına karşı işçiler ve çalışanlar ülkede son 22 yılın en büyük genel grevini örgütlediler. Avrupa’nın genelinde neredeyse tüm hükümetlerin aldığı önlemlere benzeyen bir önlem paketi niteliğindeki yasa, Portekiz meclisinde Cuma günü görüşülecek.

Sosyalist Parti hükümetinin Başbakanı José Sócrates, yüzde 9.3 olan bütçe açığını 2010 için yüzde 7.3’e, 2012’de ise yüzde 3’e indirmeyi hedefliyor. AB kurallarının izin verdiği en yüksek açık bu. Ancak çok sayıda ülke, bu kıstası tutturamıyor.

Hükümetin krizin faturasını emekçilere kesmek üzere attığı bu son adım, bu sene üçüncü kesinti paketini oluşturuyor. Kamu sektöründe maaşların yüzde 10 oranında azaltılması, bazı yiyeceklerde yüzde 6 civarında olan KDV’nin tüm ürün ve hizmetlerde yüzde 23’e yükseltilmesi, emeklilik tazminatlarının bir süre dondurulması, aile yardımlarında kesintiye gidilmesi, sağlık ve eğitim bütçelerinde kesintilere gidilmesi ve devlet varlıklarının özelleştirilmesi öngörülüyor.

3 milyon emekçi grevde
Portekiz’in en büyük işçi sendikaları konfederasyonu olan ve Portekiz Komünist Partisi’ne yakınlığıyla bilinen CGTP’nin yanı sıra sosyal demokratlara yakın UGT’nin de destek verdiği greve 3 milyon Portekizli işçi ve emekçi katıldı.

Ülke genelinde metro hatları geceyarısından itibaren kapatılırken, tren ve uçak seferleri neredeyse tamamen durduruldu, belediye otobüslerinin yüzde 70’i çalışmadı. Limanlarda grev nedeniyle hizmetlerin durması sonucu yüzlerce gemi limana giriş yapamadı.

Ülkenin en büyük fabrikalarından Volkswagen fabrikasında ve yüzlerve fabrikada üretim durduruldu. Özellikle kamu sektöründe katılım yüzde 80’i aşarken,özel sektör de grevden etkilendi. Birçok okul kapalı kalırken, kapılarını açan okullarda da greve katılım yüksek oldu. Hastanelerin çoğu da acil servis dışında hizmet vermedi. Birçok kamu kurumu ve belediyelerde de greve katılım yüzde 70’i aştı. Bazı işyerlerindeyse polisin grev yapan işçileri ve destek için gelen sendika üyelerini engellemeye çalıştığı bildirildi.

Hükümete karşı gövde gösterisi
İşsizliğin yüzde 10”u geçtiği ve krizin özellikle işçilerin hayatını ciddi olarak etkilediği ülkede, ekonomide geçen yıl büyüme sağlanmasına rağmen hükümet krizi bahane ederek yeni bir kemer sıkma planını hayata geçirmeye çalışıyor. Sosyalist Parti hükümetinin yarın mecliste geçirmeyi amaçladığı kemer sıkma planına karşı gövde gösterisi olarak nitelendirilen grev, tüm ülkede hayatı durma noktasına getirdi. 2011 bütçesinde maaşlarda kesintiye gitme, vergileri arttırma, kamu harcamalarını azaltma gibi uygulamalara gideceğini açıklayan Jose Socrates hükümetinin, grev öncesi tepkileri azaltmak için kâr elde eden kuruluşlarda maaş kesintisine gidilmeyeceğini açıklamasına rağmen, greve katılım beklendiği üzere yüksek oldu.

Haftalardır greve hazırlanan işçiler ve sendika üyeleri, gece yarısından itibaren iş yerlerine giderek greve destek verdi, bazı işyerlerindeki faaliyetleri durdurmak üzere girişleri kapattı. CGTP Genel SEKRETERİ Manuel Carvalho da Silva, greve daha önce hiç olmadığı kadar yüksek katılım sağlandığını belirterek, işçilerin patronların maaşlarında kesinti yapma tehdidine ve baskılara rağmen greve katıldığını vurguladı.

Portekiz Komünist Partisi Genel SEKRETERİ Jeronimo de Sousa da, genel grevin 25 Nisan 1974’te faşizmin yenildiği devrim sonrasında ülkede verilen mücadelenin en önemli dönüm noktalarından biri olduğunu söyledi. Hükümetin saldırısına karşı işçi sınıfının gereken cevabı verdiğini kaydeden PKP Genel SEKRETERİ, çalışanların grevin işe yaramayacağı yönündeki ideolojik saldırıya, maaş kesintisi tehditlerine ve baskılara rağmen maaşlarının çalınmasına sessiz kalmadığını ifade etti.

Ülke genelinde ulaşım sektöründe CGTP”nin açıkladığı greve katılım oranları şöyle:

Lizbon belediye otobüs şirketi Carris – yüzde 80
Porto otobüs şirketi STCP – yüzde 90
Braga otobüs hatları Rodoviária D’Entre Douro e Minho – yüzde 95
Tren seferleri – yüzde 85
Uçak seferleri – yüzde 90’ın üzerinde

Krizdeki Avrupa emekçilere saldırıyor, emekçiler direniyor

Başbakan Sócrates, ülkenin gündemdeki kesintilere gitmemesi halinde “bağımsızlığını kaybedebileceğini” söyledi. Bağımsızlığını kaybetmekten kasıt, kriz karşısında iflas bayrağını çekip IMF ve Avrupa Merkez Bankası’ndan kredi almak. İrlanda ve Yunanistan da benzer bir krize düşmüş, İrlanda 90 milyar avroluk bir paket için başvurmuş, Yunanistan da 110 milyar avroluk bir paket almıştı.

Portekiz’in toplam borcu, milli gelirin yüzde 112’sine ulaşmış durumda. Bu, krize sürüklenen İrlanda’daki yüzde 82 oranından çok daha yüksek.

Portekiz’de hükümetin emekçilere saldırısında Cuma oylanacak paket, sonuncu da olmayacak. IMF, gelecek sene başka önlemlerin de gerekli olacağını söylüyor. IMF’nin Portekiz’e yönelik en büyük eleştirisinin “emek piyasasının katılığı” olması, saldırının özünde işçi sınıfını hedef aldığını açıkça ortaya koyuyor.

Başta Yunanistan ve Fransa olmak üzere Avrupa ülkelerinde yükselen işçi sınıfı direnişlerine, Portekiz de katılmış durumda. Önümüzdeki süreçte ülkede mücadelenin kızışması bekleniyor.

(soL – Portekiz)

DİĞER HABERLER
EFFAT YÖNETİM KURULU TOPLANTISINA KATILDIK
EFFAT YÖNETİM KURULU TOPLANTISINA KATILDIK

Avrupa Gıda, Tarım ve Turizm Sendikaları Federasyonu EFFAT Yönetim Kurulu toplantısı online olarak yapıldı. Yönetiminde Tekgıda-İş’in de yer aldığı uluslararası federasyon toplantısının açılışını EFFAT Genel Sekreteri Kristjan Bragason yaptı. IUF Genel Sekreteri Sue Longley’in de katıldığı toplantıya Tekgıda-İş Sendikası’nı temsilen Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Ören yer aldı.

ALIM GÜCÜNDEKİ UÇURUM BÜYÜYOR
ALIM GÜCÜNDEKİ UÇURUM BÜYÜYOR

Gıda fiyatlarında yıllık yüzde 20.6 artışla OECD şampiyonu olan Türkiye’de vatandaşların alım gücü giderek eriyor. 10 gıda ürünü için bizde asgari ücretlinin 20.6 saat çalışması gerekirken, İngiliz’in 2.27, Alman’ın ise 2.8 saat çalışması yeterli.

YARINLARIMIZI DA BUGÜNDEN TÜKETTİK
YARINLARIMIZI DA BUGÜNDEN TÜKETTİK

2003 yılından beri dış ticarette (İthalat – ihracat) açık veriyoruz. Dış ticaret açığının bir kısmı, turizm gibi hizmet gelirleri ile veya transfer gelirleri ile kapatılıyor. (2020 de bu alanda net gider oldu.) Geride cari açık kalıyor. Kısaca cari açık bir ülkenin dış cari ekonomik ilişkileri nedeni ile döviz olarak kaybettiği kaynaktır.

CARGILL İŞÇİLERİ 1000 GÜNDEN UZUN SÜREDİR NEDEN EYLEM YAPIYOR, ŞİRKET SUÇLAMALAR İÇİN NE DİYOR?
CARGILL İŞÇİLERİ 1000 GÜNDEN UZUN SÜREDİR NEDEN EYLEM YAPIYOR, ŞİRKET SUÇLAMALAR İÇİN NE DİYOR?

2018 yılında işten çıkarılan Cargill Türkiye işçilerinden sekizi, sendikal faaliyetleri nedeniyle Anayasa’ya aykırı olarak işlerine son verildiği gerekçesiyle 1000 günü aşkın süredir işe iade mücadelesi yürütüyor. BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlayan şirket, mahkemece hükmedilen tüm tazminatların ödendiğini ve sorunların hukuken çözüldüğünü belirtse de işçiler, “bir daha hak aradıklarında işten kovulmamak için” Cargill’de yeniden işbaşı yapma mücadelesini sürdürmekte kararlı olduklarını söylüyor.

TEKGIDAIS

BEDAVA
İNCELE