Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
28 Mart 2013
PAKMAYA’DA DİRENİŞ BAŞLADI

Pakmaya´da sendika üyesi oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan işçiler, dün fabrika önünde direnişe geçti. Pakmaya´nın Köseköy´deki fabrikasından çıkarılan 6 işçinin geri alınması için fabrika kapısında direniş başladı. İşten atılan işçiler, fabrika önünde karargah kurdu. İşçiler ilk direniş çayını demledi ve işjerine geri alınana kadar mücadele edeceklerini söyledi.

PAKMAYA’DA DİRENİŞ BAŞLADI
Pakmaya’da sendika üyesi oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan işçiler, dün fabrika önünde direnişe geçti. Pakmaya’nın Köseköy’deki fabrikasından çıkarılan 6 işçinin geri alınması için fabrika kapısında direniş başladı. İşten atılan işçiler, fabrika önünde karargah kurdu. İşçiler ilk direniş çayını demledi ve işjerine geri alınana kadar mücadele edeceklerini söyledi.

Ve Pakmaya’da baslada Tekgıda-lş’in, Pakmaya’da örgütlenme çalışması, sonrası işten çıkarmaların sürdüğünü belirten işçiler dün sabahfabrikanın önünde direnişe başladı.

Türk-İş Konfederasyonu’na bağlı Tekgıda-İş Sendikası’nın Pakmaya’da başlayan örgütlenme çalışması sonrası hem ilimizdeki fabrikadan hem de Düzce ve İzmir’deki fabrikalardan işten çıkarmalar yaşanmıştı. Geçtiğimiz günlerde Köseköy’deki fabrikadan çıkarılan 3 işçinin geri alınması için önceki gün fabrika önünde bir basın açıklaması yapılmış, bu açıklamanın hemen sonrasında ise 3 işçi daha işten çıkarılmıştı. Diğer yandan İzmir . Kemalpaşa’da bulunan Pakmaya Fabrikasından 4, Düzce’deki fabrikadan da gene 4 işçinin işten çıkarıldığı öğrenildi.

GERİ ALINMALARI İÇİN

İşçilerin atılması sonrası Tekgıda-İş Sendikası dün sabah saatlerinde Pakmaya’mn önünde bir direniş başlattı. Tekgıda-İş Sendikası’nın minibüsüyle getirilen mazemeler ve pankartlar fabrikanın önüne indirildi. "Sendikaya üye olduk işten atıldık", "Pakmaya işçisi yalnız değildir" yazan pankartlar asılarak, piknik tüpünde direnişin ilk çayı demlendi. Çevreden geçen araçların korna çalarak desteklediği direniş nedeniyle polisin de bazı önlemler aldığı görüldü.

YALANLARA İNANMAYIN

Pakmaya’dan çıkarılan İsmail Gencer. Soner Sarı, Saİih Yaman, Nazım Şahmar, Bülent Yılmaz ve Ersin Kaba, sendikasız oldukları için düşük ücretlerle, ağır şanlarda 4 senedir yüzde ‘0’ zamla çalışmaya devam ettiklerini, bu yılın başında ancak yüzde 2 zam verildiğini, işverenin "Bu koşuları beğenmeyen gitsin" havasında olduğunu söyledi. Haklarını alana kadar direnişe devam edeceklerini de belirten işçiler, şu an çalışan arkadaşlarının iş verenin yalanlarına inanmamalarım istedi.

ÇAĞRI YAPTILAR

Fabrikanın önüne pankartlar asarak direnişe başlayan işçiler ve sendika yöneticiI§ yeri yöneticfferine ve çalışan m Sendikaya üye oldukları için Pakmaya’dan çıkarılan işçiler direnişin ilk çayını demledi. işçilere çağrılar yaptı. İşçilerin direnişine bazı sendikacılar da katılarak destek verdi. Türkiye Büro-İş Sendikası Genel Başkanı Ender Karakoç ve bazı sendika yöneticileri de eylemde hazır bulunarak desteklerini sundu.

YILMADAN DİRENECEĞİZ

Tekgıda-İş İstanbul Şube Başkanı Yunus Durdu, atılan işçiler geri alınıncaya kadar yılmadan direceklerini söyledi. Pakmaya’ııın Düzce. İzmir ve Kocaeli’deki fabrikalarında örgütlcfîdiklerini ve yetkiyi alacak kadar üye kaydettiklerini hatırlatan Durdu, mikrofonu alarak Pakmaya fabrikasına doğru konuşma yaptı.

ANAYASAL HAKKIMIZ

Hem fabrika yöneticilerine hem de şu an çalışan işçilere yönelik konuşan Durdu şunları söyledi: "Bizim diğer iş yerlerinde oldımu uibi Pakmaya’da da örgütlenmeli Pakmaya’dan çıkarılan İsmail Gencer, Soner Sarı, Salih Yaman, Nazım Şahmar, Bülent Yılmaz, Ersin Kaba, Tekgıda-İş İstanbul Şube Başkanı Yunus Durdu, Türkiye Büro-İş Sendikası Genel Başkanı Ender Karakoç fabrikanın önünde görülüyor. anayasal hakkımızdır. Bu hakkımızı hiç kimse engelleyemez, elimizden alamaz. Yaşanan sorunlar bizden kaynaklanmıyor, fabrikanın yöneticilerinin basiretsizliğinden kaynaklanıyor.

DİK DURUN ÇAĞRISI

İşçi arkadaşlar; bu çıkarılan arkadaşlarınız yalnızca kendi haklarını korudukları için değil sizlerin de haklarını korudukları için işten çıkarıldılar. Bunu hiç unutmayın. İşverenin yalanlarına inanmayın. Onların baskılarından korkmayın. Sizin bugün bulunmanız gereken yer, kendi haklarınız için, insanca yasaya bilmeniz . için Tekgıda-İş Sendikası olmalıdır. İşçi .arkadaşlar şimdi sıra sizde. Siz dik durursanız atılan arkadaşlarınız da işlerine geri dönerler.

BİNLERCE İNSANI YIĞARIZ

Buradan şunu ilan ediyorum. Eğer işveren baskı yapmaya devam ederse, sendikamızı tanımama tavrını sürdürürse hem bu fabrikanın önüne hem de diğer iki fabrikanın önüne çadırlarımızı kurar binlerce insanı buraya yığarız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Amacımız iş barışını sağlamak ve herkesin insani koşullarda yaşamasını olanaklı kılmaktır."

YOĞUN BASKI VAR

Fabrikada, işçilerin sendikalı olmaması, üye olanların da istifa etmesi yönünde çok ciddi bir baskı olduğunu hatırlatan Yunus Durdu şöyle devam etti; "Üretim müdürü Erdinç Tüller, üretim şefi Hamdi Kapucu; sizin neler yaptığını çok iyi biliyorum. İşçilere, sendikaya üye olmamaları için neler yaptığınızı, üye olanların da notere gidip istifa etmesi için hangi oyunları çevirdiğinizi biliyorum. Sizin bu yaptığınız suçtur. Sizleri cumhuriyet mahkemelerinde süründürmeye yemin ettim.

İŞ BARIŞINI BOZMAYIN

Buradan son kez barış eli uzatıyorum ve diyorum ki; gittiğiniz yol yol değil. Bizim anayasal hakkımız olan örgütlenme hakkımızı engelleyemezsiniz. Gelin bu tavırdan vazgeçin. İş barışını bozmayın. Bunu yapmazsanın bu işçiler bu kapıdan ayrılmaz. Önümüzdeki günlerde binlerce işçiyi bu kapının önüne görürsünüz." Tekgıda İş-Sendikası’nın örgütlenme çalışması başlatığı Pakmaya’nm üç fabrikasında toplam 567 işçi çalışıyor’, Kanepe Köseköy’de üretim yapan Pakmaya’da ise yaklaşık 200 işçinin çalıştığı, sendikanın yetkiyi istemek işin örgütlemesi gereken yüzde 40 oranım geçtiği iddia edildi.

Tekgıda-İş Sendikası İstanbul Şube Başkanı Yunus Durdu, atılan işçiler geri alınmazsa binlerce işçiyi fabrikanın kapısına yığacaklarını söyledi. Sabah erken saatlerde Pakmaya’nın önüne gelen ve direnişi başlatan işçiler haklı davalarında, kesinlikle geri atmayacaklarını ifade etti.

DİĞER HABERLER
BAŞIMIZ SAĞOLSUN
BAŞIMIZ SAĞOLSUN

Bu sabah saat 04.17’de Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen ve ne yazık ki çevre illerde de şiddetli etkisini gösteren 7.4 büyüklüğündeki deprem felaketinde can kayıplarımızın olması hepimizi derinden üzmüştür.

12 EYLÜL DÖNEMİNDE YÜKSEK HAKEM KURULU’NUN ÇALIŞMALARI
12 EYLÜL DÖNEMİNDE YÜKSEK HAKEM KURULU’NUN ÇALIŞMALARI

Tekgıda-İş Sendika Akademisi’nin 30 Ocak 2023 tarihli raporunda, Yüksek Hakem Kurulu’na ilişkin mevzuat düzenlemeleri ile 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında yapılan çalışmalara ilişkin hukuki çerçeve sunulmuştu.

ŞUBELERİMİZE DÜZENLİ EĞİTİM
ŞUBELERİMİZE DÜZENLİ EĞİTİM

Sendikamızın eğitim anlayışı tabandan en üst yönetim kademelerine kadar düzenli eğitimlerdir.

BİZİM MİLLETİ SİZ ANLAYABİLİYOR MUSUNUZ?
BİZİM MİLLETİ SİZ ANLAYABİLİYOR MUSUNUZ?

Türkiye ve Türk toplumu hakkında kitap veya makale yazan yabancıların çok büyük bölümünün gerçeklikle ilgisi alakası yoktur.