Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
ATAKEY
FELDA IFFCO
PERFETTİ VAN MELLE
KRAFT HEİNZ
SAFE SPİCE
SAGRA
İZTARIM
DOĞANAY
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Dr Oetker
Agthia
ATAKEY
FELDA IFFCO
PERFETTİ VAN MELLE
KRAFT HEİNZ
SAFE SPİCE
SAGRA
İZTARIM
DOĞANAY
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Dr Oetker
Agthia
05 Aralık 2011
ÖZTAŞKIN: EMEĞİN ÇIKARLARI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ

Türk-İş Genel Başkan adayı Öztaşkın, Türk-İş´in toplumsal ağırlığını kaybettiğine dikkat çekti. İşçi sınıfı içerisinde büyük bir örgütlenme kampanyası başlatacaklarını söyledi, “Özellikle demokrasi, barış, yeni anayasa, kadına yönelik şiddet gibi Türkiye´nin birçok temel meselelerinde söyleyecek sözümüz olacak. Bunları hayata geçirmek için mücadele edeceğiz” dedi.

ÖZTAŞKIN: EMEĞİN ÇIKARLARI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ

       Türk-İş Genel Başkan adayı Öztaşkın, Türk-İş’in toplumsal ağırlığını kaybettiğine dikkat çekti. İşçi sınıfı içerisinde büyük bir örgütlenme kampanyası başlatacaklarını söyledi, “Özellikle demokrasi, barış, yeni anayasa, kadına yönelik şiddet gibi Türkiye’nin birçok temel meselelerinde söyleyecek sözümüz olacak. Bunları hayata geçirmek için mücadele edeceğiz” dedi.

       Türk-İş 21. Olağan Genel Kurulu’nda Sendikal Güç Birliği Platformu’nun adayı olduğunu açıklayan Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın ETHA’ya konuştu. Öztaşkın, Türk-İş’in edilgen ve işçi sınıfı mücadelesinden uzak tavrını eleştirdi. “Sadece sendika üyelerinin değil, sendika üyesi olmayan kuralsız ve güvencesiz çalışan milyonlarca işçinin ve emekçinin haklarını savunan, onları kurallı, güvenceli çalışma koşullarına kavuşturan ucuz işçilik döngüsünden kurtaran, hak ettikleri ücret ve sosyal hakları alan bir politika izleyeceğiz” şeklinde konuştu.

       Türk-İş 21. Olağan Genel Kurulu’na az bir zaman kaldı. Büyük bir sessizlik içerisinde geçen yılların ardından Türk-İş’te örgütlü 10 sendika bir araya gelerek, yönetime aday olduklarını açıkladı.

       Türk-İş’in işçi ve emekçilerin haklarını savunmaması, hükümetin güdümünde bir sendikacılık yapıyor olmasına yönelik tepkiler uzun yıllar sonra ilk kez birleşik bir şekilde ortaya çıktı. Petrol-İş, Hava-İş, Basın-İş, Belediye-İş, Deri-İş, Kristal-İş, Tekgıda-İş, Tezkoop-İş, TÜMTİS ve TGS’nin oluşturduğu Sendikal Güç Birliği Platformu genel kurulda yönetim kuruluna aday olduklarını duyurdu. Güç Birliği Genel Başkan adaylarının Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın olduğunu açıkladı.

‘GÜÇ BİRLİĞİ’NİN ADAYIYIM’

       8-11 Aralık günlerinde Ankara’da Türk Metal Sendikası’na ait Büyük Anadolu Otel’de yapılacak genel kurul öncesi Sendikal Güç Birliği Platformu Genel Başkan adayı Petrol-İş Sendikası Başkanı Mustafa Öztaşkın ETHA’ya konuştu. Öztaşkın, “Öncelikle Sendikal Güç Birliğini oluşturan sendikaların genel başkan adayıyım. Ama tabi ki Türk-İş’e bağlı 35 sendikanın ve bütün Türk-İş üyelerinin haklarını savunan bir anlayışla hareket edeceğiz. Bunun yanında sadece sendika üyelerinin değil, sendika üyesi olmayan kuralsız ve güvencesiz çalışan milyonlarca işçinin ve emekçinin haklarını savunan, onları kurallı, güvenceli çalışma koşullarına kavuşturan ucuz işçilik döngüsünden kurtaran, hak ettikleri ücret ve sosyal hakları alan bir politika izleyeceğiz” dedi.

‘TÜRK-İŞ TOPLUMSAL AĞIRLIĞINI YİTİRDİ’

       Aday olmalarının nedenlerinden birini Türk-İş’in toplumsal ağırlığını kaybetmesi ve itibarsızlaşması olarak açıklayan Öztaşkın, konfederasyonlarının bir dernek olan ve nicelik olarak da çok küçük olan TÜSİAD kadar toplumsal etkisi olmamasına tepki gösterdi. Öztaşkın şunları söyledi: “Türk-İş’in kamuoyundaki ağırlığını yeniden sağlayacağız. Özellikle demokrasi, barış, yeni anayasa, kadına yönelik şiddet gibi Türkiye’nin birçok temel meselelerinde söyleyecek sözümüz olacak, önerilerimiz olacak, önerilerimizin arkasında duracağız. Bunları hayata geçirmek için mücadele edeceğiz ve ciddi bir kamuoyu oluşturacağız.

‘EMEĞİN İKTİDARA TAŞINMASI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ’

       Politika üreteceğiz. Özel Yetkili Mahkemeler, tutukluluk sürelerinin uzun olması, özellikle muhalif kesimlerin sindirilmesine yönelik baskılara karşı duyarlı olacağız. Biz aynı zamanda siyasete müdahale eden, siyaseti emeğin çıkarları doğrultusunda şekillendiren, yönlendiren anlayışla hareket edeceğiz. Bu mücadelenin siyasi ayağını bir kenara koymuyoruz. Mutlak surette bir siyasi ayağının da olması gerektiğini söylüyoruz. Ve emeğin iktidara taşınması, Türkiye’de ekonomik, toplumsal ve sosyal alanların emeğin çıkarları doğrultusunda şekillenmesi için tavırlarımız olacak. Müdahalemiz, siyasete yön verme ve şekillendirme gibi girişimlerimiz olacak.”
Öztaşkın, işçilerin ve sendikaların mücadelesi olmadan haklarının kazanılamayacağını hatırlattı şunları söyledi: “Elbette sendikacılıkta diyalog ve uzlaşma önemlidir. Ancak biz uzlaşma sağlayalım derken işverenlerden ve hükümetlerden rica eden değil mücadele eden bir anlayışla ortaya çıkacağız.”

‘SENDİKALARI HATA VE YANLIŞLARIMIZDAN KURTARACAĞIZ’

       İlk olarak sendikacıları yani kendilerini eleştirerek başlayacaklarını kaydeden Öztaşkın, “Elbette eleştiri oklarını önce kendimize yönelteceğiz, çuvaldızı önce kendimize batıracağız, hatalarımız ve yanlışlarımızdan sendikaları kurtaracağız. Ve bu anlamda bir arınma sendikal harekette yaşanacak. Hatta sendikacılığın etik kurallarını belirleyerek bunlara uymayan sendikalarla gerekirse yollarımızı ayıracağız. Biz böyle bir anlayışa sahibiz ve Türk-İş’teki değişime önce kendimizi değiştirerek başlayacağız. Önce sendikaları değiştireceğiz. İşçi profillerini, işçinin anlayışını, siyasete bakış açısını, toplumsal mücadelelere bakış açısını değiştireceğiz. Dolayısıyla Türk-İş’teki değişim Türkiye’nin olumlu yönde değişmesine de yansıyacaktır. Sloganımızda biz değişirsek Türkiye’de değişecek olacaktır” diye belirtti.

       Öztaşkın, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda senaryosu önceden yazılmış bir tiyatro oynandığını ifade etti, yoksulluğun göstergesi ve Türkiye’de ortalama bir ücret haline gelen asgari ücretin dört kişilik bir ailenin insanca yaşayabileceği bir seviyeye getirilmesini için mücadele edeceklerini söyledi.

       Asgari ücret görüşmelerini toplumsal bir sorun haline getirerek mücadele edeceklerini kaydeden Öztaşkın, Türk-İş yönetimine komisyon çekilmeleri yönünde bir çağrıları olmadığını belirtti.

GÜVENCESİZLİĞE KARŞI ÖRGÜTLENME KAMPANYASI

       Güvencesiz çalışmanın Türkiye’de ciddi bir sorun olduğuna dikkat çeken Türk-İş Genel Başkan adayı Mustafa Öztaşkın, güvencesizlerin örgütlenmesinin de önemli bir sorun olduğunu kaydetti.

       Güvencesizlerin örgütlenmesini de sağlayacak büyük bir örgütlenme kampanyası yürüteceklerini anlatan Öztaşkın, kampanyaya ilişkin şu bilgileri verdi: “Örgütlenmenin, sendikalaşmanın iyi bir şey olduğunu anlatacağız. Toplumdaki örgütlenme üzerine olan negatif algıyı pozitife çevireceğiz. İşçilerin örgütlenmesiyle sadece işçilerin kazanımlar elde etmeyeceğini, onların örgütlenmesiyle birlikte belki tümüyle bir yörenin, bir şehrinde o örgütlenmeden payını alacağı vurgusunu yapacağız. Bu kampanyaları yaparken iletişimin bütün araçlarından, görsel, yazılı yararlanacağız. Bütün Türkiye’ye, bütün insanlara, kendi alanlarında kimin ne sorunu varsa, neden şikayet ediyorsa bunu değiştirmek için örgütlenmesi gerektiği çağrıları yapacağız. Organize sanayi sitelerinde işçi büroları adı altında Türk-İş’in büroları açılacak. Ve farklı farklı iş kollarındaki bu örgütlenmelerde Türk-İş koordine eden, yönlendiren bir rol üstlenecek. Bazı holdinglerde örgütlenme stratejileri yine Türk-İş tarafından belirlenip bu holdingin farklı farklı işkollarındaki işyerlerinde farklı farklı sendikaların örgütlenmesine önderlik edilecek.”

       Sendikal Güç Birliği’nin kısa vadeli bir oluşum olmadığını hatırlatan Öztaşkın, “Seçilemediğimiz takdirde Güç Birliği ortak hareketini sürdürecektir. Türk-İş Yönetim Kurulu ya da Başkanlar Kurulu’na önerdiği bir takım konularda karar çıkmadığı takdirde dönüp 10 sendika kendisi gücünün yettiği ölçülerde önerdiği şeyleri pratikte hayata geçirecektir. Dolayısıyla Güç Birliği, Türk-İş Genel Kurulu’ndaki sonuç ne olursa olsun yoluna devam edecektir” şeklinde konuştu.
 

DİĞER HABERLER
İŞ KANUNUNDA TEMSİLCİ İŞÇİLERİN GÜVENCESİ (1936-1960)
İŞ KANUNUNDA TEMSİLCİ İŞÇİLERİN GÜVENCESİ (1936-1960)

1936 yılında kabul edilen ve 1937 yılında yürürlüğe giren 3008 sayılı İş Kanununda getirilen önemli düzenlemelerden biri, “mümessil işçi” uygulamasıydı.

BU KUYUDAN SU ÇIKMAZ!
BU KUYUDAN SU ÇIKMAZ!

Yeni vergi paketi bugünlerde asıl gündemde olması gereken asgari ücret ve emekli aylıkları artışlarını arka plana itecek. Yeni vergi paketi, emek gelirleri üzerindeki vergilerde bir azalmaya yol açmayacak. Pakette devasa şirket kârları ve servetler için anlamlı yeni vergiler yok.

BORÇ YAKAYA YAPIŞTI
BORÇ YAKAYA YAPIŞTI

İktidar, asgari ücrete ara zam beklentilerine kulak tıkarken borç, yurttaşın yakasına yapıştı. Enflasyon karşısında geliri yetersiz kalan yurttaşlar kartlara sarıldı. Kartla yapılan yemek harcamalarının tutarı ise yüzde 146,36 arttı.

ŞEYTAN KULAĞINA KURŞUN VERGİLER
ŞEYTAN KULAĞINA KURŞUN VERGİLER

Bundan 3,800 yıl önce Hammurabi, Babil caddelerine dev tabletler asmış ve üzerine şunu yazmıştı; “Vergi vermeyenin kellesi gider.”