Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
TavsanliUn
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
TavsanliUn
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
07 Mart 2012
ÖLÜMÜ GÖSTERİP HASTALIĞA RAZI ETME

SENDİKALARIN büyük tepkisini çeken Toplu İş İlişkileri Kanun Tasarısı´nın bazı maddeleri, alt komisyon raporunda değiştirildi.

ÖLÜMÜ GÖSTERİP HASTALIĞA RAZI ETME

TOPLU İŞ İLİŞKİLERİ KANUN TASLAĞINDA ALT KOMİSYON DEĞİŞİKLİĞİ: Ölümü gösterip hastalığa razı etmek istiyorlar.

        Sendikaların büyük tepkisini alan Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı Mecliste komisyonlarda görüşülüyor. Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunun alt komisyonunda hazırlanan raporda, tasarıda kimi değişiklikler gündeme geldi. Buna göre; Bakanlar Kurulundan Meclise giden taslakta yer alan yüzde 3 iş kolu barajı, hava iş kolunda fiili grev yasağı, işyerinde direniş çadırı kurulmasının yasaklanması gibi maddelerin değiştirilmesi öngörülüyor.

       Konuyla ilgili gazetemize görüşlerini açıklayan komisyon üyesi, DİSK Eski Genel Başkanı ve CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, "Grup olarak daha önceden sunduğumuz önerilerin bir kısmı alt komisyon raporunda yer alıyor. Tasarıyı biraz kabul edilebilir hale getirmeye çalışıyorlar. Ancak birçok konuda muhalefet şerhimiz devam ediyor" diye konuştu.

BAZI DÜZENLEMELER

       Meclise sevk edilen tasarıda yer alıp alt komisyon raporunda değiştirilmesi önerilen bazı konular hakkında bilgi veren Çelebi; tasarıda yer alan hava iş kolundaki grev yasağının, grev çadırlarının işyerinde bulunmasını engelleyen düzenlemenin kaldırıldığını, işyeri temsilcilerine önemli güvenceler getirildiğini ifade etti.

       Çelebi, ayrıca 30 işçinin çalıştığı ve iş güvencesi kapsamında olmayan işyerlerinde işçilerin sendikal tazminat alması konusunda bir düzenlemeye yer verildiğini söyledi.

 22 İŞ KOLU

       Taslakta 28’den 18’e indirilen iş kolu sayısı raporda 22’ye çıkarılıyor. Eski taslağa göre eklenen iş kolları şöyle ifade ediliyor: "İktisadi faaliyetlerin sınıflandırılmasına ilişkin uluslararası normlar ve ülke gerçekleri çerçevesinde iş kollarının yeniden düzenlenmesi amacıyla; 1 numaralı işkolundan ‘gıda’mn çıkarılarak 2. iş kolu olmak üzere ‘Gıda sanayi’ olarak eklenmesi, 10. iş kolundan ‘eğitim ve güzel sanatlar’ın çıkarılarak 11. iş kolu olarak eklenmesi, 16. iş kolundan ‘ardiye ve antrepoculuk’un çıkarılarak ‘Liman’ ile birlikte 18. iş kolu olarak eklenmesi ve 16. iş kolunun adının ‘Taşımacılık’ olarak değiştirilmesi, hem yapılan işin niteliği hem de ayrı bir kanunla düzenlenmiş olması dikkate alınarak ‘Gemi yapımı ve deniz taşımacılığı’ iş kolunun 17. iş kolu olarak eklenmesi."

İŞ KOLU BARAJI ‘YÜZDE 1’ Mİ OLACAK?

       Alt komisyon tarafından hazırlanan rapora göre; ilk taslakta öngörülen yüzde 3’liik iş kolu barajında değişikliğe gidiliyor. Raporda değişiklik şöyle ifade ediliyor: "2009 Temmuz istatistiklerine göre üç işçi konfederasyonuna üye birçok sendikanın yüzde 10 barajını aşarken barajın yüzde 3’e indirilmesi ve işkollarının birleştirilerek 18’e indirilmesi durumunda daha önce yüzde 10 barajını aşan üç konfederasyona üye birçok sendikanın barajı aşamadığı, (bu sendikalar için) iş kolu barajının tamamen kaldırılması; Ekonomik ve Sosyal Konseyde temsil edilen konfederasyonlarından herhangi birinin üyesi olan ve kurulu bulunduğu iş kolunda ülke çapında faaliyet gösteren, birden çok işyeri ve işletmede örgütlenmiş bulunan veya 50 bin üyeye sahip işçi konfederasyonu üyesi işçi sendikasının yetkili olması."

       Rapora göre, bugün için yetkili olan ve Ekonomik ve Sosyal Konsey üyesi konfederasyonlara bağlı sendikalar için baraj şartı olmayacak. Halihazırda barajı geçemeyen sendikalar için ise baraj kademeli olarak yüzde 1’e indirilecek.

       Raporda, işyeri ve işkolu barajıyla ilgili şu ifadelere yer veriliyor: "işletme toplu iş sözleşmesi türünün 275 sayılı yasa döneminde olduğu gibi kaldırılması, işyeri barajının da yüzde 35’e indirilmesi, yüzde 50 1 barajının hem işyeri hem de işletme düzeyinde muhafaza edilmesi gerektiği."

 TASARI, İSTİHDAM STRATEJİSİYLE İLİŞKİLİ

       Mustafa Türkel (Sendikal Güç Birliği Platformu Dönem Sözcüsü): Türkiye’de bu ayıptan kurtulmak için sosyal taraflar daha demokratik bir yasa düzenlemesi yapalım der ama her seferinde bir şekilde raflara kaldırır. Benim hatırladığım 4 tane taslak çalışma var rafa kaldırılan.

       Aslında buna sendikalar yasası demek lazım. Bu sendikal hayatı düzenleyen bir yasa adı üstünde. Adından başlayan sakat bir anlayışla devam ediyor.

       Konuyla ilgili toplantılara Türk-iş Genel SEKRETERİ olarak ben de katıldım. Üçlü Danışma Kurulunda bulundum. Ancak, siyasi iktidar bazı adı geçen düzenlemeleri yapmaya ne kadar gönüllü bunun cevabını bulamadım.

      Ben bunun arkasında kıdem tazminatının kaldırılması, esnek çalışma gib Ulusal istihdam Stratejisinde ısrarla düzeltilecek dediği düzenlemeler olacak ve mutlaka bir şekilde ilişkilendirilecek. Buna ilişkin daha önce ifade ettiğim endişem devam ediyor.

Eşeğini kaybettirip buldurmak gibi

İrfan Kaygısız (Birleşik Metal-İş Sendikası TİS Uzmanı):

       Birincisi; alt komisyondaki kimi değişiklikler Meclise sunulandan farklılıklar içeriyor. Ancak küçük bazı düzenlemeler yasanın esasına dair bir değişiklik anlamına gelmez. Bu değişiklikler sendikalar ve toplumsal muhalefetin ortaya koyduğu büyük tepkinin yumuşatılması çabasıdır. Kademeli de olsa barajlar açısından bakıldığında binde 5 ya da yüzde 1 gibi bir tartışma olmaması gerekir. Barajın kendisine karşı çıkılması lazım. Hem İLO sözleşmeleri hem de sendikal özgürlükler açısından.

       Mevcut tasarı ve komisyondaki tartışmalarda, iş kolu ve işyeri barajları konusunda İLO’ya uyumdan bahsedilemez. Çünkü İLO işyeri ve iş kolu barajlarının tamamen kaldırılmasını öneriyor. Kademeli olarak yüzde 1 ‘e geçiş, iki yıl yüzde 3 gibi baraj önerileri sendikal özgürlükler açısından uygun değildir.

       Havacılık iş kolunda grev yasağı kaldırıldı deniyor. Zaten yoktu ki. Tasarıyla böyle bir yasak getiriliyordu. Yasanın meşrulaştırması için eşeği kaybettirip buldurmak istiyorlar. Bu ölümü gösterip sıtmaya razı etme taktiğidir. Yasanın temel niteliğinde değişiklik yok.Sendikaların büyük tepkisini çeken Toplu İs İlişkileri Kanun tasarısıyla ilgili Mecliste hazırlanan alt komisyon raporunda bazı değişikliklere yer verildi. Buna rağmen sendikalar taslaktan memnun değil.

 

DİĞER HABERLER
EKONOMİ BÜYÜYOR, EMEKÇİ HİSSETMİYOR
EKONOMİ BÜYÜYOR, EMEKÇİ HİSSETMİYOR

İktidarın ‘büyüme’ odaklı modeli bir kez daha çuvalladı. TÜİK verilerine göre ekonomi 9 dönem sonra ilk kez daraldı, yıllık büyüme ise hız keserek yüzde 3,9 oldu.

COCA COLA 3. DURAK İZMİR
COCA COLA 3. DURAK İZMİR

Sendikamızla Toplu İş Sözleşmesini imzalayan iş yerlerinde düzenlediğimiz eğitimlerde Coca Cola Fabrikalarında 3. durağımız İzmir Fabrikası oldu.

KADIN İŞÇİ SEMİNERİNE KATILDIK
KADIN İŞÇİ SEMİNERİNE KATILDIK

TÜRK-İŞ tarafından düzenlenen Kadın İşçi Semineri 25-26 Kasım 2022 tarihlerinde Trabzon’da yapıldı.

ASGARİ MESELESİ ÜLKE MESELESİ
ASGARİ MESELESİ ÜLKE MESELESİ

Gözler aralık ayı içinde belirlenecek asgari ücrette. Asgari ücretlilerin oranının yüzde 4’ün altında olduğu Avrupa’da gündeme bile gelmiyor.