Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
ATAKEY
FELDA IFFCO
PERFETTİ VAN MELLE
KRAFT HEİNZ
SAFE SPİCE
SAGRA
İZTARIM
DOĞANAY
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Dr Oetker
Agthia
ATAKEY
FELDA IFFCO
PERFETTİ VAN MELLE
KRAFT HEİNZ
SAFE SPİCE
SAGRA
İZTARIM
DOĞANAY
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Dr Oetker
Agthia
20 Kasım 2011
MUSTAFA KUMLU İSTİFA

Sendikal Güç Birliği Platformu 8. bölgesel toplantısından çağrı: Mustafa Kumlu istifa.

MUSTAFA KUMLU İSTİFA

Sendikal Güç Birliği Platformu 8. bölgesel toplantısından çağrı: Mustafa Kumlu istifa.

       * Güç Birliği, emekçi haklarını savunmak için oluşturuldu.

       *  İşçi sınıfı, ülkenin bağımsızlığı için Ankara’ya yürümek zorundadır.

       * Amacımız, emperyalizme karşı muhalefeti örgütlemek.

       Türk-lş‘e bağlı 10 sendikanın oluşturduğu Sendikal Güç Birliği Platformu 8. bölge toplantısını Ankara’da yaptı. Petrol-lş, Tek Gıda-lş, Kristal-lş, TÜMTİS, Tezkoop-lş, Belediye-jîj, TGS, Basın-lş ve Hava-lş genel başkanlarının da katıldığı toplantıya işçilerin coşkusu damgasını vurdu. Sıhhiye’de bulunan Sürmeli’Otel’de yapılan toplantıya 800’ü aşkın işçi katıldı. Toplantıda Mustafa Kumlu istifaya çağrıldı. Türk-tş Genel Kurulu öncesinde yapılan bu toplantıda başkanlar işçi sınıfından Güç Birliği Platformunun arkasında durmasını istediler.

‘Platform, hakların ihlaline müdahale edecek’

       "Suskun Türk-lş istemiyoruz", "AKP’den hesabı emekçiler soracak", "Yaşasın örgütlü mücadelemiz" sloganlarıyla başlayan toplantıda ilk konuşmayı Tez Koop-lş Genel Başkanı Osman Gürsu yaptı. Gürsu "Türkiye sendikal hareketi ciddi bir tıkanıklık yaşamaktadır. Emekçilerin karşı karşıya olduğu sorunlara çözüm üretememektedir. İşçi sınıfının hak ve çıkarları ciddi biçimde tahrip edilmekte, çalışma ve yaşama koşullan 19. yüz yıl vahşi kapitalizmine benzer bir hal almaktadır. Sendikal ha reket ise bu sürece müdahale etme ve tersine çevirme kapasitesinden uzak kalmıştır" diye konuştu. Gürsu, platformun bu sürece müdahale etmek için oluşturulduğunu belirtti. ‘Biz her riski her bedeli göze alıp yola öyle çıktık’ Belediye-Iş Sendikası Genel Başkanı Nihat Yurdakul ise konuşmasında, bir işçinin Zonguldak direnişi önderi Şemsi Denizer’in katledilmesini hatırlatması üzerine,

‘Biz her riski, her bedeli göze aldık, öyle yola çıktık’

       Belediye-İş Sendikası Genel Başkanı Nihat Yurdakul ise konuşmasında, bir işçinin Zonguldak direnişi önderi Şemsi Denizer’in katledilmesini hatırlatması üzerine, "Biz her riski, her bedeli göze aldık, öyle yola çıktık"dedi. Yurdakul, emperyalizmin toplumu sendikasızlaştırmaya ve köleleştirmeye çalıştığını, hükümetin de bir yandan halkı ayrıştırmaya çalıştığını belirtti. Emperyalizme karşı toplumsal muhalefeti örgütlemek için yola çıktıklarını bildiren Yurdakul "40 yıl önce kahrolsun ABD tam bağımsız Türkiye diyenler ezildiği için, emperyalistlerin işbirlikçileri güçlendi. İşte her şey burada yatıyor. Biz işte bunun için, Türk-lş‘in öncülüğünde, emperyalizme karşı mücadeleyi örmek için yola çıktık. Bizim derdimiz makam mevki değil. Bu yoldan dönen namerttir" dedi.

       Basın-İş Sendikası Genel Başkanı Yakup Akkaya ise emin adımlarla yürüdüklerini, kararlı olduklarını, temel hedeflerinin işçi sınıfının birliğini kurmak olduğunu belirtti.

‘Referandumda Türk-İş‘e hayır dedirtemedik’

       Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın da toplantıda "Bize siyaset yaptığımızı söylüyorlar. Elbette siyaset yapıyoruz ve yapacağız. Biz özelleştirmeye karşıyız. Özelleştirmeyi savunan partilerin kuyrukçusu olmayacağız" dedi. Referandum sırasında Türk-îş’in 33 sendikasından 28’inin hayır demesine rağmen Türk-lş yönetiminin referandumda evet deme kararı almalarını eleştiren Öztaşkın, "aynı şeklinde tavır açıklamamızın şart olduğunu söylememize rağmen, ‘hayır’ kararı çıkaramadık.Türk-lş yöneticisi bir başkan itiraf etti. Dedi ki, korkuyoruz, yaptıklarımızın hesabını hükümet bizden soruyor. Bende karşıyım, ama bunu açıklayamıyorum" diye konuştu.

       Türk-İş‘in Genel Kurul’u işçilerden kaçırmasına dikkat çeken Öztaşkın, Türk-lş‘in genel kurulu için Ankara’nın 30 km dışında bir salon tuttuğunu, delegelerin dışında kimseyi kongreye almamak niyetinde olduklarını açıkladı. Öztaşkın, "Türk-lş kongresi işçiden saklı yapılamaz. İşçi o kapıları kırar ve kongreye girer. Bunu böyle bilsinler" dedi.

‘Yol-İş ve Şeker-İş başkanları nerede’

       TEKEL direnişinin sembollerinden biri haline gelen Tek Gıda-lş Sendikası Genel Başkam Mustafa Türkel ise Mustafa Kumlu’yu istifaya çağırdı.

       AKP’den korkusu yüzünden sendikal güç.birliğine katılmayan sendikaları uyararak Türk-lş Genel Kurulu’ndan sonra başlayacak olan saldırının sorumlusu olacaklarını hatırlatan Türkel "Yol-İş, Şeker-İş, T. Maden-İş ve GMİS gibi sendikaların başkanları nerede? Türk-lş Genel Kurulu’ndan sonra bu sendikalar ya bizimle birlikte olup bu saldırıya direnir ya da emekçilerin göreceği zararın sorumluluğunu paylaşır. Türk-lş yönetiminin geçtiğimiz dört yıl boyunca işçi sınıfına hiçbir yarar sağlamadı.tam tersine hükümetin koltuk değneği oldu. Mustafa Kumlu derhal istifa etmeli ve genel kurulda aday olmamalı"diye konuştu. Tez Koop-lş Ankara 2 Nolu Şube Başkanı Mustafa Barın, sendikal güç birliği Ankara şubeleri olarak platform oluşturduklarını aylık toplantılarla gündeme ilişkin eylem kararlarını uygulayacaklarını ve eğitim çalışmalarına başladıklarını duyurdu.

       Çok sayıda işçi’nin söz aldığı toplantıda işçiler başkanların arkasında olduklarını, üstlerine düşen her görevi yapacaklarını beyan ettiler.

‘İşçiler sendikasızlaştırıp tarikatlara teslim ediliyor’

       Salondaki işçilerden Gülay Karanlık, 1000 kişilik bir fabrikada çalıştığını ancak işyerlerinde sendikanın olmadığını bildirdi. Karanlık, işçilerin önce sendikasızlaştırılıp sonra tarikatlara teslim edildiklerini belirtti. Karanlık işçiyi de ülkeyi de kurtaracak olanın işçi olduğunu söyledi.

       Ankara Numune Hastanesinde çalıştığını bildiren bir işçi ise milyonlarca işçinin asgari ücretle çalışmasına rağmen neden hala AKP’ye oy verdiklerini anlamadığını dile getirdi.

 ‘Genel kuruldan sonra kıdem tazminatı gündeme gelecek’

        Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilla Ayçin ise toplantıda şunları söyledi: "2 yıl önce kurulan bir parti, emperyalistlerin desteği ile iktidara geldi. Emperyalistler, politikalarını AKP aracılığıyla gerçekleştiriyorlar. Amerika ve AKP, bütün kurumları emperyalizmin özel görevlisi haline getirdi. Mahkemeler, Üniversiteler, Sendikalar ve bütün kurumlar özel görevli oldular. Şimdi Amerikan füzeleri yerleştiriyorlar ülkemize. Türk-lş genel kurulundan sonra kıdem tazminatı, bölgesel asgari ücret, özel istihdam büroları füze olacak, başımıza patlayacak. Ülkenin Bağımsızlığını sağlamak ve emekçilerin iktidarını kurmak için işçi sınıfı, Ankara’ya yürümek zorundadır."

Türk-İş yönetiminin Genel Kurul Hesapları

       Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, Türk-lş Genel Kurulu’nu anımsayarak Türk-lş yönetiminin işçisiz genel kurul yapmak için çeşitli girişimleri bulunduğunu söyledi. Buna örnek olarak da genel kurul salonunun girişinde özel güvenlik görevlilerini koyacağını ve manyetik kart verilen delegeler dışında salona işçi alınmama kararı olduğunu gösterdi. Öztaşkın, ayrıca Türk-lş yönetiminin girişimlerinin bununla sınırlı kalmadığını delege sayısı yüksek olan sendikaları yanına çekmek için Türk-lş‘in tüzükte değişiklik yaparak yönetim kurulu saysıını 6’ya çıkarmaya çalışacağını söyledi.

‘Türk-İş’te ijtidar olmak Türkiye’de iktidar olmaktır’

       Türk-lş Genel Kurulu önemine vurgu yapan Hava-lş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin, Türk-îş’te iktidar olmak demek Türkiye’de iktidar olmak demektir. Mevcut Türk-lş yönetimine sert çıkan Ayçin, Türk-iş Genel Kurulu’nda iktidar sahiplerine işçiyi küfrettirenler bugün şifreli kapılarla işçiyi genel kurula almayacaklarmış. Özelleştirmelere değinen Ayçin, yıllar önce özelleştirmelere ahyır dediklerini ancak bunu durduramadıklarını söyledi. Tüm bunları çözümünün Türkiye’de işçi sınıfının iktidar olmasından geçtiğini vurguladı. 

 

DİĞER HABERLER
İŞ KANUNUNDA TEMSİLCİ İŞÇİLERİN GÜVENCESİ (1936-1960)
İŞ KANUNUNDA TEMSİLCİ İŞÇİLERİN GÜVENCESİ (1936-1960)

1936 yılında kabul edilen ve 1937 yılında yürürlüğe giren 3008 sayılı İş Kanununda getirilen önemli düzenlemelerden biri, “mümessil işçi” uygulamasıydı.

BU KUYUDAN SU ÇIKMAZ!
BU KUYUDAN SU ÇIKMAZ!

Yeni vergi paketi bugünlerde asıl gündemde olması gereken asgari ücret ve emekli aylıkları artışlarını arka plana itecek. Yeni vergi paketi, emek gelirleri üzerindeki vergilerde bir azalmaya yol açmayacak. Pakette devasa şirket kârları ve servetler için anlamlı yeni vergiler yok.

BORÇ YAKAYA YAPIŞTI
BORÇ YAKAYA YAPIŞTI

İktidar, asgari ücrete ara zam beklentilerine kulak tıkarken borç, yurttaşın yakasına yapıştı. Enflasyon karşısında geliri yetersiz kalan yurttaşlar kartlara sarıldı. Kartla yapılan yemek harcamalarının tutarı ise yüzde 146,36 arttı.

ŞEYTAN KULAĞINA KURŞUN VERGİLER
ŞEYTAN KULAĞINA KURŞUN VERGİLER

Bundan 3,800 yıl önce Hammurabi, Babil caddelerine dev tabletler asmış ve üzerine şunu yazmıştı; “Vergi vermeyenin kellesi gider.”