Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
ATAKEY
FELDA IFFCO
PERFETTİ VAN MELLE
KRAFT HEİNZ
SAFE SPİCE
SAGRA
İZTARIM
DOĞANAY
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Dr Oetker
Agthia
ATAKEY
FELDA IFFCO
PERFETTİ VAN MELLE
KRAFT HEİNZ
SAFE SPİCE
SAGRA
İZTARIM
DOĞANAY
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Dr Oetker
Agthia
04 Ağustos 2011
LABOURSTART KONFERANSI İSTANBUL’DA

LabourStart Küresel Dayanışma Konferansı´nın ikincisi 18-20 Kasım tarihleri arasında İstanbul´da toplanacak. Sosyal Ağlardan, Sosyal Devrimlere başlığıyla gerçekleştirilecek olan konferansta arap baharında işçi hareketinin oynadığı rolün yanı sıra; iletişimin, özellikle internet ve sosyal medyanın oynadığı rol çok yönlü olarak ele alınacak.

LABOURSTART KONFERANSI İSTANBUL’DA

LabourStart Küresel Dayanışma Konferansı’nın ikincisi 18-20 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da toplanacak. "Sosyal Ağlardan, Sosyal Devrimlere" başlığıyla gerçekleştirilecek olan konferansta arap baharında işçi hareketinin oynadığı rolün yanı sıra; iletişimin, özellikle internet ve sosyal medyanın oynadığı rol çok yönlü olarak ele alınacak.

Bu sonbaharda İstanbul, işçi hareketi için oldukça önemli ve heyecan verici bir etkinliğe ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.  "Sosyal Ağlardan Sosyal Devrimlere-LabourStart Konferansı 2011" başlığı altında düzenlenecek olan etkinlik 18-20 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Arap baharında işçi hareketi ve yeni medya

Arap baharı olarak da nitelenen ve Kuzey Afrika’dan Mezopotamya’ya kadar tüm Arap-İslam coğrafyasını etkisi alan halk isyanlarında işçi hareketinin rolünün ele alınacağı konferansta;  iletişimin, özellikle internet ve sosyal medyanın oynadığı rol çok yönlü olarak tartışılacak.

Tunus’tan Mısır’a; Yemen’den Bahreyn’e ve Fas’a kadar tüm coğrafyadan mücadeleci işçi örgütlerinden temsilcilerin bir araya geleceği LabourStart İstanbul Konferansı’na aynı zamanda Avrupa’dan ve Dünyanın dört bir yanından da yoğun bir katılım bekleniyor.

Gökhan Biçici: Yeni ve mücadeleci sendikal dinamikler buluşacak.

Konferansın yeni ve mücadeleci sendika merkezlerinin örgütlendiği Arap coğrafyasının sendikal dinamikleriyle, Türkiye’nin ve dünyanın pek çok köklü sendikasının ve mücadeleci unsurunun bir buluşmasına sahne olacağını ifade eden Toplumsal Araştırma ve EĞİTİM Merkezi (TAREM) Genel Koordinatörü Gökhan Biçici, "Arap baharında işçi hareketinin rolü ve bu hareketin yeni iletişim araçlarıyla, özellikle internet ve sosyal medyayla kurduğu ilişki ve elbette bu ilişkinin hareketin geleceği açısından sunduğu olanaklar konferansın temel gündemlerinden birisi olacak" diyor.

Eric Lee: LS İstanbul Konferansı şimdi daha önemli

Konferansın İstanbul’da düzenlenmesini kararlaştırdıklarında henüz Arap isyanlarının patlak vermediğini belirten LabourStart kurucusu Eric Lee ise İMC TV’ye yaptığı açıklamada "Bu isyan dalgasıyla birlikte LS Konferansının İstanbul’da düzenlenecek olması bizim için çok daha heyecanlandırıcı oldu. Konferansa Kuzey ve Güney Amerika’dan, Avrupa’dan ve Asya’dan da katılımlar olacak, ama ağırlıklı olarak Türkiye’nin komşularının ve Arap dünyasının mücadeleci dinamiklerinin İstanbul’a gelmesi için çaba sarf ediyoruz" sözleriyle konferansa yükledikleri anlamın altını çiziyor.

Konferans kolektif bir çabanın ürünü olarak örgütleniyor

Konferans, merkezinde sendikaların olduğu ama alternatif medya kuruluşlarından, bilişim-internet alanında faal olan kurumlara ve akademisyenlere kadar geniş bir yelpazeden katılımın gerçekleştiği bir organizasyon komitesinin kolektif emeğiyle örgütleniyor.

Konferansa mekansal olarak ev sahipliğini Petrol-İş Sendikası Genel Merkezi yaparken, DİSK’in ve TÜRK-İŞ’in çeşitli sendikaları şimdiden konferans örgütlenmesine aktif katılmış durumda.

Alternatif Bilişim Derneği, Sendika.org, İMC TV gibi kurumların yanı sıra alanla ilgili akademisyenler, uzmanlar, özellikle internette sansüre karşı mücadelede öne çıkan inisiyatifler de konferans örgütlenmesine destek veriyorlar.

Türkiye’de şu ana kadar sosyal medya ve işçi hareketi başlığı altında yapılan en büyük konferans olma özelliği taşıyacak olan konferans Türkiye sendikalarının örgütlenme özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılması konusunda yürüttükleri mücadeleye de güç vermeyi hedefliyor.

Konferans programı hazırlanıyor

Eş zamanlı pek çok etkinliğin düzenleneceği konferansın program çalışmaları devam ediyor. Şu ana kadar yapılan toplantılarda ve görüşmelerde ana hatlarıyla belirlenmiş olan tartışma başlıkları zengin bir içeriğe işaret ediyor.

"İşçi hareketi ve yeni medya" ana başlığı altında Arap baharında işçi hareketleri,  Yeni sendikaların örgütlenmesinde yeni medyanın rolü, İşçi medyası gibi alt başlıklar. "Sendikalar ve Bilgi İletişim Teknolojileri" ana başlığı altında eğitim, örgütlenme ve iletişim alt başlıkları; "Bilgi-İktidar-İnternet-Muhalefet" ana başlığı altında internet sansürü ve işçi hareketi gibi alt başlıklar; "Kırılgan emek ve güvencesizlik" ana başlığı altında iş piyasasında esnekleşme ve sonuçları, çocuk emeği, kadın emeği, göçmen emeği gibi alt başlıklar konferansın tartışma gündemlerini oluşturuyor.

 

Konferans takvimi ve kayıt süreci

18-20 Kasım tarihlerinde yapılacak olan konferansın programı ve konferansın örgütlenmesine katılan tüm sendikaların ve kurumların tam listesi eylül ayının üçüncü haftasında ilan edilecek. Koordinasyon süreci TAREM tarafından yürütülen konferansa katılmak, bilgi almak ve etkinlik önerilerinde bulunmak için 0212-292 02 68-69 no’lu telefondan ilgililere ulaşmak mümkün. Konferans için internet üzerinden kayıt olmak ve katılım talebinde bulunmak isteyenler de http://www.labourstart.org/2011/ adresinden kayıt olabilirler

LABOURSTART NEDİR?

"Sendikacıların İnternette Güne Başladıkları Yer" sloganıyla 1998’den bu yana yayın yapan LabourStart sitesi 33 farklı dilde yayın yapıyor. LabourStart İnternet’in sendikalar için bir kampanya aracı olarak kullanılmasına öncülük etmiştir ve LabourStart’ın ActNow (Hemen Şimdi Harekete Geç!) kampanyaları son 10 yıldır işçilerin grevler kazanmasına, tutuklu sendikacıların serbest bırakılmasına ve çok daha fazlasına katkıda bulunmuştur. LabourStart’ın dünya çapında 800 muhabiri bulunmaktadır. Türkiye’ye yönelik de pek çok kampanya başlatan LabourStart, yürümekte olan pek çoğuna da destek olmuştur. LS’nin Türkiye’ye yönelik yaptığı kampanyalardan bazıları şunlardır: Petrol-İş Sendikası Polyplex Kampanyası, TÜMTİS UPS Örgütlenme Kampanyası, DİSK Sendikal Yasalar Demokratikleştirilsin Kampanyası,  Birleşik Metal-İş Sendikası’na yönelik çeşitli saldırılar karşısında dayanışma kampanyası, Tekgıda-İş Sendikası yöneticileri ve pek çok sendikacının yargılandığı Tekel davası dayanışma kampanyası, Deri-İş, Tez-Koop-İş, Koop-İş ve pek çok sendikanın dayanışma kampanyaları.

DİĞER HABERLER
TÜRKİYE, İŞÇİLER İÇİN EN KÖTÜ 10 ÜLKEDEN BİRİ
TÜRKİYE, İŞÇİLER İÇİN EN KÖTÜ 10 ÜLKEDEN BİRİ

TÜRKİYE 2016’dan bu yana kişi başına gelir seviyesi gelir seviyesindeki gerileme ve işçi hakları açısından küme düştü ve Afrika ülkeleriyle aynı kategoriye indi.

İDARİ İZİNLE UZAYAN BAYRAM TATİLİ
İDARİ İZİNLE UZAYAN BAYRAM TATİLİ

Bu günden itibaren yine uzunca bir bayram tatiline giriyoruz. Tatil yapabilecek olanlara ne mutlu diyelim ve şu idari izin konusuna biraz değinelim.

VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI
VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI

İzmir OTP Tütün fabrikasında çalışan, sendikamızın üyesi Haktan Dündar vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine, iş arkadaşlarına, tüm sevenlerine başsağlığı ve sabır dileriz.

TÜRKİYE’DE 1.3 MİLYON ÇOCUK İŞÇİ VAR
TÜRKİYE’DE 1.3 MİLYON ÇOCUK İŞÇİ VAR

Okula gitmeleri gereken çağlarda çalışmak zorunda kalan çocukların sayısı, Türkiye’deki geçim mücadelesinin de zorlaşmasıyla, her geçen gün artıyor.