Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
11 Şubat 2012
KILIÇDAROĞLU’DAN SENDİKACILARA: BOYUN EĞMEYİN

Hükümetle görüşmelerde, komisyon toplantılarında işçinin hakkını savunmayan sendikacıları eleştiren CHP Genel Başkanı Kemal Kıhçdaroğlu, sendika ağalarından kurtulun dedi

KILIÇDAROĞLU’DAN SENDİKACILARA: BOYUN EĞMEYİN

DEVRİMCİ İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Kurulu’na CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun konuşması damga vurdu. Gündemle ilgili değerlendirmelerde bulunan Kıhçdaroğlu, Türkiye’nin sendika ağalarından kurtulması gerektiğini söyledi. Kıhçdaroğlu, "sendikacı asla şantaja boyun eğmez" dedi.

CHP EMEĞİN YANINDA
DİSK’in 14. Genel Kurulu dün İstanbul’da toplandı. 3 gün sürecek Genel Kurul’un ilk oturumuna katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kıhçdaroğlu, CHP olarak her zaman emeğin ve sendikaların yanında olduklarını belirterek, temel sorunların ortak sorunlar olarak görülmediği sürece başarılı olunamayacağını anlattı. Kıhçdaroğlu, işçi ve emekçilere güçbirliği çağrısı yaptı.

12 EYLÜL YASALARINA TEPKİ
Kılıçdaroğlu şunları söyledi:
"12 Eylül’ün getirdiği yasalar yürürlükte. 12 Eylül döneminden kim şikayet ediyordu; AKP… Anayasa değişikliği bunun için geldi. Demokrasi gelecekti, özgürlük gelecekti. Ne diyorlardı; İşçinin bir sendikaya üye olması yetmez. İkinci sendikaya da işçi üye olsun’. Buyurun bakalım. Bir sendikaya üye olun, bakın başınıza neler geliyor? Onun için gerçekleri göreceğiz."

TAKSİM MEYDANI’NI DİSK AÇTI
Hükümetin "Taksim Meydanı’nı 1 Mayıs’a açtık" diyerek övündüğünü vurgulayan Kıhçdaroğlu, "Hayır efendim. Taksim’i 1 Mayıs’a açan DİSK’tir ve onların hakkıdır" dedi. Genel Kurul oturumunun açılması öncesinde bir grubun Maltepe Belediyesi’nin taşeron uygulamalarını protesto etmelerine de değinen Kıhçdaroğlu, taşeronlaşmaya karşı olduklarını, herkese sendikal hak verilmesi gerektiğine inanan bir siyasi partinin lideri olduğunu belirtti.

SENDİKA AĞALARINDAN KURTULUN
"Sendikaların kan kaybettiğini" söyleyen Kılıçdaroğlu, sendikaları, bunun nedenini düşünmeye davet etti. Kılıçdaroğlu şöyle konuştu; "Türkiye’nin sendika ağalarından kurtulması lazım. Benim bildiğim sendikacılık, işçinin hakkını savunandır. İşçinin hakkına sahip çıkandır. Gideceksin komisyonda ‘Asgari ücret yeter’ diyeceksin, itiraz etmeyeceksin ve ‘Ben işçinin hakkını savunuyorum’ diyeceksin. Olmaz arkadaşlar. Ben böyle söylediğimde, ‘Eğer biz bunu kabul etmeseydik, daha düşük bir ücret dayatacaklardı’ diyorlar. Bu, şantaja boyun eğmek demektir. Benim bildiğim hiçbir sendikacı, onurlu hiçbir sendikacı asla ve asla şantaja boyun eğmez. Direnir. Direnmesi gerekiyor. Çoğu sendikacı TEKEL işçilerine sahip çıkmadı. İşte sorunumuz burada. Her ağacın kurdu kendi içindedir. AKP’nin karanlığından Türkiye’yi aydınlığa çıkarmak için güçbirliği yapmak durumundayız. Bu güçbirliği önemlidir."

İZLENİM

Güçbirliği çağrısı
Atilla Özsever

DlSK’in 14. Genel kurulu, Grup Yorum’un iki şarkısıyla açıldı. Grup Yorum, hem Enternasyonal, hem de 1 Mayıs marşını söyledi. Bu Genel Kurul aynı zamanda 13 Şubat 1967de kurulan DlSK’in 45. Yıldönümüne de denk geliyordu. Grup Yorum’dan sonra, son dönemi ve 45 yılın özetini yapan bir belgesel izlendi.

TOPLUM ÇAĞRI BEKLİYOR
Kongrenin açış konuşmasını yapan DİSK Genel SEKRETERİ Tayfun Görgün, başta emek kesimi olmak üzere toplumun büyük bir kesimine karşı AKP’nin ve sermayenin ciddi bir saldınya geçtiğini söyledi. Tayfun Görgün, sadece DlSK’in ya da emek kesirrritıin değil halkın büyük çoğunluğunun bu saldırıya karşı örgütlenmesi, direnmesi, ayağa kalkması gerektiğini vurguladı. Görgün, "Toplum ve emek kesimi bir çağn bekliyor. Bunun için ciddi, uzun soluklu ve çetin bir mücadeleye hazırlanmalıyız" dedi. I

KILIÇDAROĞLU GÜÇBİRLİĞİ İSTEDİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıcdaroğlu da; sendikal özgürlükler, örgütlenme, iş, aş ve adaletli bir gelir dağılımı için AKP’ye karşı bir güçbirliğinin yapılması gerektiğini söyledi. Kılıcdaroğlu, "Sadece işçi sendikalan, siyasi partiler değil aydınlar da, üniversiteler de bu güçbirliğine katılmalıdır" dedi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun konuşmaya başladığı sırada, Maltepe Belediyesi’nde taşeron olarak çalışan ve sendikalaştıklan için işten çıkarılan bir kısım işçi tepki gösterdi.
Divan’ın ve görevlilerin çabasıyla bu tepki kısa sürede azaltılmaya çalışıldı. Kılıçdaroğlu, konuşmasında kongredeki Grup Yorum’un şarkılarına da atıf yaparak "İki güzel şarkı dinledik. Ama Grup Yorum’un biletlerini satan öğrenciler şimdi hapiste" dedi. Delegeler, Genel Kurul’da zaman zaman slogan attılar. Ancak bu sloganlar mevzi kaldı, tüm Genel Kurul’u kapsamadı.
Birleşik Metal-İş, Lastik-İş üyeleri ve Genel-İş üyelerinin oturduklan yerden attıklan sloganlar, kongre salonunun bütününü kapsamadı. Bu çerçevede kongreye yeterli bir hazırlığın yapılmadığı öne sürüldü.

ERTUGRUL KÜRKÇÜ ALKIŞ ALDI
Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından sonra salon büyük ölçüde boşaldı. Öğle saatinin de gelmesiyle delegelerin önemli kısmı dışarı çıktı. Kılıçdaroğlu’ndan sonra kürsüye gelen Mersin Milletvekili ve 68 kuşağının öğrenci liderlerinden Ertugrul Kürkçü de, salonda bulunanlardan büyük alkış aldı. Ertugrul Kürkçü, DİSK’in, örgütsüz 9 milyonluk emekçi kitlenin de örgütlenmesi yönünde çaba harcaması gerektiğini belirtti. Kürkçü, yeni dönemin koşullarına uygun olarak yeni bir anlayışla sendikasız, güvencesiz, dışlanmış tüm kesimlerin örgütlenmesi konusunda DİSK’e tarihsel bir görev düştüğünü söyledi.

KATILIM YÜKSEK
Kongreye TürkIş’teki muhalefet hareketini temsil eden Sendikal Güçbirliği Platformuna bağlı Tek Gıda-İş Sendikasinm Genel Başkanı Mustafa Türkel, Hava-İş Genel Başkam Atilay Ayçin ile Türk-İş’i temsilen 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak da katıldı. Kongrede KESK TTB ve TMMOB başkanları üe ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ve Türkiye Komünist Partisi’nden (TKP) Aydemir Güler de hazır bulundu. Kılıçdaroğlu ile birlikte’kalabalık bir CHP milletvekili grubu da kongreye katıldı.

DİĞER HABERLER
SÜREÇ YASAYA AYKIRI İŞLİYOR
SÜREÇ YASAYA AYKIRI İŞLİYOR

Asgari ücreti belirleme süreci İş Kanunu’nda belirtildiği biçimde işlemiyor. Kanundaki “Komisyon kararları kesindir” emrine rağmen son sözü Cumhurbaşkanı söylüyor.

YEMEK KARTINA ‘PRİM SINIRI’
YEMEK KARTINA ‘PRİM SINIRI’

İşverenlerin çalışanlarına verdiği yemek bedeline sağlanan prim istisnasında detaylar belli oldu.

BASINA VE KAMUOYUNA
BASINA VE KAMUOYUNA

EN DEĞERLİ VARLIKLARIMIZ ÇOCUKLARIMIZ Son günlerde kamuoyuna yansıyan ve gün geçtikçe giderek artan çocuk istismarı haberlerini utanarak ve büyük bir üzüntüyle izliyoruz. Oysa biz cumhuriyetin kuruluşundaki ilk adımı çocuklara bayram olarak hediye eden ve geleceğin sahipleri olarak kabul eden, onları koruma görevini devletin sorumluluklarından sayan bir neslin evlatlarıyız. Bilimin, aydınlanmanın, gelişmişliğin ilk göstergesi sağlıklı, mutlu, […]

KÜRESEL ENFLASYON VE ÜCRETLER
KÜRESEL ENFLASYON VE ÜCRETLER

ILO’nun küresel ücretlerle ilgili son raporuna göre, pandemiyle başlayan, Rusya- Ukrayna savaşı ve küresel enerji krizi ile tetiklenen küresel yavaşlama ile birlikte, yüksek enflasyon, pek çok ülkede reel aylık ücretlerde çarpıcı düşüşlere yol açıyor.