Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
06 Aralık 2019
KIDEME DOKUNURSANIZ BİR MİLYON KİŞİYİ TOPLARIZ

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) 23’üncü Olağan Genel Kurulu, dün Ankara’da toplandı.

KIDEME DOKUNURSANIZ BİR MİLYON KİŞİYİ TOPLARIZ

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) 23’üncü Olağan Genel Kurulu, dün Ankara’da toplandı. Tarihinde ilk kez siyasi parti temsilcilerinin çağırılmadığı Kurul’da protokolde işkollarını temsil eden işçiler oturdu. Genel Kurul’un açılışından önce 15 Temmuz darbe girişiminin bastırılması ve bağımsızlık vurgulu belgesel gösterimi yapıldı. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın salona girişi sırasında işçiler, ‘Türk-İş nerede biz oradayız’, ‘İşte başkan işte sendika’ sloganları attı.

Genel Kurul için Divan seçimi yapılmasının ardından tüm şehitler ve iş kazalarında yaşamını yitiren işçiler için saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Divan Başkanı Türk-İş Genel SEKRETERİ Pevrul Kavlak seçildi. Kavlak, konuşmasında tüm işçileri selamladı.
 
‘HERKES CEKETİNİ ALIP GİTSİN’
 
Kurul’un açış konuşmasını yapan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay sözlerine, Cumhuriyeti kuran Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarını anarak başladı. Terör saldırılarında ve 15 Temmuz’da hayatını kaybeden sivil vatandaşları hatırlatan Atalay, "Çocuk demeden, yaşlı demeden katlettiler. Terör bütün ülkelerin maddi manevi canını çıkarmaya devam ediyor" dedi. Türk-İş’in kuruluşunun üstünden 68 sene geçtiğini belirten Atalay, "12 tane başkan geldi. 68 senede Türk-İş bu ülkenin sigortası, çimentosu oldu. Ne emeğimizden vazgeçeriz, ne vatanımızdan"diye konuştu. Atalay, kıdem tazminatının fona devredilmesi durumunda, alanlara ineceklerinin mesajını vererek şöyle sürdürdü: "Kıdem ilgili olumsuz bir şey yapmayın. Kıdeme bir şey olursa iki saatte bir milyonun üzerinde kişi toplarız. Kıdem alamayanlarla ilgili bir düzenleme yapılırsa, katkı sağlayalım ama mevcut durumdan nokta kadar geriye gitmeyiz. Geriye gidersek herkes ceketini alıp gitsin."

ASGARİ DURUŞ NET
 
Atalay, süren asgari ücret görüşmelerine ilişkin Hak-İş ve DİSK’le görüştüklerini belirterek, asgari ücret görüşmelerine ilişkin sendikanın tutumuna ‘tiyatro’ diyenlere sert tepki gösterdi. Atalay, "Bir sendikamız 3 bin 200 lira olsun dedi. 6 bin, 10 bin diyen var. Biz bir kişinin yaşam maliyeti olan 2 bin 578 lirayı önerdik. Arkadaşlar bu ücret üzerinde pazarlık yapacaklar. Bu rakamın altında olursa o masada bulunmayız. Buradan görüşmeye katılacak imza yetkisine sahip Türk-İş Genel EĞİTİM SEKRETERİ Nazmi Irgat’a söylüyorum. Bu rakamın altında bir öneri gelirse bize sorma. Masadan kalk" ifadelerini kullandı.

KİT’LER KADROYA HALA GEÇİRİLMEDİ
 
Şeker fabrikalarının Türkiye’nin sigortası olduğunu söyleyen Atalay, kağıt fabrikalarının da geçmiş yıllarda kapatıldığını hatırlatarak, "Kağıtla ilgili sıkıntılar ortada" dedi. Atalay, nişasta bazlı şekerin sağlığı tehdit ettiğini belirtti. KİT’lerle kadroya geçmeyenlere ilişkin, verilen vaadlerin tutulmadığını söyleyen Atalay, "Kadroya alacağız diyorar bir buçuk yıl geçti. Hala kisme alınmadı. KİT’ler bir an önce çözülmeli. Toplasan 20 bin kişi, bunları almazsanız 60 sene sonra emekli olacaklar" ifadelerini kullandı.
 
İŞÇİLER ALKIŞLARLA DESTEKLEDİ
 
Kamu sözleşmesinde yaşanan tartışmalara sitem eden Atalay, muhalefetin tavrını eleştirdi. "Uyumadım ter içinde kaldım" diyen Atalay’a işçiler, "Dik dur eğilme bu işçi seninle" diye destek verdi. 5 Aralık’ın kadınlara seçme seçilme hakkının verildiği gün olduğuna vurgu yapan Atalay’ın konuşması özetle şöyle oldu:
 
"Bu ülkeyi yönetenler bu kararı aldıktan, Belçika 36, Fransa İtalya 11 yıl sonra bu kararı alıyor. Bu ülkeyi yönetenler, ufku açık insanlardı.
 
Dün madenciler günüydü, ayın 3’ü engelliler günüydü. Belediyelerimiz engelliler için elinden geleni yapıyor ama daha hızlı olmalaılar. Sendikalarımıza da sesleniyorum, engellilerin çalışma yürüttüğü derneklerle temasta olun. Bu salondaki bulunan herkes, hepimiz engelli adayıyız; bir saat sonra başımıza bir kaza gelebilir. Görmezlikten gelmeyelim, engellilere engel olmayalım.
 
Bu ülkede her gün, 4-5 güvenlik görevlisi biz bu toplantıları yapalım, rahat uyuyalım, çalışalım diye can veriyor. Ama her gün bu ülkede 4 işçi de bazıları iş kazasında, bazıları iş cinayetinde can veriyor. Soma’da 301 insansımız can verdi bağıra bağıra. Bunun sorumluları her ölen madenci için yalnızca 4 gün hapis yattı! Ha silahla vurdun, ha iş kazasında…
 
2012’de iş güvenliği yasası çıktı. Sadık kalan işverenlerimiz var ama kalmayanlar da var. Bunu Çalışma Bakanlığı çözecek. 8-10 yaşında çocuklarımız kamyon kasalarında can veriyor, okula gitmeleri gerekiyor ama çalışırken can veriyor.

‘VATAN YOKSA YAŞAMAK YOK’
 
"Vatan yoksa parti yok, sendika yok, işçi yok, yaşamak yok. Bizim vatanımız önemli; canımız, gözümüz, kulağımız. Bunu anlamak için mültecilerin durumuna bakmak lazım.
 
Dünyada tedavisi olmayan tek bir hastalık var ırkçılık. Hiç kimse annesini babasını seçmiyor. Bu ülke hepimizin ülkesi. Bu ülkeye gözümüz gibi bakarsak, kendimize bakarız.
 
Emeklilikte Yaşa Takılanlar var. Dünyada, diğer ülkelerde, 4 çalışan bir emekliye, bazı ülkelerde 3 çalışan bir emekliye bakıyor. Benim ülkemde 1.8 kişi… EYT ile ilgili bir şeyler yapmak lazım. Yüzde 35 kayıtdışı çalışan var, bunları kayıt altına almak gerekiyor. Böyle olunca prim ödenecek, gelir gelecek…"

SENDİKAL ÖRGÜTLENME SORUNU
 
"17 milyon çalışan var, sendikalı olan 2 milyon. 1980’de nüfus 44 milyon, sendikalı 2 buçuk milyon; bugün nüfus 82 milyon…
 
Ülkeyi yönetenler de sendikalar da herkes kendini kontrol etmek zorunda. Bu Kurul’da Türk-İş davetiye dağıtmadı, bu salonda emekçinin işçinin dışında kimse yok. Sendika işçinin, ülkenin sendikası olur. Belediye başkanlarının, siyasi iktidarların sendikası olmaz."
 
"İşyerlerinde, işverenlerin işçilerini üye olacakları sendikalara yönlendirmesini eleştiren Atalay, vergi adaletsizliğine de değindi: "Ocak ayında 3 bin alan işçinin ücreti ağustos ayında azalmaya başlıyor aralık ayında 300 lira az alıyor. Az alandan az alın, çok alandan çok alın; asgari ücretliden vergi almayın."
 
"696 sayılı KHK ile taşeron işçileri kadroya geçti. Ama ülkeyi yönetenler onlara taşeron muamelesi yapmaya devam ediyorlar; sosyal hak yok, aldıkları ücret az. Hükümetin ve devletin temsil edildiği 5 kişinin yanında iki işveren ve iki işçi temsilcisinden oluşan Yüksek Hakem Kurulu’nun yapısında nasıl işçi lehine karar çıkaracağız? YHK tablosu bu."
DİĞER HABERLER
ABD’Lİ SİGARA DEVİNDE GREV KARARI!
ABD’Lİ SİGARA DEVİNDE GREV KARARI!

BASINA VE KAMUOYUNA!  ABD’Lİ SİGARA DEVİNDE GREV KARARI! Sendikamızın uzun yıllardır örgütlü olduğu dünya sigara piyasasındaki dev aktörlerden olan British American Tobacco Şirketi (BAT) ile sürdürülen Toplu İş Sözleşmesi (TİS) müzakereleri uyuşmazlıkla sonuçlandı. 01.01.2023 ile 31.12.2024 tarihleri arasını kapsayan TİS müzakereleri sendikamızın tüm yapıcı çabalarına karşın işverenlerin olumlu adım atmaması sonucu tıkanmıştır. İçinde bulunduğumuz ekonomik […]

ASGARİ ÜCRETLİ EV ALMAK İÇİN 30 YIL ÇALIŞMAK ZORUNDA
ASGARİ ÜCRETLİ EV ALMAK İÇİN 30 YIL ÇALIŞMAK ZORUNDA

Türkiye’de barınma sorunu her geçen gün derinleşirken, asgari ücretli maaşının tek kuruşuna bile dokunmadan 100 metrekare evi ancak 30 yıl çalışırsa alabiliyor.

TÜİK’İN İŞÇİLERE VERDİĞİ ZARAR
TÜİK’İN İŞÇİLERE VERDİĞİ ZARAR

Ekonomik krizin giderek derinleştiği ve seçimler sonrasında büyük olasılıkla daha da büyük sıkıntılara yol açacağı bir süreç yaşıyoruz.

DR.OETKER’DE TİS GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI
DR.OETKER’DE TİS GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI

Dr. Oetker işyerinde yeni dönem toplu iş sözleşmesi görüşmeleri, İzmir’de yapılan toplantıyla başladı.