Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
Elmacık Atasu
Belkalper
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Socotab
Pepsi
Tuborg_Bira
Vakıf Zeytinlikleri
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
TavsanliUn
Tat
Taris
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
Elmacık Atasu
Belkalper
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Socotab
Pepsi
Tuborg_Bira
Vakıf Zeytinlikleri
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
TavsanliUn
Tat
Taris
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
19 Haziran 2020
KIDEMDE ‘BELİRLİ SÜRELİ SÖZLEŞME’ TEHLİKESİ

Kıdem tazminatının gaspına yönelik bir diğer girişim de 25 yaş altı ve 50 yaş üstü emekçilerle ilgili esneklik düzenlemesi. Bu emekçilerin belirli süreli sözleşmelerle çalıştırılması kolaylaştırılmak isteniyor.

KIDEMDE ‘BELİRLİ SÜRELİ SÖZLEŞME’ TEHLİKESİ

Kıdem tazminatının gaspına yönelik bir diğer girişim de 25 yaş altı ve 50 yaş üstü emekçilerle ilgili esneklik düzenlemesi. Bu emekçilerin belirli süreli sözleşmelerle çalıştırılması kolaylaştırılmak isteniyor. Böylece emekçiler, hem kıdem-ihbar tazminatından hem de iş güvencesinden mahrum kalacak.

Türkiye’de milyonlarca emekçinin ve sendikaların gündeminde yine kıdem tazminatı var. Hükümetin ‘Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’ adı altında kıdem tazminatını fona devretme girişimine yönelik tepkiler artarak sürüyor. Ancak bir konu var ki gözlerden kaçmış durumda: 25 yaş altı ve 50 yaş üstü emekçilerle ilgili esnek çalışma düzenlemesi. Sendika uzmanı, SoL Portal yazarı Alpaslan Savaş’ın deyişiyle, “baraj yanlış yerde, top ters köşeye gidiyor.”
 
AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hazırladıkları ‘İstihdam Kalkanı Paketi’ni geçen hafta açıklamıştı. Bu paket kapsamında Erdoğan, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü kişilerin istihdamı ile ilgili olarak şunları söylemişti: “Sürecin en önemli göstergelerinden olan kısmi ya da esnek çalışma alanında işgücü piyasamızı daha da verimli hale getirecek düzenlemeleri hayata geçireceğiz. Özellikle genç istihdam için 25 yaş altındaki gençlerin istihdamını destekleyerek beceri ve deneyim kazanmalarını temin edeceğiz. 25 yaş altı gençlerin ve 50 yaş üzerinde olanların kolay şekilde istihdam edilmelerini sağlayacağız.”
 
Henüz bu konuda ortada bir taslak yok; ancak basına sızdırılan bilgilere göre bu iki kesimin esnek çalışması ‘belirli süreli iş sözleşmeleri’ ile teşvik edilecek. Yani 25 yaş altı ve 50 yaş üstü emekçilerin belirli süreli sözleşmelerle çalıştırılması kolaylaştırılacak.
 
OBJEKTİF KOŞUL ŞARTI
 
Belirli süreli iş sözleşmesi, istisnai bir sözleşme biçimi. İş Kanunu’nun 11’inci maddesinde şöyle tanımlanıyor:
 
“Belirli süreli işlerde veya belli bir işin tamamlanması veya belirli bir olgunun ortaya çıkması gibi objektif koşullara bağlı olarak işveren ile işçi arasında yazılı şekilde yapılan iş sözleşmesi, belirli süreli iş sözleşmesidir.
 
Belirli süreli iş sözleşmesi, esaslı bir neden olmadıkça, birden fazla üst üste (zincirleme) yapılamaz. Aksi halde iş sözleşmesi başlangıçtan itibaren belirsiz süreli kabul edilir.”
 
Buna göre patron, her canı istediğinde belirli süreli iş sözleşmesi ile işçi çalıştıramıyor. Öngörmedik şekilde artan siparişler, işyerinde geçici olarak yapılması gereken işler ya da mevsimlik işler gibi durumların söz konusu olması gerekiyor. Öte yandan bu şekilde çalışan işçiler, sözleşmesinin süresi sona erdiği için işten çıkarılırsa kıdem ve ihbar tazminatı alamıyor. Bu işçiler iş güvencesi kapsamında da değil; haksız şekilde işten çıkarıldıklarında işe iade davası açamıyorlar.
 
PATRONLARIN 17 YILLIK HAYALİ
 
Basında yer alan haberlere göre, “25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlar için belirli süreli sözleşmelerin iki yılı geçmemek üzere objektif koşul aranmadan ve işin niteliğine bakılmaksızın zincirleme yapılabilmesi” planlanıyor. Düzenleme bu şekilde hayata geçirilirse patronlar hem kıdem hem de ihbar tazminatı yükümlülüğünden kurtulacak. Belirli süreli iş sözleşmesiyle çalışma, istisnai bir çalışma biçimi olmaktan çıkacak.
 
Çalışma ekonomisi uzmanı Av. Dr. Murat Özveri, patronların bunu 2003 yılından beri talep ettiğini vurguluyor: “2003 yılından önce patronlar belirli süreli iş sözleşmelerini istismar ediyordu. Neredeyse belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalışan kalmayacaktı. Oysa belirli süreli iş sözleşmesi istisnadır, iş hukukunda temel ilke çalışmanın sürekliliğini sağlamaktır. Bu nedenle artan tepkiler sonucunda 2003 yılında bu konuda bir düzenleme yapıldı. AKP’li sendikacı milletvekillerinin de desteğiyle bugün 11’inci maddede yer alan sınırlamalar getirildi. Patron örgütleri, o tarihten bu yana bu sınırlamaların kaldırılmasını istiyor.”
 
Özveri, belirli süreli sözleşmenin istisna olmaktan çıkmasıyla 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanların kıdem tazminatı hakkının ortadan kalkacağını vurguluyor. Ancak bu çalışanların yaşayacağı hak gaspları bununla da sınırlı değil. Özveri, “İş güvencelerini kaybedecekler. Haksız şekilde işten çıkarıldıklarında işe iade davası açamayacaklar. İhbar tazminatı da alamayacaklar” diyor.
 
İŞÇİLERİN GENELİNE YAYILIR
 
Bugün ülkede genç işsizliğinin rekor kırdığına dikkat çeken Dr. Murat Özveri, “İstihdamı artırma iddiasıyla, yeni mezun olmuş nitelikli binlerce genci hiçbir pazarlık şansları olmadan köleliğe mahkûm etmek istiyorlar” diyor. Özveri, şu ifadeleri de kullanıyor: “Şimdi 25 yaş altı- 50 yaş üstü diye başlarlar, sonra bunu işçilerin geneline yayarlar. Bir yerde esneklik lafı geçiyorsa bilinmeli ki orada koruma sıfırdır. Bu nedenle emekçilerin kıdem-ihbar tazminatı hakkını, iş güvencesini yok edecek bu esneklik planlarına karşı acilen harekete geçmek gerek.”
 
İŞÇİNİN VERDİĞİ ÖMRÜN KARŞILIĞI
 
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün Saray’da Türk-İş, Hak-İş, TOBB ve TİSK başkanlarıyla kıdem tazminatını görüştü. DİSK ise çağrılmadı. Görüşmenin ardından dün bir açıklama yapan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi” adıyla kıdem tazminatı konusunda yapılmak istenen düzenlemelerle ilgili görüş ve endişelerini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ayrıntılı olarak ilettiğini belirtti. Atalay, şunları kaydetti: “Kıdem tazminatı İş Kanunu’nun temel direğidir. Kıdem tazminatının temelini oluşturan hususlar ortadan kaldırılırsa İş Kanunu’nun birçok maddesi de anlam ve işlevini yitirecektir. Aynı şekilde, sendikal hakların kullanılması ve sendikal örgütlenmenin yapılmasında da kıdem tazminatı çoğu zaman önemli bir işlev görmekte ve güvence olmaktadır. Kıdem tazminatı, işçinin yıllardır döktüğü terin, verdiği bir ömrün karşılığıdır.”
DİĞER HABERLER
CARGILL İŞÇİLERİ 1000 GÜNDEN UZUN SÜREDİR NEDEN EYLEM YAPIYOR, ŞİRKET SUÇLAMALAR İÇİN NE DİYOR?
CARGILL İŞÇİLERİ 1000 GÜNDEN UZUN SÜREDİR NEDEN EYLEM YAPIYOR, ŞİRKET SUÇLAMALAR İÇİN NE DİYOR?

2018 yılında işten çıkarılan Cargill Türkiye işçilerinden sekizi, sendikal faaliyetleri nedeniyle Anayasa’ya aykırı olarak işlerine son verildiği gerekçesiyle 1000 günü aşkın süredir işe iade mücadelesi yürütüyor. BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlayan şirket, mahkemece hükmedilen tüm tazminatların ödendiğini ve sorunların hukuken çözüldüğünü belirtse de işçiler, “bir daha hak aradıklarında işten kovulmamak için” Cargill’de yeniden işbaşı yapma mücadelesini sürdürmekte kararlı olduklarını söylüyor.

1960’LARIN İŞÇİSİ NASILDI? GÜNÜMÜZÜN İŞÇİSİ NASIL?
1960’LARIN İŞÇİSİ NASILDI? GÜNÜMÜZÜN İŞÇİSİ NASIL?

Türkiye’de günümüzde giderek daha da güçlenmekte olan “bağımsız ve demokratik bir Türkiye” ve “sınıfsız ve sömürüsüz bir dünya” mücadelesinin ana gücü, işçi sınıfımızdır. İşçi sınıfımızın yapısını ve davranış dinamiklerini anlamadan, bu büyük sınıfın güvenini ve desteğini kazanmak mümkün değildir.

İŞ KANUNUNDA BELİRTİLEN MAZERET İZİNLERİ
İŞ KANUNUNDA BELİRTİLEN MAZERET İZİNLERİ

Kurumsal bir firmada işbaşı yaptım, imzaladığım dört sayfalık iş sözleşmemde işveren lehine her şey var diyebilirim. Fazla çalışma, denkleştirme, mecburi hizmet, başka işyerinde çalışmama gibi her şeye onay vermiş oldum. Önceki işyerimde böyle değildi. Aklıma takılan bir konuyu sormak istiyorum. İş sözleşmemin bir yerinde evlilik ve birinci derece yakınların ölümünde 3 gün, eşin doğum yapmasında 5 günlük izinlerin ücretinin ödenip ödenmeyeceğine işverenin karar vereceği yazıyor. Onay verdiğim bu ifade ileride sıkıntı yaratır mı?

GIDA ZAMMINDA DÜNYA LİDERİYİZ
GIDA ZAMMINDA DÜNYA LİDERİYİZ

Tarımda dışa bağımlılığı her geçen gün artan Türkiye, gıda fiyatlarında yıllık yüzde 20.6’ya ulaşan artışla OECD ülkeleri arasında şampiyon oldu.

TEKGIDAIS

BEDAVA
İNCELE