Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
ATAKEY
FELDA IFFCO
PERFETTİ VAN MELLE
KRAFT HEİNZ
SAFE SPİCE
SAGRA
İZTARIM
DOĞANAY
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Dr Oetker
Agthia
ATAKEY
FELDA IFFCO
PERFETTİ VAN MELLE
KRAFT HEİNZ
SAFE SPİCE
SAGRA
İZTARIM
DOĞANAY
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Dr Oetker
Agthia
24 Ağustos 2021
İŞVEREN ADKOTURK’TEKİ GREVİ KIRMAYA ÇALIŞTI

Tekgıda-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Adkoturk’te dün grev günüydü. Daha önce grev kırıcılığına girişen işveren bugün de işçinin hakkına saygı göstermedi. Greve çıkacak işçileri şoförlere verdiği talimatla servislerden indirmeden fabrikaya soktu. Servislere de güvenlik görevlisi dikti.

İŞVEREN ADKOTURK’TEKİ GREVİ KIRMAYA ÇALIŞTI

Tekgıda-İş Sendikası’nın örgütlenerek çoğunluğu sağladığı ancak işverenin toplu sözleşme masasına oturmaya yanaşmadığı Adkoturk’te dün grev başlayacaktı. Sendikalı oldukları için işten atılan ve 130 gündür direnişte olan 21 işçi, fabrika önünde greve başlayacak arkadaşlarını bekliyordu ancak işveren çalışanların greve çıkmasını engelledi.

Daha önce sendikalı işçileri işten çıkararak sendika karşıtlığı yapan Adkoturk işvereni geçen günlerde fabrikaya astığı yazıyla grev kırıcılığına soyundu: “Mavi Yakalı Personelin Dikkatine: Özellikle son günlerde geçirdiğiniz zor ve yoğun süreçlerden dolayı yönetim kararına göre ağustos ayı için verimliliği, çalışan sayısı ve çalışma saatleri hesaplanarak en az yarım maaş ekstra prim ödemesi yapılacaktır.

“Not: Yukarıda belirtilen ödeme için ağustos ayında çalışılması gereken toplam çalışma saatinin ve çalışan sayısının yüzde 98 olması durumunda tam maaş ekstra prim ödeme yapılması durumu değerlendirilecektir.

“Ay sonunda yapılacak ödeme için 30 Ağustos resmi tatil olması nedeniyle ödemeler 27 Ağustos 2021 Cuma günü yapılacaktır.”

Dün de işçilerin fabrikadan çıkmasına izin vermeyerek yasadışı uygulamalarına devam eden işveren güvenlik güçlerini de devreye soktu. Tekgıda-İş yöneticileri ve direnişteki işçiler işverene tepki gösterdi.

Dün sabah saatlerinde direnişteki Bel Karper işçileri de Adkoturk işçilerine destek olmak için fabrika önüne gitti. Çoğu kadın, direnişteki 21 Adkoturk işçisi de hazırlıklarını yaptı, “Bu işyerinde grev var” pankartı asıldı. İşçiler, “Grev hakkımız engellenemez”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz”, “Açlıktan ölmeyiz davamızdan dönmeyiz” sloganları attı. Yoldan geçen araçlar, kornalarla alkışlarla grev yapan işçilere desteklerini gönderdi.

Servislerin fabrika önünde durmadan içeri girmesine ve işçilerin doğrudan fabrika içine indirilmesine tepki gösteren işçilerle çevik kuvvet arasında arbede yaşandı. Tekgıda-İş Sendikası, polis ve işçinin karşı karşıya gelmemesi ve grevin sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için sağduyulu davrandı.

SERVİSLERE GÜVENLİK GÖREVLİSİ

Sabah 07.00’da başlayan grevde işçiler fabrika önünde çevik kuvvet ile karşılaştı. Daha önce yarım maaş ikramiye ile grev kırıcılığına girişen işveren bu kez de greve çıkacak işçileri servislerden indirmeyerek fabrikaya soktu. İşverenin servis şoförlerini bugün için değiştirdiği ve fabrika önünde hiçbir şekilde servis araçlarının kapısının açılmayacağı yönünde talimat verdiği, servis araçlarının içine tanınmayan güvenlik personellerini yerleştirdiği öğrenildi. Bunun yanı sıra grev gününden 4-5 gün önce daha önce işçilere gönderdiği üzeri kapalı tehdit mesajını 10’ar kişilik işçi gruplarını toplayarak yüz yüze hatırlattığı, 3 vardiyayı 12’şer saatlik 2 vardiyaya düşürerek işçilerin greve gelmesini engellemeye çalıştığı öğrenildi.

Tekgıda-İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Yunus Durdu, 4 yıldır hukuk mücadelesi verdikleri Adkoturk’te hiçbir şekilde masaya oturmayan işverenin, düne kadar işçilere asgari ücreti, 100 liralık yardımı bile çok gördüğünü vurgulayarak “İşveren greve çıkmamaları için şart koşuyor ve panolara yazı asıyor. Diyor ki ‘Eğer bugün greve çıkmazsanız size bir maaş ikramiye vereceğim.’ Üye olmayan işçilerin, üye olan işçileri baskılamasını istiyor. Dışarı kimseyi çıkartmazlarsa ikramiye vereceğini söylüyor.” diye konuştu.

Normal koşullarda pazar günü üretimin olmadığı bilgisini veren Durdu “Bugün işçiler buraya gelecek diye gece yarısı işçileri tek tek arayarak kimseye haber vermeden işçileri üretim yapmaya çağırdılar. Fabrikada acil bir durum olduğunu söyleyerek üretime 200 arkadaşımızı çağırdılar içeri. ‘Ya geleceksin ya da iş akdini feshederim’ diyerek tehdit edip işçileri gece yarısı getirdiler. Yaklaşık 200 arkadaşımızın greve katılması engellenmiştir.” dedi.

‘TALİMATLA DEĞİL YASAYLA YÖNETİLİYORUZ’

Durdu, yabancı sermayeli şirketlerin Türkiye’nin yasalarını tanımamasına tepkisini şöyle dile getirdi:

“Bu ülkede yasalar var. Kanunları ve yasaları gösterenlere sesleniyorum, tam beş yıldır anayasal hakkımız olmasına rağmen yabancı sermayeli şirket, yargı kararını tanımıyor. Buradaki işçiler, Türkiye Cumhuriyeti’nin yargısının, hukukçularının hakkını da savunuyor!”

Adkoturk işçilerinin yalnızca ekmek mücadelesi vermediğini tekrarlayan Durdu “Biz Türk işçileri olarak, burada yapılan eziyet kanımıza dokunuyor. Önce emeğimizi, vatanımızı, milletimizi, bayrağımızı savunmak için mücadele ediyoruz. Bizim karşımıza bizim çocuklarımızı, bizim emniyet güçlerimizi, askerimizi, polisimizi dikenlerin önce yasaları bilmesini istiyorum. Bu ülke talimatlarla değil yasalarla yönetiliyor.”

‘İŞÇİ SINIFI DERS ALIP BİRLİK OLMALI’

İşveren ve patronların sendikayı içeri sokmamakta ne kadar örgütlü hareket ettiğine dikkat çeken Durdu, tüm işçi sınıfını birleşmeye davet etti:

“Bel Karper, Döhler ve buranın avukatları birleşip buraya sendika sokmamak için iş birliği yapıyor. Türkiye işçi sınıfına, tüm sendikalarına sesleniyorum! Patronların hukukçuları birleşmiş işçileri eziyorsa konfederasyon ayrımı yapılmaksızın Türk-İş’inden DİSK’ine işçilerin birleşmesi gerekiyor.” dedi.

Durdu şöyle devam etti:

“Sınırdaki Mehmetçik nasıl görev yaptıysa bugün buradaki gıda işçileri de salgın döneminde ölümü göze alarak makarna, yiyecek üretti. Bu işçilerin hakkını istediğinde karşılaştığı muamele ise bu! Buradan tüm işçi sınıfı ders almalı, birlik olmalı. Yarın diğer grevlerin de yok edilmesiyle karşı karşıya kalmamak için bugün ‘sendikacıyım’ diyen herkesin işçilerin gerçek sorunlarıyla yüzleşmesi, alana inmesi lazım. Burası sanayi, burada bir sürü sendikaya bağlı işyeri var. Bugün buradaki greve ‘temsilciyim’ diyip gelmeyenleri eshefle kınıyorum. İşçi sınıfı artık birlik olmalı.”

SOSYAL MEDYADA TEPKİLER BÜYÜDÜ

Tekgıda-İş Sendikası dün saat 16:00’da #RüsvetciIndomie etikeyle çalışma başlattı. Çok sayıda gönderinin paylaşıldığı çalışmada grevde olan diğer iş yerlerinden gelen destekler de dikkat çekti. Paylaşımlarda “hak, hukuk” talebiyle işverene verilen tepkiler öne çıktı. Tekgıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel yaptığı paylaşımlarda “Rüşvert verme sendikal hakkımızı ver”, “Yasalara uy Indomie Türkiye” dedi.

KAYNAK Aydınlık
DİĞER HABERLER
BASIN AÇIKLAMASINA ÇAĞRI
BASIN AÇIKLAMASINA ÇAĞRI

İstanbul Çatalca’da kurulu bulunan Polonez Fabrikasında işveren, daha iyi bir ücret alabilmek ve insana yaraşır koşullarda çalışabilmek için sendikaya üye olan işçilerden 13’ünü işten çıkardı.

İŞKOLUMUZUN EN BÜYÜK SENDİKASIYIZ
İŞKOLUMUZUN EN BÜYÜK SENDİKASIYIZ

İşçi sendikalarının üye sayılarına ilişkin istatistikler açıklandı. Sendikamız, 42 bini aşkın üye ile gıda sanayii işkolunun en büyük sendikası olma özelliğini korudu.

SENDİKALAŞMA AZALDI!
SENDİKALAŞMA AZALDI!

Temmuz itibarıyla sendikalaşma oranı yüzde 14.8. Bu Ocak 2024’te yüzde 15.22, Temmuz 2023’te yüzde 14.76’ydı. Mevzuat ve işverenlerin tavrı süreci olumsuz etkiliyor.

SARAY-TCMB-FAİZ; BU İŞ KARAKOLDA BİTER!
SARAY-TCMB-FAİZ; BU İŞ KARAKOLDA BİTER!

Türkiye adım adım faiz indirimine gidiyor. Bu gayet normal. Yüzde 50 faiz öyle aylarca, hele hele yıllarca uygulanabilecek bir oran değil.