Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
04 Ocak 2013
İŞTE YİNE BİR HAK-İŞ KLASİĞİ

Yine bir Hak-İş klasiği ile karşı karşıyayız. Daha önce Çaykur´da sahneye koyulan sahte sendikacılık bu kez uluslararası lojistik firması DHL´de tedavüle sokulmak isteniyor. DHL´de örgütlenen Tümtis Sendikası yerine Hak-İş´e bağlı Taşıma-iş adlı sendika işveren zoruyla çalışanlara dayatılmak isteniyor. İşveren sendikası yerine Tümtis´te örgütlenme faaliyeti yürüten Tümtis´in konuya ilişkin DHL´DE KORSAN SENDİKACILIK TUTMAYACAKTIR başlıklı açıklaması ibret verici.

İŞTE YİNE BİR HAK-İŞ KLASİĞİ

Yine bir Hak-İş klasiği ile karşı karşıyayız. Daha önce Çaykur’da sahneye koyulan sahte sendikacılık bu kez uluslararası lojistik firması DHL’de tedavüle sokulmak isteniyor. DHL’de örgütlenen Tümtis Sendikası yerine Hak-İş’e bağlı Taşıma iş adlı sendika işveren zoruyla çalışanlara dayatılmak isteniyor. İşveren sendikası yerine Tümtis’te örgütlenme faaliyeti yürüten Tümtis’in konuya ilişkin açıklaması ibret verici.

Aşağıda Tümtis Sendikası’nın basın ve kamuoyuna yaptığı açıklamayı okuyabilirsiniz: 
 
DHL’DE KORSAN SENDİKACILIK TUTMAYACAKTIR
 
Sendikamız tarafından yaklaşık iki yıldan beri DHL LOJİSTİK HİZMETLERİ A.Ş. unvanlı şirkette örgütlenme çalışması yürütülmektedir. İşverenin yoğun baskıları nedeniyle zor koşullarda yürüttüğümüz bu çalışma esnasında çok sayıda üyemiz işveren tarafından işten çıkarılmıştır. Bu güne kadar işten çıkarılan 23 üyemiz için işe iade davası açılmış, sonuçlanan davaların tamamında işveren haksız bulunmuştur.
 
Sendikamıza üye olduğu için işten çıkarılan ve sendikalı olarak işe dönme mücadelesi yürüten 11 işçi 200 günü aşkın bir süredir DHL LOJİSTİK A.Ş.’nin Kıraç ve Gebze depolarının önünde direnişlerine devam etmektedir.
 
Sendikamız işverenin baskı ve tehditlerine, işten çıkarma saldırılarına rağmen bu işyerinde örgütlenme çalışmasını ısrarlı bir şekilde sürdürmekte ve 200 günü aşkın bir süredir işyeri önünde devam eden direnişe önderlik yapmaktadır. Sendikamız, DHL’nin diğer ülkelerdeki çalışanlarından ve örgütlü sendikalardan destek almak, uluslararası dayanışmayı örgütlemek için bir kampanya başlatmıştır. Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ITF) tarafından 12.12.2012, tüm dünyada “Türkiye DHL işçileri ile dayanışma için eylem günü” ilan edilmiştir. Birçok ülkede bu kapsamda eylemler gerçekleştirilmiştir. DHL işçileri ve sendikamız ile dayanışma amacıyla ülke içinde de çok sayıda etkinlik gerçekleştirilmiş, bu güne kadar direniş çadırlarının önünde defalarca basın açıklamaları ve destek eylemleri yapılmıştır.
 
İŞVERENİN YENİ TAKTİĞİ
 
İşveren sendikal örgütlenmeyi engellemek için baskı, tehdit, sendikaya üye olmayan işçileri diğerlerine karşı kayırma, sendikasız işçilerin ücretlerinde artış ve ek sosyal yardımlar sağlama, işten çıkarma gibi birçok yol yöntem denemiş ancak başarı sağlayamamıştır. İşverenin tüm çabalarına karşın örgütlenme çalışmasının devam ediyor olması, direnişin ilk günkü kararlılıkla sürmesi ve DHL’nin dünyanın pek çok merkezinde protesto eylemlerinin hedefi haline gelmesi, işvereni sendikamıza karşı yeni hilelere başvurmak zorunda bırakmıştır.
 
DHL LOJİSTİK A.Ş. işvereni, işçileri yanlış bilgi ile aldatarak HAK-İŞ konfederasyonuna bağlı olarak yeni kurulan TAŞIMA-İŞ sendikasını, bu işyerindeki sendikal örgütlenme çalışmasının bölünmesi ve yenilgiye uğratılmasının aracı haline getirmek istemiştir. İşverenin ve şirket yöneticilerinin HAK-İŞ’e bağlı TAŞIMA-İŞ sendikasını işyerinde örgütlenmeye çağırması, dahası sendika görevlisi gibi hareket ederek işçileri kendi arabalarıyla notere götürüp TAŞIMA-İŞ’e üye yaptırması, hatta TAŞIMA-İŞ’e üye olmaya zorlaması, art niyetli bir girişimdir.
 
5 Aralık 2012’de HAK-İŞ konfederasyonuna bağlı olarak kurulan ancak Türkiye’nin hiçbir yerinde örgütlülüğü bulunmayan TAŞIMA-İŞ, korsanca bir çalışma ile DHL işverenine hizmet etmektedir. HAK-İŞ Konfederasyonunun kendi web sitesinde dahi adı geçmeyen bu ‘sendika’nın Ankara, Samsun, Kocaeli ve İstanbul’da bulunan ‘il temsilcileri’, DHL’nin bu illerde bulunan yöneticileri vasıtasıyla işçileri zorla üye yapmaktadırlar.
 
Bunun son örneği Ankara ve Samsun’da yaşanmıştır. Sendikamıza düşmanlığı boşa çıkarılan DHL işvereni, HAK-İŞ’e bağlı TAŞIMA-İŞ sendikasını işyerine davet etmiş, davet etmekle kalmayıp önce Samsun’da daha sonra Ankara’da şirket müdürleri aracılığıyla işçileri zorla TAŞIMA-İŞ’e üye yapmışlardır. Daha sonra Samsun’da 18 işçi TAŞIMA-İŞ’ten istifa ederek sendikamıza üye olmuşlardır. Ankara’da ise, DHL müdürü, akşam saatlerinde işyerinde “Ya Taşıma’ya üye olursunuz ya da yarın işbaşı yapamazsınız” tehdidiyle işçileri Noter huzuruna götürme ihtiyacı bile duymadan bu sendikaya üye yapmıştır. 
 
SENDİKASIZLAŞTIRMA ÇABASI
 
İşveren aslında hiçbir sendikanın işyerinde örgütlenmesini, TİS imzalamasını istememektedir. Burada söz konusu olan sendikal rekabet, işçinin hür iradesiyle istediği sendikayı seçebilmesi sorunu değildir. Burada sorun; işverenin, baskı, tehdit, hile ve işten çıkarmakla sendikadan vazgeçiremediği işçiyi, bölerek ve birbirine karşı kışkırtarak sendikasızlaştırma çabasıdır. Bu kapsamda HAK-İŞ yöneticileriyle yaptığımız görüşmelerden de bir sonuç alınamamıştır. Gelinen aşamada ise görüşmekten kaçınmışlardır.
 
HAK-İŞ’E SESLENİYORUZ: İŞVERENİN TAŞERONU OLMAYIN!
 
İşçileri bölmek ve sendikasızlaştırmak isteyen işverenin son olarak bir emek örgütünü bu oyununa alet etmesi bir onursuzluktur. Bir emek örgütünün bu oyuna alet olması da onursuzluktur.  Türkiye’de DHL işçilerinin sendikalaşma mücadelesi ITF ve ETF aracılığıyla bütün Dünya işçilerinin gündemine girmiş, dikkatle takip edilmektedir. Sendikamızın yoğun çabası ve uluslararası dayanışma ile sona gelinen DHL örgütlenmesi sorununda HAK-İŞ’i sorumlu davranmaya davet ediyor, işverenlerin taşeronu olmaktan vazgeçmeye çağırıyoruz.
 
Tüm bu girişimlere rağmen sendikamız, işçilerin sendikal mücadelesinin yanında olacaktır ve DHL’deki mücadelesini başarıyla taçlandıracaktır.
          
TÜMTİS MERKEZ YÖNETİM KURULU

DİĞER HABERLER
BAŞKANLAR KURULU SONUÇ BİLDİRGESİ
BAŞKANLAR KURULU SONUÇ BİLDİRGESİ

Başkanlar Kurulumuz ülkemizin yaşadığı deprem felaketi ve gelişmeleri değerlendirmek üzere, 8 Şubat 2023 saat 11.00’de video konferansla olağanüstü toplanmıştır.

UNİLEVER BESAN’DA TİS GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI
UNİLEVER BESAN’DA TİS GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI

Unilever Besan Besin Sanayi (Knorr) işyerinde yeni dönem toplu iş sözleşmesi görüşmeleri, bugün İstanbul’da yapılan ilk toplantıyla başladı.

BAŞIMIZ SAĞOLSUN
BAŞIMIZ SAĞOLSUN

Bu sabah saat 04.17’de Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen ve ne yazık ki çevre illerde de şiddetli etkisini gösteren 7.4 büyüklüğündeki deprem felaketinde can kayıplarımızın olması hepimizi derinden üzmüştür.

MAURİ MAYA’DA TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI
MAURİ MAYA’DA TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

Sendikamız ile Mauri Maya arasında aralık ayında başlayan ve 01.12.2022- 31.12.2024 tarihleri arasında yürürlükte kalacak 16’ncı dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı.