Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Belkarper
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
TavsanliUn
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Belkarper
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
TavsanliUn
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
11 Ocak 2020
İŞSİZLİKTE ASIL TEHLİKE: SÜRE UZUYOR; UMUT BİTİYOR

Ekim 2019 işgücü istatistiklerinde yıllık düzeyde isşizlik artışının sürdüğü görüldü.

İŞSİZLİKTE ASIL TEHLİKE: SÜRE UZUYOR; UMUT BİTİYOR

Ekim 2019 işgücü istatistiklerinde yıllık düzeyde isşizlik artışının sürdüğü görüldü. Dün TÜİK’in açıkladığı verilere göre, işsiz sayısı 2019 yılı ekim döneminde (Eylül, Ekim, Kasım aylarını kapsayan anket dönemi) geçen yılın aynı dönemine göre 608 bin kişi artarak 4 milyon 396 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 1.8 puan artarak yüzde 13.4’e çıktı. Tarım dışı işsizlik oranı 2.1 puanlık artış ile yüzdee 15.7 oldu. Tarım dışı işsizlikteki artışın fazla olması kentlerdeki işsizliğin artışı anlamına geliyor.

EN ÇOK ARTIŞ GENÇ İŞSİZLERDE
 
15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre üç puan artışla yüzde 25.3 oldu. Aynı dönemde işgücüne katılma oranı ise 0.8 puanlık azalışla yüzde 43.8’e indi. Buna göre insanlar iş bulma ümitleri olmadığı için istihdam piyasasından çekiliyor. Özellikle geçler ev işleri ile meşgul olduklarını belirtirken, genç yaşta emekli olanların da kenara çekilmesi işgücü piyasasının zayıflaması sonucunu getiriyor. Buna göre, ne eğitimde ne de istihdamda olanların oranı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre 1.3 puanlık artışla yüzde 26 seviyesine çıkmış görünüyor.
 
Ekim 2019 döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların toplam çalışanlar içindeki payını gösteren kayıt dışı çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1.2 puan artarak yüzde 34.9 oldu. Buna göre 9.8 milyon kişi güvencesiz çalışıyor. Öte yandan son bir yılda 527 bin çalışan işini kaybetmiş durumda.

AYLIKTA DÜZELME VAR
 
TÜİK’in işgücü istatistiklerinde bizim işsizlikteki seyri anlamamızı sağlayan arındırılmış verilere baktığımızda ise kısmi bir düzelme söz konusu. Buna göre Temmuz 2019’da 4 milyon 634 bin olan işsiz sayısı Ekim 2019’da 4 milyon 438 bine geriledi. Yine aynı dönemde istihdam 28 milyon sınırından 28 milyon 229 bine yükseldi.
 
BU TABLOYA DİKKAT EDİN!
 
Ancak istihdam piyasasında oldukça sıkıntılı bir durum söz konusu. Yeni serinin başladığınız 2014’ten beri baktığımızda Ekim 2014’te 646 bin olan bir yıl ve daha uzun süredir işsiz olanların sayısının bu yılın ekim döneminde 1 milyon 151 bine yükseldiği görülüyor. Genel eğilime baktığımızda son iki aya kadar bu sayı sürekli artış göstermiş. Bununla birlikte son bir yılda yani 2018’de krizin makro ekonomiye etkilerinin başladığı aylardan olan ekimde 485 bin kişi olan iş bulma ümidi olmadığı için iş aramayanların sayısı 2019’un aynı döneminde yüzde 37.7 artarak 668 bine yükselmiş durumda.
 
‘İŞSİZLİKTE TEK HANEYİ 2023’TE GÖREBİLİRİZ’
 
İşsizlikte yaşanan gerilemenin, ekonomik büyümenin 2019’un son çeyreğinde hızlanmasından kaynaklandığını belirten Altınbaş Üniversitesi Öğr. Üy. Prof. Dr. Emre Alkin, "Kalıcı bir tek haneli işsizlik için 2023 yılını beklemek zorunda kalacağız. Bu beklentinin bir garantisi olmadığını belirtmek istiyorum" diye konuştu.
 
Yarı zamanlı işler ve stajların da istihdama dahil edilmeye başlandığını dikkat çeken Prof. Dr. Emre Alkin, bu durumun da işsizliğin, özellikle de genç işsizliğin gerilemesine yol açtığını ifade etti. Bununla birlikte istihdam artışının yetersiz olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Emre Alkin, yoğun istihdam sağlayan inşaat sektöründeki gözle görülür yavaşlamanın işsizliğin yüksek seyretmesine yol açtığını belirtti.
 
‘ÖNCE İŞ SONRA EŞ’
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak dün yaptığı basın açıklamasında işsizliğe değindi. "Bu ülkenin geleceği gençlerimizin işsizliği ise çok daha ürkütücü. 2019 Ekim itibariyle her 100 gençten 25’i işsiz. Her 100 işsizden 27’si de üniversite mezunu. Sadece 20-29 yaş aralığında 11 milyon 711 bin tane gencimiz var" diyen Öztrak, şunları söyledi: "Bu 11 milyon gencin 4 milyon 149 bini ne okulda okuyor ne de çalışıyor. Analar babalar bin bir fedakarlıkla evlatlarını okutuyor, ama okuttukları evlatlarına iş bulamıyorlar. Bunlar evde oturuyor analarının, babalarının ellerine bakmaya devam ediyorlar. Sayın Erdoğan çıkıyor gençlerimizin evlenmediğinden yakınıyor. Eli doğru dürüst ekmek tutmayan gençler nasıl evlenecek? Bunu soran yok. İş sorunu çözülmeden eş sorunu nasıl çözülecek? Madem 17 yıldır iktidardasınız, madem devlet babadan bahsediyorsunuz, madem ‘Devletin başında ben varım benim alanım da, ihtisasım da ekonomi’ diyorsunuz; o zaman bu ülkenin evlatlarına, gençlerine iş bulmak zorundasınız. Daha geçenlerde çıktınız ‘Her mezun olana iş bulmak zorunda değiliz’ dediniz. Eğer bu gençlere iş bulmak mecburiyetinde değilseniz, o zaman bu evlenmeme işlerine karışmayacaksınız susacaksınız."

GENÇ GAZETECİLER’DEN ‘EMEK’ DAYANIŞMASI
 
Yerel seçimlerde CHP’den AK Parti’ye geçen Bergama Belediyesi’nde Basın Danışmanı olarak çalışan Ergin Gelir’in, yeni dönemde ‘siyasi gerekçelerle’ otopark gişesinde görevlendirildiği öne sürüldü. Görevi kabul etmeyen Gelir’in, istifaya zorlanarak işten çıkartıldığı kaydedildi. Genç Gazeteciler Platformu, meslektaşlarına destek olmak için sosyal medyada kampanya başlattı. Ünlü isimler de destek verdi. Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu’ya yönelik, Twitter üzerinden eş zamanlı çalışma yapan, Genç Gazeteciler Platformu, mesleği gazetecilik olan birinin, siyasi gerekçelerle farklı birimlerde görevlendirilmesine ve istifaya zorlanmasına tepki gösterdi.
DİĞER HABERLER
EKONOMİK KALKINMANIN FİNANSMANI NASIL SAĞLANACAK?
EKONOMİK KALKINMANIN FİNANSMANI NASIL SAĞLANACAK?

Ekonomik kalkınmayı gerçekleştirmek için gerekli olan kaynaklar Türkiye’de mevcuttur. Bu kaynakların temini ve halkçılık ve kamuculuk (devletçilik) ilkeleri temelinde, planlı bir ekonomiyle ve halkın bu sürece etkili bir biçimde katılımını sağlayacak demokratik ortamda kullanılması, Türkiye ekonomisinin, toplumsal ve siyasal yapısının sorunlarının aşılmasının tek yoludur. Bu kadar kaynak varken, kaynak için işçi sınıfına yüklenmeyi savunmak ise hem gerçekleşmesi mümkün olmayan bir projedir, hem de bu projeyi savunanları halktan tümüyle koparır.

SABREDİN, SANAYİ ÜRETİMİ NİSANDA YÜZDE 50 ARTACAK!
SABREDİN, SANAYİ ÜRETİMİ NİSANDA YÜZDE 50 ARTACAK!

-11 Haziran “Sanayi Üretimi Bayramı” ilan edilebilir! Çünkü o gün sanayi üretiminde yüzde 50 dolayında artış olduğu açıklanacak.

-Sanayi üretimi iki ayda yüzde 6.5 arttı; yıllıklandırılmış artış da aynı oranda. Bu koşullarda bu artış iyi bile.

-Sanayici önünü görmeden, faiz ve kurun ne olacağını bilmeden yol almaya çalışıyor. Örneğin Merkez Bankası’nın yarın faizde ne karar alacağını öngörmek mümkün mü?

İŞSİZLİĞİ HÜLLE DE KURTARMADI
İŞSİZLİĞİ HÜLLE DE KURTARMADI

Türkiye İstatistik Kurumu Ocak 2021’den itibaren işsizlik verilerini ”Uluslararası Çalışma Örgütü ve AB İstatistik Ofisi kararları doğrultusunda” açıklamaya başladı. Aslında TÜİK, yeni uygulamaya açıkladığı tarihten önce başladı. İşine geldi. Çünkü TÜİK klasik işsizlik oranı dışında işsizliği kabul etmiyor.

ÇALIŞANIN HAKLARI KORUNAMIYOR
ÇALIŞANIN HAKLARI KORUNAMIYOR

Tekgıda-İş Sendika Akademisi’nin hazırladığı “Evde sömürülen işçiler” raporda evde çalışan işçilerin yaşadığı ücret ve hak kayıplarına dikkat çekildi.