Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
ATAKEY
FELDA IFFCO
PERFETTİ VAN MELLE
KRAFT HEİNZ
SAFE SPİCE
SAGRA
İZTARIM
DOĞANAY
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Dr Oetker
Agthia
ATAKEY
FELDA IFFCO
PERFETTİ VAN MELLE
KRAFT HEİNZ
SAFE SPİCE
SAGRA
İZTARIM
DOĞANAY
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Dr Oetker
Agthia
15 Eylül 2011
İŞÇİLERLE BİRLEŞEREK BÜYÜYECEĞİZ, GÜÇLENECEĞİZ

10 sendikanın bir araya gelerek oluşturduğu Sendikal Güçbirliği Platformu ikinci bölge toplantısını, Lüleburgaz´da yaptı, işçilerin yoğun ilgi gösterdiği toplantıda, hareketin yeni bir yürüyüş başlatmak üzere bir araya geldiği vurgulanarak, işçilerle birleşerek güçlenen bir hareket hedeflendiği belirtildi.

İŞÇİLERLE BİRLEŞEREK BÜYÜYECEĞİZ, GÜÇLENECEĞİZ

SENDİKAL GÜÇBİRLİĞİ’NİN TRAKYA’DAKİ BÖLGE TOPLANTISINA İŞÇİLERİN İLGİSİ BÜYÜK OLDU

       İşçilerle birleşerek büyüyeceğiz, güçleneceğiz

‘HAREKET ARTIK YOLA ÇIKTI’

       10 sendikanın bir araya gelerek oluşturduğu Sendikal Güçbirliği Platformu ikinci bölge toplantısını, Lüleburgaz’da yaptı. Toplantıya, Sendikal Güçbirliği Platformu içinde yer alan sendikalardan Kristal-İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş, Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Oztaşkın, Deri-İş Genel Başkanı Musa Servi, Hava-İş Genel Başkanı Atilla Ayçin, Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk ve Belediye-İş Genel SEKRETERİ Nihat Ayçiçek katıldı. Basm-İş, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Tez Koop-İş ve TOLEYİS genel başkanları, mazeretleri nedeniyle toplantıya katılamadı lar.

       Toplantıya işçilerin ilgisi bir hayli fazlaydı. Toplantının yapıldığı 350 kişilik AşkiyeNeşet Çal Sahnesi, Trakya’daki sendikaların şube yöneticisi ve işyeri temsilcileri ile birlikte, sendikalı ve sendikasız işçiler tarafından iyice dolduruldu.

‘TÜM İŞÇİ VE EMEKÇİLER İÇİN YOLA ÇIKTIK’

       Toplantının açılışını, ev sahibi olarak, Kristal-İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş yaptı. Çetintaş, yaptığı konuşmada, işçilerin sorunlarının ağırlaştığını, işyerlerinin adeta birer çalışma kampına dönüştüğünü ve ellerindeki haklann birer birer geri alındığını belirterek "Kıdem tazminatının kaldmlmasmı grev karan sayacağını, ‘genel kurul kararı’ haline getiren Türk-İş yönetiminin sesi çıkmıyor. Kritik bir eşikteyiz. Ya birlik olup mücadele edeceğiz ve güçleneceğiz, ya da teslim olup yok olacağız. Biz, sendikalı ve sendikasız tüm işçi ve emekçileri birleştirmek, onların haklarını savunmak için yola çıktık" dedi.

 ‘ÜCRET DEĞİL SINIF SENDİKACILIĞI’

       İkinci konuşmayı, Eylül ayı dönem sözcüsü Hava-İş Genel Başkanı Atilla Ayçin yaptı. Ayçin toplantının amacını açıklarken, bu hareketin, Türk-İş genel kuruluna endeksli bir hareket olmadığını vurgulayarak "Bu hareket genel kuruldan sonra da devam edecek. Yeni bir yürüyüş başlatmak üzere bir araya geldik. İşçilere rağmen değil, işçilerle birleşerek büyüyeceğiz, güçleneceğiz. Bu toplantıyı işçilerin düşüncelerini öğrenmek, önerilerini almak, işçilerle bütünleşmek için yapıyoruz" diye konuştu. Ücret sendikacılığı değil, smıf sendikacılığı yapmak istediklerini dile getiren Ayçin "Yeni bir soluk, yeni bir nefes olmalıyız. Türk-İş sermayenin değil, işçi sınıfınındır. Ancak patronlann eline geçmiştir. Bu anlamda, Türk-İş genel kurulunu önemsiyoruz. Ankara’da Türk-İş var’ sözünü, genel başkana anımsatmak istiyoruz. Yandaş medya, yandaş bilmem ne yanında bir de yandaş sendikalar oluşturulmaya başlandı. İşçi sınıfı yandaş olmamalı, kendi bağımsız örgütünü oluşturmalı" dedi. Şimdilik 10-11 sendika olarak yola çıktıklarını söyleyen Ayçin bugün için isminin bu platformla anılmasını istemeyen başka sendikalann da olduğunu, ileriki zamanlarda sayılarının daha da artacağını belirtti.

       Kazanmasalar da Türk-İş’in içinde kalacaklannın altını çizen Ayçin, "Bunu ısrarla söylüyoruz. Bu yürüyüşü inatla sürdüreceğiz. Türkİş’in yüzünü sınıfa döndüreceğiz, buna çalışıyoruz, bu konuda kararlıyız" şeklinde salondaki işçilere söz verdi.

‘BEDEL ÖDEMEYİ GÖZE ALMALIYIZ’

       Ayçin’den sonra söz alan Petrol-İş Trakya Şube Başkanı Turgut Düşova, genel başkanlannın arkasında olduklarını, bu yürüyüşe ellerinden gelen desteği vereceklerini vurgulayarak, "Bu yürüyüşün başarıya ulaşması için, ciddi bedeller ödenmesi gerekse bile bundan kaçınılmaması gerekir. Maalesef bugün için sendikalar işçiler, emekçilere için umut olamıyor. Bu aynı zamanda bir özeleştiridir. Ama bunu aşmalıyız, aşabiliriz, bunun için bedel ödemeyi göze almalıyız" dedi.

‘HAREKET ARTIK YOLA ÇIKTI’

       Daha sonra 10’u aşkın işçi söz alarak, taşeron işçiliği, kıdem tazminatı, işten atmalar, asgari ücret gibi konularla ilgili sorular sordu, işçiler konuşmalarında sendikaların bu konularda gerekli dik duruşu sergileyemedikleri konusunda görüş bildirdi. Bir işçi, "Kumlu’dan kumu alıp, kum saatini tersine çevirmenin zamanı gelmiştir" derken, bir başka işçi, "geç kalmadınız mı" diye sordu. Bir başka işçi de, "Aakara’daki Türk-İş binasına girip oraya kapanan değişiyor, o binaya bir daha işçiler giremiyor. Sizin değişmeyeceğinizi nerden bilelim" diyerek, kaygılarını dile getirdi.

       İşçilerin konuşmalarına ve sorularına yanıt vermek için söz alan Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Oztaşkın, kıdem tazminatının elde kalan son kale olduğunun altını çizerek "AKP’nin çıkarmak istediği fonda, gün sayısı, ödenme biçimleri, hak etme şartları, süreler, miktarlar işçilerin aleyhine değiştirilecek" dedi.

       Hareketin yola çıktığını vurgulayana Oztaşkın, "Yola çıkmadan önce, bütün ilkelerini belirlemiştir, neyi nasıl yapacağını çok iyi bilmektedir. Hiçbir güç bizi bu yoldan döndüremez. Biz umudu örgütlemeye çalışıyoruz. Dayanışma ve mücadele ruhunu yeniden canlandırmak istiyoruz. Bu toplantıları, bu uğraşın yerel ayaklarını oluşturmak için yapıyoruz. Biz Türk-iş’i yönetmeye talibiz. Biz Türkiye işçi sınıfının kaderini değiştirmeye talibiz. Bu hareket, örgütlü örgütsüz, sendikalı sendikasız bütün işçileri kucaklayacak" diye konuştu.

MÜCADELEMİZİ SİYASAL MÜCADELE İLE TAÇLANDIRMALIYIZ

       Sendikalar olarak işçilere, ‘AKP’ye oy vermeyin’ dedikleri halde, işçilerin kendilerini dinlemediğini ve kalkıp AKP’ye oy verdiklerini, TEKEL işçisinin en çok olduğu kentten,

       AKP’ye yüzde 70 oy çıktığını dile getiren Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, "Bunu görmezden gelemeyiz" dedi.

       Başbakan Erdoğan’nın Türk-İş genel kurulunda, ‘siz kim oluyorsunuz’ diyerek sendikacılara kafa tuttuğunu, bir kısım delegeden de alkış aldığını anımsatan Türkel, "Biz bunlara karşı bir sınıf mücadelesi başlatmak için yola çıktık. Bu mücadelemizi siyasal mücadele ile taçlandırmalıyız. Bütün bunların düzelmesi için emekten yana bir iktidarın, ehvenişer olsun diye ‘sosyal demokrat iktidar’ demiyorum, emekten yana bir iktidar diyorum- ülke yönetimine gelmesi gerekiyor" dedi.

       Konuşmasının sonunda işçilere "Kumlu’yu biz seçtik, şimdi indirme zamanı, var mısınız?…" diyen Türkel’in sözleri, salondan büyük alkış aldı. Deri-İş Genel Başkanı Musa Servi, özelleştirme mücadelelerinde sendikaların ortaklaşamadıklarını, her sendikanın tek başına kaldığını, AKP ve sermaye sınıfına karşı verilen mücadelede bunun aşılması gerektiğini anlatarak, "Bugün üye sayısını arttıran sendikalar, yandaş sendika olan Hakİş ve Memur-Sen’dir. Ortak mücadele etmekten başka çaremiz yok" dedi.
 

DİĞER HABERLER
VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI
VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI

İzmir OTP Tütün fabrikasında çalışan, sendikamızın üyesi Haktan Dündar vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine, iş arkadaşlarına, tüm sevenlerine başsağlığı ve sabır dileriz.

TÜRKİYE’DE 1.3 MİLYON ÇOCUK İŞÇİ VAR
TÜRKİYE’DE 1.3 MİLYON ÇOCUK İŞÇİ VAR

Okula gitmeleri gereken çağlarda çalışmak zorunda kalan çocukların sayısı, Türkiye’deki geçim mücadelesinin de zorlaşmasıyla, her geçen gün artıyor.

VERGİDE ADALET NASIL SAĞLANACAK?
VERGİDE ADALET NASIL SAĞLANACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve CHP lideri Özel’in görüşmesinden emekli maaşı ve asgari ücret için makro bir çözüm bulma kararı çıktı. Bu kapsamda gündemde vergide adaleti sağlamak var.

KRİSTAL YAĞ İŞÇİLERİ GREVE ÇIKTI
KRİSTAL YAĞ İŞÇİLERİ GREVE ÇIKTI

İzmir’de faaliyet gösteren Kristal Yağ fabrikasındaki Tekgıda-İş’li çalışanlar, düşük ücretler sebebiyle greve çıktı.