İŞÇİLER GÜVENCESİZ ÇALIŞMAK İSTEMİYOR
İzmir TEDAŞ´a bağlı iken özelleştirilen GEDİZ AŞ´de çalışan 400´den fazla kadrolu işçi, hakları ellerinden alınarak özel şirketin inisiyatifine terk edildi.
![İŞÇİLER GÜVENCESİZ ÇALIŞMAK İSTEMİYOR](https://www.tekgida.org.tr/wp-content/uploads/2020/12/gediz_7251.jpg)
İzmir TEDAŞ’a bağlı iken özelleştirilen GEDİZ AŞ’de çalışan 400’den fazla kadrolu işçi, hakları ellerinden alınarak özel şirketin inisiyatifine terk edildi. Kadrolu çalışmaya devam etmek için mücadele başlatan işçiler sendikalarının duyarsızlığından da şikâyetçi.
DİLEKÇELERE CEVAP YOK
GEDİZ AŞ’nin kadrolu işçileri, TEDAŞ’a bağlı başka birimlere nakledilmek ya da tüm haklan korunarak işten ayrılmak istiyorlar. Yaşadıkları süreci ve taleplerini gazetemize aktaran işçiler, özel şirketin çıkarları doğrultusunda kendilerinin yeni şirkete devredildiklerini söyledi.
KALİFİYE ELEMAN KALMIYORMUŞ
Yaklaşık sekiz yıldır GEDİZ AŞ’de elektrik teknikeri olarak çalışan İnan Yılmaz, işe başladıklarında başta nakil hakkı olmak üzere birçok özlük hakkına sahip olduklarını belirterek "Bizim talebimiz kendi elimizle aldığımız kadroların gitmemesi. Özelleştirilen firmalarda kalifiye eleman kalmadığı için bizi de özele devrediyorlar. Alan firmanın düşünmesi gereken şeyi benim neden düşünmem gerekiyor. Ben neden hakkımdan feragat ediyorum" dedi.
İŞ KAZALARI ARTAR
Şirketin kendilerine "Biz sizi Bahattin Kaçar SENDİKADAN YANIT işçilerin iddialarını yanıtlayan Tes-iş izmir 2 No’lu Şube Başkanı Hüseyin inal ise şunları söyledi: "Özelleştirilen yerlerde bütün işçilerin özlük hakları korunuyor ve bizim toplu sözleşmemiz 2015’e kadar devam edecek. Devrin hemen öncesinde şirketin Genel Müdürü Ceyhan Beyle 3 saatlik bir toplantı yaptım. ‘Biz herkesle çalışmak istiyoruz’ dedi. Ben bunun üzerine bütün işçilere durumu anlattım işçilere yol gösterdim. Yeni şirket bütün işçilerle çalışmak istiyor 4-c ye bırakmak istemiyor. Bizim işçilerde ne hikmetse 4-c ye geçmek istiyor. 4-c’nin şartları daha kötü olmasına rağmen. Ben de bundan dolayı işçileri 4-c’ye geçmesi için işverenle konuşuyorum baskı yapıyorum, çünkü huzursuz işçi verimli çalışmaz". 6 ay tutacağız öncesinde çıkmak isteyen istifa edip gidebilir ama altıncı aydan sonra iş akdinizi feshederim.
O zaman 4-c hakkınız da kalmaz" diye tehdit ettiğini de dile getiren Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü, "Hükümet sözleşmelileri kadrolu yaparken bizim hakkımızı neden elimizden alıyor. Sendika henüz gelip bize bilgi vermedi. 6 ay sonra bizim çoğumuzu işten çıkaracaklar çünkü bize verdikleri ücret diğer şirket çalışanlarına göre daha fazla. Amaç 6 ay içinde bizim yeni elemanları yetiştirmemiz. Binlerce voltun altında çalışıyoruz altı ay yetmez buna zaten. Bu şekilde gerçekleşirse iş kazaları ve ölümler artacak".
SENDİKAYA ÇAĞRI
2005 yılında Van’da elektrik teknikeri olarak işe başlayan Bahattin Kaçar da nakille Manisa’ya gelmiş. TEDAŞ’m Genel Müdürlüğü’nde çalışan işçilerin hakları korunduğunu ama kendi haklarının korunmadığını belirten Kaçar’m şikâyetçi olduğu nokta sendikanın tutumu. Tesİş’in devirden önce yaptığı toplantıda kendilerine,"Bizim zaten sizden umudumuz yok.
Biz sendikasız taşeron işçileri üye yapmaya bakıyoruz şu anda. Siz gelen şirketle devam edin dediğini aktaran Kaçar şunları dile getirdi, "Sendika bize danışmadan bizim hakkımızda karar almış. Bize de sorması lazım. Daha önce sendikamız taşerona karşı idi şimdi ne değişti. TEKEL direnişinde 4-c’yi protesto için Ankara’ya gittik ama aynı Tes-İş bizi 4-c’den daha beter bir duruma itiyor. Sendika bizim kadrolu olarak çalışmamızın mücadelesini yürütmeli".