Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
Elmacık Atasu
Belkalper
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Socotab
Pepsi
Tuborg_Bira
Vakıf Zeytinlikleri
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
TavsanliUn
Tat
Taris
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
Elmacık Atasu
Belkalper
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Socotab
Pepsi
Tuborg_Bira
Vakıf Zeytinlikleri
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
TavsanliUn
Tat
Taris
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
12 Mayıs 2020
İŞ BULMA ÜMİDİ KAYBOLUYOR

TÜİK, Şubat 2020 işgücü istatistiklerini açıkladı: Geçen yılın aynı dönemine göre 502 bin azalan işsiz sayısı 4 milyon 228 bin oldu. İş bulma ümidini yitirenler ise aynı dönemde 2 kat artış gösterdi.

İŞ BULMA ÜMİDİ KAYBOLUYOR

Şubat ayında işsizlik oranı yüzde 13.6 seviyesinde gerçekleşti. Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2020 yılı Şubat döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 502 bin kişi azalarak 4 milyon 228 bin kişi oldu. İşsizlik oranı geçen yılın aynı dönemine göre 1.1 puan azaldı. Bununla birlikte istihdam oranındaki düşüş dikkat çekti. Şubat ayında iş arama ümidini yitirenler bir önceki yıla göre yaklaşık iki kat artış gösterdi. Şubat 2019’da iş bulma ümidi olmayan kişi sayısı 621 binken Şubat 2020’de bu sayı 1 milyon 107 bine yükseldi. Çalışmaya hazır olup iş bulma ümidi olmayan bu kitle ile diğer nedenlerle iş aramayan 2 milyon 100 bin kişiyle birlikte işsiz sayısı 7 milyon 435 bine ulaştı. Uzmanların ilk tahminlerine göre, korona salgını sürecinde 3 milyon kişinin daha işsiz kaldığını da göz önüne alınca işsiz sayısı 10.5 milyonu buldu. 

İSTİHDAMDA DÜŞÜŞ
 
İstihdam edilenlerin sayısı 2020 yılı Şubat döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 602 bin kişi azalarak 26 milyon 753 bin kişi, istihdam oranı ise 1.7 puanlık azalışla yüzde 43.1 oldu. Bu dönemde, istihdam edilenlerin sayısı tarım sektöründe 530 bin, inşaat sektöründe 93 bin, hizmet sektöründe 183 bin kişi azalırken, sanayi sektöründe ise 205 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin yüzde 15.5’i tarım, yüzde 20.9’u sanayi, yüzde 5.2’si inşaat, yüzde 58.3’ü ise hizmet sektöründe yer aldı.

İŞGÜCÜNE KATILIM AZALDI
 
İşgücü 2020 yılı Şubat döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 102 bin kişi azalarak 30 milyon 982 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 2.6 puanlık azalış ile yüzde 49.9 oldu.
 
YÜZDE 30 KAYITDIŞI
 
Şubat 2020 döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların toplam çalışanlar içindeki payını gösteren kayıt dışı çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 3.5 puan azalarak yüzde 30 olarak gerçekleşti. Tarım dışı sektörde kayıt dışı çalışanların oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 2.6 puan azalarak yüzde 20.2 oldu. Uzmanlar 1 milyon kayıtdışı çalışanın salgın sürecinde işsiz kaldığını tahmin ediyor.
 
15-64 yaş grubunda işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 1.1 puan azalışla yüzde 13.9, tarım dışı işsizlik oranı ise 1.4 puanlık azalışla yüzde 15.5 oldu. Bu yaş grubunda istihdam oranı 1.7 puanlık azalışla yüzde 47.6, işgücüne katılma oranı ise 2.6 puanlık azalışla yüzde 55.4 oldu. 
 
GENÇ NÜFUS
 
15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 1.7 puan azalarak yüzde 24.4, istihdam oranı ise 2.5 puan azalarak yüzde 29.5 oldu. Aynı dönemde işgücüne katılma oranı da 4.2 puanlık azalışla yüzde 39.1 seviyesinde gerçekleşti. Ne eğitimde ne de istihdamda olanların oranı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre 1.9 puanlık artışla yüzde 26.7 oldu.
 
MEVSİM ETKİSİNDEN ARINDIRILMIŞ İŞSİZLİK
 
Mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı bir önceki döneme göre değişim göstermeyerek yüzde 12.7 oldu. İşsiz sayısı bir önceki döneme göre 67 bin kişi azalarak 3 milyon 996 bin kişi olarak gerçekleşti. Mevsim etkisinden arındırılmış istihdam oranı ise bir önceki döneme göre 0.9 puan azaldı, yüzde 44.3 oldu. İstihdam edilenlerin sayısı 495 bin kişi azalarak 27 milyon 509 bin kişi olarak tahmin edildi. Mevsim etkisinden arındırılmış işgücüne katılma oranı bir önceki döneme göre 1 puan azalarak yüzde 50.7; işgücüne katılan sayısı 562 bin kişi azalarak 31 milyon 505 bin kişi oldu.
 
Ekonomik faaliyete göre, mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam, tarım sektöründe 218 bin kişi, sanayi sektöründe 56 bin kişi, inşaat sektöründe 28 bin kişi, hizmet sektöründe 194 bin kişi azaldı.

SALGIN ETKİSİ MART VE NİSAN VERİLERİNDE
 
Ekonomist Enver Erkan, verileri şöyle değerlendirdi: “Kıyaslanabilir dönemler olan Şubat 2019-Şubat 2020’ye baktığımız zaman ilgili dönemler arasında işgücüne katılım oranında arındırılmış verilerle 2.6 puanlık düşüş olduğu görülmektedir. 2019’un benzer döneminde 32 milyon 84 bin kişi olan işgücü, Şubat 2020’de 30 milyon 982 bin kişi olmuştur. İşgücüne katılım oranı ise yüzde 53.3’ten yüzde 50.7’ye gerilemiştir. Yine mevsim etkilerinden arındırılmış verilere bakıldığında; istihdam oranı geçen yılın aynı dönemine göre 1.7 puan azalarak yüzde 44.3 olurken, mevsim etkilerinden arındırılmış istihdamda ise önceki aya göre 513 bin kişilik bir azalma söz konusudur.
 
MARTTA BÜYÜK ARTIŞ
 
“İşgücü istatistikleri, Kovid-19 etkilerinin hissedildiği dönemin öncesine ait olduğundan dolayı mevcut durumu yansıtmamaktadır. Mart ayı ile beraber, ülkede görülen salgın etkilerinin hafifletilmesi için uygulanan karantina ve kapatma tedbirlerinin işgücü piyasasına yansımasını göreceğiz ve mart ayında bu kapsamda işsizlik oranındaki en büyük artış gerçekleşecektir. Nisan ayında da yine istihdam kaybı olmakla birlikte, işsizlikteki artış hızı kısa çalışma ödeneği, ücretsiz izin desteği devlet teşvikleri sayesinde daha sınırlı kalacaktır. Mayıs’tan sonra karantina tedbirlerinin hafifletileceğini ve adım adım normalleşmeye geçileceğini düşünecek olursak; mart ve nisan dönemi rakamsal olarak en kötü seviyelere işaret edecektir. Mayıs’tan sonra ise işsizlik oranında, karantina tedbirleri hafiflemeye devam ederse aşamalı bir azalma göreceğiz. Buna karşın, normalleşme döneminde de özellikle hizmet sektöründeki korunma amaçlı arz kısıntısı tedbirleri istihdamdaki geri dönüş oranına yansıyabilir.”
DİĞER HABERLER
EMEKLİLİKTE 15 YIL VE 3600 GÜN İÇİN DİKKAT!
EMEKLİLİKTE 15 YIL VE 3600 GÜN İÇİN DİKKAT!

15 yıl sigortalılık ve 3600 gün primle emeklilik için kıdem tazminatı alanların yeniden çalışıp çalışamayacağı farklı tartışmalara konu oluyordu. Yargıtay açıkça, bu durumdaki işçilerin yeniden çalışmaya başlamasının “hakkın kötüye kullanılması” olmadığı kararını verdi ve bu konuda engel kalmadı.

VİRÜSÜN FATURASI FONA 34.6 MİLYAR LİRA
VİRÜSÜN FATURASI FONA 34.6 MİLYAR LİRA

Kovid-19 ikinci dalga dolayısıyla başlayan kısıtlamalar sonucu kısa çalışmaya dönen işçi sayısı yeniden artışa geçti.

İŞ YERİNDE KOVİD-19 ÖNLEMLERİ
İŞ YERİNDE KOVİD-19 ÖNLEMLERİ

İş yerimde Covid-19 pandemisi koşullarında alınması gerekli önlemlerin yeterince alınmadığını düşünüyorum. Maske kuralına uyuluyor ve işyeri maske sağlıyor, ancak lavabo ve tuvaletlerde önlemler yetersiz, yemekhanede maskesiz olarak birbirimize yakın oturuyoruz. Alınması gerekli önlemleri belirten bir kanun var mı?

İŞE İADE KARARI İŞVERENE DEĞİL İŞÇİYE SORULSUN
İŞE İADE KARARI İŞVERENE DEĞİL İŞÇİYE SORULSUN

Bursa Orhangazi’de sendikalı oldukları için işten atılan sekiz Cargill işçisinin hak arama ve işe iade talebi 1004. günde. İşçilerden Abdullah Saraç, “Biz mahkemeden sendikal tazminat istemedik, işimizi istedik” dedi.

TEKGIDAIS

BEDAVA
İNCELE