Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
KRAFT HEİNZ
SAFE SPİCE
SAGRA
İZTARIM
DOĞANAY
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Dr Oetker
Agthia
KRAFT HEİNZ
SAFE SPİCE
SAGRA
İZTARIM
DOĞANAY
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Dr Oetker
Agthia
02 Mayıs 2011
HERKESE 1’ER MAYIS

Çok değil, iki yıl öncesine kadar 1 Mayıs korkunun, kaygının, endişenin günüydü.

HERKESE 1’ER MAYIS

       Adı 1 Mayıs’la özdeşleşen, ancak yıllardır 1 Mayıs’larda girişlerin yasaklandığı, çevresinde çatışmaların yoğunlaştığı korkunun adresi Taksim, dün emekçilerin hak ve taleplerinin dillendirildiği, halayların çekildiği bayramın adresiydi. Yıllarca 1 Mayıs’larda on binlerce polisin yığınak yaptığı alanda dün tek bir polis bile yoktu.

       Taksim’de 1977’de 34 kişinin yaşamını yitirdiği kanlı 1 Mayıs’ın üzerinden 34 yıl geçti. Yıllarca 1 Mayıs’larda girişlerin yasaklandığı, çatışmaların odağı haline gelen Taksim, geçen yılın ardından bir kez daha 1 Mayıs’ın anlamına yakışan bir kutlamaya sahne oldu.

       Geçen yıla göre katılımın ik kat arttığı kutlamalarda işçilere toplumun her kesiminden destek geldi. Taksim Meydanı, 1977’deki kutlamalarla aynı tasarımla güne başladı. Kürsü 34 önceki yere konurken, Atatürk Kültür Merkezi binasına asılan ‘zincirlerini kıran işçi’ pankartı da aynı yere asılarak işçi sınıfının mücadele ve dayanışma ruhu Taksim’e yeniden taşındı.

AKIN AKIN TAKSİM

       1 Mayıs, DİSK, TÜRK-İŞ, KESK ve HAK-İŞ konfederasyonları, siyasi partiler ve çeşitli sivil toplum örgütlerince Taksim Meydanı’nda kutlandı. Oluşturulan kortejler Şişli, Tarlabaşı ve Dolmabahçe yönünden akın akın Taksim Alanı’nı doldurdu. DİSK’in Şişli’de oluşturulan kortejinin önünde eski DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, DİSK Genel SEKRETERİ Tayfun Görgün, öldürülen sendika lideri Kemal Türkler’in kızı Nilgün Soydan yürüdü.

       İşçi ve memur konfederasyonları başkanları, 1 Mayıs 1977’de çıkan olaylarda hayatlarını kaybedenler anısına Kazancı Yokuşu’na karanfil bırakarak, saygı duruşunda bulundu. Törene, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Mustafa Kumlu, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, KESK Genel Başkanı Döndü Taka Çınar, DİSK Genel SEKRETERİ Tayfun Görgün, Süleyman Çelebi, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Ankara Baro Başkanı Metin Feyzioğlu katıldı. Taksim Meydanı’ndaki kutlamalara işçilerin yanı sıra sanatçılar, siyasi parti temsilcileri, yöre dernekleri, gay’ler, lezbiyenler, ezeli rakipler Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray taraftar gruplarına kadar birçok kesimden katılım gerçekleşti. CHP ve HAS Parti’nin de aralarında bulunduğu siyasi parti ve çeşitli sivil toplum kuruluşları temsilci ve üyeleri, İnönü Stadyumu önünde TÜRK-İŞ Konfederasyonu öncülüğünde oluşturulan kortejde yerlerini aldı. AK Parti’den ilk kez kalabalık bir katılım oldu. Feyzullah Kıyıklık, İbrahim Yiğit gibi isimler meydandaydı. Tepebaşı’nda oluşturulan KESK korteji de Tarlabaşı Bulvarı üzerinde Taksim’e ulaştı. Kortejde, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ile milletvekili adayı Sırrı Süreyya Önder de yer aldı.

       Katılımcıların alanı doldurmasının ardından 1 Mayıs Tertip Komitesi’nin ortak açıklaması, DİSK Genel Başkan Yardımcısı İsmail Yurtsever tarafından okundu. Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlayan Yurtseven, 1 milyon yüreğin bu meydanda, milyonlarca yüreğin de ülkenin dört bir yanında 1 Mayıs alanlarında attığını ifade ederek, şunları kaydetti: "İnanıyoruz ki bu ses Türkiye’nin aydınlık geleceğinin sesi olacaktır. Bu ses, işsizliğe, açlığa, yoksulluğa karşı söylenmiş en güçlü cevap olacaktır. Bu ses, eşitliğin, özgürlüğün, barışın sesi olacaktır. Bu ses baskıya direnenlerin, teslim olmayanların haykırışı olacaktır. Bu ses, ülkemizde ve Ortadoğu’da emperyalist saldırganlara karşı haykırış olacaktır." Yurtseven, daha sonra alanda bulunanları, 1 Mayıs 1977’de Taksim Meydanı’nda, 1989’da Şişhane’de ve 1996’da Kadıköy’de öldürülenlerin özgürlüğü ve demokrasi mücadelesinde yitirilen yüzlerce insan anısına saygı duruşuna davet etti. Alandaki topluluğun bir dakikalık saygı duruşunda bulunmasının ardından ölen işçilerin isimleri okundu. Alanda bulunanlar "Burada" diye yanıt verdi. Ardından da Ruhi Su Dostlar Korusu ve sanatçılar, 1 Mayıs Marşı’nı okudu. Emek ve meslek örgütleri adına ortak açıklama da direnişte olan 2 işçi tarafından okundu. Kutlamalara katılanların töreni izleyebilmeleri ve duyabilmeleri için 2 büyük boy LED ekran kuruldu. Sahneden yükselen şarkılara işçiler halaylarla eşlik etti. Ardından Grup Yorum yaklaşık 300 bin kişiye konser verdi. Konserin ardından miting olaysız bir şekilde sona erdi. Vali Hüseyin Avni Mutlu, 1 Mayıs’ta olay çıkmadığını, gözaltına alınan kimse olmadığını söyledi.

       BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, 1 Mayıs mesajında, emekçilerin bu toplumun en muteber kesimlerinden olduğunu ve büyük takdiri hak ettiklerini belirtti. 1977’de yaşanan olayların halen akıllarda olduğunu hatırlatan Başbakan, "Tarihi hafızamız 1 Mayıs’ların ‘çatışma günü’ olarak hatırlanmasından artık temizlenmelidir. İnanıyorum ki, 1 Mayıslar, bundan sonra emek bayramı adına yaraşır bir şekilde dostluk ve dayanışma günü olarak kutlanacak, tüm emekçilerin hak ve taleplerinin ele alındığı, gündeme taşındığı bir gün olacaktır.

POLİS ALANA GİRMEDİ

       Emniyet Müdürlüğü güvenlik önlemleri kapsamında bu yıl bazı ilklere imza attı. Meydana girmeyen polis, paralel cadde ve sokaklarda önlem aldı. Toplumsal olaylarda görev yapan çevik kuvvet ekipleri için aldığı özel teknolojik kasklar, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde kullandı. Arama noktalarının hemen yanında kaskında kamera bulunan polisler dikkat çekti.

       İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın da kutlamalar başlamadan önce alanda incelemelerde bulundu. Gösteri alanında olmayacaklarını, çevrede ve hâkim yerlerde olacaklarını söyleyen Çapkın, "Biz çevrede olacağız, çok görünmeyeceğiz, ama her yerde olacağız" dedi.

       Polis, Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda geçen yıl yaşanan manzaraların yaşanmaması için Anıt etrafını 3 sıra bariyerle çevirdi. Göstericilerin anıta ulaşmaması için de bariyerlere gres yağı sürüldü.

       Meydanın çevresindeki bayrak ve kamera direkleri de yağlandı. Ancak bazı grupları yağlı bariyerler de durduramadı. Çeşitli örgüt mensupları yağlı bariyeri aşarak yine anıta tırmanarak flama ve afişlerini astı. Anıta çıkan bazı göstericiler anıttaki Atatürk heykeline poşu giydirirken PKK yandaşları da heykellerden bazılarının yüzüne Abdullah Öcalan’ın posterini astı. Ancak tüm bu olumsuzluklar kutlamalara gölge düşüremedi. Sağduyulu katılımcılar olay çıkmasını engelledi.

       TAKSİM’deki kutlamalara katılmak için yürüyen tek tip kıyafetli "Halk Cephesi" adlı grup Harbiye’deki arama noktasında polise tepki gösterdi. Arama yapılmasına karşı çıkan grup ile polis ekipleri arasında kısa süreli I itişmeler yaşandı. Polisin geri çekilmesi üzerine grup, Taksim’e doğru yürüyüşüne devam etti. Geçmiş yıllardaki olayların tekrarlamasından korkan Taksim esnafı tedbiri elden bırakmadı. Bir döner ustası biber gazı atılma olasılığını dikkate alarak hazır bulundurduğu gaz maskesiyle kameralara poz verdi. 1 Mayıs’ın olaysız sona ermesi sayesinde bu maskeye gerek kalmadı.

COŞKU HER YERDE 

       1 Mayıs İşçi Bayramı, İstanbul Taksim’in yanı sıra yurt genelinde birçok merkezde kitlesel katılımla kutlandı. Ankara dışında genelde olaysız geçen kutlamalara seçim kampanyasını sürdüren siyasi partiler de ilgi gösterdi.

       İZMİR Gündogdu Meydanı’ndaki 1 Mayıs kutlamalarına 25 bin kişi katıldı. Üç ayrı koldan üzerleri aranarak meydana giren coşkulu kalabalık mensubu oldukları, sendika, parti, sivil toplum örgütü ve platformların pankart ve flamalarını taşıyarak renk cümbüşü yarattı. Alanda "İşçi sınıfına selam", "Direnişin simgesi Tekel işçileri", "Şifre yok diyenler defolun" sloganları atıldı, çalınan müzikler eşliğinde halaylar çekildi.

       DİYARBAKIR’da DİSK ve KESK Şubeler Platformu’nca Dağkapı Meydanı’nda dazenlenen 1 Mayıs kutlamalarına BDP Genel Başkanı Hamit Geylani, BDP’nin desteklediği bağımsız milletvekili adayları Gültan Kışanak, Leyla Zana, Nursel Aydoğan ve CHP milletvekili adayları da katıldı. I Mayıs Tertip Komitesi’nin ortak açıklamasında demokratikleşmenin önündeki en büyük sorunun Kürt sorunu olduğu ifade edilerek, hükümetin Kürt sorununa yaklaşımında 2002 yılındaki politikasına döndüğü savunuldu.

       VAN Valisi Münir Karaloğlu, Tes-İş tarafından Özel İdaresi bahçesinde düzenlen, kutlamalara katılıp işçilerin bayramını kutladı ve daha sonra onlarla birlikte halay çekti.  

       MERSİN Garı önünde toplanan çeşitli sivil toplum örgütü ve partili gruplar, taşıdıkları pankart ve attıkları sloganlar eşliğinde İstiklal ve Sakarya caddeleri güzergahı boyunca yürüyerek Cumhuriyet Meydanı’nageldi.CHP Mersin Milletvekili İsa Gök ve BDP’nin desteklediği bağımsız milletvekili adayı Ertuğrul Kürkçü de kalabalıkla birlikte yürüdü.Kalabalığın alana yerleşmesinin ardından yapılan konuşmalarda, işçi ve memur temsilcileri taleplerini dile getirdi.

       BATMAN’da kutlamalara katılanlar İpragaz Kavşağı’ndan Cumhuriyet Alanı’na kadar yürüdü. Meydan girişinde oluşturulan kontrol noktalarında üzerlerinin aranmasına itiraz eden grup ile polis arasında gerginlik yaşandı. Yaklaşık bir saat oturma eylemi yapan grup, basın açıklaması yaparak dağıldı.

       KARS Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan KESK, Türk-İş, Genel-İş Sendikası, Devrimci 78’liler Derneği ile CHP milletvekili adayları katıldı.

       TUNCELl’deki 1 Mayıs kutlamalarında günün anlam ve öneminin anlatıldığı konuşmaların ardından sanatçı Suavi tarafından müzik dinletisi verildi.

2 SAAT ERKEN BİTTİ

       ANKARA’daki buluşmanın adresi Sıhhiye Meydanı’ydı. Sabah Gar önünde buluşan yaklaşık 30 bin kişi öğle saatlerinde Sıhhiye Meydanı’na ulaştı. 1 Mayıs Marşının hep bir ağızdan söylenmesiyle başlayan miting, hükümet aleyhine atılan sloganlarla devam etti.Kutlamalara katılmak isteyen Birleşik Kamu iş Sendikası üyeleri, katılımcı sendikalar listesinde olmadıkları için alana alınmadı. Bu sırada başlayan tartışmaya BDP’liler de katıldı ve kısa süreli bir arbede yaşandı, 3 kişi hafif yaralandı.

ARKA SOKAKLARA TAŞTI

       Yaşanan ilk arbedenin ardından meydana giren BDP’Iİ grubun Öcalan lehine slogan atması bazı grupların tepkilerine neden oldu. Sıhhiye Meydanı’nın yanındaki Abdi İpekçi Parkı’nda BDP’liler ile Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyeleri arasında başlayan taşlı sopalı kavga Sıhhiye’nin arka sokaklarında uzun süre devam etti. Olaylar iki grup arasına çevik kuvvet polislerinin barikat kurmasıyla önlendi.

       Olaylar nedeniyle meydan boşalınca saat 17.00’ye kadar sürmesi planlanan miting 15.00 sıralarnda son buldu.

MEHTERAN RENK KATTI

       HAK-İŞ kortejinin önünde yürüyen Gebze Mehteran Bölüğü çeşitli marşlar çaldı, kutlamalara ayrı bir renk kattı.

DÜNYA EMEKÇİLERİ HEM BAYRAM YAPTI, HEM DE İSTEKLERİNİ DİLE GETİRDİ

       1 MAYIS İşçi Bayramı dünya genelinde gösterilerle kutlandı. Almanya’nın çeşitli kentlerinde yapılan 1 Mayıs etkinliklerine 423 bin kişinin katıldığı belirtildi. Hamburg’daki kutlamalarda çıkan olaylarda 11 güvenlik görevlisi yaralandı, 17 gösterici gözaltına alındı.

       Japonya’da, deprem ve tsunami felaketinin ardından Fukuşima Santralı’nda yaşanan sızıntının yol açtığı paniği yaşayanlar, başkent Tokyo’da nükleer santrallara karşı iki ayrı gösteri düzenledi.

       Güney Kore’nin başkenti Seul’de yaklaşık 50 bin kişinin katıldığı yürüyüşte, milyonlarca kişinin yoksullaşma- |J£Şj sına yol açan ve petrol fiyatlarının yükselmesinden kaynaklanan yüksek enflasyonla mücadele edilmesi çağrısı yapıldı

       KKTC’de iktidardaki UBP Gençlik Kolları ile DP Gençlik Kolları, Girne Boğaz Piknik

       Fransa’da önde gelen 5 büyük işçi sendikaları konfederasyonlarının ortak girişimiyle ülke genelinde toplam 173 gösteri düzenlendi. Yabancı düşmanlığıyla tanınan aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi de "Ulusal kahraman Jeanne d’Arc’ı geleneksel anma töreni" adı altında Paris’te alternatif yürüyüş düzenledi.
 

DİĞER HABERLER
TÜRK-İŞ 24. OLAĞAN GENEL KURULU’NDA GENEL SEKRETERİMİZ İBRAHİM ÖREN’İN KONUŞMASI
TÜRK-İŞ 24. OLAĞAN GENEL KURULU’NDA GENEL SEKRETERİMİZ İBRAHİM ÖREN’İN KONUŞMASI

Türk-İş 24. Olağan Genel Kurulu’nda Genel Sekreterimiz İbrahim Ören’in konuşması.

İŞÇİNİN ASGARİ ÜCRET BEKLENTİSİ KAÇ LİRA?
İŞÇİNİN ASGARİ ÜCRET BEKLENTİSİ KAÇ LİRA?

Milyonlarca dar gelirli çalışan asgari ücrete yeni yılda yapılacak zam oranını beklerken, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş) kasım ayı verilerine göre bekar bir çalışanın yaşama maliyeti 18 bin 239 liraya yükseldi.

HER YIL 3 MİLYON KİŞİ, İŞ KAZASINDA ÖLÜYOR
HER YIL 3 MİLYON KİŞİ, İŞ KAZASINDA ÖLÜYOR

ILO’nun yeni tahminlerine göre, her yıl 3 milyon işçi iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle hayatını kaybediyor.

İLK TALEP 18 BİN 239 TL
İLK TALEP 18 BİN 239 TL

Türk-İş 4 kişilik ailenin açlık sınırını 14 bin 25 TL, yoksulluk sınırını ise 45 bin 686 TL olarak belirledi. Asgariyi işaret eden bekâr bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 18 bin 239 TL.