Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
Elmacık Atasu
Belkalper
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Socotab
Pepsi
Tuborg_Bira
Vakıf Zeytinlikleri
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
TavsanliUn
Tat
Taris
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
Elmacık Atasu
Belkalper
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Socotab
Pepsi
Tuborg_Bira
Vakıf Zeytinlikleri
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
TavsanliUn
Tat
Taris
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
26 Kasım 2015
HER 100 ÇALIŞANDAN 12’Sİ TAŞERON İŞÇİSİ

Genel-İş Sendikası´nın hazırladığı rapor Türkiye´deki taşeron gerçeğini gözler önüne serdi. Verilere göre Türkiye´de toplam çalışan sayısının yüzde 12.2´sini taşeron işçileri oluşturuyor

HER 100 ÇALIŞANDAN 12’Sİ TAŞERON İŞÇİSİ

GENEL-İŞ Sendikası Araştırma Dairesi, Türkiye’de kamu ve özel sektörde çalışan işçilerle ilgili "Temel İşgücü İstatistikleri Raporu" hazırladı. MALİye Bakanlığı Bütçe ve MALİ Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından her 4 ayda bir yayınlanan Kamu Sektörü İstihdam Verileri, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Çalışma Bakanlığı verilerinin kullanıldığı araştırmada çarpıcı sonuçlara ulaşıldı. Raporda, taşeron işçisi sayısından kayıtdışı istihdama, sendikalaşma oranından genel hizmetler işkolundaki çalışanların durumuna ilişkin birçok bilgi yer aldı. Sonuçlar şöyle:

6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’na bağlı olarak çıkarılan 2015 Ocak ayı tebliğine göre toplam işçi sayısı 12 milyon 180 bin 945. Eski Çalışma Bakam Faruk Çelik’in yanıtladığı iki farklı yazılı soru önergesine verdiği yanıta göre 2014 yılı sonu itibariyle kamu ve özel sektörde çalışan taşeron işçisi sayısı 1 milyon 482 bin 690. Bu verilere göre, Türkiye’de toplam işçi sayısının yüzde 12.2’sini taşeron işçileri oluşturuyor.

2015 Temmuz ayı istatistiklerinde ise toplam işçi sayısı 563 bin artarak 12 milyon 744 bin 685 oldu. Kamuoyuna yansıyan haberlerde kamuda taşeronlarda çalışan işçi sayısının ise 750 bin ile 1 milyon arasında olduğu belirtiliyor. Ancak bu konuda net bir veri yok.

KAYITDIŞI, KADINLARI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Türkiye’de istihdam edilenler içerisinde erkeklerin oranı ise kadınların iki katından daha fazla. Toplam istihdam içerisinde erkeklerin oranı yüzde 69.6 iken, kadınların oranı sadece yüzde 27.4. Buna karşm, kayıt dışı istihdamda içerisinde kadınların oranı oldukça fazla. Kadınların yüzde 47.7’si kayıt dışı yani herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmadan çalışmaktayken, erkelerde bu oran yüzde 29.5. Toplam kayıtdışı istihdam oranı ise yüzde 35. Bu veriler gösteriyor ki, ülkemizde kayıtdışı istihdam ciddi bir sorun ve bundan en çok kadınlar etkileniyor.

SENDİKALAŞMADA SON SIRADAYIZ

Türkiye’de toplam sendikalı işçi sayısı 1 milyon 429 bin 56 ve sendikalaşma oranı ise yüzde 11.1 ile OECD ülkeleri içinde en son sıralarda. Sendikalı üye sayısının cinsiyete göre dağılımında ise yine erkeklerin, kadınlardan daha çok sendikalarda yer aldığını görülüyor. İstatistiklere göre; erkeklerin sendikalaşma oranı yüzde 79 iken, kadınların sendikalaşma oranı yüzde 16.4. Görüldüğü üzere kadınlar çalışma hayatında yeterince yer almadığı gibi, sendikal örgütlenme hakkından ve sendikaların sağlamış olduğu haklardan yararlanamıyor.

HER 9 İŞÇİDEN 8’İ GÜVENCESİZ

Genel hizmetler işkolundaki işçilerin büyük bir çoğunluğu taşeron şirketlerde çalışıyor. İşkolundaki toplam 938 bin 933 işçinin, 108 bin 860’ı belediyelerde sürekli ve geçici işlerde çalıştığı görülürken, geriye kalan 830 bin 73 işçinin kamu ve özel sektörde taşeronlarda ya da konut, temizlik gibi işlerde çalışıyor. Bu demek oluyor ki, genel hizmetler işkolunda çalışan her 9 işçiden 8’i güvencesiz işlerde çalıştırılıyor. Genel hizmetler işkolunda çalışan işçilerin önemli bir çoğunluğunun taşeronlarda çalışması, sendikalaşmayı da engelliyor. Genel hizmetler işkolunda çalışan işçilerin sadece yüzde 20.3’ü (257 bin 213) sendikalı iken, yüzde 79.7’si (681 bin 720) ise sendikal hak ve özgürlüklerden yararlanamıyor. Sendikalı işçiler içerisinde de kadınların oranı, erkeklerden düşük. Genel hizmetler işkolundaki sendikalı işçilerin yüzde 17.7’si kadın, yüzde 82.3’ü ise erkek.

‘Taşeronu AKP daha yasal hale getirdi’

AKP’nin seçim vaatleri arasında bulunan "asıl işlerde çalışan taşeron işçiye kadro" verilmesi 1 Kasım’dan sonra en çok tartışılan konulardan biri oldu. Kamuda yapılacak asıl işyardımcı iş tanımından sonra hükümetin kadro vaadi yerine getirilse bile taşeron sorunu devam edecek. Aydınlık’a konuşan Genel-İş Sendikası Genel SEKRETERİ Cafer Konca da bu noktaya dikkat çekti. Konca, "Taşeron Cumhuriyeti’ni kuran bir anlayışın bu soruna kalıcı bir çözüm getiremeyeceği açıkça ortadadır" dedi.

"1 milyon 400 bin taşeron işçisi varken neye dayanarak belirli bir kısma kadro verecekler" diye soran Konca, şöyle konuştu: "Taşeronlaşma bu hükümet döneminde çıkarmış olduğu bir sürü antidemokratik uygulama ve kanunla daha yasal bir hale getirildi. Ve bugün seçim vaatlerinden dolayı taşeronlaştırmayı kaldıracağız’ diyorlar. Daha önce kendilerinin çıkardığı yasalarla beraber bir tezat halindedirler. Bu ülkede resmi rakamlara göre 1 milyon 400 bine yakın taşeron işçisi var. Taşeronlaşmanın kaldırılması için işkolumuzda norm kadro statüsünün kaldırılması lazım. 1 milyon 400 bin taşeron işçisi varken 200 bin kişiye kadro vereceklerini açıklıyorlar. Hangi kıstaslara, hangi kanuna, neye dayanarak kime nasıl kadro verecekler?" 

‘TÜM ÇALIŞANLARA KADRO VERİLSİN’

Kamu kurumlarında taşeronlaştırma uygulamalarının büyük çoğunluğunun İş Yasası’na aykırı şekilde gerçekleştirildiğine dikkat çeken Konca şunları söyledi: "Bizim talebimiz işkolumuzda taşeron uygulamalarına tümüyle son verilmesi ve şirketlerde çalışan işçilerin çalıştığı kurumlara alınması, belediyelerdeki norm kadro uygulamasının kaldırılması ve işçi istihdamının belediye meclislerinin yetkisine bırakılması, taşeron sisteminin durdurulması ve bu eşitsiz, güvencesiz çalışma biçiminin ortadan kaldırılması." Konca, sendikaları taşeronlaşmaya karşı ortak mücadele etmeye çağırdı.

DİĞER HABERLER
EFFAT YÖNETİM KURULU TOPLANTISINA KATILDIK
EFFAT YÖNETİM KURULU TOPLANTISINA KATILDIK

Avrupa Gıda, Tarım ve Turizm Sendikaları Federasyonu EFFAT Yönetim Kurulu toplantısı online olarak yapıldı. Yönetiminde Tekgıda-İş’in de yer aldığı uluslararası federasyon toplantısının açılışını EFFAT Genel Sekreteri Kristjan Bragason yaptı. IUF Genel Sekreteri Sue Longley’in de katıldığı toplantıya Tekgıda-İş Sendikası’nı temsilen Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Ören yer aldı.

ALIM GÜCÜNDEKİ UÇURUM BÜYÜYOR
ALIM GÜCÜNDEKİ UÇURUM BÜYÜYOR

Gıda fiyatlarında yıllık yüzde 20.6 artışla OECD şampiyonu olan Türkiye’de vatandaşların alım gücü giderek eriyor. 10 gıda ürünü için bizde asgari ücretlinin 20.6 saat çalışması gerekirken, İngiliz’in 2.27, Alman’ın ise 2.8 saat çalışması yeterli.

YARINLARIMIZI DA BUGÜNDEN TÜKETTİK
YARINLARIMIZI DA BUGÜNDEN TÜKETTİK

2003 yılından beri dış ticarette (İthalat – ihracat) açık veriyoruz. Dış ticaret açığının bir kısmı, turizm gibi hizmet gelirleri ile veya transfer gelirleri ile kapatılıyor. (2020 de bu alanda net gider oldu.) Geride cari açık kalıyor. Kısaca cari açık bir ülkenin dış cari ekonomik ilişkileri nedeni ile döviz olarak kaybettiği kaynaktır.

CARGILL İŞÇİLERİ 1000 GÜNDEN UZUN SÜREDİR NEDEN EYLEM YAPIYOR, ŞİRKET SUÇLAMALAR İÇİN NE DİYOR?
CARGILL İŞÇİLERİ 1000 GÜNDEN UZUN SÜREDİR NEDEN EYLEM YAPIYOR, ŞİRKET SUÇLAMALAR İÇİN NE DİYOR?

2018 yılında işten çıkarılan Cargill Türkiye işçilerinden sekizi, sendikal faaliyetleri nedeniyle Anayasa’ya aykırı olarak işlerine son verildiği gerekçesiyle 1000 günü aşkın süredir işe iade mücadelesi yürütüyor. BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlayan şirket, mahkemece hükmedilen tüm tazminatların ödendiğini ve sorunların hukuken çözüldüğünü belirtse de işçiler, “bir daha hak aradıklarında işten kovulmamak için” Cargill’de yeniden işbaşı yapma mücadelesini sürdürmekte kararlı olduklarını söylüyor.

TEKGIDAIS

BEDAVA
İNCELE