HALKIN PARASIYLA GREV KIRDILAR
Kampanyadan bir ay önce işçileri işe alan Çaykur çalışana 20 milyon TL ödeyecek
![HALKIN PARASIYLA GREV KIRDILAR](https://www.tekgida.org.tr/wp-content/uploads/2020/12/Grev-kiriciligi_6923.jpg)
Tekgıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, geçen pazartesi günü başlayan ancak katılımın az olması nedeniyle aynı gün sona erdirilen grev konusunda Çaykur’u suçladı. Türkel, kampanyadan bir ay önce işçileri işe alan Çaykur’un çalışana 20 milyon TL ödeyeceğini belirterek, "Çaykur bir kamu kuruluşu olduğunu unutarak kamu parasıyla grev kırıcılığı yaptı" dedi. Çaykur’da çalışan 3 bin dolayındaki kadrolu işçiden bin 500’ü ile greve başlamak üzere hazırlık yapıldığını anlatan Türkel, ancak işveren Çaykur’un olağan kampanya açılışından bir ay önce mevsimlik işçileri işe çağırdığını hatırlattı.
Üyelerinin bu çağrıya uyarak grev sabahı işbaşı yaptıklarını ifade eden Türkel, şunları söyledi: "İşçilerimiz böylece greve katılmayacakları yönünde irade ortaya koymuştur. 1500 civarında greve iştirak eden daimi statüdeki üyemiz de bu gelişme sonrasında greve katılmaktan vazgeçerek işlerine döndü. Sendika olarak ortaya çıkan bu durumdan rahatsızlık duyulmaması mümkün değildir. Ancak yaşanan süreç, tarafların yaklaşımları ve ortaya çıkan sonuç birlikte değerlendirildiğinde, yaklaşık 5 yıl önce başlatılan büyük operasyonun hala, hatta hızını hiç kaybetmeden sürdürüldüğü ortaya çıkmaktadır."
‘YANDAŞ SENDİKA İSTİYORLAR’
Çaykur’da 5 yıl önce başlayan ve Tekgıda-İş Sendikasını tasfiye edip, yandaş ve emin ellere teslim etme projesinin tüm hızıyla sürdüğünü ifade eden Türkel, "Bu uğurda önceki Çaykur yönetimleri sahte, yalan dolu belge vermekten, şimdiki yönetim de grev kırıcılığı yapmaktan çekinmemiştir. Orta vadeli program bellidir. Çaykur özelleştirilecek kurumlar arasındadır. TEKEL’de olduğu gibi, Çaykur’da da Tekgıda-İş’in meydanı özelleştirmecilere kolayca terk etmeyeceği açıktır. Çöpsüz üzüm istenmektedir. Yandaş, sessiz ve dümen suyunda giden bir sendika aranmaktadır. Aranan sendikanın Tekgıda-İş olmadığı da açıktır. İşte başından beri yürüyen büyük operasyon budur. Tek Gıda-İş bu oyuna teslim olmayacaktır" dedi.