Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
SAGRA
İZTARIM
DOĞANAY
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Dr Oetker
Agthia
SAGRA
İZTARIM
DOĞANAY
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Dr Oetker
Agthia
07 Haziran 2012
GREV YASAĞINA SESSİZ DESTEK

Türk-İş Başkanlar Kurulu´ndan hava iş kolundaki grev yasağına ve işten atılan Hava-İş üyelerine yazılı açıklamadan öte destek gelmedi.

GREV YASAĞINA SESSİZ DESTEK

Türk-İş Başkanlar Kurulu’ndan hava iş kolundaki grev yasağına ve işten atılan Hava-İş üyelerine yazılı açıklamadan öte destek gelmedi. TURK-IŞ Başkanlar Kurulu, hava iş kolundaki grev yasağı, Mecliste bekleyen Toplu İş İlişkileri Kanunu ve hükümetin Ulusal İstihdam Stratejisi (UIS) konularını değerlendirdi.

Toplantıda Türk Hava Yolları’ndaki (THY) grev yasağı ve işten atmalara ilişkin beklentileri karşılayacak bir karar çıkmadı.HAVA-İŞ Genel Başkanı Atilay Ayçin, Türk-İş Başkanlar Kurulunun sonuç bildirgesinin hükümeti cesaretlendirdiğini ifade etti. Ayçin, "Sonuç bildirgesinde ‘Grev yasaklarına karşıyız, işten atılanlar geri alınsın, uluslararası sözleşmelere aykırıdır’ deniyor. Bunu sokaktaki vatandaşlar da söylüyor. Bu açıklamalar hükümeti cesaretlendiriyor dedi.

TÜRK-İŞ, HAVA İŞ KOLUNDAKİ GREV YASAĞINI SADECE YAZILI TEPKİ GÖSTERDİ

 Grev yasağına sessiz destek Türk-İş Başkanlar Kurulu, hava iş kolundaki grev yasağı, Mecliste bekleyen Toplu İş İlişkileri Kanunu ve hükümetin Ulusal İstihdam Stratejisi (UİS) konularını değerlendirdi.
 
Toplantıda Türk Hava Yollan’ndaki (THY) grev yasağı ve işten atmalara ilişkin beklentileri karşılayacak bir karar çıkmadı. Toplantının sonuç bildirgesinde kıdem tazminatının gaspına yönelik her adımın grev kararı olduğu hatırlatıldı. Havayollannda grev yasağı getiren düzenlemenin ardından Türk-İş’e bağlı sendikalardan acilen Başkanlar Kurulu’nun toplanması yönünde talepler gelmişti. Beklenen toplantı önceki gün Ankara’da konfederasyon binasında gerçekleşti. Toplantıda grev yasağı ve Türk Hava Yolları’ndaki işten atmaların yanı sıra, Mecliste bekleyen Toplu İş İlişkileri Kanunu da gündem oldu.

Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin, Türk-İş Başkanlar Kurulunun sonuç bildirgesinin hükümeti cesaretlendirdiğini ifade etti.

KARAR ÇIKMADI
Akşam saatlerinde biten toplantıdan beklentileri karşılayacak bir karar çıkmadı. Edinilen bilgiye göre toplantıda Türk-İş’in hava iş kolunda grev yasağı getiren yasaya tepki vermekte geciktiği, yasa gündeme gelir gelmez Türk-İş’in harekete geçmesi gerektiği yönünde eleştiriler yapıldı. Ancak eleştirilere rağmen havayolu işçilerine destek yönünde somut bir karara varılamadı. Toplantının sonucuna göÇalışanlarının resmini bir uçağa yapıştıran THY Yöneticileri acaba işten attıklarını da yapıştırdı mil re Türk-İş yönetimi Türk Hava Yollan yönetimi ile atılan işçilerin geri alınması için temaslarda bulunacak. Sonuç alınmaması halinde ise eylem konusunda Türk-İş yönetimi yemden karar verecek.

Açıklanan sonuç bildirgesinde hava iş kolundaki grev yasağına ilişkin, "Türk-İş Başkanlar Kurulu, hava iş kolunun grev yasağı kapsamına alınmasını, hükümetin çokça dile getirdiği ‘ileri demokrasi’ yaklaşımıyla taban tabana çeliştiği görüşünü dile getirmektedir. TBMM gündeminde bulunan Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı’mn ilgili maddesinde hava iş kolu grev yasağı kapsamında olmamasına karşın, sosyal tarafların mutabakatına aykırı olarak torba yasanın bir maddesiyle hava iş koluna grev yasağı getirilmesi demokratik rejim işleyişi ile bağdaşmamaktadır. Türk-İş Başkanlar Kurulu, hava iş koluna getirilen grev yasağını kınamakta, Hava-İş Sendikamızın THY işyerlerinde yaptığı eylemi desteklemektedir. Türk-İş Başkanlar Kurulu, hava iş koluna getirilen grev yasağının ILO sözleşme ve ilkelerine aykırı olduğu gerçeğinden hareketle konunun uluslararası platformlara taşınması kararı almıştır" dedi.

BİNLERCE İŞÇİ YETKİ BEKLİYOR
2821 ve 2822 sayılı mevcut sendika yasalarının yerini alması öngörülen ve uzun bir süredir Mecliste bekleyen Toplu İş İlişkileri Kanunu konusu da toplantıda tartışıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’ten konuya ilişkin yapılacak değerlendirmenin beklenmesi yönünde eğilimin öne çıktığı toplantıda, özellikle yetki aşamasında bekleyen işyerleri konusunun ne olacağı tartışıldı. Sonuç bildirgesinde şu ifadelere yer verildi; "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Toplu İş İlişkileri Yasası’mn çıkarılmamasını gerekçe göstererek, yüzlerce işyerinde binlerce işçimizi ilgilendiren toplu iş sözleşmeleri için yetki ver.

TÜRK-İŞ HÜKÜMETİ CESARETLENDİRİYOR
Başkanlar Kurulunda çıkan kararları gazetemize değerlendiren Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin: Türk-İş Başkanlar Kurulundan çıkan bu sonuç beni şaşırtmadı. Oraya dönük yüksek beklentilerimiz olmadı. Sonuç bildirgesinde "Grev yasaklarına karşıyız, işten atılanlar geri alınsın, uluslararası sözleşmelere aykırıdır" deniyor. Bunu sokaktaki vatandaşlar da söylüyor. Türk-İş gibi bir örgütün vatandaşın söyleminden öte geçmesi gerekiyor. Sadece kınama sadece hakların verilmesini temenni eden açıklamalar hükümeti vazgeçmekten çok daha da cesaretlendiriyor. Hükümet bizim üzerimizden Türkiye’ye mesaj veriyor. Türk-İş ve sendikaların bunu görmesi gerekiyor.

Türk-iş’te muhalif olduk hâlâ da muhalifiz ama bu başka bir şeydir, işçi sınıfına dönük böyle kapsamlı bir saldınya göz yummak başka bir şeydir. Türk-İş yönetimi sadece kendilerine oy verenlere karşı değil bütün üyelerine karşı sorumludur. Onlara oy veren delegeler de sadece kendi sorunlarını çözsün diye değil, bütün Türk-İş üyelerinin sorunları karşısında tavır alsın diye vermiştir. Eğer bunu yapmıyorsa Hükümetten farkı nedir? Hükümette yandaşlarına sonuna kadar kapıları açıyor, karşıtlarına saldırıyor, Türkİş’te sadece yandaşlarının sorunlarına çözecekse, hükümete karşı söylemden öte gitmeyen açıklamalar yapmasına da gerek yoktur. Sonuç bildirisi hükümeti cesaretlendiren bir bildiridir. Bunun adı karşı tarafın cesaretini arttırmaktır. memektedir. Türk-İş Başkanlar Kurulu, bu mağduriyetin giderilmesini; TBMM gündeminde bekleyen Toplu İş İlişkileri Yasası’mn Türk-İş’in talepleri de dikkate alınarak bir an önce çıkarılmasını istemektedir."

TAZMİNAT GASPI GENEL GREV SEBEBİ
Türk-İş Başkanlar Kurulunun, "Esnek çalışma biçimlerinin yaygınlaştırılmasına, varolan esnek çalışma biçimlerinin yasalaştırılmasına, güvenceli esneklik aldatmacasına, özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisi verilmesine, asgari ücretin bölgeselleştirilmesine, işsizlik sigortası fonunun amacı dışında kullanılmasına, kıdem tazminatının hak kaybına yol açacak şekilde fona dönüştürülmesine karşı" olduğunun belirtildiği açıklamada, kıdem tazminatında hak kaybına yol açacak bir uygulamanın genel grev kararı sayılacağı hatırlatıldı. Açıklamada direnişteki işyerleri de şu ifadelerle yer buldu, "Türk-İş Başkanlar Kurulu, başta Deri-İş Sendikamıza üye TOGO, Kampana, Savranoğlu işçileri olmak üzere ülke çapında sendikalaşma mücadelesi veren tüm emekçiler ile Petrol-İş Sendikamıza üye Soda, Kromsan ve tuz işçilerinin sürdürdüğü grevleri desteklemektedir."

DİĞER HABERLER
MERKEZ’E GÖRE GIDA FİYATI İNDİ
MERKEZ’E GÖRE GIDA FİYATI İNDİ

Merkez Bankası mayıs ayı Fiyat Gelişmeleri değerlendirmesinde enflasyondaki gerilemede doğalgaz belirgin düşürücü etki yarattığını vurguladı.

ASGARİ ÜCRET KOMİSYONU ÇALIŞMALARA BAŞLAYACAK
ASGARİ ÜCRET KOMİSYONU ÇALIŞMALARA BAŞLAYACAK

Yeni kabine dün ilk toplantısını gerçekleştirdi.

MERKEZ’E GÖRE TL DEĞERLİ DEĞİL, HATTA ÇOK DEĞERSİZ; N’OLACAK ŞİMDİ!
MERKEZ’E GÖRE TL DEĞERLİ DEĞİL, HATTA ÇOK DEĞERSİZ; N’OLACAK ŞİMDİ!

Hani en son söyleneceği en başta söylemek gibi bir durum var ya… Ben de en son sorulacağı en başta sorayım:

“Neyi yanlış ölçüyoruz ki TL şu ortamda değil değerli, hatta tam tersine değersiz görünüyor?”

KADIN EĞİTİMİNDE SON DURAK
KADIN EĞİTİMİNDE SON DURAK

Şubelerimizde örgütlü olan Kadın Komisyonu üyeleri ve kadın temsilcilerimizi kapsayan, Kadın Üye Eğitimlerimizin bu dönem sonuncusunu Eskişehir şubelerimiz ve Ankara Şubemize bağlı kadın üyelerle gerçekleştirdik.