Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
17 Ocak 2013
GREV KIRICILARI KAPI DIŞARI

Daiyang´da grevdeki işçilerin yerine çalıştırılmak istenen Koreli işçiler fabrikadan çıkarıldı, işçiler 14 Kasım´dan beri sürmekte olan greve devam konusunda kararlılıklarını koruyorlar.

GREV KIRICILARI KAPI DIŞARI
Daiyang’da grevdeki işçilerin yerine çalıştırılmak istenen Koreli işçiler fabrikadan çıkarıldı, işçiler 14 Kasım’dan beri sürmekte olan greve devam konusunda kararlılıklarını koruyorlar.

Daiyang’da grev kırıcılığı engellendi ? Daiyang grevcilerinin ASB’nin girişini kapatarak Birleşik Metal-İş Sendikası ve işçiler "iki ay boyunca yaptıkları eylem amacına ulaştı. Grevi kırmak için Kore’den duyuramadığımız sesi, iki saatlik eylemle duyurduk" getirilen işçiler, dün sabah saatlerinde fabrikadan çıkarıldı. derken, artık daha güçlü ve kararlı olduklarını vurguluyor.

Turanlı: Tespit sırasında kaçak işçileri kaçırmaya çalıştılar Daiyang SK’da iki ayı aşkın süredir grevde olan DlSK’e bağlı Birleşik Metal-Iş Sendikası üyesi metal işçilerinin, grevci işçilerin yerine işçi çalıştırılmasını engellemek için dün yaptığı eylem sonuç verdi, işçiler önceki gün sabah vardiyası öncesinde Çorlu’da bulunan Avrupa Serbest Bölgesi’nin (ASB) girişini yaklaşık iki saat boyunca kapatmış ve bu süre zarfında serbest bölgeye hiçbir aracın girmesine izin vermemişti. Grevci işçilerin yerine Kore’den getirilen üç operatöre ilişkin tespit yapılması ve bu işçilerin fabrikadan çıkarılması için yapılan eylemde yaşanan polis saldırısında pek çok işçi yaralanmıştı.

KORELİ İŞÇİLER FABRİKADAN ÇIKARILDI

Aynı gün öğleden sonra fabrikada yapılan tespitlerin ardından, dün sabah Koreli işçiler sabah saatlerinde fabrikadan çıkarıldı, işçilerin konuyla ilgili verdiği bilgilere göre, Koreli işçilerin kaçak çalıştığı da tespit edildi. Emniyet’in "Koreli işçiler kaçak olarak buradalar. Bunu Bölge Çalışma Müdürlüğü de tespit etti. Bu işçiler büyük olasılıkla sınırdışı edilecek" dediği ifade ediliyor.

Dün sabah saatlerinden itibaren fabrika önüne gelen Daiyang grevcileri, yaptıkların eylemin amacına ulaştığını ve ilci aydır yaptıramadıkları tespitleri iki saatlik eylemle yaptırdıklarını söylüyor. Fabrikada Korelilerin dışında da, grevci işçilerin yerine yasadışı olarak çalışan işçiler olduğunu ve bunlara ilişkin önemlerin biran önce alınması gerektiğini belirten işçiler, "iki saatlik eylemde, ild aydır duyurabildiğimizden fazla sesimizi duyurabildik" diyerek, daha güçlü biçimde fabrika önünde beklemeyi sürdüreceklerini vurguluyor.

Daiyang’da 14 Kasım’da başlayan grevde, grevin ildnci gününden itibaren grevci işçilerin yerine işçi çalıştırıldığına ilişkin tespit yapılması için başvuru yapılmış, ancak önceki gün yapılan eyleme kadar bu talepler dikkate alınmamıştı. Örgüdenmenin ille aşamalarından itibaren sendika düşmanı tutumuyla dikkat çeken Daiyang patronu, grevin başlamasının ardından da grevi kırmak için pek çok girişimde bulunmuştu. Haber Merkezi DİSK’ten Birleşik Metal-İş’e destek açıklaması DİSK Genel Başkanı Erol Ekici, Daiyang patronunun yasadışı tutumlarını ve grevcilere yapılan saldırıyı kınayan bir açıklama yaparak, "Güney Koreli işverenlerin, örgütlenme ve yetki sürecinde işçilerin sendikal haklarını engellemeye yönelik sergiledikleri tutum, toplu iş sözleşmesi döneminde de devam etti ve grev sürecinde ise yasadışı bir boyuta sıçradı" dedi.

"Hakkını arayan işçiye dayak, yasadışı grev kırıcılığına destek" başlıklı açıklamada, "Emekçileri düşman ilan edip yasal haklarını kullanmalarını engelleyen, yasadışı davranan sermaye sahiplerini ise koruyup kollayan anlayışları bir kez daha şiddetle kınıyor, yasadışı uygulamaların sonlandırılmasını, grev kırıcılığına yönelik her türlü girişimden vazgeçilmesini ve işçi haklarına saygı gösterilmesini istiyoruz" ifadeleri yer aldı.

Grevci işçilerden ismail Turanlı, müfettişlerin önceki gün fabrikada yaptığı tespitlere katıldı. Turanlı’nın verdiği bilgiler ve içerideki müdahaleleri, fabrika yetkililerinin grevci işçilerin yerine yasadışı biçimde çalıştırdıkları işçileri kaçırma girişimlerinin engellenmesinde etkili oldu. Daiyang patronunun iki kere işten çıkardığı işyeri baştemsilcisi ismail Turanlı, önceki gün yapılan tespit sırasında yaşananları gazetemize anlattı. İşyeri baştemsilcisi olarak teftişe katıldınız. Sizden başka kimler vardı?

Çalışma Bölge Müdürlüğü’nden gelen bir müfettiş ve bir müfettiş yardımcısıyla birlikte içeri girdik, insan kaynakları bölümünden iki kişinin yanısıra, bir polis, bir Koreli tercüman ve üretim müdürü olarak görev yapan bir Koreli de teftiş esnasında bize eşlik etti. Daha sonra da sendikamızın avukatı geldi. Siz fabrikaya girince fabrika yönetimi tepki gösterdi mi? İnsan Kaynakları Müdürü beni görünce, işten çıkarılmış olduğumu, bu nedenle fabrikayı gezemeyeceğimi söyleyerek dışarı çıkmamı istedi. Bunun üzerine tepki gösteren müfettiş, "siz grevdeki işçiyi işten çıkaramazsınız, hele de baştemsilci ise hiç çıkaramazsınız" dedi ve tespit için fabrikayı gezmeye başladık. Yasadışı biçimde grevdeyken mi işten çıkardılar?

Daiyang aslında beni bu süreçte iki kere işten çıkardı. 2010 yılında işten çıkarıldım, işe iade davasını kazanıp, fabrikaya geri döndüm. 10 ay kadar çalıştıktan sonra 14 Kasım’da greve çıktık. Bu sefer de 3 Aralık günü, grevdeyken işten çıkarıldığımı öğrendim. Şimdi yine işe iade davası açıldı. Teftiş süreci nasıl işledi? Bu tip durumlarda genelde işçileri kaçırıyorlar, nasıl yakaladınız? Kaçırmak için uğraştılar aslında. Daiyang’da iki ayrı fabrika var. İkinci fabrika şimdi çalışmıyor. insan Kaynakları Müdürü "önce ikinci fabrikadan başlayalım" dedi.

Benim o fabrikanın çalışmadığını söylememem üzerine, birinci fabrikadan başladık. Şanslıydık ve daha ilk makinede birinci Koreliyi yakaladık. Bizi görünce hemen başka bölüme gitmeye çalıştı, ama yakaladık. Onun gitmeye çalıştığı bölümde ise ikinci kaçak işçiyi gördük. Bizi görünce koşarak kaçmaya çalıştı, yakalandı. Üçüncü kaçak işçi ise, tam da diğer ikisinin yanına geliyormuş, karşılaşmış olduk. Müfettişler isimlerini aldı ve tespit yapıldı. Koreliler dışında da grevci işçilerin yerine işçi çalıştırıldığına ilişkin bilgiler vardı. Bunlara ilişkin tespit yapılabildi mi?

Bazı bölümlerdeki işçileri haber alınca kaçırmışlar. Ama yine de yakaladığımız ve tespit yaptığımız grev kırıcı işçiler oldu. Grevdeki işçilerin yerine çalıştırılan işçilerden yakaladığımız olunca, insan Kaynakları Müdürü bana yiyecek gibi bakıyordu, çok sinirlendi. Yeni taşeronlar alınmış, bunlara ilişkin tespit yapıldı. Eskiden dört taşeron vardı. Şimdi ise bir baktık, daha fazla sayıda taşeron işçi makine montajı için hazırlık yapıyor. Buna ilişkin de tek tek isimler alındı ve kayda geçti. Yapılan eylemin hedefine ulaştığını söyleyebilir miyiz ve bundan sonra grevin seyrinde bir değişiklik olacak mı? Kesinlikle. 64 gündür tespit yapılmasını istiyoruz ve grevci işçilerin yerine yasadışı biçimde işçi çalıştırıldığını söylüyoruz. 64 gündür getiremediğimiz müfettişler, iki saatlik eylemin sonucunda geldi.

Biz hergün buradayız. Yasal haklarımızı almak için buradayız. Bundan sonraki süreçte ailelerimizi de daha fazla bu mücadelenin parçası haline getirmeye çalışacağız. Fabrikada hâlâ yasadışı biçimde işçi çalıştırılıyor. Buna ilişkin tespitlerin hızlanmasını istiyoruz. Hakkımızı arıyoruz ve sesimizi duyuracağız.

DİĞER HABERLER
ABD’Lİ SİGARA DEVİNDE GREV KARARI!
ABD’Lİ SİGARA DEVİNDE GREV KARARI!

BASINA VE KAMUOYUNA!  ABD’Lİ SİGARA DEVİNDE GREV KARARI! Sendikamızın uzun yıllardır örgütlü olduğu dünya sigara piyasasındaki dev aktörlerden olan British American Tobacco Şirketi (BAT) ile sürdürülen Toplu İş Sözleşmesi (TİS) müzakereleri uyuşmazlıkla sonuçlandı. 01.01.2023 ile 31.12.2024 tarihleri arasını kapsayan TİS müzakereleri sendikamızın tüm yapıcı çabalarına karşın işverenlerin olumlu adım atmaması sonucu tıkanmıştır. İçinde bulunduğumuz ekonomik […]

ASGARİ ÜCRETLİ EV ALMAK İÇİN 30 YIL ÇALIŞMAK ZORUNDA
ASGARİ ÜCRETLİ EV ALMAK İÇİN 30 YIL ÇALIŞMAK ZORUNDA

Türkiye’de barınma sorunu her geçen gün derinleşirken, asgari ücretli maaşının tek kuruşuna bile dokunmadan 100 metrekare evi ancak 30 yıl çalışırsa alabiliyor.

TÜİK’İN İŞÇİLERE VERDİĞİ ZARAR
TÜİK’İN İŞÇİLERE VERDİĞİ ZARAR

Ekonomik krizin giderek derinleştiği ve seçimler sonrasında büyük olasılıkla daha da büyük sıkıntılara yol açacağı bir süreç yaşıyoruz.

DR.OETKER’DE TİS GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI
DR.OETKER’DE TİS GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI

Dr. Oetker işyerinde yeni dönem toplu iş sözleşmesi görüşmeleri, İzmir’de yapılan toplantıyla başladı.