Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
02 Mayıs 2013
GAZLI FAŞİZM

Hükümetin talimatına uyan polis, emekçilere bayramlarını zehir etti. Hastane, ambulans ve binaların içlerine bomba atarak çocuk-yaşlı-hasta demeden yurttaşları gaza boğdular

GAZLI FAŞİZM

 Hükümetin talimatına uyan polis, emekçilere bayramlarını zehir etti. Hastane, ambulans ve binaların içlerine bomba atarak çocuk-yaşlı-hasta demeden yurttaşları gaza boğdular

DİLAN’IN KAFATASINI KIRDILAR

İktidar 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak isteyen emekçileri şiddet kullanarak durdurdu. Polis gördüğü her grubun üzerine gaz bombası yağdırdı. Vücuduna gaz kapsülü isabet eden çok sayıda kişi yaralandı. Kafatası kırılan liseli Dilan Alp’in ve beyin kanaması geçiren Meral Dönmez’in durumu kritik.

‘APOLETLİ TAYYİP ERDOĞAN’

Gazdan etkilenen CHP’li Tekin ve Karakaş hastaneye kaldırıldı. Tekin “Apoletli askerler gitti. Apoletli Erdoğan geldi” derken CHP’li Çelebi ve DİSK Başkanı Beko müdahaleyi “faşizm” olarak niteledi. Vali Mutlu ise “polisin fevkalade orantılı güç kullandığını” ileri sürdü. 

Tam gaz kuşatma

• İşçinin, emekçinin bayramı 1 Mayıs’ı zehir ettiler. Taksim’e çıkan bütün yolları kuşatan polis, yurttaşı biber gazıyla yıkadı. Hastanelere, ambulanslara bile gaz sıkıldı, 112 ekipleri gaz maskesiyle çalıştı. Polisin attığı gaz bombasıyla kafatası kırılan 17 yaşında bir genç kız yoğun bakımda, hayati tehlikesi var.

İstanbul Haber Servisi – 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü’nü Taksim’de kutlamak isteyen emekçilere polis biber gazı ve tazyikli suyla saldırarak geçit vermedi. Şişli ve Beşiktaş’ta DİSK, KESK, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ, TTB’nin çağrısı ile toplanan grupların Taksim’e çıkmasına izin verilmedi, ulaşım durduruldu, ara sokaklara dağılan emekçiler saatlerce polisle çatıştı. Çok sayıda kişi hastanelik oldu. Müdahaleler sırasında Şişli Etfal Hastanesi ve Mecidiyeköy’deki Çevre Hastanesi de hedef oldu. Ambulanslar yolların kapalı olması nedeniyle yaralılara çok geç ulaştı. Olaylar sırasında 100’ü aşkın kişi gözaltına alındı. 1 Mayıs kutlamaları için İstanbul’a gelen ITUC Genel SEKRETERİ Sharan Burrow da polis tarafından engellendi. Bir lise öğrencisi başından ağır yaralanırken, gazeteciler ile polisler de olaylarda hafif yaralandı.

Yıldız Yokuşu ve Beşiktaş Meydanı’nda saat 07.00’den itibaren CHP, ÖDP, Türk-İş ve KESK üyesi sendikalar, TMMOB, TTB, EMEP, Öğrenci Kolektifleri, EMEP, EHP, Halkevleri, TKP 1920, Sürekli Devrim Hareketi ve Feministler toplandı. Taksim istikametine doğru yürümek isteyen grupları polis, dağılmaları yönünde uyardı.

İlk çatışma Beşiktaş’ta…

Uyarıya karşın dağılmayan gruplara polis tazyikli su, kimyasal boya ve biber gazı ile müdahale etti. Göstericiler de polise taş ve şişeler atarak karşılık verdi. Sıkılan gazlardan etkilenen CHP?Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, PM?üyesi Ercan Karakaş ve partililer, Yıldız Yokuşu’ndaki Köse Apartmanı’na sığındı. Polisin attığı gaz fişekleri bazı evlerin camlarından içeri girdi. Şişlideki müdahale: Kutlamalar için dün sabahın erken saatlerinde DİSK’in Şişli Nakiye Elgün Sokak’ta bulunun genel merkezi önünde işçiler toplanmaya başladı. İstanbul’da ulaşımın durması nedeniyle bir çok işçi DİSK Genel Merkezi’nde sabahladı. 1 Mayıs marşları söyleyen grup 08.30 sıralarında genel merkezin önünden Halaskârgazi Caddesi’ne çıktı. Polis Osmanbey metrosu önünde barikat kurarak yolu kapattı.

Yaşasın 1 Mayıs” parkartı ve Kazancı Yokuşu’na bırakılacak çelenkler eşliğinde DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve Genel Sekreter Arzu Çerkezoğlunun da aralarında bulunduğu DİSK’liler yürüyüş korteji oluşturmaya başladı.

Anarşistler, ESP, Halkın Kurtuluş Partisi, Devrimci Hareket, Genç-Sen, Mücadele Birliği, Halkevleri’nin de aralarında bulunduğu yaklaşık 500 kişilik grup yürüyüşe geçmek için saat 09.00’a kadar bekledi. Polis panzer ve Toplumsal Müdahale Araçları’nı (TOMA) grubun önüne getirdi. Bu sırada Emniyet yetkilileri ile DİSK Genel Başkanı Kani Beko arasında görüşme yapıldı.

Emekçiyi Taksim’e ulaştırmamak için ulaşım durduruldu köprü geçit vermedi, tam bir sıkıyönetim yaratıldı

Yasak şehir

İstanbul Haber Servisi – İşçiler, emekçiler, yurttaşlar, gençler, çocukların Taksim’de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlamaması için toplu ulaşım durduruldu, Galata ve Atatürk köprüleri açıldı, metro, metrobüs, füniküler çalıştırılmadı, vapur seferleri iptal edildi. Taksim Meydanı’na çıkan cadde ve sokaklar, sabahın erken saatlerinden itibaren araç trafiğine, toplu taşıma araçlarına kapatıldı. İstanbullular kentte uygulanan sıkıyönetim” nedeniyle işlerine gidemedi, çoğu kişi bir gün önceden işyerlerinde geceyi geçirmek zorunda kaldı.

Kentte Taksim’e giden ana cadde ve sokaklarda yayaların girişine bile izin verilmedi. Taksim Meydanı’na yalnızca görevliler ve basın mensupları alındı. Metrobüsler saat 05.00, vapurlar da 06.00’dan itibaren çalışmadı. Deniz otobüsleri ve motorları Anadolu yakasından, Avrupa yakasına yolcu taşımadı. Beyoğlu’ndaki nostaljik tramvay ve tünel seferleri de iptal edildi. Özetle hayat durduruldu. Tramvay ve otobüs duraklarındaki camlar kırılmaması için tek tek çıkarıldı. Kabataş-Taksim arası çalışan füniküler sistemi ve Şişhane-Taksim ve Levent-Taksim istasyonları arasında çalışan metro seferleri de yapılmadı. İDO’nun Anadolu yakasından Avrupa yakasına yolcu seferleri de yapılmadı. Daha önce iptal edileceği açıklanmayan Üsküdar-Beşiktaş yolcu motorları da çalıştırılmadı.

Galata Köprüsü açıldı

Kentte alınan önlemler kapsamında Unkapanı’nı Taksim’e bağlayan Atatürk Köprüsü ile Eminönü’nü Karaköy’e bağlayan Galata Köprüsü, açılarak geçişlere kapatıldı. Köprüler, öğleden sonra saat 15.00’te trafiğe açıldı. Sabah saatlerinde iptal edilen metrobüs seferleri ise öğlen saatlerinde Beyikdüzü-Topkapı arasında yeniden başladı. Kapalı olan Şehir Hatları seferleri karşılıklı olarak saat 15.00 itibarıyla ancak yapılmaya başlandı.

Siyasiler Taksim’in kapatılmasını sert bir dille eleştirdi:

İşte faşizm

İstanbul Haber Servisi – Siyasiler, İstanbul’da Taksim Meydanı’nın emekçilere kapatılmasını sert bir dille eleştirerek Taksim’in emekçilerin olduğunu vurguladı. CHP İstanbul Milletvekili, eski DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Taksim Meydanı’nın abluka altına alınarak işçilerin, emekçilerin 1 Mayıs kutlamasına izin verilmemesini İşte faşizm, işte faşizm uygulaması olarak değerlendirdi. Çelebi, İçişleri Bakanı Muammer Gülere ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutluya Taksim’de inşaat çalışmalarına karşın 1 Mayıs’ın rahat bir şekilde kutlanabileceğini ısrarla anlatmasına karşın olumsuz yanıt verdiklerini söyledi. CHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin de Savaşlarda bile ambulanslarda görevli sağlık görevlilerine dokunulmaz. Bize ambulansta bile gaz sıkıldı” dedi.

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, “Geçen sene halaya durduğumuz için bu sene böyle oldu. Geleneksel gaz şenlikleri. Gazdan geçit yoktu, ara yollardan geldim. Taksimi emekçilere kapatmaya kimsenin gücü yetmez” dedi.

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Taksim Meydanı’nın kazanılmış bir alan olduğunu belirterek ne yazık ki bugün Taksim’de işçiler ve emekçilerin yaşadıkları sorunları ve istemlerini anlatamadıklarına dikkat çekti.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Taksim Meydanı’nda gazetecilere açıklama yapan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, “İleri demokrasi diye her dakika konuşma yapıyorsak ilerici demokrasilerde yasaklayıcı mantığın olmaması gerekiyor. Taksim Meydanında, yurttaşlarımızın çok rahat görüş ve düşüncelerini aktarabileceği, işçi arkadaşlarımızın taleplerini özgürce dile getirebileceği ortam sağlanabilirdi” diyerek polis müdahalesine tepki gösterdi. Sarıgül, 1 Mayıs nedeniyle alınan tedbirleri eleştirerek, meydanların alın terine, emeğe ve üretime açılmasını arzu ettiğini kaydetti.

DİĞER HABERLER
ABD’Lİ SİGARA DEVİNDE GREV KARARI!
ABD’Lİ SİGARA DEVİNDE GREV KARARI!

BASINA VE KAMUOYUNA!  ABD’Lİ SİGARA DEVİNDE GREV KARARI! Sendikamızın uzun yıllardır örgütlü olduğu dünya sigara piyasasındaki dev aktörlerden olan British American Tobacco Şirketi (BAT) ile sürdürülen Toplu İş Sözleşmesi (TİS) müzakereleri uyuşmazlıkla sonuçlandı. 01.01.2023 ile 31.12.2024 tarihleri arasını kapsayan TİS müzakereleri sendikamızın tüm yapıcı çabalarına karşın işverenlerin olumlu adım atmaması sonucu tıkanmıştır. İçinde bulunduğumuz ekonomik […]

ASGARİ ÜCRETLİ EV ALMAK İÇİN 30 YIL ÇALIŞMAK ZORUNDA
ASGARİ ÜCRETLİ EV ALMAK İÇİN 30 YIL ÇALIŞMAK ZORUNDA

Türkiye’de barınma sorunu her geçen gün derinleşirken, asgari ücretli maaşının tek kuruşuna bile dokunmadan 100 metrekare evi ancak 30 yıl çalışırsa alabiliyor.

TÜİK’İN İŞÇİLERE VERDİĞİ ZARAR
TÜİK’İN İŞÇİLERE VERDİĞİ ZARAR

Ekonomik krizin giderek derinleştiği ve seçimler sonrasında büyük olasılıkla daha da büyük sıkıntılara yol açacağı bir süreç yaşıyoruz.

DR.OETKER’DE TİS GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI
DR.OETKER’DE TİS GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI

Dr. Oetker işyerinde yeni dönem toplu iş sözleşmesi görüşmeleri, İzmir’de yapılan toplantıyla başladı.