Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
09 Şubat 2013
ESKİŞEHİR İŞÇİ KURULTAYI KARARLARINI AÇIKLADI

Eskişehir’de “Söz sırası işçilerde” sloganıyla geçtiğimiz pazar günü düzenlenen işçi kurultayının sonuç bildirgesi kurultay komitesi tarafından açıklandı.

ESKİŞEHİR İŞÇİ KURULTAYI KARARLARINI AÇIKLADI

Eskişehir’de “Söz sırası işçilerde” sloganıyla geçtiğimiz pazar günü düzenlenen işçi kurultayının sonuç bildirgesi kurultay komitesi tarafından açıklandı. Kurultayda taşeron çalışmanın kaldırılması için basın açıklaması, miting, yürüyüş vb. gerçekleştirilme kararı alındı. Eskişehir’de sendikal birlik kurulması kararı da alınan kurultayda, işçi sağlığı ve güvenliği konusunda da etkinlik programı da oluşturulacak.

Kurultaya katılan işçiler kurultayın düzenlenmesinden hoşnut olduklarını belirterek ikinci kurultay çalışmalarına bir an önce başlanmasını istedi. Sendikalar Birliğinin oluşturulması gerektiğine dikkat çeken işçiler, kurultaya katılan kadın işçi sayısının artırılması gerektiğini dile getirdiler.  İşçi kurultayına yoğun katılım gösteren işçilerle kurultayı ve sonrasını konuştuk.

GÜZEL ÖNERİLER ÇIKTI

Hapaki’de çalışan işçilerden Cevdet Sulari işçi kurultayının toplanmasından çok memnun olduğunu söyledi. Çok iyi bir şey yapıldığını belirten Sulari, “Umarım devamı gelir” dedi.

Eskişehir Organize Sanayi bölgesinde bulunan OMK AŞ’de geçtiğimiz aylarda işten çıkarılan 23 işçiden biri olan Okan Salgınoğlu da kurultayın toplanmasından memnun olduğunu ifade ediyor. OMK’de 10 yıl çalıştığını belirten Salgınoğlu, SELÜLOZ-İŞ’e üye olduktan sonra ‘İşyerini zarara uğrattıkları’ gerekçesi ile işten çıkarıldıklarını söyledi. Kurultayın güzel geçtiğine de değinen Salgınoğlu, kurultaydan çok güzel öneriler çıktığını da sözlerine ekledi.  

İŞÇİYE SÖZ HAKKI VERİLDİ

Kurultayın Eskişehir’de ilk kez yapılmasına rağmen başarılı geçtiğini ifade eden Gazi Taş, OMK AŞ’de işçi. Kurultayın devamının gelmesi gerektiğini vurgulayan Taş, işçilere bu kurultaydan sonra güven geleceğini söyledi. Taş, “İşçiler bu güne kadar işverenin baskısı ile yaşadı. Böyle bir kurultayda sendikal faaliyetlerle ilgili daha da ileri gideceğimizi düşünüyorum” dedi.  Daha önce işçilere söz hakkı verilmediğine dikkat çeken Taş, bu kurultayda işçiye söz hakkı verildiğini belirtti. Aralarında  iş kazası geçiren arkadaşlarının da olduğunu vurgulayan Taş, “İş kazası geçirenlere emekli olana kadar burada çalışacaksınız diye sözler veriliyordu. Sonra bu sözler unutuldu. İşten çıkarıldılar” dedi. Taş, kurultaydaki asıl amacın ‘İşçilerle birlik ve beraberlik içinde daha iyi bir geleceğe adım atmak’ olduğunu kaydetti.

Kurultaydan çok güzel sonuçlar çıkacağını söyleyen Birleşik Metal-İş RENTA İşyeri Baştemsilcisi İsa Akın, “İşçi arkadaşlarımızdan çok güzel fikirler geliyor. Örneğin Sendikalar birliği kurulması fikri öne sürüldü. Bu çok önemli” dedi.

 

BİAT VE İTAAT İLE HAK ALINMAZ??

İşçi kurultayının çok önemli olduğunu belirten Gülseren Şahin ise işçi emeklisi. İşçilerin  bilinçlendirilmesi ve sendikalılaştırılması gerektiğini söyleyen Şahin, “12 Eylül’den sonra örgütler bilinçli olarak parçalandı. İşçiler itaat ve biat üzerine ve işsizlik tehditleri ile sindirildi” dedi. İşçilerin bilinçlenme ve hakkını arama zamanı geldiğini vurgulayan Şahin, böyle bir kurultayın yapılmasının işçiler için çok iyi olduğunu dile getirdi. Taşeronlaşmanın Türkiye’nin kanayan yarası olduğunu kaydeden Şahin, “Ancak taşeronlaşmanın Türkiye’den kaldırılması çok zor. İşçilerin işi zor. Örgütlenmeliler, sadece biat ve itaat ile haklarını alamazlar” dedi.

 

FATURALAR İÇİN ÇALIŞIYORUM??

Organize sanayide çalışan Sibel Ünlüer, “Birlik olursa bir yerlere gelinir. Taşeronların altında eziliyoruz ancak taşeronlarla çalışıyoruz” dedi. Tayyip Erdoğan’ın ‘Üç çocuk yetmez 5 çocuk lazım’ sözlerine de değinen Ünlüer, “3-4 tane çocuk yapın diyor. Çocuk başına da 10 TL veriyor. 10 TL ile ben kime bakayım?” diye sordu. 400 TL’ye kirada oturduğunu anlatan Ünlüer, aldığı ücretin ise 750 TL olduğuna dikkat çekti. “Geçen ay 288 TL geldi doğal gaz faturam, aynı derecede yanıyor hiçbir değişiklik yok bu ay 388 TL geldi faturam” diyen Ünlüer, kira, doğal gaz ve faturalar için çalıştığını kaydetti.

 

ESKİŞEHİR İŞÇİ KURULTAYININ KARARLARI??

Eskişehir işçi sınıfı açısından önemli bir adım olan işçi kurultayında 300’ü aşkın işçi, sorunlarını dile getirerek örgütlenme üzerine kararlar aldı.

Alınan kararlar ışığında oluşturulacak mücadele programının hayata geçmesi için çalışmalara başlayacağını belirten sendika temsilcileri bir basın açıklaması gerçekleştirerek kararları halka duyurdu.

Çağrıcı sendikalar adına basın açıklamasını okuyan SES Eskişehir Şube Başkanı Birtürk Özkavak “Buradan tüm Eskişehir işçilerini mücadelemize katılmaya sendikal örgütlenmelerimizi büyütmeye, haklarımızı alana kadar mücadelemizi sürdürmeye davet ediyoruz.” dedi.?

40’a yakın işçinin söz aldığı kurultayda alınan kararlar şöyle:?

 

Yeni anayasa çalışmalarına işçiler aktif olarak müdahale etmeli kendi taleplerinin anayasada yer alması için mücadele etmelidir. Bu amaçla Eskişehir’de çalışmalar yapılmalıdır.?

 

Kıdem tazminatlarının gasbedilmesine karşı mücadele edilmesi fon oluşturma vb. faaliyetlerin teşhir edilmesi yönünde mücadele edilmelidir.?

 

İşten atmalara karşı mücadele edilmeli işten atılan işçilerle dayanışmalar örgütlenmelidir.?

 

Eskişehir’de Sendikalar Birliği kurulmalı burası üzerinden ortak çalışmalar yürütülmelidir.?Taşeron çalışmanın kaldırılması, taşeron işçilerin hakları için ortak çalışmalar yapılmalı kısa vadede basın açıklaması, miting, yürüyüş vb. gerçekleştirilmelidir.?

 

İşçi sağlığı ve güvenliği konusunda bir eylem etkinlik programı oluşturulmalı bu konuda ilgili alanlardaki meslek odalarıyla (TTB, TMMOB, BARO vb. ) iş birliği gerçekleştirilmelidir.?

 

İnsanca yaşanacak bir emeklilik, emeklilik yaşının artırılmasına karşı etkin bir mücadele yürütülmelidir.?

 

Ödenmeyen işçi ücretleri hak ve alacakları konusunda etkin mücadele yürütülmelidir.?

 

İşçi kurultayları önümüzdeki süreçte genişletilerek devam etmelidir??

Kurultay çağrıcısı sendikalar:?DİSK Bölge Tem., Türk Harb-İş Esk. Şb., Tekgıda-İş Esk. Şb., Tezkoop-İş Esk. Şb., SES Esk. Şb., Selüloz-İş Esk. Tem.

DİĞER HABERLER
ABD’Lİ SİGARA DEVİNDE GREV KARARI!
ABD’Lİ SİGARA DEVİNDE GREV KARARI!

BASINA VE KAMUOYUNA!  ABD’Lİ SİGARA DEVİNDE GREV KARARI! Sendikamızın uzun yıllardır örgütlü olduğu dünya sigara piyasasındaki dev aktörlerden olan British American Tobacco Şirketi (BAT) ile sürdürülen Toplu İş Sözleşmesi (TİS) müzakereleri uyuşmazlıkla sonuçlandı. 01.01.2023 ile 31.12.2024 tarihleri arasını kapsayan TİS müzakereleri sendikamızın tüm yapıcı çabalarına karşın işverenlerin olumlu adım atmaması sonucu tıkanmıştır. İçinde bulunduğumuz ekonomik […]

MONDELEZ TURKEY GIDA’DA TİS GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI
MONDELEZ TURKEY GIDA’DA TİS GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI

Mondelez Turkey Gıda (Chipita Gıda) işyerinde yeni dönem toplu iş sözleşmesi görüşmeleri, İstanbul’da yapılan toplantıyla başladı.

24 OCAK 1980 İSTİKRAR PROGRAMI VE YÜKSEK HAKEM KURULU
24 OCAK 1980 İSTİKRAR PROGRAMI VE YÜKSEK HAKEM KURULU

Tekgıda-İş Sendika Akademisi’nin 23 Ocak 2023 günü yayımlanan raporunda, 24 Ocak 1980 tarihli istikrar programı ve 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında işçiler ve memurlar aleyhine mevzuat değişiklikleri veya yeni mevzuatla getirilen düzenlemeler özetlenmişti.

SİGARA DEVİNDE GREV KARARI
SİGARA DEVİNDE GREV KARARI

Tekgıda-İş Sendikası’nın kararı ile British American Tobacco Samsun Sigara Fabrikası’nda 6 Şubat’ta greve gidiliyor.