Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
30 Aralık 2011
EMEKÇİYE GIDIM VEKİLE KEPÇE

Emeklilerin maaşlarına yüzde 4 civarında zam yapılırken emekli milletvekillerinin maaşındaki muazzam artış dikkat çekici. Kendilerine bu ´süper´ kıyağı yapanlar acaba 2012 yılında halka ne verecekler?

EMEKÇİYE GIDIM VEKİLE KEPÇE

2012 BÜTÇESİ KABUL EDİLDİKTEN BİR GÜN SONRA VEKİLLERE YÜZDE YÜZ ZAM YAPILDI

Emekçiye gıdım vekile kepçe!

       Vekillerin kendilerine ‘ihtiyacımız vardı’ diyerek yaptıkları bonkörlükle, yoksula verirkenki tutumları arasındaki farka da dikkat çekiyoruz. Çocuğunu okula gönderemeyen kadınlara aylık 100 lirayı dahi bulmayan yardımı övünçle anlatanlara hatırlatıyoruz…

       Emeklilerin maaşına yüzde 4 civarında zam yapılırken, eskiden milletvekilliği yapmış, tüm emeklilerin maaşının 2 bin 750 liradan 8 bin liraya yükseltilmesinin yankıları sürüyor. Milletvekillerinin normal maaşları da 12 bin TL oldu. 658 TL’lik net asgari ücretin tam 18 katı…

       Kendilerine bu ‘süper’ kıyağı yapanlar acaba 2012 yılında halka ne verecekler? Bu sorunun cevabı, milletvekillerinin kendilerine yaptıkları kıyağın bir gün öncesinde onayladıkları 2012 bütçesinde saklı.

       Devlet, değişik kesimlere bütçeden parayı "Cari Transferler" adı verilen hesaptan akıtır. Bu hesap torba bir hesaptır. Cari transferler için ayrılan ödenek daha sonra kuruluşlar arasında dağıtılır. Bakalım vekillerimiz nasıl dağıtmışlar. Her yerleşim bölgesindeki ihtiyaç sahiplerine yardım için kullanılan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonuna 3 milyar TL düşünülmüş.

       Kömür, buzdolabı, erzak dağıtımı ve diğer benzer yardımlar için kullanılan bu fondan milyonlarca aile yararlanıyor. İki buçuk milyon yoksul çaresizlikten bu dağıtımlardan dolayı hükümete minnettar! Ama hangi vicdanlı insan milyonlarca insana 1 yılda ödenen bu paranın ihtiyaca merhem olabileceğini söyleyebilir.

       65 Yaş üzerindekilere 110 TL ödenecek… Elde çapa bir ömür Karadeniz’in yamaçlarında çay bahçesi yeri açma işinde çalışan tanıdık bir emektarın sözüyle değerlendirelim yaşlılık aylığını: Gücüm yettiğince çalıştım. Hiç sigortam olmadı. Şimdi sadece sigara param devletten. .. Torunuma harçlık verdiğimde ise mecburen kısıyorum sigarayı!

       2012 bütçesinde muhtarlara 348 TL aylık öngörülüyor. Kendilerine sigorta yaptırırlarsa anca sigorta primlerine yetecek düzeyde…

ÇÖZMEYE DEĞİL YÖNETMEYE DEVAM!

       Çiftçiye 7.2 milyar TL’si ürün desteği olmak üzere 11 milyar TL destek verilecek. Oysa AKP Hükümetinin kendi çıkardığı tarım kanununda, "Tarıma verilen destek miktarı milli gelirin yüzde Tinden az olamaz" hükmü var. Ki söz konusu oran bile diğer ülkelerin tarıma desteğiyle kıyaslandığında çok az olmasına rağmen bu hüküm bile çiğneniyor.

       Köylere sağlık hizmeti için yeni ambulans alınacak. Köydes, Sukap gibi projelerle kırsal alanlara yardım yapılacak. Aile hekimliğine kaynak aktarılacak, evlerde sağlık hizmeti verilecek vs.

       Bunlar tabii ki önemli. ‘Ödenmesin’ denemez, demiyoruz! Vekillerin kendilerine ‘ihtiyacımız vardı’ diyerek yaptıkları bonkörlükle, yoksula verirken ki tutumları arasındaki farka da dikkat çekiyoruz. Çocuğunu okula gönderemeyen kadınlara aylık 100 lirayı dahi bulmayan yardımı övünçle anlatanlara hatırlatıyoruz… İzmir’in emekçi semti Gültepe’de Kıbrıs Şehitleri İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencisi AG’nin üst üste üç gün okula aç gittiği için baygınlık geçirdiğini.

       Bir başka dikkat noktası da bu tip yardımlarla yoksulluğun çözülmeyip derinleştiği gerçeğidir. Geçenlerde açıklanan ülkenin gelir dağılımı verileri bu durumun en somut kanıtı. Açıklanan rakamları, (çok tartışmalı olmasına ve gerçeği yansıtmamasına rağmen), hadi doğru kabul edelim. Buna göre gelir dağlımı düzelmiş. Üstelik bu düzelme, maaş ve ücretlerdeki yüzde 4’lük reel düşüşe rağmen olmuş. Peki, nasıl olmuş? Yoksulların aldığı sosyal yardımlarla… Yani yoksullar cephesinde yapısal bir gelir artışı yok. Sadece sosyal yardımlardaki artış sayesinde yoksulluğun acıları biraz hafiflemiş! Hanelerin en yoksul yüzde 20’sinin geliri içindeki yardımların payı, yüzde 8’den yüzde 9.6’ya çıkmış.

       Büyük bölümü yiyecek ve yakacaktan oluşan yardımları dışarıda bırakarak bakarsak zengin-yoksul farkına ilişkin sonuç değişiyor. Aradaki uçurum azalmıyor, artıyor. Sosyal yardımların sağladığı rahatlama, arka tarafta süren ve artan yoksullaşmayı gözlerden kaçırıyor.

2012’DE DAHA ÇOK YOLACAKLAR

       350 milyar TL olan toplam bütçe giderinin yüzde 70’i zorunlu harcamalara (personel, sosyal güvenlik ve faiz harcamaları) gidiyor. Geriye 107 milyar gibi bir para kalıyor. AKP bu az kalan parayı ‘yoksulluğu yönetmek’ için kullanıyor.

       Bu noktada kritik soru şudur: Sosyal yardımların gelir dağılımını düzeltici bir etkisi olsa da, bu durum ne kadar sürdürülebilir?

       Türkiye OECD’nin 34 ülkesi içinde gelir dağılımı en bozuk üçüncü ülke. Görülüyor ki sosyal yardımlardaki artış kurtarmıyor. Asıl olması gerekenin insanları düzenli bir gelir sahibi yaparak yoksullaşmanın önlenmesi olduğu gerçeği çok açık. Ama kendilerine büyük kıyak yapanların yoksulluğu dert ettikleri yok!

       Üstelik halktan fersah fersah almayı sürdürecekler. Zenginlerden, gelirleri ölçüsünde alman vergilerin oranını artır(a)mayan ve de vergi vermeyenleri cezalandırmayan hükümet, KDV ve ÖTV ile halkı yolmayı tercih ediyor. Bu durum açıkça önümüzdeki yılın bütçe rakamlarında görülüyor. 2011 bütçesine göre 2012’de dahilde alman KDV gelirinde yüzde 26Tık, özel tüketim vergisi (ÖTV) gelirinde yüzde 15 artış bekleniyor.

       Geçen yıla göre sadece yüzde 12 büyüyen bütçede, vergi hedefinin bu kadar büyümesi bu bütçenin bir vergi bütçesi olduğunu gösteriyor. Durumun özeti: İlaçta 3 kutuya kadar 3 TL, ilave her kutu için 1 TL katkı payı getiren yasanın "kuyruğuna eklenen bir madde" kendilerine süper kıyak yapma yüzsüzlüğü gösterenlerin elleri cebimizden hiç çıkmayacak! Emekçi vatandaşa gıdım gıdım verecekler, kepçe kepçe alacaklar.

DİĞER HABERLER
BASINA VE KAMUOYUNA
BASINA VE KAMUOYUNA

EN DEĞERLİ VARLIKLARIMIZ ÇOCUKLARIMIZ Son günlerde kamuoyuna yansıyan ve gün geçtikçe giderek artan çocuk istismarı haberlerini utanarak ve büyük bir üzüntüyle izliyoruz. Oysa biz cumhuriyetin kuruluşundaki ilk adımı çocuklara bayram olarak hediye eden ve geleceğin sahipleri olarak kabul eden, onları koruma görevini devletin sorumluluklarından sayan bir neslin evlatlarıyız. Bilimin, aydınlanmanın, gelişmişliğin ilk göstergesi sağlıklı, mutlu, […]

KÜRESEL ENFLASYON VE ÜCRETLER
KÜRESEL ENFLASYON VE ÜCRETLER

ILO’nun küresel ücretlerle ilgili son raporuna göre, pandemiyle başlayan, Rusya- Ukrayna savaşı ve küresel enerji krizi ile tetiklenen küresel yavaşlama ile birlikte, yüksek enflasyon, pek çok ülkede reel aylık ücretlerde çarpıcı düşüşlere yol açıyor.

‘EYT’DE GERÇEKÇİ BİR ÇALIŞMA YAPACAĞIZ’
‘EYT’DE GERÇEKÇİ BİR ÇALIŞMA YAPACAĞIZ’

Merakla beklenen EYT düzenlemesi hakkında konuşan Bakan Vedat Bilgin, “En kapsamlı düzenlemeyi yapacağız” dedi.

İŞÇİ DEĞİL KÖLE ARIYORLAR
İŞÇİ DEĞİL KÖLE ARIYORLAR

Türk-İş Başkanlar Kurulu asgari ücret konusunda bir bildiri yayımladı. “İnsana yakışır bir yaşamı sağlayacak tutarın temel alınmasını” istedi.