Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
TavsanliUn
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
TavsanliUn
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
03 Ocak 2012
DEVLET HASTANELERİNDE PARALI SAĞLIK DEVRİ BAŞLADI

1 Ocak 2012 itibanyla 9.1 milyon yeşil kartlının sağlık harcamaLları, 5510 sayılı kanun uyarınca SGK´ya devredildi ve yeşil kart tarih oldu. Genel Sağlık Sigortası, dün yürürlüğe girdi. Yeni sistemle ilgili AKP´nin anlattıkları, gerçeği yansıtmaktan uzak.

DEVLET HASTANELERİNDE PARALI SAĞLIK DEVRİ BAŞLADI

"Sağlıkta Dönüşüm Programı" adı altında ülkenin sağlık alanında gelmiş geçmiş yapısal en ciddi dönüşümlere imza atarak sağlığı paralı hale getiren AKP hükümeti, dün itibariyle çok daha ciddi bir adım daha attı.

Daha önce ertelenen Genel Sağlık Sigortası (GSS), 1 Ocak 2012’de yürürlüğe girdi. SSGSS (Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası) Kanunu ile 1 Ekim 2008’de tanımı itibariyle bütün yurttaşlar için "zorunlu" kılınan GSS, sosyal güvenlik reformu çalışmalarının sürmesi nedeniyle 1 Ekim 2010’a ertelenmiş, ikinci bir ertelemenin ardından da 1 Ocak 2012’de hayata geçirilmiş oldu.

Sayıları 9.2 milyonu bulan yeşil kart sahiplerinin de Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınması ve sosyal güvenlik sistemine kayıtlı olmayan 1.7 milyon kişinin kayıt altına alınmasıyla tüm ülkenin sosyal güvenlik şemsiyesi altına gireceği, sosyal güvenliği olmayanların devlet desteğinden yararlanacağı iddia ediliyor.

Gerçekten reklam edildiği gibi mi? Önce ne gibi değişiklikler getirildiğine bakalım.

Yeşil kartlıların sayısı tırpanlanacak, sigortasızların "sicili tutulacak"

GSS uygulaması için yeşil kart kapsamındaki yurttaşlar açısından öngörülen iki yıllık geçiş süreci dün itibariyle doldu.

GSS ile en önemli değişikliklerden birisi, düşük gelir gruplarının sağlık hizmeti almasını sağlayan yeşil kartta yaşanacak. Sayıları 9.2 milyonu bulan yeşil kartlılar bu olanaklarını sürdürebilmesi için "incelemeye tabi tutulacak". Gereğinden fazla kişiye dağıtıldığı gerekçesi ile eleştirilen yeşil kart, artık periyodik incelemelere tabi olacak.
1 yıllık vize süreleri doluncaya kadar aynı şekilde GSS kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edecek olan eski yeşil kartlılar, vize süreleri dolduğu zaman sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek gelir testi yaptıracak.

Yeşil kartlıların yarısının, yapılacak gelir durumu incelemeleri sonucunda bu haklarını kaybetmesi bekleniyor.

Gelir düzeyi asgari ücretin 3’te 1’inden az olduğu tespit edilen kişilerin primleri devlet tarafından ödenerek, sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edecek. Geliri asgari ücretin 3’te 1’iyle asgari ücret arasında olanlar 33 TL, geliri asgari ücretle asgari ücretin 2 katı arasında olanlar 100 TL, geliri asgari ücretin iki katının üzerinde olanlar da 200 TL prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edecek.

Sağlık Bakanlığı’ndan belirtildiğine göre, halen Yeşil Kart alamamış, Emekli Sandığı, Bağ-Kur, SSK imkanlarından yararlanamamış 1.7 milyon kişi var. GSS ile Türkiye’de sosyal güvenlik sistemine kayıtlı olmayan 1.7 milyon kişi kayıt altına alınmış olacak.

Ortaöğretimi bitirip kayıt altında çalışmayan 18 yaşındaki gençler, çalışmayan üniversite mezunları, sigortalı olmayıp sağlık giderlerini kendi cebinden karşılayanlar, sigortasız tarım işçileri, ev hizmetlerinde çalışanlar, geçici sözleşmeliler GSS kapsamına alınacak.

GSS kapsamına alınacak kişilere mektup gönderilerek bilgi verilecek.

Yine zihinleri karıştıran para hesapları…
GSS zorunluluğu kapsamına alınanlar, aylık gelir durumlarına göre primlerini ceplerinden ödeyecek ya da devlet desteğinden yararlanacak. Ödenecek prim miktarı, aylık gelire göre tespit edilecek. Aylık geliri asgari ücretin 3’te 1’inden az olan vatandaşların primleri devlet tarafından ödenecek.

Aylık geliri asgari ücretin 3’te 1’i ile asgari ücret arasında olanlar, asgari ücretin 3’te 1’inin 12’de 1’i kadar prim ödeyecek. Geliri, asgari ücret ile asgari ücretin iki katı arasında olanlar, asgari ücretin 12’de 1’i kadar prim ödeyecek. Aylık geliri asgari ücretin iki katından fazla olanlar ise mevcut asgari ücretin 4’te 1’i kadar prim ödeyecek. Asgari ücrete endekslenen primler, asgari ücret arttıkça yükselecek. Gelir testi istemeyen, asgari ücretin 4’te 1’i kadar prim ödeyecek.

Söylenenlerin ardındaki asıl gerçekler neler?
GSS’nin bundan yaklaşık 3 yıl önce 1 Ekim 2008’de yürürlüğe girmesiyle birlikte sigortalılar için hak kayıpları dönemi zaten başlamıştı. GSS’nin yürürlüğe girdiği daha ilk gün muayene ücretlerine zam yapıldı.
Uygulama yargıdan döndü ama hükümet yeni bir düzenleme yaparak muayene ücretlerini günümüze gelene dek toplam yüzde 650 arttırmış oldu. Artık her bir muayene için devlet hastanelerinde 8, özel hastanelerde 15 TL muayene ücreti ödeniyor. Üstelik, bu düzenlemelerle, daha önce muayene ücreti ödemeyen SSK’li aktif çalışanlar, yeşil kartlılar, kamu çalışanları ve emeklileri ile aile bireyleri de artık ücret ödemek zorunda kaldılar.

Dün itibariyle başlayan uygulamaya göre ise, asgari ücretin üçte birinden fazla gelir sahibi olanlar "zengin" sayılacak ve belirlenen SGK primini ödeyemeyenler sağlık hizmetlerinden yararlanamayacak.
Herkesten maaşına göre sigorta primi alınırken, sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için asgari ücretlilerden bile sigorta primi ödemesi istenecek. Bu son yenilik asgari ücretli olup da yeşil kartlı olan milyonlarca insanın yeşil kartlarının iptal edilmesine ve sağlık alanının dışında kalmasına yol açacak.

GSS primi ödeyemeyenler ise gelir testi yaptırıp prim ödemeye başlamadıkları takdirde dünden itibaren sağlık hizmeti alamamak tehlikesiyle karşı karşıya kalmış oluyor.

GSS primini ödeyemeyen yoksul kesimlerin, SGK ile sözleşmeli üniversite hastanelerine ve özel hastanelere gitmeleri de engellenecek.

AKP’nin "yeni yıl"ı başka neler getirdi?
AKP hükümeti, daha önce SES’in açtığı dava ile iptal ettirilmesi sonucu bugüne dek Aile Hekimliği Merkezleri’nde ve diş hekimi muayenelerinde ücretsiz olan 2 TL’lik muayene katkı payı uygulamasını, 2012 itibarıyla başlattı.
Aynı yasayla hastalardan, hekimlerin reçetelere yazdığı 3 kutu ilaç için 3 TL, 3 kutudan sonra yazılacak her kutu ilaç için 1 TL ekstra ilaç parası alınacak. Hastalar, şu anda devlet hastanelerinde 8 TL, özel hastanelerde 15 TL olan muayene ücretinin yanısıra, eczaneye gittiğinde de reçete toplamının yüzde 20’sini ödeyecek.

Sağlık hizmeti alma hakkını prim ödeme zorunluluğuna bağlayan ve yoksulları sistemden dışlayarak sağlık hakkından mahrum bırakan, "katılım payları"yla, "ilave ücret"lerle sağlığı ücretli hale getiren, ilaç geri ödeme listelerini daraltarak vatandaşları daha fazla para harcamaya zorlayan AKP hükümetinin sağlık politikalarının sağlığa zararlı etkileri her geçen gün daha fazla açığa çıkıyor.

DİĞER HABERLER
COCA COLA MERSİN FABRİKASINDAYDIK
COCA COLA MERSİN FABRİKASINDAYDIK

İşyeri eğitimlerine Coca Cola Fabrikalarıyla devam ediyoruz. 26 Kasım 2022 tarihinde Mersin Fabrikasındaki üyelerimizle Etkili İletişim konusunda bir araya geldik.

2023 YILI GELİR VERGİSİ YAKLAŞIK DİLİM TUTARLARI BELİRLENDİ!
2023 YILI GELİR VERGİSİ YAKLAŞIK DİLİM TUTARLARI BELİRLENDİ!

Gelir Vergisi Kanunu’nun mükerrer 123’üncü maddesine göre, vergi tarifesinin gelir dilim tutarları her yıl bir önceki yıla ilişkin olarak Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre belirlenen yeniden değerleme oranında artırılmak suretiyle uygulanır.

YUNANİSTAN’DA İŞ GÜVENCESİ VE KIDEM TAZMİNATI
YUNANİSTAN’DA İŞ GÜVENCESİ VE KIDEM TAZMİNATI

Türkiye’de giderek derinleşmekte olan ekonomik kriz, işçiler açısından iş güvencesinin önemini her geçen gün daha da artırmaktadır.

EYT HAKKINDA AKLINIZA TAKILAN SORULARA YANITLAR
EYT HAKKINDA AKLINIZA TAKILAN SORULARA YANITLAR

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili düzenlemede sona doğru gelindi. Prof. Dr. Cem Kılıç, Milliyet okurlarının EYT hakkındaki sorularını yanıtladı…