Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
ATAKEY
FELDA IFFCO
PERFETTİ VAN MELLE
KRAFT HEİNZ
SAFE SPİCE
SAGRA
İZTARIM
DOĞANAY
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Dr Oetker
Agthia
ATAKEY
FELDA IFFCO
PERFETTİ VAN MELLE
KRAFT HEİNZ
SAFE SPİCE
SAGRA
İZTARIM
DOĞANAY
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Dr Oetker
Agthia
09 Aralık 2011
DELEGELER BAKAN’I KONUŞTURMADI

Türk-İş Genel Kurulu dün Ankara´da başladı DELEGELER BAKANİ KONUŞTURMADI Türk-Iş Genel Kurulu´na delegelerin Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ´ı ve Bakan Faruk Çelik´i protestoları damgasını vurdu…

DELEGELER BAKAN’I KONUŞTURMADI
Türk-İş Genel Kurulu dün Ankara’da başladı  Türk-Iş Genel Kurulu’na delegelerin Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ı ve Bakan Faruk Çelik’i protestoları damgasını vurdu…  4 gün sürecek olan Türk-tş’in 21. Olağan Genel Kurul’u dün Ankara’da başladı. Divan Başkanlığı’na Bayram Meral getirildi. Genel Kurul, "işçiler birleşin Türk-lş’e yerleşin" sloganlarıyla başladı.
 
ERDOĞAN’A ALKIŞ YOK
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ delegenin ‘kıdem tazminatına uzanan eller kırılsın’ sloganları eşliğinde kürsüye çıktı. Bozdağ, Erdoğan’ın selamını söyledi ancak salondan hiç alkış gelmedi.

KAMERAMAN: İŞİMİZİ ÖĞRETME
Delegeler, Merale de "Sen patronlardan yanaşın" diye tepki gösterdi. Meral’in basına "siz çektiğiniz için protestolar devam ediyor" sözlerine gazeteciler "Bize işimizi öğretme" diyerek tepki gösterdi. 4’te ?PHPBPHBBar 1 Genel Kurul, delegenin "Suskun Türk-tş istemiyoruz" sloganlarıyla başladı. Gözler, "Işçi’nin Türk-lş’i" sloganıyla yola çıkan Sendikal Güç Birliği adayı Mustafa Öztaşkın’a çevrildi.

DÜN BAŞLAYAN TÜRK’İŞ GENEL KURULU’NDA AKP PROTESTO EDİLDİ 
Meral’in salondakilere kardeşlerim diyerek seslenmesine tepki gösteren bir işçi "Sen bizim kardeşimiz değilsin. Böyle kardeşlik mi olur. Bunlar kıdem tazminatımızı, bütün haklarımızı elimizden alıyor sen bizi susturmaya çalışıyorsun. Sen işverenlerden, patronlardan yanaşın’ diyerek bağırdı.

Bozdağ konuşmasında sıklıkla kendilerinin işçilerin sorunlarıyla ilgilenmeyi vazife bildiklerini, emeğin kutsallığına yürekten inanmış bir oluşum olduklarını dile getirse de işçilerin tepkisini dindirmeye yetmedi. İşçiler Bozdağ kürsüden inene kadar, ‘Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek’, Kahrolsun İME Bağımsız Türkiye’ sloganlarını attılar.

Meral tepkilerin basında gösterilmesini istemedi Salondaki delegeleri susturamayan Divan Başkanı Bayram Meral’in önce delegelerin dışındakileri salondan çıkaracaklarını söylemesi üzerine işçiler "burası işçinin Genel Kurul salonu sen kimi çıkartıyorsun" diyerek tepkilerini gösterdiler. Bayram Meral bu kez de basına yöneldi. Meral’in, "orayı çekmeyin bakan burada konuşuyor. Siz orayı çektiğiniz için protestolar devam ediyor" diyerek gazetecileri yönlendirmek istemesi de basın mensuplarının tepki göstermesine neden oldu.

Basın mensupları Meral’e ve güvenlik görevlilerine "Bize işimizi öğretmeyin" sözleriyle tepki gösterdiler. Kumlu önce güldü şimdi savundu Mustafa Kumlu’nun açılış konuşmasını yapmak için kürsüye yöneldiği andan itibaren sloganlar salonda eksik olmadı. Salondaki birkaç delegenin ‘Türk-lş nerede biz oradayız’ sloganına delegeler, ‘işçiler nerede biz oradayız’ diyerek cevap verdi.

Mustafa Kumlu’nun kıdem tazminatının gündeme geldiği süreçte ‘bu iddialara gülüp geçin’ yönündeki açıklamaları büyük tepki almıştı. Mustafa Kumlu’nun Genel KuruPdaki konuşmasında bu konuya geniş yer verip "Kıdem tazminatındaki kırmızı çizgimiz

Başbakanvekili olarak Türk-lş Genel Kurulu’na katılan Başbakan Yardımcı Bekir Bozdağ’ın konuşma yaptığı sırada, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) üyeleri "Tutuklu gazeteciler serbest bırakılsın", "Dokunan yanıyor, yanana kadar dokunacağız", "Hemen şimdi adalet!" yazılı dövizleri kaldırarak basın emekçilerinin sorunlarına ve baskılara dikkat çekti.
 
Türk-lş’in dün başlayan ve 4 gün sürecek 21. Olağan Genel Kurulu 367 delege ve bine yakın konuğun katılımıyla Ankara’ya 27 km uzaklıktaki Türk Metal Sendikasına ait Büyük Anadolu Oteli’nde dün başladı. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayatı Yazıcı, TBMM Baskanvekili Sadık Yakut, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Grup Baş kanvekili Oktay Vural, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in de katıldığı Genel Kurul’da Divan Başkanlığı’na Bayram Meral getirildi. ‘Türk-İş’de değişim olacak başka yolu yok’ Kongre başlamadan salondaki yerlerini alan delegelerin ‘Türk-İş’de değişim olacak, başka yolu yok’, ‘Suskun Türk-lş istemiyoruz’, İşçiler birleşin Türk-lş’e yerleşin’ sloganlarını atmaları dikkat çekti.

Divan Başkanlığına getirilen Bayram Meral "Bu an benim için önemli bir andır. Unutulmadığımı gördüm. Sizlerin arasında mutluyum. İçeride ve dışarıda zor günler yaşanırken bir Genel Kurul yapıyoruz" diye konuştu. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise ‘kıdem tazminatına uzanan eller kırılsın’ sloganları eşliğinde kürsüye çıktı, işçiler Bozdağ’ı pankartlar, düdükler ve sloganlarla protesto ettiler. Bozdağ konuşmasına Tayyip Erdoğan’ın selamını getirdiğini söyleyerek başladı ancak salondan hiç alkış gelmedi.

Protestoya rağmen kürsüden inmeyen Bozdağ’ın ısrarla konuşmasını yapmaya devam etmesi üzerine Divan Başkanlığını yapan Bayram Meral sürekli işçilere, "Elleriniz, kollarınız dert görmesin. Gözünüze kurban olayım. Oturun artık. Tamam artık" diyerek seslendi. Me/ Salondaki delegeleri m« susturamayan Divan Başt- _ kanı Bayram Meral’in önce delegelerin dışındakileri salondan çıkaracaklarını söylemesi üzerine işçiler "burası işçinin Genel Kurul salonu sen kimi çıkartıyorsun" diyerek tepkilerini gösterdi. Bayram Meral bu kez de basına yöneldi. Meral’in, "orayı çekmeyin bakan burada konuşuyor.

Siz orayı çektiğiniz kin proüestolar dwa»ı ediyor" diyerek gazetecileri yönlendirmek istemesi de basın mensuplarının tepki göstermesine neden oldu. Basın mensupları Meral’e ve güvenlik görevlilerine "Bize işimizi öğretmeyin" sözleriyle tepki gösterdi. Bayram Meral haklarımızdır. Mevcut çalışanlar için ya da gelecekte çalışacaklar için bu hakları geriye götüren hiçbir düzenlemeye bizim onay vermemiz mümkün değildir" diye konuşmasını delegeler ayrı liste çıkaracaklarını açıklayan Sendikal Güç Birliği’nin etkisi ve Genel Kurul’da delegelerin oylarını alabilmek için yaptığı şeklinde yorumluyorlar.
 
Tazminatlar gidiyor Türk-lş susuyor’ Mustafa Kumlu’nun ‘Türk-İş her türlü siyasi parti ve eğilime eşit mesafede olmaya özen göstermiştir. Türk-lş, hükümetlerin doğru yaptıklarına onay verirken, yanlış yaptıklarına karşı çıkmıştır’ sözlerine ise delegeler ‘Tazminatlar gidiyor Türk-lş susuyor’ diye slogan atarak tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu: "İşçiyi yok sayan bir özelleştirme olamaz" CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu TÜRK-İŞ Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, AKP Hükümetinin özelleştirme uygulamalarını eleştirdi. Kılıçdaroğlu, "İnsanı yok sayan bir özelleştirme anlayışı olabilir mi? İşçiyi yok sayan bir özelleştirme anlayışı olabilir mi? Önümüzdeki süreç içinde göreceksiniz hep beraber ihalelere de çıkıyorlar.

Sıra Şeker-lş’e geldi. Hadi gözünüz aydın" .Idedi. MHP Gurp Baskanvekili Oktay Vural, KKTC Başbakanı İrsen Küçük’ün de birer konuşma yaptığı Genel KuruPun birinci günü sona erdi

DİĞER HABERLER
İŞ KANUNUNDA TEMSİLCİ İŞÇİLERİN GÜVENCESİ (1936-1960)
İŞ KANUNUNDA TEMSİLCİ İŞÇİLERİN GÜVENCESİ (1936-1960)

1936 yılında kabul edilen ve 1937 yılında yürürlüğe giren 3008 sayılı İş Kanununda getirilen önemli düzenlemelerden biri, “mümessil işçi” uygulamasıydı.

BU KUYUDAN SU ÇIKMAZ!
BU KUYUDAN SU ÇIKMAZ!

Yeni vergi paketi bugünlerde asıl gündemde olması gereken asgari ücret ve emekli aylıkları artışlarını arka plana itecek. Yeni vergi paketi, emek gelirleri üzerindeki vergilerde bir azalmaya yol açmayacak. Pakette devasa şirket kârları ve servetler için anlamlı yeni vergiler yok.

BORÇ YAKAYA YAPIŞTI
BORÇ YAKAYA YAPIŞTI

İktidar, asgari ücrete ara zam beklentilerine kulak tıkarken borç, yurttaşın yakasına yapıştı. Enflasyon karşısında geliri yetersiz kalan yurttaşlar kartlara sarıldı. Kartla yapılan yemek harcamalarının tutarı ise yüzde 146,36 arttı.

ŞEYTAN KULAĞINA KURŞUN VERGİLER
ŞEYTAN KULAĞINA KURŞUN VERGİLER

Bundan 3,800 yıl önce Hammurabi, Babil caddelerine dev tabletler asmış ve üzerine şunu yazmıştı; “Vergi vermeyenin kellesi gider.”