Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
21 Nisan 2013
ÇAYKUR’DAN GREV KIRMA HAMLESİ

Çaykur tarihte ilk kez yaş çay kampanyası başlamadan mevsimlik isçilere is bası yaptırdı.

ÇAYKUR’DAN GREV KIRMA HAMLESİ

Normal
0

false
false
false

EN-US
JA
X-NONE

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Table Normal”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:12.0pt;
font-family:Cambria;
mso-ascii-font-family:Cambria;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Cambria;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

Çaykur tarihte ilk kez yaş çay kampanyası başlamadan mevsimlik isçilere is bası yaptırdı.

 

ÇAYKUR Tek-Gıda İş Sendikası’nın yarından itibaren uygulayacağı grev öncesi ani bir karar aldı. Çaykur, tarihinde ilk kez yaş çay kampanyası başlamadan önce mevsimlik işçilere işbaşı yaptırdı. Çaykur’da çalışan mevsimlik işçilerin cep telefonlarına önceki akşam geç saatlerde gönderilen SMS’lerde işbaşı yapılması istendi.

 

DÜN fabrikalarına giden işçiler ilk kez bir sezon öncesi bu kadar erken bir tarihte çalışmaya başlamış oldu. Çay hasadının henüz başlamadan Çaykur’da işbaşı yapan işçilerin de bu duruma şaşırdığı gözlendi. Çaykur’un işçilerin Pazartesi günü greve katılmalarının önüne geçmek için böyle bir hamle yaptığı iddia edildi.

 

ÖTE yandan Tek, Gıda İş Sendikası Genel Başkam Mustafa Türkel Bakan Hayati Yazıcı’nın greve karşı olduğu yönündeki değerlendirmelerini yorumladı. Türkel, "Biz zaten greve giderken birilerinden izin almayız. Biz sendikayız ve bağımsız, özgür üyemizin yanında olan bir kurumuz, ancak üyemize hesap veririz" dedi.

 

ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu ise grevin başlamasına 1 gün kala yazılı bir açıklama yaptı. Grevin hem üreticiye, hem işçiye zarar vereceğini ifade eden Sütlüoğlu, Tek Gıda-İş Sendikası’nın taleplerinin adil olmadığını ifade etti. Sütlüoğlu zarar yaşanmaması için herkesi sorumlu olmaya davet etti.

 

TEKGıda İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın önceki gün sendikayı suçlayıcı açıklamalarına sert tepki gösterdi. Bakan Yazıcı’nm greve karşı olduğu yönündeki değerlendirmelerini yorumlayan Türkel, "Onlar hükümet adına hareket ediyor, aynı zamanda işverenler. Greve karşı olmaları doğaldır. Biz zaten greve giderken birilerinden izin almayız. Biz sendikayız ve bağımsız, özgür üyemizin yanında olan bir kurumuz, ancak üyemize hesap veririz. Hükümetlerin grevleri tasvip etmesi zaten olamaz. Onların onaylamasını da beklemeyiz. O zaman "bir şey için mi kullanılıyoruz, niye bizi teşvik ediyorlar" diye düşünürüz. Grev bakan tasvip etmese de Pazartesi günü başlayacaktır. Grevin başlamamasının tek yolu ortak bir akılla bir anlaşma sağlanmasıdır" dedi.

 

BAKAN BİZE HAKSIZLIK YAPTI

Bakan Yazıcı’nın "grev kararındaki amaç birilerine ders vermek" sözünün haksızlık olduğunu ifade eden Türkel grev kararının işçinin taleplerinin karşılanmaması sonucu alındığını kaydetti. Türkel, "İşçilerin talepleri bellidir. Ücretlerde bir iyileştirme bekledik. İyileştirmede bir dayatma içinde de olmadık, Çaykur’a, işverene düşüncelerini de sorduk. Ama karşı teklif bir cevap gelmedi. Ayrıca hukuki anlamda sizin sendikanız üyesi olmayanların da bu sözleşmeden yararlanmasını öngören bir de şart koştular. Sayın bakının bütün bunlar ışığında bir değerlendirme yapmasını beklerdik. Buradaki ithamları kabul etmiyoruz.

 

Biz kimseye ders verme değil hukukumuzu koruma niyetindeyiz. İşçinin emeğine, aşma nasıl katkı veririz biz bunun derdindeyiz. Bizim işçi adına istediğimiz talepleri karşılasınlar bu işi hemen bitirelim. Bizim kimseye ders verme gibi bir amacımız yok. Olur mu öyle şey. Bunu ne Tek Gıda-İş Sendikası ne de ÇAYKUR işçisi hak etmiyor. Böyle bir ifadeyi kesinlikle kabul etmiyoruz.

 

Biz elimizi havada uzatmışız. Kimseye ders verme gibi bir gayret içerisinde olamayız. Bu bize haksızlık olur. Taleplerimiz ortada. Ortak uzlaşma noktasına hazırız diyoruz. Bunu görmezden gelinip greve başka anlamlar yükleyen bakan bize haksızlık yaptı" ifadelerine yer verdi.

 

MUHATABIMIZ BELLİDİR

Bakan Yazıcı’nm Tek Gıda İş Sendikası’nı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’yla görüşmemekle itham ettiğini de hatırlatan Türkel, "Biz bir sendikayız. Sendika olarak muhataplarımız kimse o kurumlarla muhatap oluruz. Bakanlıklarla muhatap olma gibi bir durum söz konusu olamaz. Burada muhatabımız Kamu İşverenleri Sendikası ile Çaykur’dur. Sendika kalkıp bu iki merci dışında bakanlarla bizim sorunumuzu çözün şeklinde yaklaşım içine girmesi haksızlık olur.

 

Sayın Yazıcı bu bölgenin bakanıdır. Bu bölgede yayınlanan gazetelerin kupürleri kendisine günlük olarak geliyordur. Dolayısıyla günlerdir tartışılan bu konudan haberdar olmadığını ifade etmesi de haksızlıktır. Ayrıca biz temaslarımızı yaptık, Çaykur Genel Müdürüne durumu aktardık" şeklinde konuştu.

 

BİZİM ELİMİZ HAVADA TALEPLER KARŞILANIRSA SÖZLEŞME İMZALANIR

Tek Gıda İş Sendikası’nm taleplerinin karşılanmadığının altını çizen Genel Başkan Türkel, "Sendikamız üyeleri adına toplu iş sözleşmesi imzalamak için taleplerini ortaya koymuştur. Bu talepler masada duruyor. Bu istekleri karşılayabilecek bir irade ortaya konursa bizim elimiz havadadır. Sözleşmeyi yapar bitiririz. Ama hem işçi adına ortaya koyduğumuz talepler görmezden gelinecek, hem de greve gitmeyin denecek. Böyle şey olmaz. Greve gitmezsek yetkimiz düşer. Böyle şey olur mu? Bu bizim anayasal hakkımızdır. Bu işin bir prosedürü vardır bunu yerine getirmezseniz yetkisiz sendika olursunuz" ifadelerine yer verdi.

 

TALEPLER GÖRMEZDEN GELİNİRSE GREVDEN ÇEKİNMEYİZ

Sendikalarının grev kararı aldığını ve bunun sorumluluğunu yerine getireceğini ifade eden Türkel, "Sayın bakan greve katılan işçilerin kamudan alması gereken maaş ve ücretleri alamayacaklarını söylüyor. Kimse merak etmesin biz bütün bunları üyelerimizle paylaştık. Sayın bakan hukuku hatırlatıyor ama bunu hatırlatmalarına gerek yok.

 

Çaykur işyerlerinde grev olmayacak mı? Çaykur üreticinin çayını almayacak mı? Bu yörede fabrikalar kampanyaya yetişemedi diye yaşananlar hatırlansın. Bugün greve gidildiğinde bütün fabrikalar benzer sorunları yaşayacaktır. Üreticinin sorununun bedelini siyasetçi ödemek zorunda kalmayacak mı? Birbirini tetikler bu konular.

 

Sendika greve gidiyorsa bunun sorumluluğunu almıştır ve bedelini ödemeye hazırdır. Ama bunun karşılığında greve gidilen iş yerinde davul zurna çalınmayacaktır. O iş yerinde üretim yapılamayacak, kampanya dönemi kaçırılacak, çay üreticisi çayını getirip satamayacaktır. Bunların toplumsal sonuçlarını da siyasetçiler, Çaykur yöneticileri hesaplayacaklar.

 

Sonuçta şu unutulmasın. İşçi adına ortaya koyduğumuz talepler görmezden geliniyorsa sendikamız da grev yapmak konusunda tereddüt göstermez" ifadelerine yer verdi. Türkel, greve katılmayan işçilerin toplu iş sözleşmesinden yararlanamayacağını da sözlerine ekledi.

 

ÇAYKUR’DA FLAŞ GELİŞME

Tek-Gıda İş Sendikası’nm Pazartesi gününden itibaren uygulayacağı grev kararı öncesi ÇAYKUR tarihinden ilk kez yaş çay kampanyası başlamadan önce mevsimlik işçileri iş başı yaptırdı.

 

ÇAYKUR’da çalışan mevsimlik işçilerin cep telefonlarına önceki akşam geç saatlerde gelen SMS’le iş başı yapmaları istendi. Dün fabrikalarına giden işçiler ilk kez bir sezon öncesi bu kadar erken bir tarihte iş başı yapmış oldu.

 

Çay hasadının henüz başlamadan ÇAYKUR’da iş başı yapan işçiler de bu duruma şaşırdı. İş başı yapan işçilerin Pazartesi günü greve katılmalarının önüne geçmek için böyle bir hamle yapıldığı iddia edildi. Çaykur işçilerinin gece cep telefonlarına şu SMS geldi: "Fabrikanızda yaş çay imalatı bitinceye kadar çalışmak üzere 20 Nisan 2013 tarihinde fabrikanıza müracaat ederek işe başlamanızı rica ederiz. ÇAYKUR"

DİĞER HABERLER
ABD’Lİ SİGARA DEVİNDE GREV KARARI!
ABD’Lİ SİGARA DEVİNDE GREV KARARI!

BASINA VE KAMUOYUNA!  ABD’Lİ SİGARA DEVİNDE GREV KARARI! Sendikamızın uzun yıllardır örgütlü olduğu dünya sigara piyasasındaki dev aktörlerden olan British American Tobacco Şirketi (BAT) ile sürdürülen Toplu İş Sözleşmesi (TİS) müzakereleri uyuşmazlıkla sonuçlandı. 01.01.2023 ile 31.12.2024 tarihleri arasını kapsayan TİS müzakereleri sendikamızın tüm yapıcı çabalarına karşın işverenlerin olumlu adım atmaması sonucu tıkanmıştır. İçinde bulunduğumuz ekonomik […]

ASGARİ ÜCRETLİ EV ALMAK İÇİN 30 YIL ÇALIŞMAK ZORUNDA
ASGARİ ÜCRETLİ EV ALMAK İÇİN 30 YIL ÇALIŞMAK ZORUNDA

Türkiye’de barınma sorunu her geçen gün derinleşirken, asgari ücretli maaşının tek kuruşuna bile dokunmadan 100 metrekare evi ancak 30 yıl çalışırsa alabiliyor.

TÜİK’İN İŞÇİLERE VERDİĞİ ZARAR
TÜİK’İN İŞÇİLERE VERDİĞİ ZARAR

Ekonomik krizin giderek derinleştiği ve seçimler sonrasında büyük olasılıkla daha da büyük sıkıntılara yol açacağı bir süreç yaşıyoruz.

DR.OETKER’DE TİS GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI
DR.OETKER’DE TİS GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI

Dr. Oetker işyerinde yeni dönem toplu iş sözleşmesi görüşmeleri, İzmir’de yapılan toplantıyla başladı.