Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
10 Aralık 2012
BÜYÜME ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE HIZ KESTİ

Türkiye´nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYİH) üçüncü çeyrekte yüzde 1.6 büyüme kaydetti. Bu veriyle 2012´nin ilk dokuz ayındaki büyüme performansı yüzde 2.6 olarak gerçekleşti.

BÜYÜME ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE HIZ KESTİ

Türkiye ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 3.4, ikinci çeyrekte ise yüzde 3.0 oranında büyümüştü. 

2011 yılındaki büyüme ise yüzde 8.5 olmuştu.

Üçüncü çeyrekte gayri safi yurtiçi hasılanın büyüklüğü cari fiyatlarla yüzde 7.7’lik artışla 377.6 milyar lira oldu. İlk dokuz aylık dönemde ise gayri safi yurtiçi hasıla yüzde 10.5’lik artışla 1.057 trilyon lira olarak gerçekleşti.

FAİZLER DÜŞTÜ

Tahvil-bono piyasasında gösterge tahvilin bileşik faizi açıklanan üçünçü çeyrek büyüme verilerinin ardından düşüşe geçerek yüzde 5.73’ü gördü.

Güne yüzde 5.76 seviyesinden başlayan gösterge tahvilin bileşik faizi veri öncesinde yüzde 5.77’ye yükseldi. Gösterge faiz daha sonra, analistlerin tahmininin oldukça altında gelen büyüme verisinin Merkez bankası’nın ilk toplantıda (18 Aralık) faizleri indireceğine yönelik beklentiyle 5.73’e kadar indi.

ÇAĞLAYAN: MERKEZ BANKASI DA DESTEK VERMELİ

Türkiye ekonomisinin ihracata dayalı olarak büyüdüğüne işaret eden Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 1.6 puanlık artışta ihracatın etkisinin 3.4 puan olduğunu belirtti. Çağlayan, éeğer ihracat büyümeseydi Türkiye ekonomisi de bu çeyrekte yüzde 1.8 küçülmüş olurdu" dedi. 
  
Büyüme beklentilerinin düşürüldüğü ve Avrupa’nın resesyona girdiği bir ortamda Türkiye’nin büyümesini devam ettirmesinin önemine dikkat çeken Çağlayan, "Fakat söylemeden geçemeyeceğim. Bizim iç talebişn katkısına da ihtiyacımız var. 2013 ve sonrasında iç talep ve net ihracat kalemleri büyümeye aynı yönde destek vermeli. Merkez Bankası’nın büyümeyi destekleyici adımlar atması gerekiyor."

DÖRDÜNCÜ ÇEYREKTE YÜZDE 4 GEREKİYOR

Akbank Başekonomisti Fatma Melek, yıl sonu büyümesinin yüzde 3 olabilmesi için milli gelirin 4. çeyrekte yüzde 4 büyümesi gerektiğini belirtti.

3. çeyrek milli gelir büyümesinin beklentilerin altında gelmesine sebep olarak, iç talebin daralmaya devam etmesi ve net ihracatın büyümeye katkısının 3. çeyrekte- bir önceki çeyreğe göre- azalmış olmasınını gösteren Melek, şunları kaydetti:

“İç talebin 3. çeyrekte büyümeye katkısı eksi 1,7 puan, net ihracatın katkısı ise 3,4 puan. İhracatın büyümeye katkısında net altın ihracatını da göz ardı etmemek lazım. Yılın 3. çeyreğine ilişkin veriler beklentilerin aksine yurt içi talepte ılımlı bir artışa işaret etmiyor. Yılın ilk dokuz ayında yüzde 2,6 büyüyen ekonomiye iç talebin katkısı eksi 1,1 puan, net ihracatın katkısı ise 4,6 puan oldu. Enflasyonda görülen gerileme ve büyümenin düşük seyrini sürdürmesi ile Merkez Bankası’nın koridorun üst bandında faiz indirimlerine devam etmesini bekliyoruz.”

Melek, harcama kalemlerine bakıldığında yatırım harcamalarının 2. çeyreği takiben 3. çeyrekte de gerilemesinin hızlanarak devam ettiğini ifade ederek, “Bu zayıf gidişatı sermaye malı üretimi ve ithalatından ve ticari kredilerin gelişiminden de görüyoruz. Üretim ve yatırım eğilimi 3. çeyrekte azalmaya devam etti. Nitekim özel sektör makine ve teçhizat yıllık bazda, 2. çeyrekteki yüzde 11,4 gerilemeyi takiben 3. çeyrekte de yüzde 15 gerileme gösterdi. Özel sektör tüketim harcamaları ise 3. çeyrekte daralmaya devam etmekle birlikte burada 2. çeyreğe göre çok ufak bir iyileşme söz konusu” dedi.

Yılın dördüncü çeyreğine ilişkin göstergelerin durağan bir görünüm sergilediğini, mevsimsellikten arındırılmış kapasite kullanım oranının önceki çeyreğe göre yatay seyrettiğini ifade eden Melek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bugün açıklanan ekim ayı sanayi üretimi ise ekonomik faaliyetlerde daralmaya işaret ediyor. Yatırım talebi düşük seyrine devam ediyor. Ekim ayı sermaye malı üretimi ve ithalatı yıllık bazda daralıyor. Ticari kredilerin yıllık artışı ise geriliyor. 4. çeyrekte yatırım harcamalarında büyüme beklemiyoruz. Tüketim harcamalarına bakıldığında ise ekim ayında tüketim malları ithalatı geriliyor, dayanıklı ve dayanıksız tüketim malları üretimi geriliyor. Tüketici kredileri artışı ticari kredilere göre daha olumlu seyrediyor.

Açıklanan verilerde yukarı yönlü bir revizyon olmadığı ve son iki aya ilişkin üretim verileri olumlu geldiği takdirde yıl sonu büyümesinin yüzde 3 olabilmesi için milli gelirin 4. çeyrekte yüzde 4 büyümesi gerekiyor.”

ÖZEL SEKTÖR YATIRIMINDAKİ DÜŞÜŞ ETKİLİ

HSBC Portföy Stratejisti Ali Çakıroğlu ise, beklenenin altında gerçekleşen üçüncü çeyrek büyümesinde özel sektör yatırım harcamalarında kaydedilen sert gerilemenin etkili olduğunu belirtti.

Çakıroğlu, "Beklenenin altında  gerçekleşen 3. çeyrek büyümesinde özel sektör yatırım harcamalarında kaydedilen sert gerileme etkili olmuş görünüyor. Özel sektör yatırım harcamaları geçtiğimiz  senenin aynı dönemine göre yüzde 11,1 azalırken, bunda yüzde 14,7 azalan makine  teçhizat yatırımı etkili oldu. Bununla birlikte özel tüketim harcamaları da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,5 azaldı" dedi.

Çakıroğlu, ekim ayı sanayi üretiminin yüzde 2,5’lik daralma  beklentilerinin belirgin üzerinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,7  azaldığını kaydederek, tahminlerin altında kalan verilerin Merkez Bankası’nın büyüme odaklı para politikası duruşunu desteklediğini kaydetti.

Buna bağlı olarak önümüzdeki hafta salı günü yapılacak olan Para  Politikası Kurulu (PPK) toplantısında Merkez Bankası’nın gecelik borçlanma ve  haftalık repo faizlerinde sırasıyla 50 ve 25 baz puanlık indirime gideceği  düşüncesinde olduğunu belirten Çakıroğlu, şunları kaydetti:

"Piyasalar açısından bakıldığında açıklanan verilerin geçmiş dönem  performansına referans vermesine de bağlı olarak İMKB üzerinde kayda değer bir  etki yaratmayacağı kanaatindeyiz. Bununla birlikte Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine ilişkin beklentilerin güçlenmesine de bağlı olarak bono faizlerinde  hafif çaplı düşüşler görebiliriz. Bununla birlikte Türk Lirası üzerindeki baskı belirginleşebilecek."
DİĞER HABERLER
ABD’Lİ SİGARA DEVİNDE GREV KARARI!
ABD’Lİ SİGARA DEVİNDE GREV KARARI!

BASINA VE KAMUOYUNA!  ABD’Lİ SİGARA DEVİNDE GREV KARARI! Sendikamızın uzun yıllardır örgütlü olduğu dünya sigara piyasasındaki dev aktörlerden olan British American Tobacco Şirketi (BAT) ile sürdürülen Toplu İş Sözleşmesi (TİS) müzakereleri uyuşmazlıkla sonuçlandı. 01.01.2023 ile 31.12.2024 tarihleri arasını kapsayan TİS müzakereleri sendikamızın tüm yapıcı çabalarına karşın işverenlerin olumlu adım atmaması sonucu tıkanmıştır. İçinde bulunduğumuz ekonomik […]

ASGARİ ÜCRETLİ EV ALMAK İÇİN 30 YIL ÇALIŞMAK ZORUNDA
ASGARİ ÜCRETLİ EV ALMAK İÇİN 30 YIL ÇALIŞMAK ZORUNDA

Türkiye’de barınma sorunu her geçen gün derinleşirken, asgari ücretli maaşının tek kuruşuna bile dokunmadan 100 metrekare evi ancak 30 yıl çalışırsa alabiliyor.

TÜİK’İN İŞÇİLERE VERDİĞİ ZARAR
TÜİK’İN İŞÇİLERE VERDİĞİ ZARAR

Ekonomik krizin giderek derinleştiği ve seçimler sonrasında büyük olasılıkla daha da büyük sıkıntılara yol açacağı bir süreç yaşıyoruz.

DR.OETKER’DE TİS GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI
DR.OETKER’DE TİS GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI

Dr. Oetker işyerinde yeni dönem toplu iş sözleşmesi görüşmeleri, İzmir’de yapılan toplantıyla başladı.