Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Belkarper
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
TavsanliUn
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Belkarper
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
TavsanliUn
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
01 Nisan 2011
BUNA KIYIM DERLER: BAT 120 İŞÇİYİ KOVDU

British American Tobacco (BAT) şirketi, Samsun’da 120 işçinin iş akitlerini feshetti.

BUNA KIYIM DERLER: BAT 120 İŞÇİYİ KOVDU

British American Tobacco (BAT) şirketi, Samsun’da 120 işçinin iş akitlerini feshetti. Fabrika önünde eylem yapan işçiler, pankart açıp sloganlar attı. Şirket yetkilileri ise işçilerin ekonomik sebepler nedeniyle çıkarıldığını ileri sürdü.

Samsun’un 19 Mayıs ilçesinde bulunan tekel fabrikasını özelleşmesinin ardından devralan BAT’ta çalışan sendikalı  480 işçiden 120’sinin işine son verildi. Bu sabah işbaşı yapan işçileri bir araya toplayan BAT yöneticileri 120 işçinin işine son verildiğini tazminatlarının da bankaya yatırıldığını açıklamasından sonra vardiyada olan işçiler eyleme başladı.

Sendika temsilcileri ve işçiler üretimi durdurmak için makinaları durdurmaya giderken fabrika yöneticileri üretimi durdurduğunu açıkladı. İşe gelecek işçileri telefonla arayarak işe gelmemelerini söylediği bildirildi.

KARARIN İPTALİ İSTENDİ

BAT’ın Türkiye Kurumsal İlişkiler Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Tuna Turagay, gazetecilere yaptığı açıklamada işten çıkartma eyleminin kendileri için zor, ancak kaçınılmaz bir karar olduğunu ileri sürdü.

İş akitleri fesh edilen 120 işçi ise fabrika önünde kararı protesto etti.Tepkilerini dile getiren işçiler, daha sonra fabrikaya geri döndü.

Fabrikaya gelen Tekgıda-İş Sendikası Samsun Şube Başkanı Yakup Sandıkçı ile sendika yöneticileri, şirket yöneticileri ile kararın iptal edilmesi yönünde görüşmeler yaptı.

İşyeri temsilcisi Üzeyir Vedat Altun, yıllardır emek verdikleri işlerinin bir anda ellerinden alınmasını kabul etmeyeceklerini belirtti. İşten çıkarmalar ile Türkiye’deki mevcut işsizlik kadrosuna yeni sayıların eklenmek istendiğini dile getiren Altun, “120 arkadaşımızın aileleri ile birlikte en az 500 kişi bu karar karşısında sıkıntıya girecek. Biz üreterek emeğimizin karşılığını almak istiyoruz.” dedi. İşten çıkarılan her arkadaşının büyük sıkıntılara düşeceğini dile getiren Altun, “İçlerinde üniversite de dahil olmak üzere çocuklarını okutan, askerdeki oğluna para göndermek zorunda olan arkadaşlarımız var. Yarın bu işçilerin yaşayacağı sorunu bugünden görmek zor değil. İşsizlik ortamında bu kimselerin yeni bir iş bulması zor.” diyerek firmanın kararını kabul etmeyeceklerini söyledi.

FABRİKADAN ÇIKMADILAR

“Bu fabrikaya yıllarımı verdim.” diyen işçi Adem Öztürk ise, yönetimim kararı ile kapı dışına bırakılmayı hazmedemediğini söyledi. “Verdiğimiz emeğin karşılığı bu olmamalıydı.” diyen Öztürk, kendilerine sahip çıkılmasını istedi.

Nesim Solgun isimli işçi de 120 işçinin bir anda sokağa atılmasının kabul edilecek bir yanı olmadığını ifade ederek, “Her ne kadar tazminatlarımızın verileceği söylense de bu bizim işsiz kalmamızın sıkıntısını hafifletmez. Tazminatlar bitince biz hayatımızı nasıl sürdüreceğiz? Bu yaştan sonra kim bize iş verecek?” diyerek tepkisini dile getirdi. Tek Gıda İş Sendikası Samsun Şube Başkanı Yakup Sandıkçı, yönetim ile görüşmelerin devam ettiğini kaydetti.

Sandıkçı, “Geri atmamız söz konusu değil. Fabrika yönetimine alternatifler sunuyoruz. Müteahhit işçilerinin çıkarılarak onların yerine bu arkadaşlarımızın konulması veya emekliliği gelmiş kişiler çıkarılarak onların yerine çıkışı istenen arkadaşlarımızın devam ettirilmesini teklif ediyoruz.” açıklamasını yaptı.

Sendika genel başkanının Samsun’a geleceğini söyleyen Sandıkçı, fabrikadan çıkmayacaklarını vurguladı.(Samsun/EVRENSEL)


TAZMİNATLA KANDIRMAK İSTİYORLAR

Orhan Coşkun:  1997 yılından beri TEKEL’de çalıştım. Özelliştirilirken her şey iyi olacak diye bizi ikna ettiler. Şimdi de tazminatla kandırıp sokağa atmak istiylorlar. 120 işçinin işine son verilmiş, kimin işine som verilmiş bilmiyorum. Bundan sonra başka liste olup olmadığı da belli değil. Sabah işten çıkmıştım. Haberi duyar duymaz fabrikaya geldim. Benim gibi bekleyen arkadaşlar var ama hiçbir açıklama yapılmadı. Şu an için fabrikada üretim durmuş durumda. Üretimin idare tarafından durdurulduğu söyleniyor. Artık sendika daha etkin eylemlilikler yapmalı. Biz burada beklemeye devam edeceğiz.

KARŞI DURACAĞIZ

Pakize Başbuğ: Makine operatörüyüm, 20 yıllık TEKEL işçisiyim.  Adana’da işe başladım.  Özelleştirme sonucu Samsun 19 Mayıs B.A.T uluslararası şirketinde özel istekleri ile 2008 yılında işe başladım. Firma devlete 3 yıl garanti vermiş, 1.5 yıldır işçi çıkarılacağı söyleniyordu. Bugünde işçi çıkarılması oldu. 120 işçi işten atıldığı söyleniyor. Liste çıkmış, sabah işten çıktım haberi douyduğumdan bu yana fabrika önündeyim. İçeriden gelecek haberi bekliyorum. Fabrikada üretimin durduğu söyleniyor. Emekliğime 2.5 yıl var . 2 çocuğum üniversitede okuyor. Aynı durumda bir çok arkadaşım var. Eğer işten atılırsak zorluklar bizi bekliyor. Sendika ile birlikte bu saldırıya karşı duracağız dedi.


120 İŞÇİNİN YASAL HAKLARI ÖDENECEK

İşten çıkartma ile ilgili açıklama yapan BAT Türkiye Kurumsal İlişkiler Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Tuna Turagay, işten çıkarma kararının kendileri için de zor bir karar olduğunu söyledi. Turagay, “Bizim için zor bir karar oldu. Burada çalışan arkadaşlar, ailemizin bireyleri gibiydi. Gerçekten uzun değerlendirmeler sonucunda bu kararı verdik. Üretim hacmimizde önemli düşüşler olmuştu. Kendi içimizde bunun mücadelesini yaparak, nerelerden tasarruf yapabiliriz diye düşündük. Türkiye’de çok önemli yatırımlarımız var. Bunları devam ettirmemiz lazım. Mevcut maliyetleri masanın üzerine koyduğumuzda, mevcut iş gücümüzü ve buradaki mevcudiyetimizi sürdüremeyeceğimizi anladık. Bu kapsamda ateş düştüğü yeri yakar, ama biz de maalesef bu kararı verdik. Çünkü hiçbir firma elemanını işten çıkartmak istemez. Herhangi bir kesimi işten çıkartma değil bu. Tamamen iş ortamı gerekleri çerçevesinde alınan bir karar. Bu karar ertelenmiş bir karardı, bugün açıklamak durumunda kaldık. Belli bir noktadan sonra maliyetleri ve giderleri bir tarafa koyup, aradaki farkı gördüğünüz zaman yapacak bir şey kalmıyor.” diye konuştu. İşçilerin yasal haklarının hepsini vereceklerini kaydeden Turagay, kendilerine bir paket önerdiklerini, yasal her türlü yolun açık olduğunu savundu.

DİĞER HABERLER
EKONOMİK KALKINMANIN FİNANSMANI NASIL SAĞLANACAK?
EKONOMİK KALKINMANIN FİNANSMANI NASIL SAĞLANACAK?

Ekonomik kalkınmayı gerçekleştirmek için gerekli olan kaynaklar Türkiye’de mevcuttur. Bu kaynakların temini ve halkçılık ve kamuculuk (devletçilik) ilkeleri temelinde, planlı bir ekonomiyle ve halkın bu sürece etkili bir biçimde katılımını sağlayacak demokratik ortamda kullanılması, Türkiye ekonomisinin, toplumsal ve siyasal yapısının sorunlarının aşılmasının tek yoludur. Bu kadar kaynak varken, kaynak için işçi sınıfına yüklenmeyi savunmak ise hem gerçekleşmesi mümkün olmayan bir projedir, hem de bu projeyi savunanları halktan tümüyle koparır.

SABREDİN, SANAYİ ÜRETİMİ NİSANDA YÜZDE 50 ARTACAK!
SABREDİN, SANAYİ ÜRETİMİ NİSANDA YÜZDE 50 ARTACAK!

-11 Haziran “Sanayi Üretimi Bayramı” ilan edilebilir! Çünkü o gün sanayi üretiminde yüzde 50 dolayında artış olduğu açıklanacak.

-Sanayi üretimi iki ayda yüzde 6.5 arttı; yıllıklandırılmış artış da aynı oranda. Bu koşullarda bu artış iyi bile.

-Sanayici önünü görmeden, faiz ve kurun ne olacağını bilmeden yol almaya çalışıyor. Örneğin Merkez Bankası’nın yarın faizde ne karar alacağını öngörmek mümkün mü?

İŞSİZLİĞİ HÜLLE DE KURTARMADI
İŞSİZLİĞİ HÜLLE DE KURTARMADI

Türkiye İstatistik Kurumu Ocak 2021’den itibaren işsizlik verilerini ”Uluslararası Çalışma Örgütü ve AB İstatistik Ofisi kararları doğrultusunda” açıklamaya başladı. Aslında TÜİK, yeni uygulamaya açıkladığı tarihten önce başladı. İşine geldi. Çünkü TÜİK klasik işsizlik oranı dışında işsizliği kabul etmiyor.

ÇALIŞANIN HAKLARI KORUNAMIYOR
ÇALIŞANIN HAKLARI KORUNAMIYOR

Tekgıda-İş Sendika Akademisi’nin hazırladığı “Evde sömürülen işçiler” raporda evde çalışan işçilerin yaşadığı ücret ve hak kayıplarına dikkat çekildi.