Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
Elmacık Atasu
Belkalper
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Socotab
Pepsi
Tuborg_Bira
Vakıf Zeytinlikleri
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
TavsanliUn
Tat
Taris
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
Elmacık Atasu
Belkalper
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Socotab
Pepsi
Tuborg_Bira
Vakıf Zeytinlikleri
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
TavsanliUn
Tat
Taris
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
13 Nisan 2020
BAŞKANDAN…

Bilindiği üzere, uzun süredir ‘’Coronavirüs’’ belası ile uğraşıyoruz. Üstelik bir tek biz değil, tüm dünya uğraşıyor. Ve daha ne kadar süreceğini bilmediğimiz bu problem, hayatımızın her anını her alanını da altüst etmeye devam ediyor.

BAŞKANDAN…

     Arkadaşlar merhaba;

     Bilindiği üzere, uzun süredir ‘’Coronavirüs’’ belası ile uğraşıyoruz. Üstelik  bir tek biz değil, tüm dünya uğraşıyor. Ve daha ne kadar süreceğini bilmediğimiz bu problem, hayatımızın her anını her alanını da altüst etmeye devam ediyor.
 
     Sendika olarak biz, ilk günden beri karşı karşıya kaldığımız bu durumla ilgili tespitlerimizi ve tedbirlerimizi yönetim  kademelerinde değerlendirdik ve gıda sektörü olmamız nedeniyle konunun hassasiyetini de göz önünde bulundurarak hem işverenlerimizle, hem de ilgili yerlerle temaslarımızı sürdürerek gerekli acil tedbirlerin alınmasını sağladık. 
 
     Arkadaşlar;
     Bu yaşadığımız süreç yüzyılın en büyük  felaketlerinden birisidir. 
Dünya savaşlarından daha beter, düşmanın nereden geldiği belli olmayacak kadar da tehlikeli bir tablo ile karşı karşıyayız.
 
     Değerli arkadaşlarım;
     Biz gıda sektöründe örgütlü bir sendikayız ve sizler de gıda sektörünün çalışanlarısınız! Biz insanlığın ve ülkemizin karşılaştığı en tehlikeli durumlarda bile üretime ara vermeden, yaşama dair zinciri koparmadan, (en az sağlık kadar beslenme zinciri de önemlidir) üretmeye devam etmek zorundayız.
 
     Biz üretmezsek açlık olur, biz üretmezsek insanların direnci morali bozulur, yağma olur, felaket olur.
 
    Bizim yaptığımız iş, en az sağlık görevlilerinin yaptığı görev kadar kutsal, en az güvenlik görevlilerinin hizmeti kadar önemlidir.
 
     Biz, her koşulda üretmek zorundayız, biz insanların yaşamı için olmazsa olmaz olan temel gıda üreten bir sektörde, bir iş kolunda çalışıyoruz.
 
    Biliyoruz;
    Çalışanlarımız, arkadaşlarımız, üyelerimiz zaman zaman endişeleniyor, zaman zaman geriliyor, bu ortamlarda çalışma koşullarında virüs tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarını düşünerek, tedirgin oluyorlar.
 
    Bunların hepsini anlayabiliyoruz, ama yaşam devam ediyor. Biz sendika olarak iş yerlerinde İşçi sağlığı ve iş güvenliği, çalışma koşulları, işe gidiş, gelişler de dahil her türlü sağlık tedbirlerinin alınması ve bu sürecin en az hasarla çalışanlarımızın burnu bile kanamadan atlatılması için çaba gösterebiliriz.
 
    Kaldı ki, sizlerin de yakından bildiği gibi artık olağan koşullardan bahsedemeyiz, dünya ve  Türkiye olağanüstü bir dönemden geçiyor, sokağa çıkma yasağı başta olmak üzere, hayatımıza dair bir sürü kısıtlar ile karşı karşıyayız ve maalesef sendika olarak bir toplu iş sözleşmeli, sendikalı düzenden söz edemiyoruz artık. Çünkü bu süreç toplantı ve gösteri yürüyüş hakkı da dahil, sendikal faaliyetlerin de zorunlu olarak kesintiye uğramasına yol açmış, Toplu İş Sözleşme süreçleri durdurulmuştur.
 
    Hal böyle olunca sendika olarak, doğrudan üyelerimizden gelen mesajlar aracılığıyla ya da sosyal medya aracılığı ile zaman zaman üyelerimizden ve kamu oyundan ilgili ilgisiz beklentisi, talepleri ve tepkileri olan arkadaşlarımızın da mesajlarını alıyoruz. Kimileri haklı, Kimileri haksız ve yersiz.
 
    Dışarıda tuzu kuru olan insanlar konuşabilirler ama biz bugün işletmelerimize, işimize sahip çıkmazsak biz bugün üretmezsek yarın işsiz kaldığımızda bugünkü yaşadığımızdan daha beter tablolarla karşı karşıya kalmamız kaçınılmaz olur.
 
    Öte yandan Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve ilgili kurumları elinden geldiği kadar bu süreci yönetmeye çalışıyor. Biz devletin almış olduğu kararlara bağlı kalmak ve inanmak zorundayız.
 
    Çünkü başka ülke yok, başka Türkiye yok!
    Kimse zorla çalıştırılmıyor, kimse zorla işyerinde tutulmuyor, işletmelerimiz elinden gelen bütün tedbirleri almış durumdalar, yüzlerce, binlerce, onbinlerce insanın çalıştığı iş kolunda münferiden bu tür olaylar olacaktır ve her birey kendi çevresinde ilişkilerinde sosyal mesafe dediğimiz koruma tedbirleri de dahil her tür tedbirlerleri, işyeri dışında ve içinde kendimizi koruyarak ve düşünerek almazsak iş yerinde ortaya çıkan virüs vakalarının sorumlusu işletmelerimiz ve işverenlerimiz olamaz.
 
    Onların ve Sendikanın sorumluluğu, işyerlerinde üyelerimizin, çalışanlarımızın sağlıklı ortamlarda çalışmalarını sağlayacak her türlü tedbiri almaktır. Çalışanların sorumluluğu da gördüğü kusurları ve eksiklikleri uyararak, kendisini güvende hissetmek ve üretmeye devam etmektir.
 
    Sevgili kardeşlerim,değerli yol arkadaşlarım,
    Bu süreç Elbette bitecek. Önemli olan zor dönemlerde işçisi ile işvereni ile sendikası ile ülke yöneticisi ile bürokratı ile işsizi ile sokaktaki ile bizim bu süreçte nasıl bir dayanışma içerisinde, nasıl birbirimizi koruyarak ve kollayarak  güvenli bir gelecek için çabaladığımızı ortaya koyabilmektir.
 
    Bu günler geçecek, geçerken bazen canımız yanacak ama, aldığımız kararlar ortaya koyduğumuz tavır, bu günlerden geleceğe güzel anıların kalmasını da sağlayabilecek beklentisi içerisindeyiz.
 
    Bu günlerden geleceğe kötü tortular kalmamalı.
 
    Biz TEKGIDA İŞ SENDİKASI olarak inanıyoruz ve biliyoruz ki, işletmelerimiz, işverenlerimiz, işçiler, üyelerimiz, ülkemizin her kademesindeki insanımız, bu süreci en az hasarla atlatmak için canla başla çalışıyor.
 
    Ve biz, bu sürecin olabilecek en  kısa zamanda atlatılması için sendika olarak hertürlü çabayı ortaya koymaya devam edeceğiz.
 
    Bu sürecin atlatılmasında  çabaları için başta ‘sağlık emekçileri, gıda işçileri ve üyelerimiz olmak üzere, herkese sendika olarak şükranlarımızı sunuyoruz.
 
    Sağlıklı günler de buluşmayı dileği ile.
 
Mustafa TÜRKEL
 Genel Başkan
 
DİĞER HABERLER
ILO: KRİZ SONRASI TOPARLANMA BELİRSİZ VE DENGESİZ
ILO: KRİZ SONRASI TOPARLANMA BELİRSİZ VE DENGESİZ

Kovid-19’un işgücü piyasalarına etkisi hakkında Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nün yaptığı analize göre, çalışma süresi ve gelirler ağır kayıplara uğradı, insan odaklı toparlanma politikalarıyla desteklenen erken iyileştirmeler olmazsa, 2021 yılında toparlanma yavaş, dengesiz ve belirsiz olacak.

MAURİ MAYA İLE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI
MAURİ MAYA İLE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

Sendikamızın örgütlü olduğu Mauri Maya işyeri ile sürdürülmekte olan 15.dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmaya varıldı. Yeni dönem TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ’nin başta üyelerimiz olmak üzere TEKGIDA-İŞ ve MAURİ MAYA ailesine hayırlı olmasını temenni ederiz.

DİPLOMALI UMUTSUZLAR
DİPLOMALI UMUTSUZLAR

Üniversiteye girmek ve mezun olup diplomasına kavuşmak için ter döken gençleri bu büyük mücadelenin sonunda ne yazık ki işsizlik bekliyor.

TEKGIDAIS

BEDAVA
İNCELE