Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
KRAFT HEİNZ
SAFE SPİCE
SAGRA
İZTARIM
DOĞANAY
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Dr Oetker
Agthia
KRAFT HEİNZ
SAFE SPİCE
SAGRA
İZTARIM
DOĞANAY
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Dr Oetker
Agthia
04 Nisan 2011
BALLICA’DA İŞGAL SÜRÜYOR

Samsun´daki Ballıca Fabrikası´ndan atılan işçilerin fabrika terk etmeme eylemi devam ediyor. Çok uluslu tütün tekeli BAT´a karşı işçiler içeride, diğer mesai arkadaşları, sendikalar, gençlik örgütleri, demokratik kitle örgütleri dışarıda çadır kurarak bekleyişlerini sürdürüyor.

BALLICA’DA İŞGAL SÜRÜYOR

Samsun’da kurulu bulunan British American Tobacco (BAT) firmasına ait Samsun-Ballıca Fabrikası’nda çalışan 120 işçi, fabrikayı terk etmeme kararı aldı. Kendilerini fabrikaya kapatarak direnişe geçen işçilere ise dışarıda kurulan çadırlarla destek veriliyor.

İşçiler yaptıkları açıklamada, kararlılıklarını ifade ediyor. İşe geri dönme mücüdelesi veren işçiler, "Buradan ancak ölümüzü çıkarırlar" diyor.

‘BİZİM BURADAN ÖLÜMÜZÜ ÇIKARIRLAR’

Fabrikayı terk etmeyerek direnen işçiler olası polis müdahalesine karşı komite kurdu. Komitenin sorumlularından Nesim Sorgun, işten atılmaları ve ardından yaşananları şöyle anlattı: "31 Mart sabahı işyerimize geldiğimizde bizi yemekhane bölümüne alarak işimize son verildiğini söylediler. Ellerindeki kâğıttan işten atılmamızın nedenlerini sıraladılar. Bu nedenleri de ‘fabrikanın durumunun iyiye gitmediği, kaçak sigaralardan kaynaklı pazar paylarının düştüğü, vergilerin yüksek olduğu’ şeklinde ifade ettiler. Karşılıklı iş feshini imzalamamızı istediler. Bizde bunu redderek Pazartesi gününe kadar üretimi durdurma ve işyerini terketmeme kararı aldık. Komitelerimizi kurduk. Olası bir polis müdahelesine ve ondan sonra yapacaklarımıza dair planlarımızı yaptık, neler yapabileceğimizi belirledik. Dışarıda arkadaşlarımızla birlikte sağolsunlar sivil toplum örgütleri, sendikamız ve demokratik partiler destekliyorlar."

SENDİKA BİTİRİLECEK, TAŞERON GİRECEK

Sendikalı oldukları için işlerine son verildiğini söyleyen Sorgun, "İşyerinde sendikayı bitirerek, taşerona devretmeyi düşünüyorlar. Sendikasız çalışan işçilerin, gençlerin burada kanını emiyorlar. Ama sendikalıların burada belirli hakları olduğu için bunu yapamıyorlar. O yüzden sendika bunların önünde engel" dedi.

Kendilerine dayatılan çalışma koşullarına ancak sendikalı olarak karşı durabileceklerine dikkat çeken Sorgun, bu nedenlerden dolayı işlerine tekrar sendikalı olarak dönmek istedileklerini belirtti.

Kazanana kadar direnişlerini sürdüreceklerini söyleyen Sorgun, "Yoksa bizim buradan ölümüzü çıkarırlar. Çünkü kazanım olmadan çıkarsak, çocuklarımız var, onların ihtiyaçlarını karşılayamacağız" diye belirtti.

KAZANANA KADAR…

İşyerlerini terketmeyen işçilerden Kadir Sak, 1,5 ay önce fıtık ameliyatı olduğunu ve Nisan sonuna kadar iş göremez raporu olduğu halde işine son verildiğini belirtti. Sak şöyle devam etti: "Kapı önüne konuldum. Raporlu bir işçiyi en azından raporu bitene kadar işten çıkarılamaz. Bu Anayasaya da, İş Kanunları’na da, insan haklarına aykırıdır. Bunun için de savcılığa suç duyurusunda bulunacağım."

Patronun, Başbakan’ın verdiği teminatlar doğrultusunda kendilerini işe aldığını ve kendilerinin de bu teminatlara güvenerek işe girmeyi kabul ettiklerini belirten Sak, "Şimdi ise başta sendikalı, sendika temsilcisi olmak üzere raporlu işçilerde dahil olmak üzere kendimizi kapı önünde bulduk" dedi.

4/C’liler olarak yaşadıkları sorunlara işaret eden Sak, "Milletvekilliği seçimleri yaklaşıyor ya, bize reklam vermezler diye korkuyorlar herhalde" diyerek tepkisini gösterdi.

İşlerine geri dönünceye kadar işyerlerini terketmeyeceklerini söyleyen Sak, "Kazanılmamış eylemin anlamı olmaz. O yüzden de kazanana kadar direneceğiz ve eylemlerde ise yılgınlığa yer yoktur" diye konuştu.

‘ANKARA MODELİ ÇADIR KENT’

Samsun’a giden Tek Gıda-İş Genel EĞİTİM SEKRETERİ Mustafa Akyürek, içerde direnişlerini sürdüren işçilere destek olmak için dışarda da kendilerinin çadırlar kurduğu söyledi.

Ses cihazlarının da kurulmaya başlandığını ifade eden Akyürek, demokratik kitle örgütleri ve gençlik örgütleri ve siyasi partilerin destek için gelmeye başladıkların belirtti.

Polisin tutumunun hafta başında belli olacağını ifade eden Akyürek, "Dün işverenle görüştük ve işçilerin işe geri dönmediği sürece eylemlerimizin sertleşerek devam edeceğini söyledik" dedi.

Başbakan Erdoğan’ın 4/C kapsamında işçilere iş yerleri bulduklarını ve haklarının korunacağını söylediğini hatırlatan Akyürek, "4/C’li olarak işyerlerine dönen işçilerin hallerini şimdi görüyoruz. Tüm hakları ellerinden alınıyor" diye konuştu.

Dışarından da işçilerin yiyecek, içecek, battaniye gibi ihtiyaçlarını gidermeye çalıştıklarını söyleyen Akyürek, şu anda sessiz bir bekleyişin devam ettiğini, "kurdukları çadırlarla Ankara modeli direnişin sürdüğünü ve Pazartesi gününden itibaren gereken neyse onun yapılacağını" açıkladı.

‘TEKEL İŞÇİLERİNE OPERASYON’

120 işçi içeride direnişlerini sürdürürken, 150’yi aşkın mesai arkadaşı da fabrika önünde. O işçilerden Müslüm Şen, mesai arkadaşlarının işten atılmasını "TEKEL’den gelen arkadaşlara karşı bir operasyon yapıldı" şeklinde yorumluyor. İşten atmaların devam edeceğine dikkat çeken Şen, "Listeleri hazır ve bunun sonu gelmeyecek" dedi.

İKNA ODALARI KURDULAR

Şirketin TEKEL işçilerini işe almak için "ikna odaları" kurduğunu söyleyer Şen, bu ikna odalarında kendilerine "iş garantisi, mağdur olunmayacağı ve kadrolu olarak çalışılacağı" şeklinde vaatler verildiğini ifade etti.

İşe başlamalarının ardından ilk olarak ücretlerinin düşürüldüğünü söyleyen Şen, "Tobacco bunun altında ezilecek" dedi.

Şen, "Olası bir polis müdahalesinde ise bizde kendimizi buralara zincirleyeceğiz" dedi. TEKEL işçilerinin Ankara direnişini hatırlatan Şen, "Ankara’dan antramanlı olduklarını ve pes etmeyeceklerini ekledi.

‘YAN GELİP YATMAYI TERCİH EDİYORLAR DEMİŞLERDİ’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran da direniş alanını ziyaret etti.

İşine son verilen Vedat Altun adlı işçi CHP heyetine bilgi verdi.

Başbakan Erdoğan’ın "Biz TEKEL işçilerine iş temin ediyoruz. Ancak onlar çalışmayı kabul etmiyorlar. Yan gelip yatmayı tercih ediyorlar" şeklindeki sözlerini hatırlatan Altun, "İşte görüldüğü gibi durum ortada" dedi.

Açıklama sık sık, "Gün gelecek. devran dönecek AKP halka hesap verecek", "Direnen işçiler yenilmez", "Kahrolsun ABD, işbirlikçi AKP", "Direne direne kazanacağız" şeklindeki sloganlarla kesildi.

Kaynak: www.emekdunyasi.net

DİĞER HABERLER
ASGARİ ÜCRETTE İLK TOPLANTI 1 ARALIKTA
ASGARİ ÜCRETTE İLK TOPLANTI 1 ARALIKTA

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret maratonu başlıyor.

1960’LI YILLARDA TOBB VE İŞVEREN DERNEKLERİ
1960’LI YILLARDA TOBB VE İŞVEREN DERNEKLERİ

15 Ekim 1961 tarihinde İstanbul İşveren Sendikaları Birliği’nin kurulması ve bu örgütün 1962 yılı Aralık ayında yaptığı genel kurulda Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’na (TİSK) dönüşmesine kadar, Türkiye’de işçi-işveren ilişkilerinde işverenlerin görüş ve taleplerini formüle eden ve ilgililere ileten örgüt, Türkiye Odalar Birliği (TOBB) idi.

SERMAYEYE DESTEK ÇOK, EMEKÇİYE KAYNAK YOK!
SERMAYEYE DESTEK ÇOK, EMEKÇİYE KAYNAK YOK!

Emekçilere ‘kaynak yok’ diyerek cimri ve ayrımcı davranan iktidar, özel sektör işverenlerine 76 milyar dolarlık SGK ve İŞKUR desteği verdi.

ASGARİ ÜCRETTE NE ÖNE ÇIKACAK?
ASGARİ ÜCRETTE NE ÖNE ÇIKACAK?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu aralık ayında toplanmaya başlayacak. Önce asgari ücret seviyelerini AB ülkeleri ile karşılaştırmalı ele alalım.