Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
ATAKEY
FELDA IFFCO
PERFETTİ VAN MELLE
KRAFT HEİNZ
SAFE SPİCE
SAGRA
İZTARIM
DOĞANAY
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Dr Oetker
Agthia
ATAKEY
FELDA IFFCO
PERFETTİ VAN MELLE
KRAFT HEİNZ
SAFE SPİCE
SAGRA
İZTARIM
DOĞANAY
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Dr Oetker
Agthia
29 Temmuz 2020
ASGARİ ÜCRETLİLERE YHK DARBESİ

Yüksek Hakem Kurulu’nun 21 Temmuz’da aldığı karara göre Kurul tarafından bağıtlanacak olan toplu iş sözleşmelerinde 31.12.2020 tarihindeki ücrete zam verileceği oy çoğunluğuyla karar bağlandı.

ASGARİ ÜCRETLİLERE YHK DARBESİ

Yüksek Hakem Kurulu’nun 21 Temmuz’da aldığı karara göre Kurul tarafından bağıtlanacak olan toplu iş sözleşmelerinde "31.12.2020 tarihindeki ücrete zam verileceği" oy çoğunluğuyla karar bağlandı. Kuruldaki Türk-İş temsilcileri, bu yöndeki bir kararın, özellikle asgari düzeyindeki ücret alan işçiler açısından, hakkaniyetli olmayacağını, Kurul’un geçmişte aldığı karar ve uygulamayla çelişeceğini belirterek karara şerh koydu. Türk-İş’in konuya ilişkin sendikalara gönderdiği şerh metnine Aydınlık ulaştı.

Türk-İş bağlı sendikalara gönderdiği yazıyla yapılacak olan toplu iş sözleşmelerinde sözleşme yürürlük sürelerinin de dikkate alınmasının önem arz ettiği belirtildi: “Diğer bir ifadeyle, toplu iş sözleşmelerinin yürürlük sürelerine ilişkin taleplerde YHK’nın anılan ilke kararının da dikkate alınması gerekmektedir.”
 
Yüksek Hakem Kurulu "emsal ilke ve prensiplerinin değerlendirilmesi" gündemiyle 21 Temmuz 2020 tarihinde toplandı. Toplantıda alınan ilke kararıyla, Kurul tarafından bağıtlanacak olan toplu iş sözleşmelerinde "31.12.2020 tarihindeki ücrete zam verileceği" oy çoğunluğuyla karara bağlandı.
 
YHK’da işçi kesimi temsilcisi olarak bulunan iki Türk-İş temsilcisi, bu yöndeki bir kararın, özellikle asgari düzeyindeki ücret alan işçiler açısından, hakkaniyetli olmayacağı, Kurul’un geçmişte aldığı karar ve uygulamayla çelişeceği yönündeki tüm açıklama, ısrar ve taleplerine rağmen, önerilerinin dikkate alınmadığı belirtti.
 
SENDİKALARA UYARI
 
İtirazlara rağmen oy çokluğuyla kabul edilen karara önlem almak için Türk-İş, konfederasyona bağlı sendikalara şu uyarıyı yaptı: “Bu nedenle, Sendikanız tarafından yapılacak olan toplu iş sözleşmelerinde sözleşme yürürlük sürelerinin de dikkate alınması önem arz etmektedir. Diğer bir ifadeyle, toplu iş sözleşmelerinin yürürlük sürelerine ilişkin taleplerde YHK’nın anılan ilke kararının da dikkate alınması gerekmektedir.”
 
İşçi kesimi temsilcilerinin, YHK’nın 21.07.2020 tarihinde aldığı ilke karara ilişkin muhalefet şerhinde de şu ifadelere yer verildi:
 
Yüksek Hakem Kurulu "emsal ilke ve prensiplerinin değerlendirilmesi" gündemiyle 21 Temmuz 2020 tarihinde toplanmıştır. Toplantıda alınan ilke kararıyla, Kurul tarafından bağıtlanacak olan toplu iş sözleşmelerinde "31.12.2020 tarihindeki ücrete zam verileceği" oy çoğunluğuyla karara bağlanmıştır.
 
İşçi kesimi temsilcileri olarak, bu yöndeki bir kararın, özellikle asgari ücret düzeyinde ücret alan işçiler açısından, hakkaniyetli olmayacağı, Kurul’un geçmişte aldığı karar ve uygulamayla çelişeceği yönündeki tüm açıklama, ısrar ve taleplerimize rağmen, önerilerimiz dikkate alınmayınca, aşağıda açıklayacağımız gerekçelerle muhalif kalınmıştır:
 
"Yüksek Hakem Kurulu’nun bugüne kadar ki uygulamaları, özellikle taşeronu kapsayan toplu iş sözleşmelerindeki ücret düzeyinin genellikle asgari ücret olduğu ve asgari ücretin yılbaşından itibaren geçerli olduğu dikkate alınarak, ücret zammının 1 Ocak’taki (asgari ücret uygulandıktan sonra) ücrete 1 Ocak tarihinden itibaren zam uygulanması şeklindedir.
 
YILBAŞINDAKİ ZAM ORTADAN KALKIYOR
 
Ancak, Kurul’un çoğunluk kararıyla bu uygulama değiştirilmiş, asgari ücret artışı gerekçe yapılarak, 31 Aralık tarihindeki ücretlere 1 Ocak’tan itibaren geçerli olmak üzere ücret zammı uygulamasına geçilmiştir. Bu uygulamayla, çoğunluk ücreti düzeyi asgari ücret olan işçiler ve işyerlerine, YHK tarafından yılbaşlarında verilecek ücret zammı fiilen ortadan kalkmaktadır. Diğer bir ifadeyle, kapsamdaki işçiler iki altı aylık dönemde, toplusözleşme ücret zammından faydalanmadan asgari ücretle çalışmak durumuyla karşı karşıya bırakılmaktadır.
 
Bu hakkaniyetli olmayan uygulama, diğer yönüyle bir ayrımcılığa da yol açmaktadır. Kamuya alınan taşeron işçilerde asgari ücret artışının üzerine ayrıca YHK tarafından belirlenen ücret zammı halen uygulanırken, bundan sonra bu uygulama kaldırılmaktadır. Asgari ücret zammı ile toplusözleşmeden kaynaklanan zam oranı birbirinden farklı kavramlar olup birinin diğerine tercih edilmesi hatalıdır. Bilindiği üzere, Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından her yılın Ocak ayının birinci gününden itibaren uygulanmak üzere asgari ücret belirlemesi yapılmaktadır. İşyerinde sendikal örgütlenme bulunması durumunda ise toplu iş sözleşmesiyle ayrıca zam oranı belirlenmesi olasıdır.
 
Kurul, ‘asgari ücret artışı zaten işçinin ücretine yansıtılıyor, YHK tarafından bir zam daha verilirse işçi aynı dönem için ikinci bir zam almış olacak’ düşüncesiyle hareket ederek yukarıda ifade edilen kararı tesis etmiştir.
 
İŞÇİLER MAĞDUR EDİLMİŞTİR
 
Kurul tarafından alınan bu karar sonucunda, 31 Aralık tarihine isabet eden zam dönemlerinde, asgari ücret artışı yapılacağından YHK tarafından tesis edilen kararda zam verilse bile fiilen ayrıca bir zam verilmeyecektir. Şöyle ki, YHK tarafından işçinin 31 Aralık tarihindeki ücretine yüzde 5 veya daha fazla artırılması durumunda uygulanabilir bir zam söz konusu olmayacaktır.
 
Son yıllarda asgari ücrete yapılan artışlar ile YHK tarafından ilkesel olarak verilen zam oranları dikkate alındığında; YHK tarafından verilen zammın asgari ücret artışının üzerinde olması, şimdiye kadar ki uygulamalara bakıldığında, zaten beklenen bir olasılık değildir.
 
Her ne kadar, ‘YHK, Ocak dönemi için zam kararı verecek’ denilse bile, zamma esas ücret bakımından 31 Aralık tarihinin esas alınması nedeniyle YHK tarafından verilecek olan zam oranının fiilen uygulanabilirliği yoktur.
 
İşçinin, Ocak ayında alması gereken toplu sözleşme zammı YHK tarafından alınan bu kararla ortadan kaldırılmıştır. Kaldı ki, Şubat ve daha sonraki aylarda yürürlük süresi olan toplu iş sözleşmeleri açısından böyle durum söz konusu olmayacak, böylece sadece toplu iş sözleşmesi yürürlük süresi 1 Ocak günü başlayan işçiler mağdur edilmiş olacaktır.
 
ÖRGÜTLENMEDE SIKINTI YARATACAK
 
Bunun yanında YHK tarafında alınan bu karar, sendikal örgütlenme açısından da sıkıntılara yol açacak niteliktedir. Toplu iş sözleşmesinden yararlanmayan işçi ile toplu iş sözleşmesinden yararlanan işçi arasındaki fark ortadan kaldırılmıştır. Her iki grup işçi de aynı işleme tabi tutularak sendikalı olmanın mali ayrıcalığı ortadan kaldırılmıştır.
 
Ayrıca bu karar, toplu iş sözleşmesinin taraflar arasında pazarlıkla bağıtlanmasının da önüne geçecek niteliktedir. Yürürlük tarihi tartışma konusu edilerek uyuşmazlık maddeleri arasında yer alabilecektir. YHK’nın kararlarına yansıyacak olan işbu ilke karar işverenin toplu sözleşme masasına oturmasının yahut sözleşme imzalamasına engel olacaktır. Neticede, YHK’nın vereceği karar bilinir hale geleceğinden işveren masada anlaşmaktan kaçınma eğilimi içerisinde olacaktır. Bu durum da YHK’nn işyükünü artıracağı gibi ayrıca bir çekim de oluşturacaktır.
 
Tüm bu gerekçelerle, 21.07.2020 tarihinde alınan karara muhalif kaldığımız yönündeki görüşümüzü sunarız.”
DİĞER HABERLER
EFFAT KADIN KOMİTESİNE KATILDIK
EFFAT KADIN KOMİTESİNE KATILDIK

Sendikamızın da üyesi olduğu Avrupa Gıda, Tarım ve Turizm Sendikaları Federasyonu (EFFAT) Kadın Komitesi toplantısına katıldık.

ESKİDEN İŞÇİLER NASILDI?
ESKİDEN İŞÇİLER NASILDI?

Benim işçilerle doğrudan ilişkim 1972 yılında başladı. “Eski işçi” dediğimde benim bildiklerim bu yılların işçileridir. Ancak tabii ki daha öncenin işçileri de, “iyice eski işçiler” de var. 

‘EKONOMİNİN ÇARKLARI DURABİLİR’
‘EKONOMİNİN ÇARKLARI DURABİLİR’

TCMB yüzde 50 olan politika faizini sabit tuttu. “Ekonominin tüm çarkları durabilir” uyarısında bulunan Prof. Dr. Kozanoğlu “Sermaye çevrelerinden yüksek faize tepkiler yükselecek. Pusuya yatmış vaziyetteler” dedi.

GIDA FİYATLARI ARTIYOR, SAHTE ÜRÜN ÇOĞALIYOR
GIDA FİYATLARI ARTIYOR, SAHTE ÜRÜN ÇOĞALIYOR

Gıda fiyatları 48 aydır kesintisiz artıyor. Gıda Mühendisleri Odası, “Alım gücü düşen halk, sayıları hızla artan sağlıksız taklit ürünlere yöneliyor” uyarısında bulundu.