Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
ATAKEY
FELDA IFFCO
PERFETTİ VAN MELLE
KRAFT HEİNZ
SAFE SPİCE
SAGRA
İZTARIM
DOĞANAY
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Dr Oetker
Agthia
ATAKEY
FELDA IFFCO
PERFETTİ VAN MELLE
KRAFT HEİNZ
SAFE SPİCE
SAGRA
İZTARIM
DOĞANAY
KESKİNOĞLU
BARRY CALLEBAUT
BEL KARPER
Cargill
Doğadan
Tarım Kredi Birlik
Bolez Piliç
Badem Su
İzmir Su
Elmacık Atasu
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Pepsi
Tuborg_Bira
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
Tat
Tamek
Sırma Su
Sunel
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Dr Oetker
Agthia
05 Aralık 2011
ANTİKAPİTALİST BİR TÜRK-İŞ DOĞMAK ÜZERE

Sendikal Güç Birliği Platformu´nun Türk-İş başkan adayı olan Mustafa Öztaşkın, antikapitalist birleşik emek hareketini yaratmayı amaçlayan-ve her soruna müdahil, mücadeleci Türk-İş için kolları sıvadıklarını söylüyor.

ANTİKAPİTALİST BİR TÜRK-İŞ DOĞMAK ÜZERE

BU YÜRÜYÜŞ NEOLİBERAL YIKIMA KARŞI
Petrol-İş Başkanı Mustafa Öztaşkın şimdi Türk- İş Başkanlığı’na aday. Neoliberal yıkıma, emekçi haklarının gaspına karşı daha güçlü bir Türk-İş yaratmak için yola çıktıklarını söyleyen Öztaşkın, yönetime geldiklerinde, konfederasyon olarak antikapitalist, antiemperyalist ve küreselleşme karşıtı hareketlerin daha fazla içinde olacaklarını söyledi.

BAŞKA BİR TÜRK-İŞ MÜMKÜN
Sendikal Güç Birliği Platformu’nun Türk-İş Başkan adayı Mustafa Öztaşkın, "Sisteme siyasal, ideolojik bir tavır ortaya koymadan, bu düzene karşı başka bir dünyanın mümkün olduğunu dile getirmeden, işçi sınıfının küresel anlamda birliğini, dayanışmasını sağlamanız, sorunları aşmanız mümkün değil" diyor.
En önemli konu, kapitalizm karşıtı emek hareketi Yeni tüzükle sendika içi demokrasi işletilecek Dünya emek hareketi birleşiyor Türkiye’de de biz birleşmeliyiz

Sendikal nedenlerle 18 yaşında işten atılan ve emek mücadelesi içinde geçen uzun yılların ardından Petrol-İş Başkanı olan Mustafa Öztaşkın şimdi de Türk-İş Başkanlığına aday. Türk-İş Konfederasyonuma bağlı 10 sendikanın oluşturduğu Sendikal Güç Birliği’nin başkan adayı Öztaşkın, kurulduğu yıllardan bu yana uzlaşmacı bir sendikacılık anlayışına sahip olan Türk-İş’i mücadeleci bir kimliğe büründürmeyi hedefliyor. Dahası Öztaşkın, dünya emek hareketi içinde olan kapitalizm karşıtı bir Türk-İş yaratmayı planlıyor. Türk-İş’in başkanlığına aday olduğu geçtiğimiz günlerde açıklanan Öztaşkın’la başkanı olduğu Petrol-İş Sendikası’nın Genel Merkezi’nde sendika içi demokrasiden, antikapitalist harekete, birleşik emek hareketini yaratma fıkrinden sendika içi demokrasiye, hatta Kürt sorununa kadar uzanan geniş kapsamlı bir sohbet gerçekleştirdik…

» Sendikal Güç Birliği Platformu’nun Türk-İş Başkan adayısınız, Türk-İş başkanı olursanız konfederasyonda nasıl bir değişim yaşanacak?
Türk-İş’in sendikal politikalarını, stratejilerini, mücadele yöntemlerini, araçlarını değiştireceğiz. Biliyorsunuz Türk-İş, Türkiye’nin en büyük örgütü ancak Türkİş’in büyüklüğüyle orantılı bir şekilde toplumsal ağırlığı kalmadı. Türk-İş toplumsal ve sosyal sorumluluklarını yerine getirememekte. Türk-İş’in toplumsal ve sosyal sorumluluklarını yerine getirmesi gerekir. Bizim yönetimizde Türkiye’deki demokrasi, barış, yeni’anayasa, işçi hakları ve özgürlüklerinin korunması ile kazanılmış hakları koruma stratejisinin ötesine geçilerek yeni taleplerle ortaya çıkılması ve kazanımlar elde edilmesi için bir mücadele stratejisi izlenecek. Böylelikle, Türk-İş’e kaybettiği itibar tekrar kazandırılarak, Türk-İş hem kendi üyelerinin hem toplumun güvendiği bir kurum haline getirilecek.

"TÜRKIYE’nin en temel sorunu işsizlik ve yoksulluk. İşsizliğin azaltılması için tabii ki önermelerimiz olacak. Bu konuda iktidar politikalarının değiştirilmesi ve daha istihdam odaklı politikaların uygulanmaya konması istenecek. Elbette yoksulluğun giderilmesine yönelik politikalarımız da olacak. Tabii ki hükümetin programına baktığımızda öncelikli sorunun kıdem tazminatı olacağını düşünüyoruz. Kıdem tazminatının gerek gün sayısının azaltılması, gerekse uygulama biçiminin değiştirilmesi söz konusu. Buna karşı kırmızı çizgimiz olacak. Kıdem tazminatını elimizde kazanılmış son hak olarak, görüyoruz. Dolayısıyla kıdem tazminatı gündeme geldiği zaman Türk-İş Genel Kurulu’na önerge vereceğiz, o önerge kabul edilirse isim tartışması yapmak istemiyorum, genel grev, genel eylem, genel direniş gibi ama mutlak suretle bütün çalışanlar özellikle sendikalı çalışanların bu haklarını sonuna kadar koruyacağı eylem stratejisini ortaya koyacağız."

» Son dönemdeki konuşmalarınızda birleşik emek hareketinin yaratılması düşüncesinden bahsediyorsunuz. Diğer yandan KESK’ten ve çeşitli siyasi partilerden de bu yönde söylemler duyuyoruz. Siz birleşik emek hareketini nasıl-yaratmayı planlıyorsunuz?
Bununla ilgili ciddi bir hareketlenmenin olduğunu özellikle kamu emekçileri boyutunda görüyoruz. Şu anda Türkiye’deki sendikal yapı iki ayrı eksene ayrılmış durumda, işçi sendikaları ve kamu emekçileri sendikaları şeklinde. Bu iki ana eksen kendi içinde de ayrılmış durumda. Bildiğiniz gibi işçi tarafında 3 konfederasyon 96 sendika var. Diğer tarafta ise 5 konfederasyon onlarca sendika var. Şimdi bir kere herkes kendi tarafında acilen hiçbir ön şart ileri sürmeden birleşmeyi gündemine almalı. Biz yönetime geldiğimiz takdirde bu anlamda öncelikle DİSK olmak üzere, (Hak-İş’le ilgili bazı rezervler var umarız onlar da kendine çeki düzen verir) Hak-İş de dahil olmak üzere, ön koşulsuz birleşme için masaya oturulmasını teklif edeceğiz. Eğer aynı çalışmalar kamu emekçileri boyutunda da gelişir onlar da biz de tek bir çatı altında toplanmayı becerebilirsek hemen bunun bir sonraki adımı atılacak. İşçi-memur ayrımı gibi suni tanımlamalardan vazgeçerek çalışan ve emek kavramı altında emeği temsil eden örgütlerin tek çatı altında birleşmesi sağlayacak. Böylelikle milyonlara hitap eden en az 23 milyonluk kitleye hitap eden gücünü birleştirmiş etkili ve güçlü bir sendikacılığı yaratacağız. Dünyadaki gelişmeler de buna çok uygundur. Özellikle demokrasisi gelişkin sendikal kültürü zengin ülkelerde bunlar yaşanmaktadır. Çok büyük birleşmeler vardır. Hem ülkeler düzeyinde hem küresel düzeyde. Örneğin Uluslararası Kimya Enerji Maden İşçileri Sendikası ICEM, Uluslararası Tekstil İşçileri Sendikası ve Uluslararası Metal İşçileri Sendikası sanayi işçileri adı altında dünya genelinde 2012’de birleşiyor. Dolayısıyla dünyadaki bu gelişmelerin bize olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. Dağınık parçalı, küçülmüş ve etkisizleşmiş sendikal hareketi birleştirerek, etkili ve güçlü bir harekete dönüştürmeyi hedefliyoruz.
 
» Dünyada kapitalizm karşıtı bir dalgalanma var. Arap ülkelerinden Yunanistan’a ABD’ye kadar uzanıyor. Bu hareketle ilişkiler geliştirmeyi düşünüyor musunuz?
Tabii ki düşünüyoruz. Bu belki de en önemli konu. Çünkü üretimin nasıl yapıldığı sizin nasıl bir sendikacılık yapmanız gerektiğini de belirler. Kuralsızlık, güvencesizlik, sosyal devletin tasfiyesi, kazanılmış haklarımızın elimizden alınması gibi tüm bu olumsuzluklar bize uzun yıllardır küreselleşme, yeni dünya düzeni diye adlandırılan ama kapitalizmin yeni üretim biçimi olan neoliberal politikalarla uygulamaya konuluyor. Dolayısıyla bu noktada siz siyasal ideolojik bir tavır ortaya koymadan bu yaşadığımız sisteme karşı tavır koymadan, bu düzene karşı başka bir dünyanın mümkün olduğunu dile getirmeden, yani antikapitalist, antiemperyalist küreselleşme karşıtı hareketler içinde bulunmadan ve işçi sınıfının küresel anlamda birliğini, dayanışmasını ve işbirliğini sağlamadan, sorunları aşmanız mümkün değil. Dolayısıyla biz Türk-İş yönetime geldiğimiz takdirde antikapitalist, antiemperyalist ve küreselleşme karşıtı hareketlerin konferederasyon olarak daha fazla içinde olacağız. Özellikle küresel düzeydeki eylemlerin ve örgütlenmelerin içinde olacağız. Küresel eylem günlerinde bir bildiriyle bunu geçiştiren değil bizzat o gün eylem yapan ve küresel düzeyde dayanışma içersinde olan bir anlayışla hareket edeceğiz.

» Türk-İş’in mevcut yönetimi, uzlaşmacı sendikacılık anlayışına sahip. Aslında Türk-İş bildik bileli iktidarlarla iyi geçinmeye çalışan bir anlayışa sahip oldu. Tabii bu yüzden, pek çok tatsız deneyim yaşamış geniş işçi kitlelerinin Türk-İş’e pek güveni kalmadı. Türk-İş’in bilindik uzlaşmacı sendikacılık anlayışı, sizin yönetiminizde değişecek mi?
Değişim dediğiniz şey tabii ki akşamdan sabaha olmuyor. Bir süreç istiyor. Ama biz yönetime gelirsek Türk-İş’te değişim süreci başlayacak. Türk-İş başından beri iktidarlarla iyi geçinen, işverenlerle de uzlaşıya ve diyaloga dayalı biraz mücadeleden kaçınan bir tavır benimsemiştir. Biz tabii ki Türkİş’in maceracı da olmasını istemiyoruz ama mücadeleci bir çizgi ortaya konmasını hedefliyoruz. Yeri geldiği zaman tabii ki sendikacılıkta diyalog sonuna kadar işletilecek, uzlaşma da olacak. Ama bu uzlaşı sağlanırken çalışanların hak ve çıkarları korunarak ve geliştirilerek uzlaşma stratejisi benimsenecek. Dolayısıyla Türk-İş’e mücadeleci bir kimlik kazandıracağız.

» Türkiye’deki sendikalarla işçiler arasındaki bağ, Türk-İş’in de yaptığı hatalardan ve izlediği sendikacılık anlayışından dolayı kopmuş gibi gözüküyor. Sizin başkanlığınızda Sendikal Güç Birliği Platformu Türk-İş’in başına gelirse bu kopan bağı nasıl tekrar kurmayı planlıyor?
Türkiye’de sendikalar küçüldü. İşçilerin sendikahlaşma oranı yüzde 5.6’lara kadar indi. Sendikalar güçsüz ve etkisiz kurumlar haline geldi. Elbette bunun pek çok nedeni var. Ama Türk-İş, işçilerle sendikalar arasındaki bağ koparken yüzü işçiye dönük politika izlemedi. Tabana inmedi, daha ziyade tepede diplomasi ve uzlaşıyla bürokratik bir takım anlayışlarla tavırlarla bu işi götürmeye çalışmıştı. Bu yüzden geniş işçi kitleleriyle bağı koptu. Biz tabana ineceğiz. Yüzümüzü tabana döneceğiz. Her ne kadar Sendikal Güç Birliği hareketi tavandan kurulup aşağıya doğru örgütlenme modeli gibi gözükse de biz işyerlerine ineceğiz, bölgelere ineceğiz.

‘TOPLUMSAL SORUNLARA DUYARLI OLACAĞIZ’
Yönetime geldiğimiz zaman taahhütlerimiz var genel kurula geldiğimiz zaman bunları açıklayacağız. Örneğin özellikle sanayinin yoğun olduğu Türkiye’nin her bölgesinde yaklaşık 6 ayda bir kitlesel toplantılar yapacağız. Yılda bir Türk-İş’in bütün merkez yöneticilerini, şube başkanlarını bir araya getiren toplantılar yapacağız. Durum değerlendirmeleri yapacağız ve o toplantılarda önümüzdeki bir yılın mücadele programlarını belirleyeceğiz. Sonuç olarak o programlan hayata geçirecek bir politika izleyeceğiz. Dolayısıyla bir taraftan üyeyle kuracağımız doğrudan bağ, diğer taraftan toplumsal sorunlara duyarlılığımız, üyelerle Türk-İş arasındaki organik bağı ve güveni beraberinde getirecek.’

» Özellikle Türk-İş’in içindeki sendikalara yapılan eleştirilerin başında sendika içi demokrasinin olmaması geliyor. Bu konuda bir çalışmanız olacak mı?
Türk-İş’in dönüşememesinin, değişememesinin, Türk-İş’e bağlı sendikaların temel bir değişim geçirememesinin nedenlerinden birisi sendika içi demokrasinin bütün kurallarıyla uygulanmaması, üyelerin seçme ve seçilme haklarını özgürce kullanamamalarıdır. Dolayısıyla bizim sendika içi demokrasinin Türkİş’te yerleşmesi için bir politikamız olacak ve bu noktada yeni bir tüzük hedefliyoruz. Türk-İş’e bağlı bütün sendikaların temel maddelere ve kurallara uymasını sağlayacak tek bir tüzük olacak. O tüzüğün en önemli argümanı sendika içi demokrasinin uygulanması olacak. Dolayısıyla zamanla 4 yıllık süre sonucunda birçok sendika, sendika içi demokrasiyi uygular hale gelecek veya getirilecek. Hatta bu noktada sendikacılıkla ilgili etik kuralları belirlemek istiyoruz. Bu etik kurallara uymayan sendikalarla gerekirse yollarımızı ayırmayı düşünüyoruz.

»Tüzük demişken, son Petrol-İş Genel Kurulu’nda Türk-İş’de bir sendika ilk defa kadınlar lehine tüzüğünde düzenlemeler yaptı. Bu Türk-İş Konfederasyonu içindeki tüm sendikalara yansıtılacak mı?
Elbette yansıtılacak. Her ne kadar Sendikal Güç Birliği’ne bağlı sendikalar arasında tek biz bu değişiklikleri yaptıysak da önümüzdeki yıllardaki kongrelerde Sendikal Güç Birliği’ne bağlı sendikalar, bu konuda düzenlemeler yapacak. Biz meseleye toplumsal cinsiyet temelinde bakıp tüzük maddelerinin bu şekilde Türk-İş’te de düzenlemesi, kadınlarla ilgili çeşitli çalışmaların ortaya konması yine kadına yönelik şiddette kadının beyanını esas alan, dolayısıyla pozitif ayrımcılığı hayata geçiren bir anlayışı Türk-İş’e de taşıyacağız.

» AKP iktidarı işçiye düşman bir politika izliyor. Buna karşı işçilerin başkaldırıları, örneğin TEKEL işçilerinin ki gibi direnişler toplumda siyasal algının değişmeye başladığını düşündürerek bize umut veriyor. Ancak ardından yine AKP seçimlerden oylarını arttırarak çıkıyor. Siz Sendikal Güç Birliği’nin son toplantısında "İşçilerin siyasi düşüncelerini etkileyeceğiz, emekten yana partilere açıkça destek vereceğiz" demiştiniz. Bu nasıl olacak?
Tabii sendika üyelerinin profilini değiştirmek, düşüncelerini, siyasete bakış açılarını algılarını ve siyasetteki tercihlerini değiştirmekle ilgili bir şey. Bunun için de bir strateji geliştirilecek. Ankara’da büyük bir sendikal merkez oluşturarak, orada yoğun bir eğitim programı hayata geçirilecek. Hatta şu anda her sendikanın kendisinin bağımsız ve farklı şekillerde uyguladığı eğitim programını Türk-İş olarak ortaklaştırmayı, tek şekilde bir eğitim programına dönüştürmeyi düşünüyoruz. İşçilerin siyasi tercihlerinin değişmesi, siyasete müdahil olunması konusunda, siyasetin emeğin çıkarları konusunda şekillendirilmesi konusunda tavırlarımız olacak. Platform olarak yönetime geldiğimiz takdirde yeni anayasa çalışmalarında emeğin çıkarları gözetilmezse hayır yönünde tavrımızı koyacağız. Genel siyasette diğer konularda müdahil olan anlayışımız olacak, hatta uzlaşı sağlanırsa emeği temsil eden partilerin iktidara taşınması konusunda da politikalarımız olacak.

»Bir yerde sosyalistlerin arasından ne zaman güçlü bir aday çıksa, ona komünist, bölücü gibi yaftalamalarda bulunulur. Muhtemeldir ki mevcut Türk-İş yönetimini destekleyen Türk Metal çevresinden de size karşı böyle bir propagandada bulunulacak. Buna cevabınız ne olacak?
Türk-İş her tür farklılığı kendi içinde banndırabilen çoğulcu bir yapıya sahip… Biz Türk-İş içerisindeki farklı fikirlerin temsil edilmesini savunan bir yapıya sahibiz. Ayrıca sendika siyaset ilişkilerinin yeniden tanımlanması gerektiğine inanıyoruz… Ama biz kendi siyasal anlayışını örgütün önüne koymayan anlayışa da sahibiz. Bizim Sendikal Güç Birliği Platformu’na siyasal bir oluşum damgasını vurmaya çalıştıklarının farkındayız. Biz bundan rahatsız değiliz. Biz de onlara bunlar sağ bir oluşum desek doğru mu olur? Ya da tartışmayı siyasal bir eksene çekmek doğru mudur? Hayır! Tartışmayı tam olarak sendikal eksene çekmemiz lazım ve her türlü siyasi anlayışa karşı sendikaların örgütsel bağımsızlığımızı korumamız gerekir. Bizim bütün siyasi partilere eşit mesafede olmamız gerekir, kime uzak kime yakın olacağımızı ise biz değil o siyasi anlayışın ya da partinin genel anlamda emeğe yaklaşımı belirler.

» Kürt sorunu konusunda Türk-İş’in hiçbir zaman net bir tavrı olmadı. Sendikal Güç Birliği’ni oluşturan sendikalar arasında da bu konuya farklı bakış açıları olduğunu biliyoruz. Siz başkan olursanız bu soruna karşı Türk-İş’in nasıl bir tavrı olacak?
Elbette bu konuda net tavrımız olacak. Müdahil bir konumda olacağız. Biz bu sorunun ülke bütünlüğü içinde kalınarak, demokrasi, barış ve özgürlükler temelinde çözülebileceğini düşünüyoruz. Zaten işyerlerinde, fabrikalarda, farklı düşünce, inanç, kültür ve ırktan insanların bir arada çalıştığını biliyoruz. Emeğin bu anlamdaki birleştirici gücünün Kürt sorunun çözümünde bir anahtar olabileceğini düşünüyoruz. Bu sorunun halkların kardeşliği temelinden çözümü temel politikamız olacak.

DİĞER HABERLER
İŞ KANUNUNDA TEMSİLCİ İŞÇİLERİN GÜVENCESİ (1936-1960)
İŞ KANUNUNDA TEMSİLCİ İŞÇİLERİN GÜVENCESİ (1936-1960)

1936 yılında kabul edilen ve 1937 yılında yürürlüğe giren 3008 sayılı İş Kanununda getirilen önemli düzenlemelerden biri, “mümessil işçi” uygulamasıydı.

BU KUYUDAN SU ÇIKMAZ!
BU KUYUDAN SU ÇIKMAZ!

Yeni vergi paketi bugünlerde asıl gündemde olması gereken asgari ücret ve emekli aylıkları artışlarını arka plana itecek. Yeni vergi paketi, emek gelirleri üzerindeki vergilerde bir azalmaya yol açmayacak. Pakette devasa şirket kârları ve servetler için anlamlı yeni vergiler yok.

BORÇ YAKAYA YAPIŞTI
BORÇ YAKAYA YAPIŞTI

İktidar, asgari ücrete ara zam beklentilerine kulak tıkarken borç, yurttaşın yakasına yapıştı. Enflasyon karşısında geliri yetersiz kalan yurttaşlar kartlara sarıldı. Kartla yapılan yemek harcamalarının tutarı ise yüzde 146,36 arttı.

ŞEYTAN KULAĞINA KURŞUN VERGİLER
ŞEYTAN KULAĞINA KURŞUN VERGİLER

Bundan 3,800 yıl önce Hammurabi, Babil caddelerine dev tabletler asmış ve üzerine şunu yazmıştı; “Vergi vermeyenin kellesi gider.”