Emeğin Gücü, Emekçinin Yanındayız...
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI
Elmacık Atasu
Belkalper
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Socotab
Pepsi
Tuborg_Bira
Vakıf Zeytinlikleri
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
TavsanliUn
Tat
Taris
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
Elmacık Atasu
Belkalper
Sek_Süt
Yudum_Yag
ORYANTAL TÜTÜN PAKETLEME
Olin_Yag
NuhunAnkaraMakarnasi
Nestle_Su
Pinar
Savola
Socotab
Pepsi
Tuborg_Bira
Vakıf Zeytinlikleri
Nestle cereals
Yepaş Ekmek
Yesaş
Mey
Nestle
Mauri_Maya
Lipton_Dosan
Mondelez
TtlTutun
TrakyaBirlik
TavsanliUn
Tat
Taris
Tamek
Sırma Su
Sunel
Sibaş
KristalYag
Knorr_Besan
Kent_Cadbury
Efes
ELİT Cikolata
Erikli_Su
Eti
Evyap
Ferrero
Filiz Makarna
Timtas
Kavaklıdere
ibb kent ekmek
Hayat Su
Haribo
Frito Lay
BAT
Barilla_Makarna
Banvit
Aroma
Ankara Fırınları
Akmina
Alpin Su
Bimbo QSR
Bolca Mantı
BUNGE YAĞ
Chipita Gıda Üretim A.Ş.
Coca Cola
Damla Su
Danone
Doğuş Cips
Dr Oetker
Agthia
16 Eylül 2015
3 YILDA 1 MİLYON İŞSİZ

İşsiz sayısı 2009 krizindeki Haziran döneminden sonra en yüksek işsizliğin olduğu Haziran dönemine ulaştı. DİSK-AR´ın değerlendirmesine göre, Türkiye ekonomisi son 3 yılda 945 bin yeni işsiz yarattı

3 YILDA 1 MİLYON İŞSİZ

Bütçe Temmuz’da açık,  Ağustos’ta fazla verdi

MALİYE Bakanlığı 2015 yılı Temmuz ve Ağustos ayları ile Ocak-Ağustos dönemi bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı. Temmuz’da merkezi yönetim bütçesi 5.4 milyar lira açık verdi. Bütçe Ağustos’ta ise 5.2 milyar lira fazla verdi. Böylece Ocak-Ağustos döneminde merkezi yönetim bütçesinde 639 milyon lira fazla oluştu. Merkezi yönetim bütçesinden, Ocak-Ağustos döneminde 319.7 milyar lira harcama yapıldı, bütçe gelirleri ise 320.4 milyar lira oldu

TUTUNACAK TEK DAL

MALİye Bakanı Mehmet Şimşek, bütçeye ilişkin yaptığı açıklamda, "Yılın ilk 8 ayındaki güçlü performansa rağmen bütçe disiplinini korumaya devam etmeliyiz. Zira bütçe, Türkiye’nin kısa vadede tek çıpasıdır ve küresel ekonomi FED ve Çin şokları ile karşı karşıya kalabilir" dedi. Buna göre; enflasyon hedefleri tutumayan, işsizliği artan, cari açık oranı düşmeyen, yükselen dolar nedeniyla parası değer yitiren ve potansiyelin altında büyüyen Türkiye ekonomisindeki makro göstergelerden sadece bütçe tutunacak dal olarak göze çarpıyor.

TÜRKİYE genelindeki işsiz sayısı 2015 yılı Haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 226 bin kişi artarak 2 milyon 880 bine yükseldi. İşsizlik oram da 0.5 puanlık artışla yüzde 9.6 seviyesine çıktı. Tarım dışı issizlik oranı da ise yüzde 0.6 puan artışla yüzde 11.7 olarak gerçekleşirken, 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oram 1 puan artarak yüzde 17.7’ye ulaştı. İstihdam edilenlerin sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre 675 bin kişi artarak 27 milyon 261 bin kişiye ulaştı.

Buna göre 2015 yılı Haziran döneminde 901 bin kişi iş gücüne katıldı. Bunlarda 675 bin kişi istihdam edildi. 226 bin kişi ise işsizler ordusuna eklendi.

YÜKSELİŞ BAŞLADI

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Haziran dönemi iş gücü istatistiklerini incelediğimizde, 2014’ün Kasım ayından bu yana gerileyen mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik rakamı son 2 aydır yükselişe geçti. Arındırılmış işsizlik oram da böylece yüzde 10.4’e kadar arttı.

İşgücü verilerini değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, "Veriler işsizliğin artış eğiliminde olduğunu göstermektedir. Nitekim son bir yılda işsiz sayısı 226 bin artarak 2.9 milyona çıkarken, mevsim etkilerinden arınmış işsiz sayımız 3.1 milyona ulaşmıştır" dedi.

Özellikle genç işsizliğinin ciddi boyutlara ulaştığını belirten Öztrak, "Gençler arasında işsizlik oranı son 14 aydır artmaktadır. Haziran’da gençler arasında işsizlik ham verilerle yüzde 17.7; mevsim etkilerinden arınmış verilerle yüzde 19.2’dir. Neredeyse her beş gencimizden birisi iş ve istihdamdan mahrumdur. Genç işsiz ordumuz son bir yılda 74 bin artış ile 913 bine çıkmıştır" ifadelerini kullandı.

GERÇEK İŞSİZ SAYISI: 6.3 MİLYON

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü’nün (DİSKAR) değerlendirmesinde işe şu tespitler yer aldı: "Haziran 2015 dönemi için işsiz sayısı Haziran 2012 dönemine göre yaklaşık yüzde 50 artmış durumunda. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 1 milyon 935 bindi. Türkiye ekonomisi 3 yılda 945 bin yeni işsiz yarattı.

Haziran 2015 dönemindeki işsiz sayısı 2009 krizindeki Haziran döneminden sonra en yüksek işsizliğin olduğu Haziran dönemi oldu. Haziran 2015 döneminde resmi işsizlere, umudu olmadığı için ya da diğer nedenlerle son 4 haftadır iş arama kanallarını kullanmayan ve işe başlamaya hazır olduğu halde bu nedenle işsiz sayılmayanlar da (umutsuzlar ve diğer) dâhil edildiğinde işsizlik oram yüzde 16.3, işsiz sayısı da 5 milyon 296 bin kişi olarak gerçekleşti. İşinden memnun olmayan ya da daha fazla çalışmak istediği halde düzgün işler bulamadığı için çaresiz kısa süreli işler yapanlar (eksik ve yetersiz istihdam edilenler) ilave edildiğinde işsizler, gizli işsizler ve çaresizlerin toplam sayısı 6 milyon 299 bin kişi oldu. Bunların geniş işgücü içindeki payı ise yüzde 19.3 olarak gerçekleşti."

‘Tarım dışı istihdamda artış duracak’

BAHÇEŞEHİR Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin (BETAM) iş gücü istatistiklerini ele aldığını notta ise şu değerlendirmeler yer aldı: "Mevsim etkilerinden arındırılmış işgücü verilerine göre tarım dışı işsizlik. Haziran 2015 döneminde bir önceki döneme kıyasla yüzde 0.3 puan artarak yüzde 12.6’a yükselmiştir. Böylelikle son iki dönemde mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik 0.6 puan artmıştır. Bu dönemde istihdam hizmetlerde 37 bin artarken sanayide 24 bin, inşaatta 14 bin düşmüştür. BETAM’ın kullandığı işsizlik modeli mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlikteki artışın duraklayacağını, diğer bir deyişle mevsim etkilerinden arındırılmış işsizliğin bu seviyede kalacağını tahmin etmektedir."

Diğer yandan tarım sektöründeki istihdamı ele alan bir açıklama yapan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarımda istihdamın 6 milyona dayandığını bildirerek, "Tarımda istihdam artıyor. Geçen yıl Haziran ayında, 5 milyon 937 bin olan tarım istihdamı, bu yıl 5 milyon 998 bine çıktı. Tarım istihdamında, geçen yıl Haziran ayına göre 61 bin, 2015 Mayıs ayına göre 224 bin artış var" dedi.

DİĞER HABERLER
1960’LARIN İŞÇİSİ NASILDI? GÜNÜMÜZÜN İŞÇİSİ NASIL?
1960’LARIN İŞÇİSİ NASILDI? GÜNÜMÜZÜN İŞÇİSİ NASIL?

Türkiye’de günümüzde giderek daha da güçlenmekte olan “bağımsız ve demokratik bir Türkiye” ve “sınıfsız ve sömürüsüz bir dünya” mücadelesinin ana gücü, işçi sınıfımızdır. İşçi sınıfımızın yapısını ve davranış dinamiklerini anlamadan, bu büyük sınıfın güvenini ve desteğini kazanmak mümkün değildir.

İŞ KANUNUNDA BELİRTİLEN MAZERET İZİNLERİ
İŞ KANUNUNDA BELİRTİLEN MAZERET İZİNLERİ

Kurumsal bir firmada işbaşı yaptım, imzaladığım dört sayfalık iş sözleşmemde işveren lehine her şey var diyebilirim. Fazla çalışma, denkleştirme, mecburi hizmet, başka işyerinde çalışmama gibi her şeye onay vermiş oldum. Önceki işyerimde böyle değildi. Aklıma takılan bir konuyu sormak istiyorum. İş sözleşmemin bir yerinde evlilik ve birinci derece yakınların ölümünde 3 gün, eşin doğum yapmasında 5 günlük izinlerin ücretinin ödenip ödenmeyeceğine işverenin karar vereceği yazıyor. Onay verdiğim bu ifade ileride sıkıntı yaratır mı?

GIDA ZAMMINDA DÜNYA LİDERİYİZ
GIDA ZAMMINDA DÜNYA LİDERİYİZ

Tarımda dışa bağımlılığı her geçen gün artan Türkiye, gıda fiyatlarında yıllık yüzde 20.6’ya ulaşan artışla OECD ülkeleri arasında şampiyon oldu.

İŞ DE YOK İŞSİZLİK MAAŞI DA
İŞ DE YOK İŞSİZLİK MAAŞI DA

Koronavirüs salgınında onuncu ayı geride bıraktık. Ancak 10 ayın sonunda başlayan aşı çalışmaları salgının gidişatına yönelik olumlu düşüncelere neden olsa da tam anlamda ne zaman normal hayata geçileceği henüz bilinmiyor.

TEKGIDAIS

BEDAVA
İNCELE