ANA SAYFA HAKKIMIZDA TEŞKİLAT YAPISI BİLDİRİ VE HABERLER FAALİYETLER YAYINLAR TEKGIDA.TV FOTO GALERİ LİNKLER İLETİŞİM RSS

TEKGIDA-İŞ SENDİKASI >

TAŞERONA KADRO HAYAL OLDU

AKP, 1 Kasım seçimleri öncesinde verdiği taşeron işçilere kadro sözünü aradan 1 yıla yakın süre geçmesine karşın tutmadı
Etiketler:  ,

´NİTELİKLİ´ YABANCI İŞLER ARANIYOR

Değişik ülkelerden 80 bin kişi, Türkiye´de resmî olarak çalışıyor. Uluslararası İşgücü Kanunu, vasıflı, iyi eğitim görmüş, işinin erbabı kişilerin çekilmesine ağırlık veriyor
Etiketler:  ,

BİR DARBE GECESİ ÖYKÜSÜ

Darbe gecesi için herkesin bir öyküsü vardır. Tanık olduklarınız da cabası. Ama öyleleri var ki, bize ait hatıra olmaktan çıkıyor, dolaşıyor dillerde.
Etiketler:  ,

OHAL FIRSATÇILIĞI VE YENİ GÜLENLER

Bu bize Allah´ın bir lütfü´ Darbe gecesiydi. Hepimiz tedirgindik. Ne olduğunu anlamaya çalışıyorduk.
Etiketler:  , ,

KIDEM TAZMİNATINDA GERİYE GİDİŞ İTİRAFI

Çalışma Bakanı Süleyman Soylu, öngörülen düzenlemeyle kıdem tazminatında ´çok´ olmasa da geriye gidiş yaşanacağını söyledi, çalışan kesimin hak kaybına uğrayacağını bir kez daha itiraf etti
Etiketler:  ,

´HOŞGELDİN RAMAZAN KÖLELEŞTİRMEYE DEVAM´

Ramazan ayındayız. Orucun erdemleri üzerine nutukların gırla gittiği ay. Aç saatlerin yeme planlarıyla geçirildiği, kolların 52 kat baklava için sıvandığı aydayız.
Etiketler:  , , ,

TAŞERON ÇIKMAZI

Yıldırım’ın Başbakanlığı devralmasının ardından AKP’de taşeron düzenlemesiyle ilgili farklı görüşler dile getirilirken, ‘tüm taşerona kadro’ vaadi ‘sözde’ kalacak gibi gözüküyor.
Etiketler:  , , , , ,

KIDEM TAZMİNATI ´YÜKÜ´NÜN ARTTIĞI YALAN!

“Kıdem tazminatının tavanı, asgari ücretin 2,5 katına kadar geriledi. Bu miktar, 1980’lerde asgari ücretin 7,5 katı idi. Bugün 12 bin lira olması gereken tavan, 4 bin liraya düştü. Yeni tasarı ile kıdem tazminatı hakkının ortadan kaldırılması isteniyor”
Etiketler:  , , , , , ,

´GEREKSİZ YASA´ ÇIKTI

İşçi kiralama bürolarına ilişkin 6715 sayılı Kanun 20.5.2016 günü yayımlanarak yürürlüğe girdi. Türk-Iş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar şöyle diyordu: Biz buna (yasaya ilişkin) çok müdahale ettik ama geri çektiremedik.
Etiketler:  , ,

KİRALIK İŞÇİLİK ÇIKARKEN NE YAPTIN?

Kiralık işçilik yasalaştı, işçi simsarlığının önünde artık yasal bir engel yok. Özel istihdam büroları aracılığıyla işçi kiralamanın önü açıldı. Türkiye nur topu gibi yeni bir güvencesiz çalışma biçimine kavuştu.
Etiketler:  , ,

FAKİRLEŞEREK YASAYANLAR

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, 4 kişilik bir ailenin gelir-gider kalemlerini içeren raporunu yayımladı. Nisan ayında aylık geliri 3 bin 794 TL olan ailenin gideri ise 4 bin 70 TL olarak tespit edildi. Aile ay sonunu 276 TL açıkla kapattı
Etiketler:  , , ,

ERTELENEMEZ SORUNLAR

Mayıs´ın üzerinden daha 5 gün geçmeden, tarihin en karanlık niyetinin gerçekleşmiş, işçi sınıfını köleleştirme yasasının çıkarılabilmiş olması, masaya yatırılmak zorunda olunan sorunlar olduğunu, birlikte ve hızla cevap aramak gerektiğini ortaya çıkarmıştır.
Etiketler:  ,

AKP DÖNEMİNDE İŞÇİ SINIFI NELER KAYBETTİ

AKP dönemi, işçi sınıfının kayıp yıllandır. Unutanlar ya da haberi olmayanlar için zaman zaman bilançoyu göstermek gerek.
Etiketler:  , , , ,

2016 YILINDA 1 MAYIS NASIL KUTLANMALI

1 Mayıs´ın kutlanmasında tüm ülkeler ve tüm zamanlar için geçerli bir reçete yoktur. Her ülke, işçi sınıfının güncel sorunlarını dikkate alarak, en geniş katılımlı bir gövde gösterisi yapmaya çalışır.
Etiketler:  , , , ,

HÜKÜMET KÖLELEŞTİRME, SENDİKACILAR BÖLME GAYRETİNDE

Dün bu köşede, bazı sendikacıların sorumsuzluğu yüzünden son yıllardaki 1 Mayıslarda anlamına uygun birlik ve dayanışma sağlanamadığını, umursamazlık yüzünden de işçi sınıfının acil taleplerinin dile getirilemediğini yazmıştım.
Etiketler:  ,
 :: Eğitim ve Tis Haberleri
NUH´UN ANKARA MAKARNASI İLE ANLAŞMAYA VARILDI
NUH´UN ANKARA MAKARNASI İLE ANLAŞMAYA VARILDI Ankara’da kurulu olan Nuh’un Ankara Makarna’sı ile sendikamızın görüşmelerini sürdürmekte olduğu işyeri toplu iş sözleşmesinde anlaşmaya varıldı.
TAMEK GIDA´DA ANLAŞMA TAMAM...
TRAKYA BİRLİK YENİ DÖNEM TASLAK ÇALIŞMALARI YAPILDI
 
 :: Araştırma ve Makaleler
İŞKOLLARINDAKİ İŞÇİ SAYISI İLE SENDİKALARIN ÜYE SAYILARI /TEMMUZ 2016
Temmuz 2016 istatistik —  6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu Gereğince; İşkollarındaki İşçi Sayıları ve Sendikaların Üye Sayılarına İlişkin 2016 Temmuz Ayı İstatistikleri Hakkında Tebliğ
İŞKOLLARINDAKİ İŞÇİ SAYISI İLE SENDİKALARIN ÜYE SAYILARI /OCAK 2016
´İKTİDARA YAKIN İŞ ADAMLARI DA KORKUYOR´
 :: Sosyal Güvenlik Köşesi
SOSYAL MEDYA KULLANAN İŞTEN ÇIKARILAMAZ
SOSYAL MEDYA KULLANAN İŞTEN ÇIKARILAMAZ YARGITAY, mesai saatlerinde internete girerek işini aksattığı iddiasıyla işten atılan işçiye, haksız yere işten çıkarıldığı gerekçesiyle kıdem ve ihbar tazminatı ödenmesi gerektiğine karar verdi.
İŞSİZLİK FONU İŞSİZE GİTMİYOR
100 LİRALIK KESİNTİ AÇLIĞA MAHKUM EDER
 
 :: Uluslararası İlişkiler
IUF TÜRKİYE´DEKİ DARBE GİRİŞİMİNİ KINADI
IUF TÜRKİYE´DEKİ DARBE GİRİŞİMİNİ KINADI IUF sitesinde 15 Temmuz’da gerçekleştirilmeye çalışılan askeri darbeyi şiddetle kınadığını belirten bir yazı yayınladı.
YUNAN İŞÇİLERDEN NESTLE İŞÇİLERİNE TEBRİK MESAJI
YUNANİSTAN’DAN GREVDEKİ NESTLE TÜRKİYE İŞÇİLERİ İLE DAYANIŞMA MESAJI
 :: Eylemlerden Haberler
ERİKLİ VE NESTLE SU´DA BAYRAM MÜJDESİ
Erikli Sendikamız TEKGIDA-İŞ ile Erikli ve Nestle Su işvereni arasında yürütülen Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşmaya varıldı. TİS, 01 Ocak 2016 tarihinden itibaren 2 yıl süreyle geçerli olacak .
NESTLE GREVİMİZ ANLAŞMA İLE SONUÇLANDI
NESTLE GREVİMİZ FİRESİZ BAŞLADI
 :: Kadın Komisyonu
KADIN İSTİHDAMINA ARAŞTIRMA ÖNERGESİ
KADIN İSTİHDAMINA ARAŞTIRMA ÖNERGESİ KADIN istihdamıyla ilgili Meclis Araştırması açılması talep edildi.
TÜM YÜK KADINDA
ANNELERE İŞ HAYATINDA YER YOK
 
Internet Explorer Monzilla Firefox Opera Google Crome Safari
Bu site tüm internet tarayıcıları tarafından desteklenmektedir.
 :: Genel Başkan'dan...
SENDIKA-UYELIGI-HAKKINDA
 :: Haberdar Et
Adınız Soyadınız :
E-Posta Adresiniz :
Bulunduğunuz İl :

Web Tasarım

  Tüm Hakları Saklıdır. © 2013 Tekgıda-İş Site en iyi 1024x768 ekran çözünürlüğünde izlenebilir.  
Designed by IDS