Kapat
 
 

ANA SAYFA HAKKIMIZDA TEŞKİLAT YAPISI BİLDİRİ VE HABERLER FAALİYETLER YAYINLAR TEKGIDA.TV FOTO GALERİ LİNKLER İLETİŞİM RSS

TEKGIDA-İŞ SENDİKASI >

TORBA YASA DEĞİL BOMBA YASA

AKP Hükümeti´nin hazırladığı İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı adlı torba yasa tasarısı, Bütçe ve Plan Komisyonu´ndan geçti
Etiketler:  , , , , , ,

636 BİN İŞÇİ TAŞERON OLARAK ÇALIŞIYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, asıl işyerine bağlı alt işveren işyerlerinde çalışan kişi sayısının 635 bin 781 olduğunu bildirdi.
Etiketler:  , , ,

YARGITAY: TAŞERON İŞÇİ SENDİKALI İŞÇİYLE AYNI STATÜDE

Yargıtay’ın verdiği emsal niteliğindeki kararda taşeron işçinin, sendikalı işçilerle aynı statüde olduğu, sendikaya üye olmak istemesinin kanunlara aykırı olmadığı vurgulandı.
Etiketler:  , , ,

İSTANBUL TAŞERON İŞÇİLER DERNEĞİ KURULDU

İstanbul Taşeron İşçileri ve Tüm Ücretli Çalışanlar Derneği
Etiketler:  ,

HATİCE´NİN SIRASI

33 yaşındaki Hatice Emil, yarınsız işlerin müphem takviminin işte senin hayatın budur diye dayattığı milyonlarca taşeron işçiden biriydi. Hayatın çeperlerinde biriktirilen yüzü, adı, emeği silinmiş, etrafı çitlenmiş, o büyük kalabalığa dahildi...
Etiketler:  , , , , ,

HYDRA: YEDİ BAŞLI CANAVAR

Haziran ayı ortalarında Meclise gönderilen bir torba yasada, daha önce Danıştayın iptal ettiği zeytinlik alanlarıyla ilgili bir yönetmeliğin ruhu yeniden hortladı. Bu yasaya göre Hükümet Ege Bölgesi´nin güzelim zeytinliklerini maden işletmelerine, yapılaşmaya açmak istiyor.
Etiketler:  , , , , , , ,

´MAHKEMEYİ TAKMA´ YASASI

Meclis alt komisyonunda görüşülen torba yasa tasarısına, skandal bir ekleme yapıldı: Kamu yöneticisi isterse mahkeme kararlarını uygulamayacak.
Etiketler:  , , , ,

ALT İŞVEREN EGEMENLİĞİ

AKP siyaset literatüründe çok garip bir oluşum sergiliyor. Varlığını demokratik düzene borçlu olarak kuruyor ama demokratik düzenin tüm kurum ve kurallarını yok etmeyi amaçlayarak demokrasiyi sadece kağıt üzerinde bir kurum olarak algılıyor.
Etiketler:  , , , , , ,

KUŞATMAYI KIRMAK

İşçi ve emekçilerin çalışma koşullarından gündelik yaşamına kadar bütün alanları, sermayenin ve temsilcisi olan Hükümetin siyasal-ideolojik çıkarları doğrultusunda düzenlenip, dönemin ihtiyaçlarına göre sürekli olarak yeniden biçimlendiriliyor.
Etiketler:  , , , , , , ,

ASALAK TAŞERON SİSTEME SON VERİLSİN!

Hükümet, Meclis´e sevk ettiği ve taşeron (alt işveren) uygulamasını yaygınlaştıracak tasarının kritik maddelerinde önemli geri adımlar attı. Türk-İş, DİSK ve Hak-İş´in ortaklaşa konunun üzerine gitmesi ve hükümetle yaptıkları görüşmelerden sonra tasarının tehlikeli maddelerinden büyük oranda (şimdilik) vazgeçildi.
Etiketler:  , , , , , ,

YATAĞAN İŞÇİSİNDEN TÜRK-İŞ´E ÇIKARMA

Yatağan işçileri Türk-İş´te, başkanın odasında oturma eylemi başlattı. İşçiler Türk-İş sözü bırakıp eyleme geçene ve özelleştirmeler iptal edilene kadar eylemlerini sürdüreceklerini bildirdi.
Etiketler:  , , , , ,

EN HAKLI İŞÇİ, ÖLÜ OLANDIR...

Türkiye´de Özal döneminde başlayan özelleştirme süreci sonucunda elden çıkarılmadık pek az şey kaldı. Özelleştirme idaresinin verdiği bilgiye göre...
Etiketler:  , , , , ,

´TAŞERONA HAYIR´ DEMEK İÇİN...

Taşeron çalışması ve işçi sağlığı ve iş güvenliği sorunu uzunca bir zamandan beri hem taşeronda çalışan işçilerin hem de sendikaların önemli gündem maddelerindendi. Soma’da 301 işçinin, “iş kazası” adı altında katledilmesinden beri bütün işçilerin, sendikaların, hatta Türkiye’nin çeşitli halk kesimlerinin de gündemi.
Etiketler:  , , , , , ,

TAŞERON ÇIKMAZI

Taşeron işçiliği konusunda hazırlanan yasa tasarılarının ortak özelliği; tümünün “işçiye müjde” nidalarıyla duyurulmasıdır.
Etiketler:  , , , ,

İŞÇİ 5 İSTEDİ, 2 ALDI

İşçi konfederasyonlarının taşeron tasarısında yapılmasını istediği değişikliklerden 3´ü ´kısmen´ karşılandı.Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüşen Türk-iş, Hak-iş ile DİSK´in taşeron tasarısında yapılmasını istedikleri 5 değişiklikten 2´si hükümet tarafından kabul edildi. Hükümet, taşandaki 2 maddeyi geri çekeceğini bildirdi. Diğer 3 istek de kısmen karşılandı. Hükümetin mutabakata uyup uymayacağını, süreç gösterecek.
Etiketler:  , , ,
 :: Eğitim ve Tis Haberleri
FERRERO’DA TİS BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPTIK
FERRERO’DA TİS BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPTIK Genel Sekreterimiz Sn. Mustafa AKYÜREK ve İzmir 3 nolu şube başkanı sn Latif GÖKÇAY bu Bugün, Manisa’da kurulu bulunan FERRERO’da çalışmakta olan üyelerimizle toplu iş sözleşmesinde gelinen aşama hakkında bir bilgilendirme toplantısı yaptı.
NESTLE WATERS VE ERİKLİ SU’DA ANLAŞMAYA VARILDI
DOSAN ÇAY’DA TİS GÖRÜŞMELERİ OLUMLU SONUÇLANDI
 
 :: Araştırma ve Makaleler
MÜCADELECİ SENDİKACILIK I
evrensel İşçi sınıfının sermayeye karşı mücadelesinin ilerlemesinde en önemli araçlardan birisi olan sendikalar ve sendikal mücadele, uzunca bir süredir çeşitli yönleriyle tartışılıyor.
DOLAR TUZAĞI
EKOPANORAMA -ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI-
 :: Sosyal Güvenlik Köşesi
SAĞLIK´DA NEYDİK NE OLDUK?
SAĞLIK´DA NEYDİK NE OLDUK? Mevcut hükümetin en büyük söylemlerinden birisi Sağlık sisteminde reform yaptık artık özel hastanelere gidiyorsunuz, eczane ve muayene kuyruğu artık hastanelerde yok. Eskiden sadece zamanımız giderdi, şimdi hem para, hem de zamanımız gidiyor…
İŞSİZLİK, EĞİTİM VE MESLEKİ EĞİTİM MEMLEKET MESELESİ
HUKUK-SOL- İŞYERİNDE MOBBİNG
 
 :: Uluslararası İlişkiler
EFFAT´IN İCRA KURULU TOPLANTISINA KATILDIK
EFFAT TOPLANTISINA KATILDIK Sendikamızın üyesi bulunduğu EFFAT(Avrupa Gıda İşçi Sendikaları Federasyonu) İcra Kurulu toplantısı 18-19 Haziran 2014 tarihlerinde Brüksel’de yapılıyor.
IUF ICRA KURULU TOPLANTISI DEVAM EDİYOR
EFFAT´IN SOMA MADEN İŞÇİLERİ İÇİN TAZİYE MEKTUBU
 :: Eylemlerden Haberler
KENT İŞÇİSİ GREVE DEVAM DEDİ
kent KENT GIDA Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde gelinen aşama için işyerinde bu gün yapılan referandumda...
BASIN AÇIKLAMASI
21 TEMMUZ’DA, SÜTAŞ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÖNÜNDEYİZ
 :: Kadın Komisyonu
SGBP KADIN KOMİSYONU´NDAN KADINLARA ÇAĞRI
SGBP Kadın Koordinasyonu SGBP Kadın Koordinasyonu olarak insanca bir ücret ve yaşanabilir bir hayat için verdikleri mücadelede arkadaşlarımızı desteklemek amacıyla 21 Temmuz Pazartesi günü Saat: 14.00- 16.00 arası Gebze´de Kent Gıda Fabrikası´nın önünde olacağız,
TEKGIDA-İŞ SENDİKASI KADIN KOMİSYONU SÜTAŞ AÇIKLAMASI
KARŞI DİRENİŞÇİLERİNİN YANINDAYIZ.
 
Internet Explorer Monzilla Firefox Opera Google Crome Safari
Bu site tüm internet tarayıcıları tarafından desteklenmektedir.
 :: Genel Başkan'dan...
SENDIKA-UYELIGI-HAKKINDA
 :: Haberdar Et
Adınız Soyadınız :
E-Posta Adresiniz :
Bulunduğunuz İl :
  Tüm Hakları Saklıdır. © 2013 Tekgıda-İş Site en iyi 1024x768 ekran çözünürlüğünde izlenebilir.  
Designed by IDS
www.TonerFiyati.com