Bizi Takip Edin
 
 

ANA SAYFA HAKKIMIZDA TEŞKİLAT YAPISI BİLDİRİ VE HABERLER FAALİYETLER YAYINLAR TEKGIDA.TV FOTO GALERİ LİNKLER İLETİŞİM RSS

TEKGIDA-İŞ SENDİKASI >

2016 YILINDA 1 MAYIS NASIL KUTLANMALI

1 Mayıs´ın kutlanmasında tüm ülkeler ve tüm zamanlar için geçerli bir reçete yoktur. Her ülke, işçi sınıfının güncel sorunlarını dikkate alarak, en geniş katılımlı bir gövde gösterisi yapmaya çalışır.
Etiketler:  , , , ,

HÜKÜMET KÖLELEŞTİRME, SENDİKACILAR BÖLME GAYRETİNDE

Dün bu köşede, bazı sendikacıların sorumsuzluğu yüzünden son yıllardaki 1 Mayıslarda anlamına uygun birlik ve dayanışma sağlanamadığını, umursamazlık yüzünden de işçi sınıfının acil taleplerinin dile getirilemediğini yazmıştım.
Etiketler:  ,

EYVAH!

4.5 milyon olmuş işçi sayısı. İşsizler 7 milyona yaklaşmış, emekliler 10 milyon civarında. Sadece eşleri ile 70 milyona yakın bir kitle yani.
Etiketler: 

İKTİDAR DOĞRULARI SÖYLESİN

AKP iktidarları döneminde kamu idarelerinde taşeron işçi çalıştırılması uygulaması yaygınlaşmış, taşeron işçi sorunları çığ gibi büyümüştür.
Etiketler: 

AKP TAŞERONDA ÇIKIŞ YOLU ARIYOR

Taşeron işçi sayısının 720 bin değil 1.5 milyon olduğu, sadece belediyelerde bile 1 milyonu aştığı belirtiliyor.
Etiketler:  ,

2015 YILINDA EN AZ 2258 İŞÇİ SENDİKALAŞTIĞI İÇİN İŞTEN ATILDI

Emek Çalışma Topluluğu´nun raporuna göre, 2015 yılında işçilerin basma yansıyan bir eylem gerçekleştirdiği sendikal örgütlenme süreçlerinde, en az 2 bin 258 işçi sendikalaştığı için işten atıldı.
Etiketler: 

YABANCILAŞMA VE İŞÇİ DÜŞMANLIĞI

1980 sonrası işçi sorunlarını dört döneme ayırmıştık. 12 Eylülden 1985e kadarki dönem, ücretlerin bastırıldığı yıllar.
Etiketler:  ,

TAŞERON DÜZENLEMESİ BÜYÜK SORUNLAR YARATACAK

Taşeronluk sisteminin yanlışlığı, özellikle işçi açısından büyük haksızlıklar yarattığı ve kaldırılması gerektiği ortadaydı.
Etiketler: 

İŞÇİ HAKLARINA GASP, ŞİRKETLERE TAZMİNAT

AKP Hükümeti, yeni düzenlemeyle kamuda hileli şekilde çalıştırılan her bir taşeron işçisinin dava açarak kazandıkları geçmişe dönük 75-80 liralık alacaklarından vazgeçmesini isterken taşeron firmalarının fesih dolayısıyla uğrayacakları zararın bir kısmını tazmin edeceği ortaya çıktı
Etiketler:  ,

SÖZLEŞME OLSA DA FAZLA MESAİ YOK

Taşeron işçinin kadroya alınması ile ilgili her gün yeni bir kayıp ortaya çıkarken taşeron şirketlerinin zararlarının karşılanacağı da belirtildi.
Etiketler:  , ,

KADRO YOK, TAŞERONSUZ TAŞERONLUK GELİYOR

Kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya alınması meselesinde dağ fare doğurdu. Taşeron işçilerin kadrolu işçi olarak değil geçici-güvencesiz özel sözleşmeli personel (ÖSP) olarak üstelik bir ayıklama sürecinden sonra kamuya alınacağı ortaya çıktı. Kadro müjdesi iddialarına rağmen gerçek ne yazık ki öyle değil...
Etiketler:  , , ,

TAŞERON İŞÇİLERİNE KADRO YERİNE HAK GASPI

Hükümet seçimlerde taşeron işçilerine vadettiği kadro yerine “özel sözleşmeli personel” adı altında yeni bir statü getiren düzenlemeyle taşeron işçilerini bir kez daha güvencesizliğe mahkum etme yoluna başvurdu.
Etiketler:  , ,

BUNU BİRLİKTE OKUYUN, TARTIŞIN!

Maliye Bakanı açıkladı. Ben 24 Mart´ta, Sayın Yıldırım Koç, 26 Mart´ta bu köşede yazdık. Ulusal Kanal´da anlattık. Ancak yine de anlaşılmamış olmalı ki, taşeron işçisi arkadaşlar soruyorlar hala. Bana kadro gelir mi?, Asıl işi yapanda da belli süre aranacak mı?
Etiketler: 

TAŞERON İŞÇİLERİNE NİÇİN KADRO NASIL KADRO?

Başbakan Davutoğlu kamu sektöründe asıl ve yardımcı işte çalışan taşeron işçilerine kadro verileceğini açıkladığında aklıma hemen bir erken seçim yatırımı geldi.
Etiketler:  ,

AKP HÜKÜMETİNDEN BÜYÜK MÜJDE!

Eğer uslu işçi olur, geriye dönük haklarınızı, kadrolu işçiyle aynı maaşı, gerçek anlamıyla ve yasadaki karşılığıyla kadrolu olmayı istemezseniz ağzınıza bir kaşık bal çalınacak.
Etiketler:  ,
 :: Eğitim ve Tis Haberleri
YEPAŞ İLE ANLAŞMAYA VARILDI
YEPAŞ İLE ANLAŞMAYA VARILDI Sendikamızın örgütlü olduğu YEPAŞ YENİMAHALLE EKMEK PAZARLAMA A.Ş. ile sürdürülmekte olan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı.?
KAFKAS´TAN BİR MÜJDELİ HABER DAHA
AROMA´DA ÇALIŞAN MEVSİMLİK İŞÇİLERİMİZİN HAYALLERİ GERÇEK OLDU
 
 :: Araştırma ve Makaleler
İŞKOLLARINDAKİ İŞÇİ SAYISI İLE SENDİKALARIN ÜYE SAYILARI /OCAK 2016
İŞKOLLARINDAKİ İŞÇİ SAYISI İLE SENDİKALARIN ÜYE SAYILARI /OCAK 2016 İŞKOLLARINDAKİ İŞÇİ SAYILARI VE SENDİKALARIN ÜYE SAYILARINA İLİŞKİN 2016 OCAK AYI İSTATİSTİKLERİ HAKKINDA TEBLİĞ
´İKTİDARA YAKIN İŞ ADAMLARI DA KORKUYOR´
OECD ARAŞTIRMASINDA TÜRKİYE
 :: Sosyal Güvenlik Köşesi
KIDEM TAZMİNATI NASIL ARTAR
KIDEM TAZMİNATI NASIL ARTAR ÇALIŞANLAR eğer en az 1 yıllık kıdeme sahipse tazminatı hak ediyor. Kıdem tazminatını artırmak mümkün. Bunun için yapmanız gereken hesap ise çok basit.
YILLIK İZİNDE YENİ DÖNEM!
KIDEM TAZMİNATININ DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI: 45 YILLIK KIDEM
 
 :: Uluslararası İlişkiler
3. IUF ULUSLARARASI FAST FOOD İŞÇİLERİ GÜNÜ
3. IUF ULUSLARARASI FAST FOOD İŞÇİLERİ GÜNÜ 40 ülkeden binlerce Fast Food işçisi 14 Nisan’da, el ilanı dağıtma, gösteriler ve grevleri içeren çeşitli eylemlerin olduğu 3. Uluslararası Fast Food İşçileri Günü’ne katıldı
MONDELEZ’İN KAHİRE’DEKİ FABRİKASINDA ÇIKAN YANGINDA ÖLENLERİN SAYISI 7’YE ÇIKTI
İSVEÇLİ GIDA İŞÇİLERİ FINDUS FABRİKASININ KAPANMASINA KARŞI MÜCADELE EDİYOR
 :: Eylemlerden Haberler
IFF AROMA İŞÇİSİ MÜCADELEYE DEVAM DEDİ
IFF AROMA İŞÇİSİ MÜCADELEYE DEVAM DEDİ GEBZE´de kurulu IFF Aroma Baharat ve Esans Fabrikası´nda çalışırken Türk-İş´e bağlı Tekgıda-İş Sendikası´na üye oldukları için işten atılan işçilerin işe iade için açtıkları davalar kazanımla sonuçlandı.
DÖHLER EYLEMİNDE 2. GÜN
DÖHLER GIDA’DA ÜRETİM DURDU
 :: Kadın Komisyonu
TÜRKİYE´DE KADIN GERÇEĞİ
TÜRKİYE´DE KADIN GERÇEĞİ 78 milyon 741 bin 53 kişilik nüfusun %49.8´i, 39 milyon 229 bin 862 kişi ile kadın. Kadınlar erkeklerden daha uzun süre yaşıyor. Doğuşta beklenen yaşam süresi farkı 5.4 yıl.
8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ MESAJI
ÜCRETTE KADINLARA NEGATİF AYRIMCILIK!
 
Internet Explorer Monzilla Firefox Opera Google Crome Safari
Bu site tüm internet tarayıcıları tarafından desteklenmektedir.
 :: Genel Başkan'dan...
SENDIKA-UYELIGI-HAKKINDA
 :: Haberdar Et
Adınız Soyadınız :
E-Posta Adresiniz :
Bulunduğunuz İl :

Web Tasarım

Klima

  Tüm Hakları Saklıdır. © 2013 Tekgıda-İş Site en iyi 1024x768 ekran çözünürlüğünde izlenebilir.  
Designed by IDS